LEIDSCIIE COURANT. 1870. V. 154. MAANDAG 3 JULI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3 50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Arivertenlifin is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. tij deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS-BE DICHTEN. J A G T De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 27st"> Junij 1876, n'. 61 Gelet op art. 11 der wet van den IS11"1 Junij 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jagteu op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 24*'™ Julij aan staande, en dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jagibedrij- ven, vermeld in art. 15 litt. d, en h der wet op de jagt en vissclierij. is geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jagt en visscherij in deze Provincie, krachtens welke die jagten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van mceren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandse he Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, 'sGravenhage, 29 Junij 1876. F O C K. HliNNENLAMDSCHK ÖEBIGTEN. LEIDEN. 1 Julij. Blijkens eene mededeeling van de Britsche postadministratie zal de verzending uit Londen van de brievenmalen naar Madeira. St. Helena, As cension, de Kaap de Goede Hoop en Natal gedurende de maanden Julij, Augustus en September plaats hebben als volgt: naar Ascension en St. He lena, den 12"'° Julij. 16 Augustus en 13 September 'savonds: naar Ma deira. de Kaap de Goede Hoop en Natal. 5.6, 12, 19 en 22 Julij, 2, 6, 16, 22 en 30 Augustus en 6, 13. 22 en 27 September 's avonds. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 50 lol 57 volwassen personen en 9 tot 15 kinderen. Bij de tentoonstelling van paarden, fokvee enz., bij gelegenheid van liet laudhuishoudkundig congres te Amsterdam gehouden, zijn aan den heer D. M. van der Hoef te Oegslgeest toegekend: een bcsluursprijs voor eene fokmerrie met haar veulen; de 2* prijs voor springrammen, Engelseh ras, en de prijs voor beeren, geb. in of na 1873. Door de justitie zijn in beslag genomen: te Bergen op Zoom een halve gulden met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848; te Hoorn een guldenstuk; te Mcdemblik een 25cenlssluk, beide met dezelfde beeldte nis en bet jaartal 1849; alle welke stukken, blijkens onderzoek door bet muntcollegievalscli waren. Den 17 Junij jl. is door J. C. v. S., pred. te Oostzaan, ten postkanten: te Zaandam een briel bezorgd, waarin twee bankbilletten elk van ƒ25. ge merkt A. T. 6786 en B. M. 4322, welke brief, geadresseerd aan den heer A. v. A. Kz.te Llerwijueu bij Gorinchem, niet is leregt gekomen. De Staatscourant bevat het verslag betreffende het kon. kabinet van schilderijen. Als aangekocht werden den directeur ter plaatsing in het ka binet de navolgende schilderijen toegezonden, als:. A. van Dijck, l'orlret van And. Colyns de Nole (graauw); P. de Jode Jr.Kopergravure naar bovenge noemde schilderij: H. Goltzius. Minerva; 11. Goltziiis, Mercurins; 11. (loltzins Hercules; J. de Man. Feest in eene herberg; P. Moreelsc. Portret van den schilder; I'ynas. Christus aan het kruis; A. van der Venne. Dansende hoe ren enz. (graauw); Fr. FI. de Vriendt, Venus en Adonis; Aerts, Portret; P. Lastman, De opwekking van Lazarus; A. Begeyn, Steengroeve; A. van den Tempel, Portret van den hoogleeraar van der Linden; A. van den Tem pel, Portret van de echtgenoote van dezen hoogleeraar; P. Codde, Gezel schap; Cl. J. Moeyaert, Mercurins cn Herse; Cl. J. Moeyaert, Op'ogt van Bacchusterwijl hem gelast werd in het kabinet op te hangen eene schil derij van Leendert van der Kooghen. Christus en Thomas, door het dep. van binnenl. zaken aangekocht voor ƒ2400. Bovendien gaf de heer jhr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde eene teekeniug van J. de Bisschop naar de schilderij van Alessandro Turchi, n°. 15, inventaris, aan het kabinet ten geschenke; terwijl jlir. mr. Viclor de Sitters eene gravure(schraapkunst) door A. Geiger 1794, vervaardigd naar de schilderij van P. P. Rubens, Angelica en de Heremiet, aanbood. Met uitstekend goed gevolg werd op sommige schilderijen, die daaraan behoefte hadden de zoogenaamde regeneratie-methode van professor Max von Peltenkofer toegepast, onder anderen op eene schilderij van Pliil. de Cliam- paigne, welk doek geheel was geöpaliseerd, omdat de vernissen hunne door schijnendheid, vastheid en eenheid hadden verloren, doch thans door dc verdamping van wijngeest, lot de vorige doorschijnendheid zijn leritggebragi. Het was den directeur dan ook eene niet geringe teleurstelling toen op G December de minister van binnenl. zaken hem aanschreef de regeneralic- methode voorloopig niet meer toe te passen. Sedert werden aan alle zijden omtrent deze, in Reijeren door langdurige proeven bevestigde methode, door het dep. van binnenl. zaken, adviesen ingewonnen. Alleen het advies van den directeur van het kon. kabinet van schilderijen en van den deskundige, bij dal kabinet werkzaam, werd niet gevraagd. Inlusschen word ik, zegt den directeur, door die aanschrijving zeer belemmerd in de uitvoering van art. 3 mijner instructie, waarbij mij opgedragen wordt op mijne verant woordelijkheid voor het onderhoud der kunstwerken de noodige maatregelen te nemen; doch bij art. 4 en door bovengenoemde aanschrijving zijn mij tevens alle middelen daarloe ontnomen. Ik hen daardoor eenigermate in den toestand van iemand, aan wien uien voorschrijft beweging te nemen, maar tevens verbiedt cenig lid van zijn ligchaam te verroeren. Ik vlei mij echter, dat in dien verdrielelijken en ontmoedigenden toestand, het uitvloeisel eener strak gespannen centralisatie, waarvan de nadeelen voor de musea onlangs nog zoo helder door professor Mommsen in den Pruissischen landdag werden blootgelegd, weldra eene gunstige verandering gebragt zal worden. Het stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 29 Junij van Suez vertrokken. Naar de Shipp. Merc. Gaz. meldt zijn bij de slrandiug van het stoom schip Luitenant-generaal Kroesen, van Atchin naar Padang en Ratavia, de mail en vermoedelijk 25 passagiers verongelukt. Te Utrecht werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van dc Rijnspoorwegmaatschappij. Uit het verslag der direclie bleek, dat niet alleen is ingehaald wat de ontvangsteit verleden jaar minder be droegen, maar zelfs bet buitengewoon gunstige jaar 1873/74 overtroflen .verd. De belangrijke vermeerdering van ontvangsten werd verkregen zonder dat de exploitatie-kosten naar verhouding stegen. De ontvangsten hebben totaal bedragen f5,684,597.38. zijnde ƒ170,631.37 meer dan in het vorige jaar. Het aantal reizigers vermeerderde met 147,704. Aan kosten van exploitatie werd slechts ƒ12.716 23 meer uitgegeven dan het jaar te voren, toen dit ƒ21,937.36 minder bedroeg dan in 1873/74. De betrekke lijk niet ongunstige uitkomst is een gevolg van de vermindering van den prijs der steenkolen. Na aftrek der kosten van exploitatie bedraagt het saldo der ontvangsten 3,441,751.89y2 tegen 3.283,836 75% in het jaar te voren. Het tot dusver gunstigste jaar 1872/73waarvan het saldo 3.412.101.00Hi bedroeg, werd dus nu nog overtroffen. In het eersle half jaar is voorloopig uitgedeeld ƒ9.60 per volgestort aandeel, ƒ3.84 per aan deel van ƒ96 en ƒ1.44 per aandeel van ƒ36 gestort kapitaal. Thans wordt voorgesteld, nog uit te deelen /9.40. ƒ3.76 cn ƒ1.41 per ieder der ge noemde aandeelcn. zoodat degeheele uitdccling wordt ƒ19, ƒ7.60 en 2.85, zijnde ruim 7.91 pGt. Te Dordrecht is gevankelijk binnengebragt zekere C. K., die benevens andere vonnissen van minder belangrijken aard, ook 20 jaren tuchthuis heeft ondergaan ter zake van moord op zijnen vader gepleegd. Hij had zich thans schuldig gemaakt aan diefstal in eene tapperij. Te Amsterdam, aan het gedempte Wester-dok, is eergisteren avond een jongen door onvoorzigtigheid met zijn arm lusschen twee wagens van een zandtrein geraakt. Op zijn geschreeuw schoot dadelijk hulp toe en eenigen polderwerkers gelukte het. hem met groote moeite er tusschen uit te halen; de arm was echter verbrijzeld. -- Voor eene leeiiing ten behoeve der gemeente Arnhem, ten bedrage van 180.000, is ingeschreven voor de som van 828,000. Door de erfgenamen van wijlen mevr. de wed. Bunker, geb. Bahlmaun dezer dagen te Arnhem overleden, is eene som van ƒ1000 geschonken aan de algemeene armen dier gemeente. In de gemeente Nieuwkuik, nabij Vlijmen, heeft een lievige brand ge woed. Acht huizenvijf schuren en twee eesten werden in minder dan een kwarliertturs in de asch gelegd. Aan bltisschen viel niet te denken; de hulp moest zich bepalen lol liet behoud der aangrenzende gebouwen. Men vermoedt, dat. de brand ontslaan is door bet spelen van kinderen met lucifers. Te Middelburg hebben gisteren tie feesten bij de opening van liet droogdok aldaar op de bepaalde wijze plaats gehad. De gccoslumeerde op- logt, op den Dam voor liet met vlaggen versierde dok aangekomen, hield een oogenblik stil. ter feestelijke begroeting van het eersle schip de Minis ter Fransen ran de Puttedat men bezig was er in te brengen. Met liet afsteken van een vuurwerk werd de feestdag besloten. 's GRAVEND AGE, 1 Jnlij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer A. J. L. M. Luxreferendaris hij het depart, van justitie. Tot adjunct-commies hij liet depart, van justitie is benoemd de heer mr. A. Heemskerk, thans attaché hij het Neil, corps diplomatique, tc'sHage. Door Z. M. is aan den heer m'. G. A. van Hamel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als substiluut-ollieier van justitie bij de arrond.- regtbank te Rotterdam, en benoemd tot procureur bij de arromf.-regtbank te Appiugedam de lieer uir. H. Frima Jr., advocaat aldaar. [Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1