LEIDISCIIE C OIIB A N T. iS/tf. I als: 32| i) 37è li 15 55 *5 J ii vee! V. 152. VRIJDAG 30 J UNI J BINNENLANDSCHF BEI5IGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3 50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Adverlentifin is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ooten t :natl»f jd op ij plaatsa LEIDEN. 29 Juni) De zitting van den gemeenteraad van heden werd gedurende een if en tijd met gesloten deuren gehouden. De vergadering geopend zijnde, deed de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken, waaronder was een verzoek van de directie der Grof smederij, om restitutie van betaalde boete voor de te late aflevering der Mare-brug. Voorts deelde de voorzitter mede, dat bij burg. en weth. is ontvangen hel rapport van de commissie van fabricage over de ingekomen aanvragen om concessie tot het aanleggen en exploiteren eener duinwaterleiding naar en door de stad. De commissie is van oordeel dat haar rapport uit den aard der zaak niet vatbaar is voor publiciteit. Om echter zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de belangstelling van het publiek kan nu reeds worden mede gedeeld, dat de commissie van fabricage tot het besluit is gekomen dal de zaak uitvoerbaar is en de financiële krachten der gemeente niet zal Ie boven gaan. Volgens hare berekening zal het tegenwoordige budget, in het on gunstigste geval, met hoogstens ƒ19000 verhoogd moeten worden om de stad op ruime schaal van ceue duinwaterleiding te voorzien. bedoeld rapport werd gesteld in handen van burg. en weth. en van de cmimissie van financiën. Vervolgens werd benoemd tot hulponderwijzer aan de school ti°. 2 voor onvermogenden C. J. Carrière, te Amsterdam, en ingevolge zijn 'verzoek, eervol ontslag verleend aan L. A. E. van der Ley, als onderwijzer 1« kl. aan de jongensschool der 2C klasse. Door de staats-commissie voor het geneeskundig examen is bevorderd tot arts de heer L. van Lier, candidaat-arts, en hel getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer J. W. de kolï, candidaat-arts. De Staatscourant bevat het programma der lessen welke gedurende het jaar 1876/77 aan de polytechnische school zullen gegeven worden. Blijkens bij hel ministerie van binnenl. zaken ingekomen auiblsberig- ten zijn in de maanden Maart, April en Mei 13 gevallen van dolheid of vermoedelijke dolheid bij honden voorgekomen. Eene vrouw te llelvoirt. die in Januarij door een dollen hond gebeten was, stierf 2 Mei aan hydrophobic. Een meisje te Nieuwenhagenen 5 personen le Gronsfeld werden in Mei door een dollen hond gebeten. In de voorafgaande maanden December Januarij en Februarij waren respectivclijk 15 gevallen van dolheid cf ver moedelijke dolheid bij honden voorgekomen. De telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia is gestoord. De ver zending geschiedt per post. Ter vervulling der vacature bij de Ned. herv. gemeente te Botterdam is de volgende nominatie opgemaakt: ds. van Hoogstraten, pred. te Almelo; d'. de fleer, le Groningen; d\ Creuizberg. pred. te Schiedam. In het hoofdkiesdistrict Ridderkerk is tot lid van de provinciale staten van Zuidholland verkozen de heer C. A. Molenaar. Men meldt uit Goedereede aan de N. R. C.Een rank vaartuigje, geladen met zand, te Middelharnis tehuis behoorende, verliet Maandagavond onze haven; even voorbij de haven van Stellendam schijnt het lek gewor den te zijn, althans het schuitje met de drie opvarenden, beslaande t.it vader, zoontje en knecht, zonk zoo spoedig in de diepte, dat er hoege naamd niets meer van te zien en geen poging tot redding mogelijk was. De arrond.-reglbank te Amsterdam heeft vonnis gewezen in de ont- eigenings-procedure van hel perceel der firma Blik man Sartorius op den Dam aldaar. De deskundigen hadden de schadevergoeding voor de onteige ning begroot op ƒ63800, en het openb. min. had geconcludeerd tot het ver- leenen eener schadevergoeding ten bedrage van ƒ53000. De reglbank kende aan genoemde firma toe ƒ56300. De schatting van hel perceel door de des kundigen op ƒ53000 nam de regtbank over. Aangezien de stad Amsterdam slechts ƒ35000 had aangeboden, werd zij veroordeeld in alle kosten der procedure. Uit Enkhuizen wordt gemeld dat de inschrijving voor de Nieuwe Noordsche Compagnie, ter uitoefening van de robben- en walvischvangst, niet volteekend is. Ofschoon deze ongunstige afloop niet bemoedigend is, bestaat toch bij de oprigters het voornemen deze zaak nog niet op te geven en baar zoo mogelijk eerlang tot stand te doen komen. Een ingezetene van den Helder, meldt het IV. v. d. D., had, in navol ging van hetgeen elders is gebeurdeene loterij voor den werkenden stand opgerigt, waaruit tegen eene contributie van 5 ets. per week, en 10 ets. voor hel prospectus, na verloop van een jaar, prijzen, bestaande in meu bels, zouden kunnen worden- getrokken van ƒ100 lot minstens ƒ1.25 waarde. De industrieel was iemand, wiens betrekking en stand allerminst dergelijke praclijken deden verwachten. Hij liet ijverig leden aanwerven, zoodat hun getal misschien wel tol 8000 steeg. De prijzen zouden voor de loterij in een openbaar gebouw worden tentoongesteld. Eindelijk had dezer dagen de lang verbeide trekking plaats; maar geen expositie van prijzen, leder kreeg zijn prijsje thuis. De man, die, naar men berekent, het kleine maar zoele winstje van duizend gulden opstreek, meende nu van de zaak af te zijn, maar hij had buiten den waard gerekend; de deelnemers, die geen hoofdprijzen trokken, hadden meerendeels onnutte prullen van 50 of 60 ets. waarde gekregen. Dol van teleurstelling, bestormden zij zijne woning en de inrigting waar hij werkzaam was, de hulp der policie werd ingeroe pen, in een woord, de gemeente was in rep en roer. De zaak is er echter niet op veranderdde meeste leden zijn en blijven gefopt. Te Utrecht zijn gisteren de akademie-leesten voortgezet. In Tivoli gaf hertog Karei receptie. De troon, waarop de hertog zich geplaatst had, om de gasten te ontvangen, was in de zaal der sociëteit opgerigt. De held van het feest ontving daar tal van depulaticn van bevriende studcnteii-corpsen van LeidenDelftAmsterdam enz. Leiden vereerde den Hertog onder eene toespraak met een schoouen bloemenkrans. Ook verschillende private per sonen kwamen hunne opwachting bij den hertog maken. Tot een aanden ken aan deze receptie ontvingen de gasten de bul van Caarle den Stoute en een koperen gedenkpenning. Naar aanleiding van het berigt, dat een deel van het Ulrechtsch stu dentencorps in het costuum van Karei den Stoute en zijn hof Zendag 2 Julij, des middags tusschen half twee en vijf uur een bezoek aan Zutphen zal brengenheeft eene commissie uit den kerkeraad der Ned. herv. ge meente zicli bij den burgemeester vervoegd, om le verzoeken den intogt der Utrcchtsche heeren in het belang der Zondagsviering te verbieden. De bur gemeester heeft geantwoord, dat er geen termen bestaan om aan het ver zoek van den kerkeraad te voldoen. Te Arnhem is gevankelijk binnengebragt eene 18-jarige dienstbode uit Hoevelaken, J. O., beschuldigd van diefstal met binnenbraak ten nadeele van haren meester. Reeds herhaaldelijk had deze vermoedens opsevat dat de dienstbode hem bestalwelk vermoeden versterkt werd door de groote in- koopen die zij deed. niettegenstaande zij slechts een loon had van 1 gulden 's weeks. Op aanraden der policie merkte hij nu zijn geld. en toen hij het weder vermiste, vond men rijksdaalders, guldens enz. met dezelfde merk- teekeus, in het bezit van hel meisje: ook klcederen en goud w erden gemist. De beschuldigde heeft reeds gedeeltelijk bekend en verklaard, dat zij een kist heeft opengebroken en een kast met een sleutel heeft opengemaakt. Te Doesborgh is een zestienjarig jongeling bij het baden verdronken. De arrond-regtbank te Deventer heeft een bedelaarskolonist, verpleegd wordende te Ommerschans, die 5 liters aardappelen ten nadeele van den staat der Nederlanden had ontvreemd, en zeide dit gedaan te hebben om zijn honger te stillentot een maand celstraf veroordeeld. Te Assen liep Zaturdag het gerucht, dat te Annen, gemeente Anloo, een moord was gepleegd bij gelegenheid van liet schapenscheren. Inderdaad zijn dien dag de regter-commissaris er. de officier van justitie met den grif fier derwaarts geweest, otn in loco onderzoek te doen. Het moet echter, naar wij vernemen, daarbij gebleken zijn, dat er van geen moord sprake is geweest, maar dat bij het schapenscheren waarbij, zooals gewoonlijk, veel drank was gebruikt, iemand in het water is geworpen, waarbij bijeen oogenblik in levensgevaar is geweest. [Asser Cl.) Het geregtshoi te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak van den wonderdoctor T. R. D.te Zuidwolde, daarbij vernietigende het vonnis der arr.-régtbank te Siieckvoor zooverre held, is vrijgesproken van een gedeelte van bet hem ten laste gelegde, doch overigens het vonnis bevesti gende. waarbij bekl. is veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 5 maanden en de kosten des gedings, wegens het uitoefenen van belbedrijf der geneeskunde zonder daartoe bevoegd te zijn. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek is door den gemeenteraad

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1