BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. BiJVOEGSEL, behoorcnde lol de Leidxche Courant van Maandag "26 Junij ó&7(A°. Ö-M. K1XELASTB. LONDEN23 Junij. Uit Cape Coasl Castle wordt aan de Times gemeld, dat de koning van Dahomey, die zich bereid had verklaard de hem door de Engelsche rege ring, wegens het mishandelen van Engelsche onderdanen, opgeiegde boete van 500 vaten palmolie te betalen, thans weder heeft geweigerd. Zoodra het liritsche schip, dat de kust van zijn rijk blokkeerde, verdwenen was, kregen de beambten, die reeds op het punt waren van de palmolie uit te leverentegenbevel. Uithoofde de Engelsche visschers zich op de Nederlandsche kusten heb ben schuldig gemaakt aan het zeilen door de netten, het afsnijden van net ten en het mishandelen van Nederlandsche visschers, heeft de regering ter hunner kennis gebragt, dat alle pogingen door Ilarer Majesteits regering aangewend znllen worden om de Nederlandsche autoriteiten bij te staan, die misdrijven te beletten en de schuldigen gercgtelijk te doen vervolgen. Britsche visschers worden daarom gewaarschuwd, dat in geval van herha ling der mishandelingen, waarover geklaagd is, de schuldigen met alleen •gevangengenomen en geregtelijk vervolgd zullen worden door de bevoegde magt in Nederland, wanneer het feit gepleegd wordt binnen de Nederland sche wateren, maar bovendien, waar ook de mishandelingen plaats mogen hebben, strafbaar zijn in Engeland volgens artikel 267 van The Merchant Shipping Act 1854. Woensdag middag steeg het water in de Theems 1-voet boven het hoogste peil; daar het water bleef stijgen vreesde men dat de zuidelijke Theents-oever onder zou loopen. De bewoners in de lager gelegen gedeelten namen voorzorgen tegen een mogelijke overstrooming. FRANKRIJK. De president der Republiek heeft aan tweehonderd staatkundig veroor deelden kwijtschelding van straf geschonken. De Moniteur merkt daarbij op, dat dit niet de eenige maatregel van dien aard zal zijn. Naar de Estafette verzekert, is de senaats-commissie voor het ontwerp betreffende de toekenning der akademische graden besloten om hare beraad slagingen op de lange baan te schuiven, ten einde den minister Waddingion te noodzaken krachtens de! bestaande wet de gemengde examen-com missie te benoemen, welke hij in dat ontwerp wil afschaffen. Donderdag had de plegtige receptie van den heer Jules Simon in de Fransche academie plaats. De heeren Thiers en Legouve' waren bij deze gele genheid de peters van bet nieuwe academie-lid. Thiers werd. toen hij de zaal binnentrad, door het publiek met levendige bijvalsbetuigingen ontvan gen. De rede van Jules Simon, ter nagedachtenis van zijn voorganger de Rétnusat, werd herhaaldelijk warm toegejuicht, inzonderheid toen hij het staatkundig leven van de Rémusat onder het presidentschap van Thiers schetste. liet dagblad les Droits de l'/iomme. orgaan van Rochelort, beklaagt zich over eene bijna ongeloofelijke behandeling een zijner redacteuren aan- gèdaan. De heer Rolatre, die in Sainte-Pélagie de gevangenisstraf onder gaat, door een persdelict hem op den hals gebaald, werd in hel palcis van justitie door een regler van instructie voor een nieuw proces in verhoor genomen. Hij werd niet alleen als een gewoon misdadiger in een celwagen overgebragt, maar de gendarmerie deed hem handboeijen aan In het paleis van justitie stopte men hem in een donker hol. waar hij drie luir w achten moest eer het verhoor begon. Hij beklaagde zich bij den regter van in structie en deze gaf terstond bevel hem ongeboeid naar de gevangenis terug te brengen. Donderdag avond heeft een hevig onweder over Parijs gewoed. De graaf de Marvilliers, bezitter van uitgestrekte goederen in Bosnië en de Herzegowina, die in de groote wereld te Parijs verkeerde, is gebleken te zijn een opligter van het ergste soort. Catelain geheclen. Hij is te Brus sel gevat en de uitlevering is reeds geschied. De heeren van het parket erkenden in hem een der gevaarlijkste zakkenrollers. SP4Ï1J E. De senaat heeft met J27 tegen 11 stemmen de constitutie aangenomen. De afschaffing der fueros werd met 94 tegen 9 stemmen goedgekeurd. BUITSC1ILAN». Graaf Ledochowski heeft uit Rome aan de geestelijkheid van het aarts bisdom Posen-Gnesen een brie! gezonden. Ledochowski, zich steeds noe mende "aartsbisschop van Posen en Gnesen," vermaant de katholieken stand vastig te blijven en belooft binnen een niet al te langen tijd te zullen terugkomen. Inmiddels zal de geestelijke jurisdictie, evenals tot nu toe, worden uitgeoefend door zijn gevolmagtigdenen wel met alle omzigtigheid ten einde diegenen, welke ter wille van het algemeen welzijn moeten wor den ontzien, niet onnoodig in gevaar zouden komen. Onder de schoolieerlingen te Karlsruhe hecrsclu sinds eenigen tijd eene oogontsteking, gelukkig van niet gevaarlijken, maar toch van zoodanig epidemischen aard, dat het stedelijk bestuur alle scholen voorloopig voor den tijd van zes weken heeft gesloten. Tot nog toe zijn ruim 800 leerlingen er door aangetast. Het bierverbrnik in Beijeren is jaarlijks gemiddeld 284 liter per hoofd. Het gemiddelde cijfer voor Neurenberg is 401 liter, voor Munchen 570 liter en voor Ingolstadt 1000 liter per hoofd. Aan de Turksche troepen in de Ilerzegowina is de achterstallige soldij van zes maanden uitbetaald. s GRAVENHAGE24 Junij. Caeciliavan hier, heeft heden bij den wedstrijd op het mannenzangersfeest te Amsterdam den eersten prijs behaald. WEENEN, 23 Junij. De Pol. Corr. meldt uit Ragnsa dat Mouktar ver vangen zal worden. Zeker is het dat hij niet te Gatscliko, tot dusverre zijn hoofdkwartier, blijft; Ali Pacha is benoemd geworden tot kommandant der troepen te Gatschko. De Corr. meldt verder uit Nisch dat Hamdi Pacha het bevel over de troepen aldaar zal aanvaarden. KOPENHAGEN, 23 Junij. De Folkelhing nam slechts de motie, door de hnkerzjjde voorgesteld en tegen de regering gerigt, aan met 62 tegen 24 stemmen. Morgen sluiting der zitting. PARIJS, 23 Junij. Geen enkele depêche bevestigt de onrustbarende be- rigten door de France medegedeeld. Orioff vertrekt lieden naar Jugenheim. LONDEN, 23 Junij. De Times meldt dat de commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaken van het dalen der zilverprijzeu, aan de regering heeft geadviseerd geen bepaalde stappen in deze zaak te doen. LONDEN, 24 Junij. Dc Times meldt uit Berlijn van gisterendat de rege ring aldaar voornemens is onmiddellijk over te gaan tot de uitgifte van een 4 pCts. leening, groot 5 millioen VERSAILLES, 23 Junij. Kamer van afgevaardigden. De minister Dufaure zegt, in antwoord op de vraag van Spulier over de wijze waarop de direc teur van de Droits de Vhomme behandeld is, dat wel een buitengewone behandeling vcreischt wordt naar gelang van de positie van den beklaagde, doch dat bedoelde directeur niet heeft verlangd dat voor hem eene uitzonde ring gemaakt zou worden; zij zou bent echter toegekend zijn, indien hij ze gevraagd had. PETERSBURG. 23 Junij. Het door dc Köln. Zeit. medegedeelde artikel, bevattende een overzigt van een volgens dat blad door de Golos geleverd opstel, waarin gezegd zou zijn dat Rusland Turkije verpletteren zou onder de oogen van Engeland, is van begin tot eind een verzinsel. De Golos ver klaart plegtigdat hij, noch eenig ander Russisch blad, ooit zulk een opstel heeft opgenomen. IN e E E O N E sr. F.éne bladzijde uit liet dagboek van een wandelaar De een of ander heeft soms in de courant eene klagt publieke zaken be treffende en brengt er dan aanstonds de afwezigheid van agenten van policie bij. Ik wensch dat niet te doen, maar u, mijnheer de redacteur, beleefd te verzoeken, door uwe courant het volgende te willen vermelden. Weinige dazen geleden zag ik door het houtgewas van het Plantsoen heen hoe twee straatjongens bij het Tevelshof de steenen uit de straat haalden en die wierpen in de gracht achter het Plantsoen Op een avond bevonden zich drie jongeheeren bij een hoop puin aan de Nieuwsteegbrug. Ieder der jongeheeren had de grootste bonk steen ter grootte van eene stoof uitge zocht. Op het kommando van: een, twee, drie! ging iedere bonk over dc leuning van de brug in het water en met een: help! help! liepen de jonge heeren hard weg. Aan de Koepoortsbrug ligt dikwijls een groote hoop puin. Daar schijnen dan ook straatjongens, zoowel als jongeheeren het plan gemaakt te hebben om den Singel te dempen, want geen steen kan er onaangeroerd blijven. Kom waar dan ook, aan welke zijde van de stad, een hoop puin is er een struikelblok voor "de hoop des vaderlands", stel dat ooit zulke jongens dien eeretitel mogten verdienen. Kom langs het Steenschuur. Er liggen daar dikwijls hoopen metselsteen. Jongeheeren, die naar het "Nut" zullen gaan. en mét een voorwerp beladen zijn, waarin blijkbaar een muziek-instrument verborgen is, achten het niet beueden zich proeven te geven van hunne vaardigheid om gezamenlijk den metselsteen van het Steenschuur in het water te doen verdwijnen. Iedere hoop puin, iedere gestapelde hoop metselsteen moet in onze stad aanstoot lijden of ver- kceren in eenen puinhoop. Wie zal de steenen tellen, waarmede dezen winter het ijs langs de beide zijden van het Rapenburg als bezaaid was? Dat alles is zacht genomen nog met den naam van straatjongens-baldadig heid te bestempelen; wat nu te zeggen van den zin voor natuurschoon? Het Pieterskerkplein. dat met heestergewas beplant stond, is onder de stoei partijen van schooljongens, die er. in weerwil van de houten witte hekjes, door dik en dun een waren veldslag aanriglt nbezwekennadat jonge- jul'vrottwen de bloemen van de Hortensia's te bekoorlijk hebben gevonden om ze op den stengel te laten staan. De genomen voorzorgen op het Plant soen om niet te schenden, de opmerking dat die wandelplaats, ten genoe gen van het publick ingerigt, dringend aan de bescherming van het publiek wordt aanbevolen, schijnen weinig te baten. Op den morgen van den dag dat straatjongens aan de igracht bij het holje huis hielden, hingen eenige jongeheeren aan de takken van de Pavia, de kastanje met roode bloemtros sen, ten einde de pas gezette vruchtjes te bemagligen, en trachtten andere jongens met hengels de bloemen van den Meidoorn te slaan, om "'n takkie." Welken dank zal het dagelijksch bestuur nu inoogsten voor de bordjes waarop de namen van hoornen op het Plantsoen vermeld staan en welk nut is er in gelegen te weten b. v. dat Fagus sylvaticus boschbeuk en Salix alba witte wilg beteekent. zoolang niet op prijs gesteld wordt dat al dat ge boomte en die bloemen, die zonneschijn en dat lommer, zoo te zeggen, daar een geheel uitmaken van eene wandelplaats om te leiden tot den zin van het natuurschoon en niet om te strekken tot beschadiging of verwoes ting van dat houtgewas en die bloemen? Of de Leidsche jongen met den Haarlemsehen b. v. dc proef zou kunnen doorstaan in het ontzien, het eer biedigen van hetgeen tot uitspanning en vermaak van het publick is inge rigt, daarvoor mogen de fraai aangelegde parken in en om Haarlem getui gen waarbij men het onnoodig schijnt geacht te hebben hinderpalen te bezigen om zooveel doenlijk schennis te voorkomen. Bij deze korte beschouwing wenschte ik het nu te laten, ook om van uwe goedwilligheid, om daaraan plaats te verleenen, geen misbruik te maken. Daar ik echter zelden de pen opneem, vraag ik vergunning eene enkele op merking te maken, liet komt mij voor dat, zoo de brug aan de voormalige lloogewoerdspoort scheelhoeks ware gebouwd geworden, zij veel mooijer zou gestaan hebben dan zij nu doet, omdat zij met den singel niets overeen komt, en zoo er eene schuit onderdoor gaat, die eerst wel met den steven in den singelkant zal teregt komen om daarna koers te kunnen zetten. AKADE3IIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 24stc11 Junij de heer G, Bakker Cz., geb. Ie Nieuwe Diep, in de reg- leu, met stellingen. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden dd. 10 Junij 1876. 4 wegens overtreding op de wet betreffende den arbeid van kinderen. 3 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 2 wegens het zonder vergunning baggeren in den Rijn. 1 wegens het zonder vergunning innemen van gemeentegrond en het ver- riglen van openbaren arbeid op Zondag. 1 wegens het op straat laten van een ongerauilkorfden hond. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J, C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5