LEID8CHE o i it a r. V. 148. MAANDAG 26 JUNI.T IS7G. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met hel Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. v. ƒ3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents l>e prijs der Advertentiün is van 1 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij dexc Courant behoort een Bijvoegsel. STADS-BEK IC H T EN. SCHUTTHniJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 20 toten met den 28 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel: op Donderdag den 29 Juni 1876, 's voormiddags te negen uren. Wordende zijwelke na de laatstvoorgaande inschrijving, zich binnen leze ge meente metterwoon hebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede op Donderdag den 29 Juni 1876, 's ?iamiddags te één uur Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de loling ter voorschreven plaats op Ie komen, op den dag en net uur in deze kennisgeving uilgedrokt; terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiven tot de loling op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat hij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachtens het 3dc art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang isdoor personeele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een inet hunne omstandigheden wel bekenden ge machtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor het tegenwoordig oogenblik of wel geheel, ongeschikt maken: 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el (meter) en vijf honderd zeventig stre pen (millimeters); »*-: 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholen, aan deathenaea en deserninariën 5°. de studenten in de godgeleerdheid 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of een hongeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van Avoonplaats, eervol uit. de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen uf in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8®. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn eb dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden wórden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven; 5°. den broeder van hem, die in persoon voor zich zelveri bij de Schutterij dient, met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst, zal worden opgeroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijken dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophóuden, waarom zij op dealgerneene en bijzondere rollen levens geplaatst, doch hij dc reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zij, die tot den dienst der nacht- of brandwachten, en tot dien der brandspui ten zijn aangesteldzoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de përsoneeJe belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan werkhoden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd;en 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, or in de armen-gestichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dientengevolge degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van een der bovengemelde redenenaanspraak mochten vermeenen Ie kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereisebt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Maandag den 3 Juli aanstaande, des voormiddags tnsschen 9 en 12nren, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 Juni 187G. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEI51GTEN. LEIDEN. 24 Junij. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 tot 60 volwassen personen en 8 tot 15 kinderen. In de laatste vergadering van het hoofdbestuur van het Nedcrlandsch Protestantenbond is beslotendat de algemeene vergadering en de vierde Proteslantendag. die in dit jaar Ie Arnhem zullen gehouden worden, op den 31stcn Oct. en den ls,eo Nov. zullen plaats hebben. - De stichting Nedcrlandsch Mettray vierde Woensdag II. zijn 25-jarig bestaan. Het graf van den stichter. W. H. Suringar, werd bezocht, eene leestrede werd uitgesproken door den commissaris-president. dr. E. Lauril- lard in het bedehuis der kolonie, de voorwerpen werden bezigligd, bestemd voor de in het najaar te bonden verloting, de verschillende ambachten wer den aanschouwelijk voorgesteld, onder het zingen van een toepasselijk lied, onderscheidene spelen, hm prijzen, werden door de jongens uitgevoerd, en met het afsteken van vuurwerk werd de feestdag besloten. De minister van binnenlandsclie zaken heeft de gemeente Baexem lot een afzonderlijk onderkiesdistrict van het hoofdkiesdistrict Roermond, ter verkiezing vau leden voor de tweede kamer der staien-generaal. aangewezen. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 22 Junij te Aden aangekomen. Aangaande de plannen tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee meldt men aan liet U. D., dat de meest uitvoerige plans en tee- keningen onder leiding van den ingenieur Leemans, te Kampen, worden vervaardigd en zoo spoedig mogelijk aan de goedkeuring der regering zullen worden onderworpen. Na de 134 boringendie vroeger onder beheer der ingenieurs Stieltjes en Beijerinck zijn verrigt, is verleden jaar door de rege ring p.m. ƒ9000 besteed tot het doen van 274 boringen onder beheer van meergenoemden ingenieur Leemans. Het is nu voldoende bewezendat het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee over het geheel puiken bouwgrond bevat, waarvan de oppervlakte zal beslaan p. m. 195,000 hectaren. Volgens het nu uitgewerkt plan. gaat de droogmaking uit van den vasten wal nabij Enkhuizen in zuidelijke rigting achter Urk om, en sluit vervolgens na eenige kronkelingen aan den Ketel nabij Kampen. - Aan de /V. H. C. wordt gemeld dat het onweder op eergisteren mid dag lievig te tleinenoord heeft gewoed, liet hield ruim 1% uur aan. Tal van hoornen zijn door den bliksem getroffen. Een paard in de weide werd gedood. Dóór een waren ijsregen is een groot gedeelte der te velde staande gewassen, zooals vlas, paardenboonen en erwten, zoomede der tuinvruch ten. bijna geheel vernield, lil de polders Oiid-fleinenoord en West-Zomerland staan gelicele aardappelenvelden onder waler. In den polder onder Tien-Gemeten is een huis, ten gevolge van het inslaan van den bliksemafgebrand. Onder Zwartewaal sloeg de bliksem in eene houwmanswoning, die met schuur en aangrenzende gebouwen bin nen weinige oogenblikkeu in de asch werd gelegd. - In de eergisteren gehouden correctionele teregtzitting van de arrond.- regtbank te Haarlem werd eene zaak behandeld, die een misdrijf lot onder werp had, hetwelk hier te lande gelukkig zeer zelden op de lijst der straf zaken voorkomt, liet was de zaak van A. S laatst brigadier tit., en M. VV. v. d. P.. laatst hrigadier-majoor lit. der rijksveldwaclitaangeklaagd van zich te hebben laien omkoopen ten einde geen gevolg le geven aan eene, in September jl.le Velsendoor den eerstgenoemde, ter gelegenheid van een gewelddadig verzet tegen de politie, ondergane ernstige mishandeling. Niettegenstaande de voor hen zeer bezwarende verklaringen der getuigen, bepaaldelijk van de personen, die verklaarden hun de ter omkooping be stemde gelden ter hand gesleld te hebben, bleven de beide beklaagden het hun te last gelegde ontkennen. De subst.-officier van justilie, die in eene treffende rede zijn requisitoir toelic tte. concludeerde tot schuldigverklaring en lol veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstral voor den 1"'» bekl. van een jaar en 183 dagen, voor den 2J'n van 2 jaren, voor beiden tevens tot eene geldboete van ƒ100 en ontzetting van de bevoegdheid tot het be- kleeden van openbare bedieningen gedurende 8 jaren. Üe regtbank zal aanst. Donderdag uitspraak doen. [11. C.) Te Amsterdam is lieden de inlernalioiiale zangerswedstrijd, van wege de liedertafel Kunst en Vriendschap, aangevangen. 22 liedertafels, te zamen 1400 zangers, zijn in optogt van de Beurs naar het Park getrokken, bege leid door drie muziekcorpsen. Eergisteren werd een achttal Grieken door twee rijksveldwachters uit Harderwijk te Utrecht aangebragt om over de grenzen van het rijk tc worden geleid, daar zij met valsche en onvoldoende papieren hadden ge tracht dienst te nemen voor het O. 1. leger. Het geregtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak van A. N.wed .1. P.. te .Grootcgasidie teregl stond wegens kindermoord. Omdat aan het hof niet voldoende is gebleken, wat met liet kind. van het welk zij den 4'" Januari] jl. of iels later is bevallen en .welks lijk in liet laatst van Februari] gevonden is in hel water Inssclieii Groolegasl en Lutje-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1