LEIDSCHE COURANT. IS7IÏ. 147. ZATURDAG 24 .JUNIJ BINNENLANDSCUE BE1lJGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, kuiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prjjs der Advertentiën is van 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 23 Junij Door de slaats-commissie voor het geneeskundig examen is heden het getuigschrift voor hel eerste gedeelte uitgereikt aan den heer G. J. Jaarsveld, med. doctorandus. De oudstrijders en wapenbroeders van 1813 en 1815. leden der afdee- ling Leiden van de vcreeniging "het Zilveren Kruis", bragten Dinesdag aan hunnen 82-jarigen president, den heer J. P. Mahlslede, thans te Gouda woon achtig. een bezoek, ten einde gezamenlijk de gewone Junij-vergadering aldaar te houden, en werden bij hunne aankomst met de meeste hartelijk heid in het hotel de Zalm ontvangen, ltij de oprigting hunner afdeeling in 1865. hel jaar der instelling van het cereteeken het Zilveren Kruis, telde zij 39 ledenwaarvan er heden nog slechts 9 overig zijnallen natuurlijk hoog bejaard en te zamen 739 jaren tellende. Zij waren vergenoegd bijeen. Ongeveer ten 7 uur 's nam. verlieten de oud-strijders de stad, na eenc korte wandeling daarin gemaakt te hebben en keerden opgeruimd huiswaarts. (G. C) De Staatscourant bevat het verslag van den hoofddirecteur Buys Ballot aan den minister van binnenlandsclie zaken, betredende de werkzaamheden aan het kon. Nederlandse!] meteorologisch instituut, van 1 Junij 1875 lot 31 Mei 1870. Daarin wordt o. a. hulde gebragt aan de uitstekende ver diensten van den luit. ter zee J. E. Cornelissen, in leven directeur der af deeling zeevaart. Door den minister van binnenlandsclie zaken zijn, ingevolge magtiging des konings, de hh. A. G. V. Ilombacli, te Hulsten J. (Ulo Risseeuw. te Ooslburg, aangewezen om als gedelegeerden der Nedcrlandsche Regering naar het in .lulij 1870 te Gent te houden landbouwkundig congres op te treden. liet stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 22 Junij des avonds van Napels vertrokken. -- Bij de voortzetting van de werkzaamheden in de algemeene vergadering van de Ned. maatschappij tot bevordering der geneeskunde op gisteren was ook de afdeeling Leiden vertegenwoordigd. Het voorstel om te trachten de gymnastiek verpligt te doen worden bij het lager onderwijs, werd aangeno men; ook werd besloten de grootere gemeenten opmerkzaam te maken op de noodzakelijkheid van het onderwijs in de gymnastiek op de gymnasiën. Vervolgens werd besloten, den minister van binnen), zaken te verzoeken, de gemeentebesturen te herinneren aan hunne verpligling tot het afgeven van duplicaat-vaccinatiebewijzen, waar dat noodig is. Het voorstel van Friesland, om aan alle kweekscholen voor onderwijzers cn onderwijzeressen en aan alle hoogere burgerscholen onderwijs te doen geven in de gezondheidsleer, werd aangenomen. Het voorstel, dat de vaccinatie ook in Nederland verpligt ge maakt worde, werd, met bepaling, dat die vaccinatie in hel eerste levens jaar zal moeten plaats hebben, goedgekeurd. Een voorstel, om een onderzoek in te stellen naar de in ons land gebruikelijke volksgeneesmiddelen ofvolks- geneeswijzenwerd aangenomen. Verder werd het voorstel om een tarief voor genees-, heel- en verloskundige diensten voor geheel Nederland vast ie stellen verworpen, nadat eveneens was verworpen om uit de afdcelingeu drie leden te benoemen, die een concept-tarief zouden opmaken, en de zaak nader te onderzoeken. Een voorstel om hoogstens 250 bij te dragen voor het monument van d'. lleije werd bij acclamatie aangenomen, liet gewijzigde wetsontwerp der maatschappij is goedgekeurd, nadat dit reeds vroeger in de afdcelingeu was behandeld. Als hoofdbestuurders secretaris. |>enningmeester en bibliothecaris, werden herbenoemd dr. Guye, prof. Boogaard en dr. Israels en benoemd dr. Kapteyu, te Abcoude, en chir. Aghina.te Hoorn. In het vol gende jaar zal de vergadering te Groningen worden gehouden. Te llellevoetsluis is een zee-militien, behoorende tot de equipage van den monitor Heiligerlee, terwijl hij des nachts voor dien bodem op post stond, te water geraakt en verdronken. Vermoedelijk was hij door den slaap bevangen. - Voor de arrond.-reglbank te Amsterdam stond eergisteren leregt een gewezen briefbesteller aan het postkantoor aldaar, wegens verduistering van gelden. Hij had verscheiden quitantiën welke door verschillende personen ter inning aan het postkantoor waren toevertrouwd, overgenomen, om be- 'aling daarop te erlangen. Een bedrag van ongeveer ƒ800 kon hij niet ver antwoorden, daar hij dat bedrag lol eigen gebruik had aangewend. Be klaagde erkende de hem ten lasle gelegde leiten. De regtbank veroordeelde hem tot een cellulaire gevangenisstraf van acht maanden. -- Te Kuilenburg is eergisteren een jongmensch bij het baden verdronken. Te Amsterdam is gisteren avond op gelijke wijze een 14-jarig longeling in het Y omgekomen. Nabij Apeldoorn is de papierfabriek van den heer van Delden. met het daarbij gelegen woonhuisbenevens een in de nabijheid gelegen woon- huis een prooi der vlammen geworden. De Arnh. Cour. meldt, dat de Franschman, van wiens aanhouding in de Zandvoortsche duinen melding is gemaakt, Diugsdag-nacht in het huis van verzekering te Arnhem een poging heelt gewaagd om te ontsnappen. Hjj heeft zich door eene zeer enge opening willen wringen van het vertrek waarin hij opgesloten was; maar de poging werd bytijds door den schild wacht ontdekt. Ten gevolge van een gedaan onderzoek, naar aanleiding van het vin den van een kinderlijkje nabij Zutphenis te Hurwencn. als vermoedelijke daderes, eene ongehuwde vrouw aangehouden en gevankelijk naar Tiel gebragt. Git Wijhe meldt men dat dezer dagen door den baron van Knobels- dorff aldaar de opbrengst van hel hout, dat bij den jongslen watersnood van het buitengoed de Gelder naar den dijk was vervoerd, tot beschutting van den dijk, is verdeeld onder hen die zich bij die gelegenheid het meest ver dienstelijk hebben gemaakt en hen die hier en onder Olst schade hebben geleden. Betreffende de ongeregeldheden te Mheer in Limburg wordt aan de IV. II. C. nader gemeld dal reeds sedert lang oneenigheden op kerkelijk ge bied hebben geheerscht tusschen de inwoners van Mheer en die van Ban- liolt, een onder Mheer behoorend gehucht. Toen nu tot viering van het leggen van den eersten steen eener te Mheer te bouwen kerk vreugdeschoten zouden gelost worden, weigerden de Banholters de aan de gemeente toebe- hoorende en te Banholl bewaarde kleine ijzeren mortieren af te geven, en werden deze op last van het gemeentebestuur geregtelijk opgeeischt. De veldwachter, vergezeld van marechausseeswas daarmede belast, en toen dezen met de mortieren huiswaarts keerden, werden zij door de bewoners van Banholt achtervolgd, uitgejouwd en aangevallen. De marechaussees waren zelfs genoodzaakt van hunne karabijnen gebruik te maken. Een meisje kreeg een schot in de zijde en is ernstig gewond; verscheiden andere verwondingen hadden plaats, en ook spreekt men van eene vrouw die door het gedrang en den schrik is doodgebleven. Volgens berigten uit Zuid-Afrika heeft de volksraad van de Trans- vaalsche republiek de door president Burgers niet Nederland en België ge sloten tractaten met bijna algemeene stemmen bekrachtigd; is de staats secretaris van die republiek, de heer Swarl. de regterhand van dr. Burgers, met 18 van de 26 stemmen door deu volksraad herkozen; en is tot haren consul-generaal in Portugal benoemd de heer 1. J. II. Muurling. In het verslag van burg. en weth. van den toestand der gemeente over 1875 is opgenomen een door hh. commissarissen van de bank van leening ingediend verslag van uen toestand der bank gedurende genoemd jaar, het eerste na de reorganisatie dier instelling. 1111. commissarissen wijzen er op dat men bij de invoering van het nieuwe reglement eenige bezorgdheid koesterde voor den groolen toeloop die op Zaturdag avond en op Maandag morgen zou plaats hebbeneen gevolg van het opheffen der zes inbrengkantoren. Met hel oog daarop had eene ver bouwing der bauklocalen plaats, waardoor meer ruimte werd verkregen. De gevreesde aandrang bleef echter niet alleen den eersten Zaturdag achter wege, maar is ook sedert niet voorgekomen. Wel was soms de toeloop van belanghebbenden belangrijk, maar zij was nimmer zoo groot, dat zij belemmering van de dienst of vertraging in de afdoening van zaken op leverde. Hebben wij. zeggen hh. commissarissen, alle reden om ons over deze uit komst te verblijden, het valt niet te loochenen dal zij eenvoudig voortvloeit uit eene inderdaad zeer belangrijke vermindering van de bank-operatiën. Hoe groot die vermindering is kan reeds blijken uit dit feit, dat terwijl op 1 Januarij 1875, en dus op het oogenblik dat het nieuwe reglement werd ingevoerd, in de bank aanwezig waren 22648 panden, eene waarde heb bende van ƒ97338, de inventaris op 31 December II. een voorraad aanwees

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1