LEIDSCHE CO DRA AT. VRIJDAG 23 JUNIJ BINNENLANDSEHE BEU f GTEN IS70. N°. 14G. Ve Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaart, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 22 Jnnij. Door de staats-commissie voor het geneeskundig examen is heden tot arts bevorderd de heer Th. Arnlzenius, med. doctorandus. De Reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken is heden alhier geopend. Heden avond wordt aan de afgevaardigden de gelegenheid aan geboden lol eene vriendschappelijke bijeenkomst op Zomerzorg. Men schrijft ons: Hoe schoon ook de vruchtboomen gebloeid hebben zal de opbrengst ver beneden de verwachting blijven. Zoowel peren- als appelboomen, perziken, pruimen en abrikozen, dragen weinig vrnchten. Ook kersen, morellen en moerbeziën zullen er weinig zijn. De begonnen pluk van aardbeziën is middelmatig. De wijnstok is ten achterendoch kan nog rijpe vruchten dragen, indien de zomer vergoeding geeft voor eene lente, die, in plaats van malsch weêr en groeizaamheid, langdurige koude en nacht vorsten voortbragt. Eerst nu, bij het einde van de lente, luiden deberigten omtrent den tuin- en landbouw met iederen dag gunstiger. Uit het West- land althans begint het vervoer van aardappelen toe te nemen, waarvan Engeland ook dit jaar een ruim deel ontvangt. Goede rekening inzonder heid is voor Engeland met zoogenaamde Amerikaneneen grootenvroegrijpen aardappel, te maken; ook de verzending van aspersies gaat naar wen'sch. De zeer duur gehouden oude aardappelen zullen weldradoor algemeenr verzending van nieuweniet meer gevraagd worden. Over het algemeen staan de granen niet onbevredigend; het koolzaad is tamelijk beladen en het vlas staat uitmuntend. Heulen en doperwten beginnen allengs aan te komen, de snijboonen zijn bij de staken gepoot. Van deze is nog weinig te. zeggen, maar augurken en komkommers zullen van de zomerwarmte weinig mogen ontberen, anders gelukt hel gewas niet. Uit de broeibakken worden inooije meloenen gesneden en uit de moezcrijen begint de aanvoer van groenten in aanmerking te komen. Na een baugen tijd van vrees voor kale weilanden of een droevjgen hooibouw, brengen de eerste thans vol doende gras voort en behoeven de landlieden niet bekommerd te zijn voor den laatsten. Het is te voorzien dat de hooiberg overal voldoende zal ge vuld worden; aan gunstig weêr om geurig hooi binnen te halen ontbreekt het althans niet. In de kweekerijen is het lang schraal geweest aan bloeijende planten, zoodat aan menige vraag niet naar eisch kon voldaan worden. Het rijk van Flora wint voortdurend tal van vereerders en de be geerte naar bloemen en bouquelten is schier aan de orde van den dag. Menigmaal blonk de roos reeds nu in den lusthof boven andere bloemen uit; zoover is het echter overal noa niet gekomen. De kleuren en geuren komen wat Iaat van dit jaar. doch een warme zomer kan zeer veel goed maken. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zulurdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De Staatscourant bevat het verslag aangaande de verrigtingen der kon. akademie van wetenschappen, gedurende het jaar 1875. Daarin wordt o. a. medegedeeld dat de berekeningen der waarnemingen op Reunion van den jongslcn overgang van Venus voorbij de Zon, waarvoor zoo onbekrom pen de noodige gelden beschikbaar werden gesteld, in vollen gang zijn en weldra ten einde zullen zijn gebragt. Rij die waarnemingen is eene nieuwe methode toegepast geworden door den voorzitter der commissieden heer J. A. C. Oudemans. bedacht en in de verslagen en mededeelingen wereld kundig gemaakt. Ook de waarnemingen van heeren zee-ofïicieren en de ingenieurs van de geographische dienst in Nederl. Indië, Mctzger, Woldringh en Tennissen, maakten het voorwerp uit van een opzettelijk onderzoek, waaruit bleekdat ook deze dienstbaar gemaakt konden wordengelijk de heer van de Sande Rakhuyzcn aantoonde, aan het bepalen en in reke ning brengen van bestaande fouten in de sterrekundige tafelen van zon en planeet. liet prov. Utrcchtsch genootschap van kunsten en wetenschappen heeft dezer dagen benoemd lot gewone leden: Sectie regtsgeleerdheid en staatswetenschappen, de hh. mr. R. A. J. Co lenbrander, te Nijkerk; mr. 11. W. Fangman, te Dordrecht; mr. J. deGreve. te Utrecht; mr. H. M. A. baron van der Goes, te Utrecht; mr. II. J. Hama ker, te Leiden, mr. Ph. NV. van Heusde, te 's Gravenhage; mr. M. J. van Lennep, te Amsterdam, mr J. de Louter, te Batavia; mr. JE. baron Makay, mr. D. U baron Makay, R. P. Mees R.Az., mr. W. C. D. Olivier, te 's Ilage; mr. S. M. S. de Ranitz, te Zutphen; mr. W. A. Reiger, te Groningen; mr. G. J. Roijaards, te 's Ilage. Sectie letterkunde, wijsbegeerte en geschiedenis, de hh. H. Beyerman, te 'sHage; dr. P. J. Cosijn, te Leiden; dr. J. H. Hisgen, té Utrecht; Rich. Hol, te Utrecht; mr. F. der Kinderen Fz.dr. G. II. Lamers, te Groningen; F. Nagtglas, te Middelburg, N. W. Posthumus, te Amsterdam; dr. G. Schle- gel, te Leiden; J. J. II. Verhulst, te Amsterdam; A. C. Vrecde, te Leiden. Sectie natuur- en geneeskundige wetenschappen, de hh. dr. E. H. Ekker, te Rotterdam; P. J. Haaxman, te Rotterdam; J. P. Ilavelaar, te Utrecht; dr. R. van der Horst, te Amsterdam; dr. V. A. Julius, te Roermond; R. T. Maitland, te 's Hage; L. J. du Celliée Muller, te Utrecht; dr. C. A. Pekelha ring, te Leiden; J. Strootman, te Assen; dr. M. Treub, te Leiden; W. K.M. Vrolik, te Utrecht. Voorts tot bnitenlandsche leden, de hh. Edmond de Amicis, Henry Ha- vard, Arthur de Marzy, dr. Löher. dr. Beer, dr. Thomas Burgers, dr. J. Brill, te Bloemlonteinen dr. Dornbusch. Het geschrift van dr. Dornbusch, te Keulen, «Over de Vlaamschekruikjes" is met de gouden medaille bekroond. Te Haarlem werd gisteren de 27,te algemeene vergadering gehouden van de Ned. maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Door vier af- deelingen, waaronder Leiden, waren geene afgevaardigden gezonden. De oorzitter, prof. Stokvis, van Amsterdam, opende de bijeenkomst met eene wetenschappelijke voordragt over het wezen van de koorts en de oorzaken waardoor die wordt te weeg gebragt. Dr. Guyc, uit Amsterdam, algemeen secretaris, bragt het verslag nit van de handelingen der maatschappij in het afgeloopen jaar, waarbij hij een blik wierp op het leven en streven van dr. Hcije, onlangs aan de maatschappij ontvallen. De toestand der maatschappij was bevredigend. Het cijfer der leden bedroeg een duizendtal. Door het hoofdbestuur is eene voordragt gedaan om aan eene commissie uit de vergadering op te dragen het onderzoek naar de urgentie van het voorstel, om een crediet van ƒ250 aan het hoofdbestuur te verleenen, ten einde in overleg met voorstanders van onderwijs en van toonkunst aan de nagedachtenis van dr. Heije een gepast gedenkteeken te helpen oprigten. Na het mededeelen van eenige rapporten werden door verschillende leden wetenschappelijke voordragten gehouden en mededeelingen gedaan. Aan de H. C. meldt men uit Amsterdam. Vestigde de justitie te Zutphen dezer dagen reeds de aandacht der betrokken autoriteiten op zekere hande lingen van J. Koelt, directeur der vereeniging »de Eendracht" te Amsterdam en zijne tallooze agenten in de verschillende provinciën, naar wij van goeder hand vernemen werd te zelfder tijd een dier agenten, J. C. Bontekoe genaamd, door de politic, als verdacht van bedriegelijke opligling, gearresteerd en ter beschikking der justitie naar de cellulaire gevangenis overgebragt. Bontekoe was directeur van eene menigte inderdaad slechts in naam bestaande ver- eenigingen en verheugde zich in een aanzienlijk, steedsaangroeijendledental, meestal vrouwen, met wier spaarpenningen de directeur goede sier schijnt gemaakt te hebben, totdat de polnie de hand op hem legde. De 70 jarige landbouwer Jan van Alphen, te Terheyden, reed met zijn paard en kar van zijn werf naar den publieken weg. Het paard schrikte en ging op hol. Van A. viel van den wagen en kreeg van het paard een trap op het hoofddie den dood onmiddellijk ten gevolge had. De Amh. C. meldt het volgende: Den 15den kwamen in de woning van J. P V. te Dinteloord twee ntaréchauséesdie den last schenen ontvan gen te hebben diens dienstmaagd-huishoudster te verwijderen. Niet dan met veel moeite gelukte het, haar buiten de deur te krijgen. Wat ook tot die uitzetting aanleiding moge gegeven hebben, de meid scheen zich eenig regt toe te kennen om er zich legen te verzetten: althans zij weigerde bepaald de plaats voor de woning van J. P. V. te verlaten. Den geheelen dag beeft zij gezeten op een stoel en omringd van eene groote menigte volks door- gebragt. Tegen den avond drong de menigte zich in steeds toenemend getal rondom de ongelukkige dienstmaagd, die. ofschoon door haar vader aange- gespoord, standvastig weigerde de bezette plek te verlaten. Aan vcrwen- schingen tegen J. P. V. en aan allerlei min-liefelijke epitheta ontbrak bet natuurlijk onder de joelende en tierende menigte niet. Er bestond ernstige vrees, dat gedurende den nacht geweld zou gebruikt worden om dc dienst meid weder toegang te verschaflen tol. de gesloten woning van J. P. V., die haar reeds dien morgen had verlaten. Die vrees werd echter niet ver-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1