BUITEN LANDSCHE BËBIGTEN. in de Bank, op 1 Jan. 1875 bedragende ƒ152772.70, werd succesievelijk verminderd en gebragt op ƒ80000. De Spaarbank van bet dep. Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. De toestand der Spaarbank is op nieuw vooruitgegaan. De schuld j bedroeg op den 31"'" December 1873 ƒ212771.29. In 1874 is ingelegd en aan renten bijgeschreven 162594.70% te zamen 375365.99%Daaren- J tegen is uitbetaald ƒ98308.55% zoodat de schuld op 1 Januarjj 1875 beliep ƒ277057.44. Dit bedrag was verdeeld over 3210 boekjes. In bet geheel zijn over 1874 afgegeven 728 nieuwe boekjes en 517 afgelost, zoodat het getal met 211 is vermeerderd. De bezittingen der bank bedroegen ƒ279660,55 zoodat op het reservefonds is overgebragt ƒ2603.11 hetwelk daarop be droeg 33447.69% zijnde 2577.87% meer dan het vorige jaar. De Spaarkas. Het getal inbrengers was gedurende het jaar 1874—75 40 meer en dat der ingebragte gelden ƒ270.60 meer dan in het vorig jaar. Het getal begunstigers vermeerderde tijdelijk tot 20.] Legaten. Magtiging werd verleend: Bij kon. besluit van 14 Jan. 1875, aan regentessen van de H. Elisabelh- vcreeniging tot aanvaarding van een legaat, groot ƒ50, besproken door wijlen C. Hemmers, wed. J. T. Heyman. Bij kon. besluit van 14 Feb., aan regenten van de r. k. armen en het wees- en oudeliedenhuis van de volgende legaten: a. van ƒ200 voor de r. k. armen en ƒ200 voor het weeshuis, vermaakt door wijlen J. J. Biljouw; b. van ƒ200 voor de r. k. armen door wijlen M. van Schie. echtgenoote van J. Zandwijk: c. van ƒ100 aan de r. k. armen en ƒ100 aan het wees huis door wijlen C. Hemmers, wed. van J. T. Heyman; d. van ƒ500 voor de r. k. armen en ƒ500 voor het weeshuis, door wijlen mej. M. Herckenralh. Bij kon. besluit van 11 Febr. aan regentessen der vereeniging van de H. Elisabeth, voor een legaat van ƒ200. door wijlen mej. 11. Herckenrath. Bij kon. besluit van 20 Feb. aan het bestuur der vereeniging van den H. Vincentius a Paulo, voor twee legaten ad ƒ50 en ad ƒ500 door wijlen C. Hemmers. wed. J. T. Heyman en mej. 11. Herckenralh. Bij kon. besluit van 11 Maart aan diakenen der Nederd. lierv. gemeente, der Evang. Lulhersche, der Christelijk gereformeerde (Heerengracht en Hooi gracht), der Waalsche, armverzorgers der Israëlitische, diakenen der doops gezinde, opzieners der remonstrantsche gereformeerde en armverzorgers der oud-katholieke gemeente, elk voor het hem of hun toekomend aandeel in liet legaat groot ƒ1000 aan de algemeene armen, besproken door wijlen tnej. 11. Herckenrath. Bij kon. besluit van 11 Oct. aan het bestuur van het H. G. of arme wees- en kinderhuis van het legaat, groot ƒ1000, onder den last van vruchtge bruik aan dat geslicht vermaakt door wijlen C. J. Suringar, in leven echt genoote van mr. P. C. Librecht Lezwijn. 's GRAVENHAGE. 21 Junij. Door Z. M. is toestemming verleend: aan dr. H. J. Sleurs, te Rotter dam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den H..Gre gorys den Groote, hem door den Paus geschonken, en aan jhr. M. A. Snoeck, te 's Hertogenbosch, tot het dragen der versierselen van Eereridder der Johanniterorde, waartoe hij door den Duitschen keizer, koning van Pruissen. is benoemd. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den hoogen raad den heer mr. A. A. de Pinto, raad-adviseur bij het departement van justitie. De heer G. M. A. Pastoors, thans surnumerair bij de administratie der directe belastingen enz werkzaam in de inspectie Middelburg, is benoemd tot ontvanger van gemelde middelen te Kcrkrade. De officier-machinist 2' kl. A. Jongkees, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken zal Zatnrdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn van de tweede kamer ontvangen de ontwerpen eergisteren en gisteren door deze aangeno men. Tegen morgen zijn een achttal ontwerpen aan de orde gesteld. De tweede kamer heelt in hare zitting van heden aangenomen de wets-ontwerpen tot verhooging van hoofdstuk V der begrooting. tot wijzi ging der tarieven van geregtskosten in strafzaken en tot verlenging van den termijn van aanslag der beetworlelsuikerfabrikanten. Bij de behandeling van hel laatste ontwerp heeft de regering verklaard dat Engeland zich be reid heeft verklaard mede te werken tot eene suiker-conlerentie te Parijs op dezelfde voorwaarden en grondslagen als Nederland voorstelt. De dag der zamenkomst te Parijs is echter nog niet door Frankrijk bepaald. Morgen is de regeling der verdere werkzaamheden aan de orde. 11 de zitting van den gemeenteraad van gisteren heeft de heer K. van den Heuvel, na beëediging. de functie van secretaris aanvaard. Inge komen is een adres van een aantal ingezetenen, waarbij aangedrongen wordt op de opheffing der kermis. Het grootste gedeelte dezer vergadering was gewijd aan de bespreking van de aanvrage van mevr. douairière van der Oudermeulen c. s.tot het bekomen van een terrein van de gemeente voor het opslaan van een barak ter opneming van minvermogende zieken, die tot herstelling zeelucht en zeebad behoeven. Dat plan had terstond bij de onlwerping krachtige bestrijding ondervonden, inzonderheid van den badarts dr. Mess. die bezwaren inbragt tegen de plaatsing bij het badhuis. De be zwaren lieten burg. en weth. evenwel niet terughouden van hun voorstel om voor het beoogde doel den benoodigden grond om niet in bruikleen te geven. Het voorstel van burg. en wetli. werd echter, na uitvoerige discus sie met 22 tegen 8 stemmen verworpen. BELG IK. Reeds is melding gemaakt van onlustendie te Hoboken bij Antwer- j pen tussclicn liberalen en clericalen hebben plaats gehad. Dienaangaande wordt het volgende gemeld. Op het eind der maand Mei werd een arme familie in dat dorp zwaar beproefd. De huisvader een braaf werkman stierf door een ongeval te VVilrijck en liet, onverzorgd, een weduwe met vijf kinderen achter. Ten voordeele der achterblijvenden werd door ecnige ingezetenen een concert georganiseerdwaarbij de "Van Maerlants Kring van Antwerpen zijne medewerking beloofde. Het schijntdat de geestelijk heid van Hoboken ongaarne zag dat deze als liberaal bekend staande veree niging de eer van het welslagen der feestelijkheid zou hebben. De clericale vereeniging: »Üe ware Sinjoren", van Antwerpen, trok ook naar Hoboken, toen zij de reis van den "Van Maerlants Kring" had vernomen. Het gevolg was. dat bij den aanvang van het concert eenige pogingen tot ongeregeld heden door de krachtige houding van de aanwezigen werden verhinderd, maar dal na afloop, toen de leden van den "Kring" met hunne dames naar Antwerpen terugkeerden, deze met steenworpen werden begroet, en op den straatweg voortdurend werden aangevallen. De politie bragt verscheidene personenwaaronder een persoongewapend met een geladen geweer, in hechtenis. De te Antwerpen achtergebleven leden van den »Kring" ijlden met Antwcrpsclie policie hunne vrienden te gemoet, maar werden onderweg aangerand. Ook anderen, die zich naar Hoboken begaven, moesten het misgelden. Hooivorken, dikke knuppels, vuurwapenen waren in het bezit van de gearresteerden, wier aantal bij de onlusten, met de uit Antwerpen toegeschoten personen, betrekkelijk aanzienlijk is Aan wonden heeft het niet ontbroken. ENGELAND. LONDEN 20 Junij. Het verslag der koninklijke commissie over de behandeling van gevlugte slaven aan boord van Engelsche oorlogschepen is in den vorm van een blaauwboek, 156 bladzijden groot, verschenen. Het eigenlijk verslag beslaat echter niet meer dan 11 pagina's, het overige zijn bijlagen en aanhangsels. De vraag, welke vooral de commissie zich stelde, betreft het wezen en de strekking der internationale overeenkomsten, welke op de opneming van voortvlugtige slaven aan boord van Britsche oorlogsschepen in de wateren tot hel gebied der vreemde kusten behoorende betrekking hebben. Deze zijn voor alle landen van verschillenden inhoud, zegt het verslag,in enkele bijzon derheden wijken zij allen van elkander af. Portugal en Holland meenen dat een gevlugte slaaf, op verzoek van de regering van zijn land, moet uitgeleverd worden. Duitscliland en Italië koesteren juist de tegenovergestelde meening. 11e Vereenigdc Staten willen eveneens niets van uillevering hooren. Frankrijk en Rusland laten de beslissing daaromtrent over aan de bevelhebbers hunner schepen. Op de vraag of Engeland ook bijzondere overeenkomsten betreffende dit onderwerp heeft na te komen, wordt geantwoord, dat er slechts één zoodanige overeenkomst bestaat, nl. die in 1865 met Madagaskar gesloten. De derde vraag betreffende de op verschillende tijden door de regering ge maakte wijzigingen, heeft tot de opmerking geleid, dat vroeger aan de officieren der vloot de vrijheid gelaten werd met de opgenomen slaven naar willekeur te handelen, dat echter later deze vrijheid belangrijk is ingekort. -- De cholora woede dit jaar vrij hevig in Britsch-Indië. In het dorp Golwood, aan de spoorweglijn tusschen Bombay en Baroda gelegen, heeft zulk eene geweldige cholera-epidemie plaats gehad, dat in drie dagen de helft der bewoners gestorven is. Het dorp moet berucht zijn wegens zijne onreinheid. FRANKRIJK. Men ziel met gespannen verwachting den strijd te gemoeto.ie in den senaat zal gevoerd worden over het ontwerp van wet op hel hoogcr on derwijs. Die strijd zal hevig zijn en omtrent den uitslag is. wanneer men lel op de stemming bij de benoeming van Buffet, nog weinig te zeggen. Het staken der stemmen kan de verwerping der wet ten gevolge hebben en de botsipg tusschen de kamer en den senaat is daar. Dc kamer is alle- zins geneigd de regering te ondersteunendaar zij zeer voldaan is over de kracht, die zij ontwikkelt. De linkerzijde van de kamer der afgevaardigden heeft heden eene bij eenkomst gehouden. De beraadslagingen liepen over de gedragslijnwelke gevolgd zou moeten worden tegenover de verkiezing van den heer Buffel. Men is tot het besluit gekomen, om elke reden tot verdeeldheid tusschen de republikeinsche meerderheid der kamer en het ministerie te vermijden en zich te vereenigen met het verzoek van den heer de Marcère, om de behandeling der gemeentewet uit te stellen. Men zou er zich toe bepalen omtot nader order, de wet van 1871 op de maires weder van kracht te verklaren. - In het zuiden des lands zijn ten gevolge van zware onweders over stroomingen voorgekomen, o. a. van de Isère bij Gières, Bignoud en elders, niet zonder aanmerkelijke schade aan hel te veld staande gewas. In de Garonne en de Loire stond het water hoog, doch het gevaar week bij het omloopen van den wind. DIIITICHLAN D. Uit Berlijn meldt men aan de ff'eser-Zeit., dat bij het huis der afge vaardigden een wetsontwerp is ingediend, strekkende tot uilkeering van 2,845,000 mark uit de schatkist aan het fonds van het kroon-fideicommis. Sedert geruimen trjd is een regtsgeding gevoerd tusschen het ministerie van het huis des konings en den fiscus. Het voorwerp van den strijd was de heerlijkheid Schwedt; beide ministeriën. dat van financiën en het gemelde ministerie, beweerden, dat zij eigenaren van dat goed en de daaruit sprui tende inkomsten waren. De fiscus had zich in het bezit der inkomsten gesteld, hetwelk door het hoogste regterlijke collegie is verklaard te zjjn onwettig, dewijl de heerlijkheid Schwedt is gebleken te zijn privaat eigen dom der kroon. Op het meer van Constantz heerschte Vrijdag een zware storm. De waterstand op het meer is nog steeds rijzende en staat reeds 3.08 meter boven nul. Langenargen is zwaar overstroomd. Eenige bewoners moesten met booten uit hunne huizen gered worden. De spoorweg Lindau—Bregenz ligt onder water.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2