LEIDSCHE COURANT. 187fi. H°. 145. DONDERDAG 22 JUNIJ. BINNENLANDSCHE BEMETEN. Z>« Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3 50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke, nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs ilcr Adverlcnli«n is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 21 Junij. Aan het heden aan de Leidsche hoogeschool gehouden admissie-examen hebben deelgenomen 31 adspiranten; 4 daarvan trokken zich onder het examen terug, toegelaten zijn 16. Door de staats commissie voor het geneeskundig examen is heden tot arts bevorderd de heer M. M. Duintjer Jz.med. doctor. De minister van justitie heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat allen, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn, over eenkomstig de daaromtrent bestaande bepalingen, aan het depart, van justi tie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende ge boorten, sterfgevallen en huwelijken, en wel door de inzending van een uittreksel uit de registers van den burgerlijken stand, of uit kerkelijke registers; dat voorts de uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand zullen moeten bevatten behoorlijk gelegaliseerde volledige afschriften van de in die registers ingeschreven aclen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat met 1" September aanst. aan het kon. instituut voor de marine te Wil lemsoord kan geplaatst worden een leeraar in de schei- en natuurkunde, onder genot van eene bezoldiging, aanvankelijk van ƒ1900 'sjaars, die ge leidelijk voor verhooging vatbaar is. Zjj die wenschen voor die betrekking in aanmerking te konten, moeien zich vóór 31 Julij bij verzoekschrift wen den lot hel depart, van marine. De Staatscourant bevat eene opgave (60e vervolg) van gewonde Euro- peschc militairen van de expeditionaire magt te Atchin, sedert 27 April 1876. Daarop komen voor: J. Gertsch, M. Kempf en Bergewisch. Zalurdag II. had te Middelburg de 31ste zomervergadering plaats van de N'cderlandsche Entomologische vereeniging. Een 14 tal leden kwamen bijeen in een daartoe door het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen afgestaan lokaal. Het streven van de Entomologische vereeniging is: de gelede dieren, en daaronder vooral de Nederlandsche insecten, zooveel mogelijk te lecren kennen. Den volgenden dag werd een togt gemaakt naar Oostkapeilc en Domburg, met het doel om insecten te verzamelen. Uit de vangst bleek op nieuw de groote dieren-rijkdom van Walcheren. Zondag middag, toen de trein, die ten 2.28 naar 's Hage vertrekt, aan het station te Dellt stil stond, viel een conducteur, bij het ophalen der kaartjes, van de loopplank van een der waggons, die juist op de brug stond, waardoor de man in hel water teregt kwam. Goed zwemmer als hjj was, redde hij zich zelf en kwam op het drooge, zonder zelfs zijn tang en kaartjes, die hij in de hand had, een oogenblik te hebben losgelaten. Bij de gisteren te Botterdam gehouden aanbesteding van een nieuw societeits-gebouw in de diergaarde aldaar, zijn 8 inschrijvingen gedaan; de laagste door W. Stok Ie Rotterdam ad ƒ282,520, de hoogste door J. de Brey aldaar ad ƒ338.000. Te Dordrecht is eergisteren in het Geldelooze pad een blok van onge veer 10 huizen omgevallen. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Maandag avond werd op het IJ door de bemanning van de stoomboot Alkmaar-Packet eene boot in zinkenden toestand ontdekt, waarin zich een machinist en een polderwerker bevonden. Met veel inspanning is het gelukt den laatste te reddendoch de machinist is verdronken. Te Nieuwe Diep is gisteren herbesteed de verbetering vau het fort Kijkduin. De laagste inschrijver was de heer A. S. Schaafsma, te Harlin- gen, voor 759,000, zijnde anderhalve ton boven de begrooting. Ten einde, bij gelegenheid der maskeradefeesteii te Utrecht, aan Karei den Stoute en zijn gevolg gelegenheid te geven in werkelijkheid hun intogt te Zutphen te doen, is door de direction van den Ned. Rijn- en van den Ned. staatsspoorweg aan het studentencorps kosteloos een extra-trein aan geboden van Utrecht via Arnhem naar Zutphen en terug. Alle studenten (gemaskerden en ongemaskerden, leden van hel studencorps) hebben tot dien trein toegang. Die trein zal Zondag 2 Julij ten 12 ure van Utrecht ver trekken. Op den terugtogt zullen de studenten te Arnhem dineren. --Te Arnhem heeft een in beschonken toestand verkeerend persoon Zon dag avond 11. zijn schoonvader derwijze mishandeld, dat deze in bedenke- lijken toestand verkeert. De dader is in hechtenis genomen. Door den gemeenteraad van Zutphen is benoemd tot leeraar in de Ne- derl. taal- en letterkunde en de beginselen der aardrijkskunde aan de h. burgerschool de heer Th. Nolen, lilt. cand., leeraar aan de h. burgerschool te Enkhuizen. De drukte op de steenovens aan den IJssel is zoo verbazend groot, dat niet alleen de voorraad is verkocht, maar zelfs ook al datgene, wat nog gebakken moet worden. Zaturdag II. werd tusschen eenigc grasmaaijers aan het station te Salzbergen gevochten; hierover meldt het U. D. het volgende: Niet lang hadden de maaijers aan het station vertoefdof er ontstond een woedend gevecht, waarbij dadelijk van de zeis werd gebruik gemaakt. Verscheidene personen bekwamen belangrijke wondenéén er van ontving een snede door zjjn linkerpols, die doordrong in de zijde tot in de long. De gekwetste leefde gisteren morgen nog en wordt te Rheine verpleegd. Hij was een oppassend jongman, die voor zijne hulpbehoevende ouders in Nederland door arbeid eenig geld wilde verzamelen. Het stationsemplacement en de wacht kamer waren totaal in een bloedbad herschapen. Zeven personen zijn ge vangen genomen en onder sterk geleide naar Lingen gebragt, waar zij aan den regter zijn overgeleverd. Te Leeuwarden was Maandag de van wege den koning gehouden hard draverij met paard en chais, ter gelegenheid van den gedenkdag van Wa terloo, zoo luisterrijk mogelijk en werd door duizenden menschen bijgewoond. De eerste prijs, eene kostbare gouden zweep, vervaardigd in de fabriek van den heer van Kempen, te Voorschoten, werd gewonnen door de zwarte merrie van den heer J. Wartenate Leeuwardengereden door den pikeur H. J. Hylkema; de tweede prijs, een breed gouden oorijzer, door de zwarte merrie Pietje, van den heer L. Olivier, te Stiens. gereden door den pikeur W. de Boer. Na afloop der harddraverij was er muziek en vuurwerk. Ten gevolge van een besluit van den gemeenteraad van Middelburg, waarbij de vervulling eener vacature op een der meisjesscholen door eene kweekelinge werd goedgekeurd, in strijd met het advies der plaatselijke schoolcommissie, die aandrong op de benoeming eener tweede hulponder wijzeres, hebben alle leden der schoolcommissie besloten, hun ontslag als zoodanig aan te vragen. -- In het hoofdkiesdistrict Venlo is lot lid der provinciale staten van Limburg gekozen de heer mr. J. Clercx, notaris te Blerick. In het verslag van burg. en weth. omtrent den toestand der gemeente in 1875 wordt gezegd, dat betreffende het armwezen in het algemeen over dat jaar geene bijzonderheden te vermeiden zijn. Evenals in het vorig ver slas kan worden berigt dat de toestand der behoeftige klasse niet on gunstiger is geworden. Buitengewone middelen tot ondersteuning of hulp zijn dan ook niet behoeven te worden aangewend. De zorg voor genees kundige hulp en geneesmiddelen blijft in den regel overgelaten aan het ge meentebestuur op de tot dus verre gevolgde wijze, terwijl in dringend noo- dige gevallen tijdelijk aan behoeftigen eenige ondersteuning van wege de gemeente wordt verleend. In het getal instellingen door of van wege de ge meente belicird of gesubsidieerd, ten getale van acht, is geene verandering gekomen. In de maand November van 1874 is opgerigt een diakonie-wees- huis der Nederd. hervormde gemeente in het Minnehuis, op de ljjst der instellingen gerangschikt onder letter b. Wat aangaat den toestand en de werkzaamheden van eenige alhier be slaande vercenigingen met een liefdadig doel ol ter voorkoming van armoede wordt o. a, het volgende medegedeeld: Het Stedelijk Werkhuis. Opgenomen werden 27461 volwassen personen en 8853 kinderen, te zamon 36314 personen, gemiddeld per dag 75 vol wassenen cji 24 kinderen of 99 personen. Aan arbeidsloon werd uitbetaald ƒ4080.72 en aan voeding 4417.47. Het subsidie uit de gemeentekas be droeg over 1875 de som van ƒ4000. De Stads-bank van Leening. Blijkens de rekening over 1875 zijn gelost 53142 panden voor ƒ232846.25; aan interest daarvoor ontvangen ƒ8828.31 verkocht 2311 panden voor f 7523.50; aan interest daarvoor ontvangen 11112.23%; voor administratieioon werd ontvangen ƒ1780.25; liet over schot op verkochte panden door verjaring aan de Bank vervallen bedroeg ƒ442.06Beleend werden 46209 panden voor 213805.25; aan jaarwed den der beambten werd uitbetaald ƒ5500, aan administratieioon ƒ1335.18. Aan de gemeente voor huur der lokalen ƒ900. Het kapitaal der gemeente

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1