Het geregtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak van L. T. v. d. E., uit Broek, beschuldigd het kind, waarvan zij den 4d;n Oct. 1875 bevallen is, opzettelijk van hel leven te hebben beroofd. Het hof heeft beslist, dat dit feit niet wettig en overtuigend bewezen is, en mitsdien de beschuldigde vrijgesproken. Het bof heeft ook uitspraak gedaan in de beide zaken tegen de dienstboden van den heer l). Smit Sibinga te Groningen. Het bof beeft aangenomendat de dienstboden niet mogten beschikken over het overgebleven middageten, maar de geringe waarde van het ontvreemde en bel goed gedrag van beschuldigden werden als verzachtende omstandigheden aangenomen. In de eerste zaak is de keukenmeid veroordeeld tot 1 maand, het kamermeisje lot 14 dagen en de moeder van deze laatste lot G weken; in de tweede zaak de keukenmeid tot 14 dagenen de werkster tot 8 da gen gevangenisstraf, te ondergaan in eenzame opsluiting. Naar men uit Leeuwarden aan het Uil. meldt is het berigt, dat Jut in de gevangenis weigert te werken, onwaar. Hij is dagelijks bezig aan hel maltenvlechten. Weigering om te werken zou hetn ook spoedig worden afgeleerd; bij zou dan in de cachot komen. Nu deelt bij een cel of vertrek met de vijf andere levenslang veroordeelden, die zich in het tuchthuis bevinden. In het dorp Nicuwehorne (Schoterland) heeft een vreesseljjk voorval plaats gehad. Een 12-jarige jongen die met een jonger broertje op afstand van huis de schapen hoedde, beeft, kort nadat deze tegen den middag van hem weg en naar huis ging, zich in een nabij zijnd bosch. door ophanging aan een boomhet leven benomen. De oorzaak van dezen zelfmoord is niet met zekerheid bekend. - Te Maastricht is gevankelijk binnengebragt zekere A. S. uit Beek, ver dacht brand te hebben gesticht in een woning aldaar, waar bij eene kamer had betrokken. Door den officier van justitie te Maastricht wordt opsporing verzocht vau eene schilderij van Ostade, ter waarde van 4000 fr.groot 40 a 50 centimeters in het vierkant, met vergulde ljjst. omgeven door eene houten lijst, welke den 2,lc" Junij jl. te Luik is ontvreemd. 's GRAVENHAGE. 19 Junij. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de hh. L. O. Gouin, ontvanger der posterijen te Marseille. W. W. MaksimoH', ingenieur, en C. N. ArtsayooloH', architect-ingenieur, heiden bij de Russische zeemagt. en P. k. Ermakoff, particulier scheeps-conslruclenr. tijdelijk in de dienst der Russische regering. -- Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie te Kuilenburg den heer A. J. Kolll, thans te Sittard; te Sittard den heer van der Marle, thans te Korlgene; te Kortgéne den heer G D. L. Graafland, thans surnumerair. - Z. M. heeft aan den heer J. W. lleijerman. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter 1" ld. bij het kadaster; de heer J. P. L. Sou- wendijk, thans landmeter 2' kl.is bevorderd tot landmeter le kl. Tot 1,D luit. der infanterie bij de landmagt in West-Indie is benoemd de 2' luit. bij die landmagt I). Charlouis, adjudant bij den gouverneur van Suriname, en op zijn verzoek is aan den luil.-kolonel der infanterie van het leger in Nederl. Indië B. W. van Yperen, thans met verlof hier le laude, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Z M. de koning is gisteren morgen ten 4 ure per Rijnspoor naar het Loo vertrokken. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden gaf de voorzitter, op zijn verzoek, het eerst liet woord aan den minister van finan- liën. Als tijdelijk voorzitter van den ministerraad, heb ik, zeide de minis ter, de eer aan de kamer mede te deelen: ten gevolge van het votum der kamer van Vrijdag jl. hebben de gezamenlijke ministers hun ontslag aan Z. M. den koning verzocht, liet heeft Z. M. behaagd de beschikking daarop le verdagen tot na den afloop van de loopende werkzaamheden der kamer. De ministers verklaren zich bereid tot medewerking ter afdoening van die loopende werkzaamheden. De voorzitter dankte de regering voor de gedane mededeeling. Al de aan de orde gestelde onderwerpen zijn aangenomen, met uitzonde ring van Indisch onderwijs, dal uitgesteld is tot ua de behandeling van de aanvulling der wet op de middelen voor 1876. Met 40 tegen 13 stemmen is besloten hel voorstel omtrent de cooperative vereenigingen niet te behan delen en ook de behandeling van de conclusie van het rapport van de com missie voor de enquête omtrent de koopvaardijvloot onbepaald uit te stellen. Morgen is aan de orde de beraadslaging over het ontwerp betreffende bieren en azijn. - De commissie lot het afnemen van het examen voor de benoeming van ambtenaren voor de burgerlijke dienst in Nederl.-Indië is lieden alhier in hare eerste vergadering bijeengekomen. Het getal candidalendat zich tot hel afleggen van het examen heeft opgegeven, bedraagt 59. Burg. en weth. hebben, in weerwil van de bezwaren door de badhuis- commissie en door den badarts dr. Mess daartegen ingebragt, den gemeente raad voorgesteld aan mevr. de douarière van der Oudermeulen c. s. voor dit jaar, als proef, voor het opslaan van een barak ter opneming van minver mogende zieken, die lot herstelling zeelucht en zeebad behoeven, den daar voor beuoodigden grond om niet in bruikleen te geven. Illuminatie en vuurwerk zijn Zaturdag avond uitnemend geslaagd. Be halve de departementen van algemeen bestuur, waren ook de lanen in het Bosch, die naar de societeits-tent geleiden, smaakvol verlicht. De societeits- tent was prachtig geillumincerd. In den Kon. zoöl. bot. tuin was eene fiaajje verlichting aangebragt, zoowel bij den ingang, als langs de voetpa den. De fontein in den grooten vijver was daar in werking gebragt. het geen een schoon effect opleverde. Van tijd tot lijd werd er Bengaalsch vuur ontstoken. Een en ander werd afgewisseld en opgeluisterd door de uitvoering van verschillende stukken door de muziekcorpsen van het reg. huzaren. Ten half elf ure werd het vuurwerkvervaardigd door den heer Gall, te Rotterdam, in de Maliebaan afgestoken. Het voldeed uitnemend, vooral het laatste stuk, waarbij de woorden; Leve het huis van Oranje! schitterend uitkwamen. Van tijd tot tijd deed zich het corps hoornblazers van de jagers hooren. In de Maliebaan en den omtrek was eene ontzet lende volksmenigte bijeen. BUI TEN LA NI )SCi IL BEI? KiTEN. BELGIË Te Antwerpen is een manifest verschenen, geteekend door de voorzit ters der drie liberale vereenigingen aldaar en in naam der vereenigde libe ralen gerigt aan de liberalen van Antwerpen en van het geheele land. Het protesteert tegen den uitslag der jongste verkiezingen en tegen het beweren, dat de liberalen geen regt zouden hebben zich te beklagen, omdat zij ge heel overeenkomstig de wet overwonnen zijn. Deze bewering beantwoorden zij hiermede, dat in elk vrij land een niet minder achtenswaardige magt nog boven de magt der wet bestaat, namelijk de openbare meening. De openbare meening nu, welke in Belgie des te krachtiger zal wezen, omdat zij in alle steden van eenig belang zich in denzelfden geest openbaart, moet daarom naar de verbetering der kieswet streven en een einde maken aan de onderdrukking der sleden door liet platteland. Antwerpen is met eene bevolking van 160.000 zielen in het parlement vertegenwoordigd. Tegen die onbillijkheid protesteren de vereenigde liberalen, evenals tegen het schan daal van het moreel gewelddat op de plattelandskiezers wordt uitgeoefend. KMO E L A M O. LONDEN. 18 Juni. Een' hevige brand heeft gewoed in de entrepots van Brook's Wharf, welke eene lengte van 150 voet aan den Theems beslaan. De schade wordt op 2 millioen gulden geschat. Te Air, in Schotland, ontstond Vrijdag II. brand in de tapijt-weverij van den heer Templeton. Die brand nam zoo spoedig in uitbreiding toe dat aan geen blusschen te denken viel, maar ook het werkvolk voor een deel geen tijd had om zich te redden. Het treurig gevolg is geweest, dat 27 personenmeerendeels jonge vrouwen en meisjesin den gloed zijn omge komen. De schade wordt begroot op 40000 Ten gevolge van de weigering van de mijnwerkers te Durhamom te bewilligen in eene loonsvermindering van 15 pCt. voor werk boven den grond en 10 pCt. voor dat onder den grond, hebben de patroons le Newcastle een meeting gehouden, waarin besloten werd de zaak aan het oordeel van scheidsregters te onderwerpen. Mogt ook dit voorstel door de werklieden verworpen worden, dan zullen waarschijnlijk ongeveer 50000 werklieden worden uitgesloten. FRAK U II IJ K. liet .Jourii. off. bevat de besluiten, houdende verandering in het per soneel der prefecten en onder-prefecten in negen departementen. De prefec ten van het depart, la Meuse, van Cötes-du-Nordvan Eure en Loir en Opper-Savoye zijn ontslagen. De verkiezing van Buffet tot lid van den senaat wordt natuurlijk door de republikeinsche bladen scherp gecritiseerd. De senaat, zegt de Temps die door beleid en vaderlandsliefde de nationale meerderheid voor zich had moeten zien te winnen, werpt haar den handschoen toe. Dat is de belee- kenis van het votum en van het ongeluk van Vrijdag. Maar wij hebben het reeds vroeger gezegd, en wij herhalen het, dit votum verzwakt den senaat, en den senaat alleen. Wij zien dan ook met genoegen, dat het kabinet zich niet zal terugtrekken, gelijk men aanvankelijk gevreesd heeft. Het blijft omdat het zich bewust is. dat het de uitdrukking is van de ka mer van algevaardigden en de openbare meening. De keus van een man als Buffet, zegt de Rép. franc., neemt allen twijfel omtrent de bedoelingen van den senaat weg. Gelukkig dat het land sterk genoeg is en zich zijner kracht bewust, om die uitdagin? te kunnen trotseren. Het heeft der reg- terzijde van den senaat behaagd, den oorlog le verklaren aan de door het algemeen stemregt gekozen kamer en aan het land zelf. De kamer en het land zijn nu gewaarschuwd. Wij wachten met meer nieuwsgierigheid dan ongerustheid de eerste vijandelijkheden dier nieuwe kruisridders af. Twee generaals, vier kolonels, van de infanterie en cavalerie, en een hoofdofficier van de artillerie gaan naar Rusland, om de groole militaire manoeuvres hij te wonen. Ingevolge het verlangen der familie van George Sand heeft de heer Lacretellc in de kamer van afgevaardigden zijn voorstel ingetrokken, waarbij een crediet wordt aangevraagd tot het oprigten van een gedenkteeken ter eere der beroemde schrijfster. SPAKJE Naar men verneemt neemt de regering de voorstellen van het Engel- sche comité uit de schuldeischers van Spanje, ter zake van de regeling der coupons, aan daar die voorstellen geen verhooging van de belastingen noodig maken. Bedoelde voorstellen bevatten o. a. het volgende: De coupons der buitenlandsche schuld per 30 Junij 1877 worden betaald met die per 31 December 1877—30 Junij 1881 met 1; die per 31 December 1881 en 30 Junij 1882 met 1 lx pCt. per jaar. In 1888— 1882 vaststelling eener andere overeen komst tusschen de Spaansche regering en de obligatiehouders, regelende nieuwen rentevoet en betaling. De vijf coupons, vervallende 31 December 1874, 30 Junij en 31 December 1875, 30 Junij en 31 December 1876 wor den geconverteerd in nieuw fonds van gelijk bedrag, rentende 2 pCt.te beginnen met 1 Januarij 1877 en aflosbaar a 50 pCt. binnen 15 jarendoor halfjaarlijkschc lotingen le Madrid ol Londen. Art. 11 der constitutie, betreffende de godsdienstvrijheid, is door den senaat met 113 tegen 43 stemmen aangenomen. M bet «Ka lat le loot Arn >ver >pg' Abel bem soci tnaa soci Het mar D gen stel dat W3| mai troi hel

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2