LEIDSCHE €0 DRA AT. |S7(i. Hi0. 143. DINGSDAG 20 JUNI J. BINNENLANDsr.iSK BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Uandelirigen van den (iemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 19 J tin ij. Aan het heden aan de Leidsche hoogeschool gehouden admissie-examen hebben deelgenomen 30 adspiranten; 4 daarvan trokken zich onder het examen terug16 werden toegelaten. Door de staats-commissie voor het geneeskundig examen is heden tot arts bevorderd de heer 51. li. Enthovenhet getuigschrift voor het eerste gedeelte van het geneeskundig examen is uitgereikt aan den heer J. Haga. In de zitting van den gemeenteraad van heden heeft de heer G. Wilheimy Damslé, na het afleggen van de gevorderde eedei. in handen des voorzitters, zitting genomen. Ingekomen was een antwoord van den heer Schellema op het rapport van commissarissen der gasfabriek in antwoord op zijne vroeger ingediende memorie. Tot bestuurdcren van het werkhuis werden op nieuw benoemd de aftre dende hh. D. A. Schrclleu, A. G. Leembruggen en II. P. J. van Wensen. Tot hulpondcrwijzeres aan de school n°. 2 voor minvermogenden werd be noemd mej. J. G. de Hondt. alhier, en tot hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor onvermogenden J. van Ling, te Woerden. Voorts werd de hulp onderwijzer aan de jongensschool der 1' kl. H. W. Ilubreglse benoemd tot onderwijzer 2' kl. aan die school Op voorstel van burg. en weth. werd besloten de zaak van het Utrecht- sche jaagpad in handen te stellen ecner commissie van drie leden. Tot leden dier commissie werden gekozen de hh. Goudsmit, Cock enSnringar. Een staat van af-en overschrijving op de begrooting van 1875. tot dekking van een tekort op de rekening der jaagpaden, werd goedgekeurd en toege staan de verzoeken van A. F. Hopman, lot hel leggen van een stoep, en van J. 11. Willink, om continuatie van de huur der jagt op waterwild op de Vroonwateren. De rekening van het minne- of armen oude mannen- en vrouwenhuis over 1875 en eene voordragt lot onderhandsche verpachting van de tienden onder Leiderdorp werden goedgekeurd. Eenige voorgestelde wijzigingen van de verordeningen op de heffing en in vordering van schoolgeld op de scholen voor lager onderwijs werden goed gekeurd. De heer Goudsmit stelde voor in de zinsnede »De verschuldigde schoolgelden.,., moeten door de belafethigschuldigden aan den gemeente ontvanger worden voldaan binnen acht dagen ua het ontvangen van eene kennisgeving van den ontvanger; bij gebreke van voldoening zal de toegang tot de school worden geweigerdhet woord moeten in kunnen te veran deren. De bepaling was hem te absoluut en wel wat streng. De voorzitter zeide dat de ondervinding het noodzakelijke van een dergelijke bepaling had doen blijken, liet voorstel van den heer Goudsmit vond geen ondersteuning. De voordragt tot demping van de Korte Langegracht, ten behoeve van de uitbreiding der veemarkt, en tot oprigting van eene derde school voor min vermogenden daar ter plaatse, gaf aanleiding tot uitvoerige discussie. De commissie vau financiën toch had zich wel vereenigd met het voorstel tot demping der bedoelde gracht, maar had verschillende bezwaren geopperd tegen het plaatsen eener school op het gedempte terrein, zoodat zij had voor gesteld beide zaken van elkander af te scheiden. De heer Juta trad in eene wederlegging van de bezwaren der commissie. Wanneer de school op die plaats gezet werd dan bleef er nog ruimte over voor 45000 schapen en wanneer voor dedemping geen faecale stollen, maar puin en aarde werd gebezigd, dan was hij niet voor schadelijke gevolgen beducht. De heer Gock was tegen de voor dragt niet omdat er sprake was van het bouwen eener schoolwant die moest er zijn, maar om de uitbreiding der beestenmarkt op de voorgestelde wijze. Wel was die wijze beter dan die in October 11. was voorgesteld, maar de uitbreiding kon ook op eene andere wijze, door aanplemping, verkregen worden, zooals toen was aangetoond. Ook had hij bezwaar tegen den bij voordragt voorgestelden verkoop van kapitaal op het grootboek, daar naar zijne berekening dat kapitaal daartoe niet meer voldoende was. Vroeger had de gemeente een kapitaal van 2 tonen thans was men zoover gekomen dat men zou moeten leenen. De I eer Harlevelt verdedigde nader de zienswijze der commissie, liet schoolhouden op die plaats zou op enkele dagen letterlijk onmogelijk zijn. De voorzitter verklaarde zich tegen eene splitsing der voor dragt. Er was behoefte aan eene school. Gaarne zouden burg. en weth. zien dat heer Harlevelt eene andere plek aanwees; de panden waren ihanshoogin waarde gestegen. De heer Le Poole vroeg of er hoegenaamd geen kans was om de school van den heer Kneppelhout, die eerstdaags opgeheven werd, in gebruik te krijgen. De heer Librecht Lezwijn antwoordde hierop dat de heer Kneppelhout slechts voor één jaar dat schoolgebouw wilde afstaan, tegen vergoeding van/400. Na eenige discussie over de prioriteit al of niet te geven aan de conclusie van het rapport der commissie van financiën, werd de voordragt van burg. en weth. in stemming gebragt. Het eerste punt, om over te gaan tot dem ping der Korte Langegracht en van het nog open gebleven gedeelte van de IJzerengracht tot de Binnenvestgracht, en daarvoor beschikbaar te stellen eene som van ƒ20000, werd aangenomen met 13 tegen 7 stemmen; het tweede punt werd gesplitst, het bouwen eener school en het daarvoor beschikbaar stellen eener som van 40000 werd aangenomen met algemeene stemmen, en het bouwen dier school op de gedempte Korte Langegracht bij de 5Iare met 11 tegen 9 stemmen; het derde punt, vaststelling der suppletoire staten van begrooting, tot het vinden der benoodigde gelden door verkoop va# kapitaal of op andere wijze werd goedgekeurd met 15 tegen 5 stemmen. Bij dit punt werden nog behandeld de verzoeken van de firma Jaeger en C'. en G. Tibboelter bekoming van gemeentegrond bij de voormalige Marepoort. Het verzoek van de eerstgenoemde werd met 11 tegen 9 stem men toegestaan, maar dat van G. Tibboel werd. na eenige discussie, aan gehouden, omdat men den voorgestelden prijs, ƒ1 per centiare, wat laag vond, met het oog op de bestemming (het bonwen van een woonhuis), die aan den grond zou gegeven worden. Ten slotte werd goedgekeurd eene wijziging van den staat der gemeente eigendommen en de rekening van het werkhuis over 1875. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ5.10 en ƒ2.50 en de laagste prijzen ƒ5.— en 2.50. Op een staat van nalatenschappen, afkomstig van officieren, onderoffi cieren en verdere manschappen, behoord hebbende tot de landmagt in Ned. Indie, welke bij het depart, van koloniën in Nederland door de regthebben- den kunnen worden ingevorderd, komen voor die van J. de Graaf ad 3.62, J. Hoorn ad ƒ3.29 en W. van der Weyden ad ƒ7.26, die te Leiden zijn geboren en gewoond hebben. In het tijdperk van vier weken, 14 Mei tot 10 Junij 1876, zijn, volgens bij het dep. van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast: in Noordbrabant 1 rund, in Zuidholland 116run deren; in Noordholland 6, in Utrecht 10, in Friesland 21; in het geheel 154 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 188 runderen door die ziekte aangetast. Voor de 20 vacante plaatsen aan de rijks-kweekschool voor onderwij zers te Groningen hebben zich aangemeld 147 adspiranten, afkomstig uit Groningen. Friesland. Drenthe, Overijssel en Gelderland. De 25 kadetten van de kon. militaire akademie te Breda, die zich dit jaar aan het eind-examen hebben onderworpen zijn allen geslaagd. Te Alphen zijn in de vorige week twee kinderen, 5 en 2 jaren oud, die met hunnen vader naar het land waren gegaan, maar zich voor hem huiswaarts begaven, bij het loopen over een slootplank in het water ge vallen en verdronken. Te Vlaardingen zijn beriglen ontvangen van Shetland, van 11 Junij, over den toestand der Ilollandsche haringvisscherij. Daaruit blijkt dat die toestand ongunstig is gebleven. De kommandeur aan boord van den Eersten Haringjager meldt, dat er 1% ton haring gevangen was, die, ook wat qualiteit betreft, veel le wenschen overlaat, daar hij klein van stuk is en min van smaak. De justitie heeft de aandacht gevestigd op de handelwijze van eenen commissionnair te Amsterdam, zich noemende directeur van de vereeni"in"- «de Eendracht" vroeger te Rotterdam, thans te Amsterdam gevestigd, daarin bestaande, dat hij. door tusschenkomst van agenten in de verschillende pro vinciën, bij het minnadenkend publiek de hoop opwekt, om tegen eene wekelijksche bijdrage aan hem van vijf cenien gedurende één jaar, in het bezit te geraken van de prachtigste meubelen, huissièraden en weeldearti kelen, ter waarde van ƒ1.25 lot ƒ80, terwijl de ondervinding geleerd heeft, dat na het verstrijken van het jaar, aan de contribuanten, in plaats van de voorgespiegelde prachtige meubelen enz., slechts worden uitgereikt voorwerpen van zeer geringe waarde, de meeste beneden die van ƒ1.25.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1