BUITEN LANDSCilF. BEE IC. TEN, In het hoofdkiesdislrict Eindhoven is tot lid der provinciale stalen van Noordbrabant gekozen de heer W. van Hombergh, met 450 van de 541 uit- i gebragte geldige stemmen. Naar men uil Middelburg meldt hebben de hh. van Zeylcn en Decker j aldaar, wegens onvoldoende ondersteuning, besloten geen uilvoering Ie geven aan hun voornemen tot oprigting eener stoomvaart-reederij van Middelburg op Java. Te Esschen is dezer dagen de gewezen koopman in kurk N. M. uit Amsterdam, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk, door de Belgische policie aan de Nederlandsche uitgeleverd. 's GRAVENHAGE. 16 Junij. Door Z. M. is de gepensioneerde luit.-generaalbuitengewoon adjudant des konings. A. E. C. de Sturler de Frienisherg, te Deventer, met alle zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederland- schen adel verheven. Tot reclor-magnificus aan de hoogeschool te Groningen voor het aka- demiejaar 1876/77 is benoemd de hoogleeraar R. A. Mees. Tot ijker der malen, gewigten enz. is benoemd de adjunct-ijker G. van den Berge; en tot adjunct-ijkers de hh. F. A. Houtman en D. Giltay. Z. M. beeft goedgevonden den gepensioneerden schout-bij-nacht titulair S. J. graaf van Limburg Stirumop zijn verzoek, eervol ontslag teverleenen uit de betrekking van lid van het hoog militair gereglshof. onder dankbe tuiging voor zijne vele, goede en langdurige diensten, en op nieuw op pen sioen te stellen. -- De officier-machinist 2' kl. J. A. van der Meer wordt geplaatst bij 's rijks werf te llellevoetsluis. - Door den heer Haffmans is als amendement op de militiewet voorge steld 1°. om de sterkte der militie als maximum te bepalen op 63500 man, en der jaarlijksche ligting op 12700 manzijnde eene vermeerdering van bet beslaande met 1700 man, in overeenstemming met den aanwas der be volking sedert de laatste tienjarige volkstelling, die tot grondslag der mili- wet van 1861 was aangenomen. Deze verhooging legt dus, in verhouding lol de toegenomen bevolking met circa 15% pCt. sedert 1159, geen zwaar der last op de bevolking. Na elke tienjarige volkstelling worden, volgens een tweede amendement, de ligtingen in evenredigheid gebragt met het ver anderd cijfer der bevolking. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn. na discussie, ver worpen de amendementen op art. 1 van de militiewet en is dat artikel zelf verworpen met 43 tegen 31 stemmen. De regering heeft daarop de wet ingetrokken. In den loop der discussiën had de regering op de kamer de verantwoordelijkheid van de verwerping gelegd. Voor het gereglshof alhier stond gisteren teregt A. H., schippersknecht te Oudenbosch, beschuldigd van in den ochtend van 23 April ten nadeele van zijn schipper, uil een kastje van het vaartuig Elisabeth, dat destijds in de Oude Vest te Leiden lag, met behulp van binnenbraak te hebben ont vreemd 5 aan verschillende muntspeciën. Niettegenstaande de afwezigheid der gedagvaardde getuigen, werd toch met de behandeling voortgegaan en voorlezing gedaan van de verklaringen in de instructie afgelegd. Advocaat- generaal mr. van Maanen meende met hel oog op de jurisprudentie van den Imogen raad, dal, hoewel slechts onbeëedigde verklaringen aanwezig zijn, deze toch als wettige bewijsmiddelen kunnen gelden en requircerde eene veroordeeling tot gevangenisstraf van 6 maanden tot 5 jaren. Mr. Horch, als verdediger optredende, geloofde dat, waar zooals hier het geld verstopt was, aan geen voltooiden diefstal, maar alleen aan poging tot diefstal kon worden gedachthij wees overigens op verzachtende omstandigheden en ver zocht de oplegging eener geringe straf Uitspraak 22 dezer. Dank de goede zorgen van den wel-eerw. heer Dermout, pred. te Scheveningenzal ook dit jaar, gedurende het badsaizoen in de prolestant- sche kapel aldaar dienst worden gedaan en wel in verscheidene talen, ten behoeve van de badgasten van verschillenden landaard. Naar men verneemt zal de dienst in die kapel worden geopend. Zondag den 18d'° dezer, door i den beer ten Kate, predikant te Amsterdam. In de maand Julij zal aldaar de dienst o. a. worden verrigt door pastor Sarasin, uit Zwitserland, in Augustus door pastor Baltke, uit Rheydt, bij Gladbach. en in September door pastor Bastian, uit Bernburg. De sluiting zal geschieden door d». van der Flier, uit Delft. In de eergisteren alhier gehouden vergadering der Vereeniging van en voor Nederl. industriëlen, onder voorzitting van den lieer A. H Eigemau. bad over de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken betreffende de gemeente-gasfabrieken, eene gedachtenwisseling plaats, bij welke gele genheid de vraag werd gedaan of de gemeente, zooals te 's Hage, gezegd werd te geschieden, elders cokes opkoopende voor 15ze bier tot ƒ19 verkoopende niet zelfs de ruime grens overschreed van deze ministeriële circulaire. Op die wijze toch maakt de gemeente-zorg zich meester van bel monopolie ten koste der concurrerende bandelaars. Men begreep dat de gemeente geen andere cokes mogt verkoopendan die welke van hare fabriek overblijft. Over den tegenwoordigen stand der suiker-quaestie was de gedachtenwisseling scherp. Belanghebbenden verklaarden dal de regering speelt met de Nederlandsche fabrieken, ofschoon zij zelve de noodzakelijk heid van stabiliteit der wet als voor hare bedrijven onmisbaar erkent. Maar de tweede kan er maakt het niet beter. De nijverheid verlangt hoe eer te beter uit den toestand van onzekerheid te geraken, waarin zij nu verkeert. Zal de accijns behouden blijven of niet? Die vraag mag niet langer onbe slist gelaten worden. Sedert Engeland zijne suikerregten heelt geschrapt en de differentiële regtcn in ons Indisch tarief waren vervallen, was er voor Nederland niet meer te kiezen. Zijn suiker-accijns af te schaden, was het eenige redmiddel. In de H. Theresiakerk in liet West-Einde had heden voormiddag eene buitengewone, door plegtig koorgezang opgeluisterde, feestviering plaats ter gelegenheid van het 30-jarig pontificaat van Z. H. Pius IX. BELGIË. De burgemeester van Brussel heeft eene proclamatie aan de burgerij uitgevaardigd. Hij drukt daarin zijn leedwezen uit over de onordelijke tooneelen, welke in de hoofdstad hebben plaats gehad; hij voegt er bij dat hel stedelijk bestuur vast besloten is door alle middelen, waarover bet be schikt, de herhaling van dergelijke wanordelijkheden te beletten, en noodigt de burgers dringend uit zich van het vormen van groepen of zamenscholin- gen te onthouden. Men verneemt dat de burgemeester bij de ongeregeldheden in de hoofd stad op de meest onrustige plaatsen tegenwoordig was en in persoon twee der belhamels in hechtenis nam. ËNGËLAN». LONDEN 15 Juni. In het lagerhuis is door lord Elclio eene resolutie ter tafel gebragt, strekkende om aan te dringen op de noodzakelijkheid eener hervorming van hel beheer der stad Londenen wel zóódanigdat de zorg voor de belan gen van gansch Londen bij slechts één enkel besturend ligchaam berusten zou. Hij wees op het tegenwoordige verwarde stelsel van administratie, op de gebrekkige riolering, de ontoereikende middelen tot het verschaffen van water en gas, het ontbreken van markten enz. Zijn voorstel vond echter weinig bijval, zoodat hij zijne resolutie moest intrekken. De voornaamste tegenwerpingen kwamen hierop neder, dat Londen Ie groot was voor één bestuur, en dat zulk een bestuur weinig minder zou wezen dan een parle ment op zichzelf. Men klaagt in de hoofdstad zeer over gebrek aan vertier en verdiensten. De hotels van hoogeren rang zijn schier opgepropt vol, hetwelk daaraan echter moet worden toegeschreven dal familiën, die anders voor bel geheele saizoen gemeubeleerde huizen betrekken, zich thans voor enkele weken of maanden in de hotels ophouden. Een enkel agent in huizen zou ongeveer 300 huizen in commissie hebben, die nog niet verhuurd zijn, terwijl hij op ëe verhuring daarvan ten stelligste gerekend had. De algemeene stilstand van zaken, waarbij ook de aanzienlijke verliezen op de beurs geleden, heb ben de gegoede lamiliën sterk getroffen. Volgens de Standard zijn vele kunstvoorwerpen op de tentoonstelling te Philadelphia moedwillig beschadigd. Vooral de Oostenrijksche afdeeling heeft schade. De commissie uit dat land heeft den toegang tot die afdee ling weder gesloten tot de balustrades gereed zijn, die hel aan het publiek onmogelijk zullen makendie voorwerpen aan te raken. FRAKKKIJk. De Rép. Frang. klaagt over de wijze, waarop de commissie van gratie voor de poliliek-vcroordeelden hare taak volbrengt. Voorloopig wordt, naar het schijnt, alleen gratie verleend aan hen, die tol verbanning of tol gevan genisstraf veroordeeld zijn. De zaak van lien, die bij verstek zijn veroor deeld wordt zonder onderzoek ter zijde gelegd. Den heer Buffet, die als mededinger is opgetreden van den lieer Re- nouard, constitutioneel en conservatief, voor het lidmaatschap van den senaat, werd dezer dagen door een lid van het linker-centrum de aanmer king gemaakt dat men dit niet van hem verwacht had. Hij gaf daarop ten antwoord: «Elk uur dat ik buiten de vergadering doorbreng is een verloren uur voor Frankrijks heil." Men is bezig met het plaatsen van een gedenkteeken ter nagedachtenis van de twee luchtreizigers Sivel en Crocé-Spinelli. Hel is een vierkante zuilwaarop aan de eene zijde en bas-relief een hemel met sterren is alge beeld, terwijl men Ie midden der sterren een ballon opmerkt, in nood ver- keerende. Hieronder leest men: "Monument opgerigt ter herinnering aan Crocé-Spinelli en Sivel, gestorven voor de wetenschap, in de hoogere stre ken, op 8500 meiers." 1)IIITS€HLAN». De Rank- nnd Hand. Zeit. deelt mede. dat de heer von Arnim, die zich thans ophoudt te Ragatz in het kanton Sl. Gallen, aldaar het antwoord afwacht, dat gegeven zal worden op bet protest, door hem ingediend legen het bevel lot aanhouding en opzending van zijn persoon. Gelukt het hem niet om de intrekking van dat bevel te verkrijgen, dan zal hij zijn oorspron kelijk plan de baden te Karlsbad te gaan gebruiken, moeten wijzigen. In dat geval zal hij zich naar Vichy begeven, om herstel van zijn kwaal Ie zoeken. Uit Hamburg meldt men aan de ff'eser-Zeit.dal de leiders der socia listische partij sedert geruimen tijd aldaar het mogelijke beproeven om de arbeidende klasse alom in het rond tot werkstakingen te doen overgaan. Eenigen tijd geleden vonden zij in vele steden daartoe een zeer gunstig terrein. Later echter zijn de uitzigten voor die partij op uitbreiding van de zucht tot werkstaking veel verminderd. Het gereglshof te Berlijn heeft uitspraak gedaan in de zaak van de bankiers Abel en Gravenstein, den handelsraad Wrede en den gewezen con sul SchifI, beschuldigd van bedrog bij de oprigting der «Bank für Sprit-und Productenhandel". o. a. door valsche voorstellingen in bet prospectus om trent de voordcelen der onderneming. Hel gereglshof heeft hen allen schul dig verklaard en veroordeeld lot gevangenisstraf voor den lijd van zes maanden, benevens voor ieder eene boete van 3000 mark. Na het uitvaardigen der wet op hel burgerlijk huwelijk, waarbij tevens de verpligte doop is afgeschaft, is door een zeer groot aantal personen geen gebruik gemaakt van de kerkelijke plegtigheden. Het aantal ongedoopte kinderen en dat der niet kerkelijk voltrokken huwelijken is zeer aanzien lijk en bedraagt, wat het laatste betreft, in de provincie Brandenburg, bijna de helft.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2