SjESBSCIIE €OllRANT. i-sro. 141. ZATCRDAG 17 .JUNIJ STADS- BERICHT EN BINNENLANDSCHK BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3 50, mei hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.35. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de ezpeditiekosten. afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende cene circulaire van den Commissaris des Rollings in de Provincie Znidhol- land. van den 31sle° Januari jl. [Provinciaal-Blad n°. 12), houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 1 ti1'"11 November 1820, n°. 31, door de Districts-com missie tot aanmoediging en ondersteuning van den Bewapenden Dienst in de Ne derlandenzal worden gehoudendoen te welen datingevolge het verlangen van gemelde Contmissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, tnet gesloten bussen, op Maandag en Dinsdagden t!Jde" en 20slcn Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe krompen bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eenc goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot. instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten cri infirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukki,gen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog isonder vinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost-en West- Indische bezittingenveteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans hel vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, lot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlaiidsche soldaat wele het, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst inlirin is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat liet fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan liet werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe banden voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, liet doen zien, dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDEI.KitRurgemeester. Leiden, 15 Juni 1876. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 14,leo Juni jl. invorderbaar verklaard kohier voor het patentrecht (schippers, kramers, tappers enz.) dienst 1876/7; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, IC Juni 1876. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag den 19,,"n Juni 1876, des namiddags te twee uren. 1°. Beëediging en installatie van den heer G. Wilhelmy Damsié, als lid van den gemeenteraad. 2°. Benoeming van drie BesUiurdëren van het Werkhuis. (123) 3». Idem van een hulponderwijzer of hulponderwijzeres aan de school n". 2 voor minvermogenden. (126) 4°. Idem als voren aan de school n°. 2 voor onvermogenden. (126) 5». Voordracht betrekkelijk het hulppersoneel op de jongensschool der l*te klasse en benoeming van een onderwijzer der 2d' klasse aan die school. (120 en 127) 6'. Idem betrekkelijk het Utrechtsclie jaagpadstrekkende tot benoeming van cene raadscommissie van drie leden. (129) 7°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1875 (Kosten van gemeenschappelijke zaken). (119 en 124) 8°. Verzoek van A. F. Hopman, om een stoep te leggen. (121) 9°. Idem van J. H. Willink om continuatie'van de huur der jacht op water wild op de Vroonwateren. (122 en 130) 10". Rekening van het Minne- of Armen Oude Mannen- en Vrouwenhuis over 1875. (125) 11'. Voordracht tot onderhandsclie verpachting van de tienden onder Lei derdorp. (128) 12'. Idem tot wijziging van de verordeningen op de heffins en invordering van scnoolgeld op de scholen voor lager onderwijs. (112 en 131) 13». Idem tot demping van de Korte Langegrachttot oprichting van eenc derde school voor minvermogenden en betrekkelijk de verzoeken van G. Tibboel en de firma Jaeger en C"., ter bekoming van gemeentegrond bij de voormalige Marepoort. (55, 73, 83, 94, 102, 107, 108, 109, 110, 111 en 118) 14°. Wijziging van den staat der gemeente-eigendommen. 15". Bekening van het Werkhuis over 1875. (132) LEIDEN. 10 Junij. Het 30jarig pontificaal van Z. H. Pius IX werd heden in de kerken door bijzondere godsdienstoefening met liet Te Deumaan de woningen van r. k. ingezetenen door het uitsteken van de nationale vlag met den pausse- lijken wimpel, herdacht. Naar wij vernemen is de persoon, die zich II. Zondag nacht onder de gemeente Leiderdorp heeft schuldig gemaakt aan poging lot moord, door het afschieten van een pistool op eene vrouwgisteren avond aangehouden. Het programma van het 30e Nederlandsch landhuislioudkundig congres, van 26 Junij tot 1 Julij te Amsterdam te houden, is verschenen. Maandag 26 Junij. 's voormiddags teil 11 ure, wordt liet congres in het kon. zool. genootschap geopend en ten 12 ure dien middag in liet Park de tentoonstel ling van hulpmiddelen voor landbouwkundig onderwijs en onderzoek. Dings- dag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag vergaderen de afdeelingen. Woens dag tweede algemeene vergadering en op Vrijdag wordt het congres geslo ten. Voor congres en afdeelingen zjjn tal van vraagpunten aan de orde gesteld. Behalve de tentoonstelling der hulpmiddelen, wordt op 30 Junjj eene tentoonstelling van paarden, fokvee en pluimgedierte gehouden. Op Donderdag 29 Junij zal op de Stadhouderskade een harddraverij met paard en sjees plaats vinden. Tot de feestelijkheden belmoren voorts: gemeen schappelijke maaltijd, togt door liet kanaal naar IJmuiden, concerten, vuurwerken enz. Voor dit alles verschijnt een officiële gids. Namens het centraal-bestnur van het Algemeen Nederlandsch werklie den-verbond te Amsterdam is dezer dagen door geheel Nederland eene pro clamatie verspreid, waarin de niet-vereenigde werklieden worden aange spoord zich aan een te sluiten en lid te worden van de in hunne woon plaats gevestigde vak- of algemeene werklieden-vereeniging. Naar wij vernemen, meldt de Arnh. C., is bepaald dat de voorgeno men troepenoefening op groote schaal, door de 4e divisie inlanterie uit te voeren, zal plaats hebben in de provincie Overijssel en een gedeelte van Drenthe, en wel in liet tijdvak van 15—25 Augustus a s. Behalve de troe pen, welke tot de divisie behooren of daaraan zijn toegevoegd, zuilen aan de hier bedoelde groote manoeuvres deelnemen o. a. escadrons van het 4de reg. huzarenbenevens een batterij rijdende artillerie. Bij de in het hoofdkiesdistrict Ridderkerk gehouden verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuidholland zijn 516 geldige stemmen uitge krast. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de lih. L. A. de Raadt, notaris te liarendrecht. die 215 stemmen verkreeg, en C. A. Mole naar, burgemeester van IJsseimonde, op wien 214 stemmen waren uitgebragt. Door den Dijksloel van hel polder-district Neder-Betuwe te Tiel zijn Dingsdag 11. de werkzaamheden aanbesteed, welke tot herstel der dijken langs Waal en Rijn noodig zijn. De aanhesledingssom bedroeg ruim 21000; alleen voor Dodewaard ruim /6000. Naar men uil Wijk hij Duurstede meldt heugt het slechts weinigen dat ooit de kersen zoo duur werden verpacht ais thans het geval is. De prijs kan nu reeds op 16 cent per kilo worden begroot. De hoornen zullen slechts de helft van den gewonen pluk opleveren. Door den stationchef te Mill werd dezer dagen aangehouden eene hoe veelheid van 300 kilo spiritus, verpakt in flesschen en ter verzending als glaswerk aangeboden. De afzender is bekend en tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. Te Den Ham is de bliksem geslagen in een arbeiderswoning. Hij kwam door den schoorsteen in een vertrek, waar 18 personen eene schuil plaats gezocht hadden. De schoorsteenmantel en het daarop geplaatste aardewerk werden vernielddoch verder werd geen nadeel aangcri»t.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1