BUITENLANDSCHE BERIGTEN. dat hij nooit ontkend had liberaal te zijnmaar dat zijns inziens juist libe ralen het meest ieders godsdienstvrijheid eerbiedigen. Hij had bekwame mannen medegebragt, om de opvoeding der jeugd te leiden, niet naar hunne godsdienstige meeningmaar alleen naar bekwaamheid en goed gedrag uit ziende, en hij keurde het besluit, in zijn afwezigheid genomen, om het lezen van den bijbel op scnool verpligtend te maken, niet goed; want de bijbel behoorde in het huisgezinniet in de volksschool. Over het voorstel van den heer Moens tot wijziging van de lager onder- wijs-wet is het zeer uitvoerige voorloopig verslag, naar aanleiding van de overweging in de afdeelingen van de tweede kamer, verschenen. He oppor tuniteit van het voorstel maakte in de afdeelingen in de eerste plaats een punt van breedvoerige bespreking uit. Üe herinnering aan de stellige toe zegging van het tegenwoordig bewind van zijne optreding af om eene her zieningswet in te dienendeed de vraag rijzen of het in dien stand der zaak aangaat, op een regeringsvoorstel, dal niet uitblijven kan, vooruit te loopen. Reeds de herinnering uit een vroeger tijdpeik had, meende men, den voorsteller moeten overtuigen, dal allern op den grondslag van een regeringsvoorstel eene hetere, met de nationale belangen strookende regeling van het lager onderwijs te verkrijgen is, daarbij wijzende op het staats spoorwegen-voorstel van vier leden. Andere bedenkingen tegen de opportu niteit waren dat de regtvaardiging van het genomen initiatief in gronden aan het algemeen belang ontleend, niet aan eigen eergevoel, moet worden gezocht; dal zulk een gewiglig diep in de autonomie der gemeenten en van andere autoriteiten grijpend voorstel niet anders dan in overleg met de rege ring kan worden behandeld. De verschillende bezwaren tegen de opportuni teit van het voorstel werden door een aantal leden ernstig wedersproken. Vooral protesteerde men tegen de beschuldiging, dat het hier eene partij- of verkiezingsmanoeuvre gelden zou. In het verslag wordt vermeld dat de voorsteller, in zijne afdeeling bij de overweging tegenwoordig, die beschul diging met verontwaardiging van zich afwierp. Dc verdedigers der oppor tuniteit trachten aan te toonen dat de bestrijders der opportuniteit van het voorstel zich blijkbaar eene geheel valsche voorstelling omtrent het gebruik van het grondwettig initiatief scheppen en verzekeren dat daarin niets vijan digs tegen de regering ligt. De bestrijders zagen in het voorstel eene bedreiging van het voortdurend bestaan der bijzondere school, ja. meenden dat deze in levensgevaar werd gehragt en zeiden dat er gehandeld wordt in strijd met de Grondwet, indien men tracht door kunstmiddelen het bijzonder onderwijs dood te drukken. Andere leden gingen niet zoover van aan het voorstel de smet van ongrond wettigheid aan te wrijven; maar ook in hunne schatting was het eene onmiskenbare grief, dat het de strekking had, om in plaats van aan de gemoedsbezwaren te gemoet te komen, den toestand in dit opzigt erger, onhoudbaar te maken. Naar het gevoelen van de meeste andere leden plaatste men zich, door het voorstel uil dit oogpunt te bestrijden, op een geheel ver keerd standpunt, vermits de Grondwet hel bijzonder onderwijs vrij laat en daarentegen den pligt oplegt voor de zorg van het openbaar onderwijs. Een ander onderwerp van gedachlenwisscling waren de financiële gevol gen van het voorstel, waaruit blijkt dat bij de groote meerderheid der leden het geldelijk bezwaar woog. Waaruit, werd gevraagd, zal de ver hoogde uitgave van verscheidene millioenen worden bestreden en waar moet het heen, indien men zoo van alle zijden op de financiën van den staat ingrijpt en dit doet, gelijk bij de aanneming van het tegenwoordig voorstel het geval zou zijn, zonder dat iemand weet hoeveel millioenen op hel spel slaan. Bij enkele leden woog dit bezwaar minder. De meeste voorstanders van hel ontwerp vereenigden zich met het betoog omtrent de afschaffing van het kweekclingstelsel door den voorsteller gele verd, hoewel anderen het niet van overdrijving vrijspraken. De vrees werd geuit, dat door het afschaffen van het tegenwoordig kweekelingenstclsel de bijzondere school zeer in het naauw zou worden gebragt; over de verhouding van het aantal onderwijzers lol dal der leerlingen werd verschillend geoor deeld en onwillekeurig gaf dit deel van het voorstel den indruk, dal het streven was voor het openbaar onderwijs door middel van dc magt van het geld het monopolie feitelijk te veroveren. Men vond het genoegzaam wan neer men voor 40 leerlingen een hoofdonderwijzer aanstelde, voor 90 een hoofd- en een hulponderwijzer, voor 150 een hoofdonderwijzer en 2 hulp onderwijzers en zoo verder boven de 150 voor elke 60 leerlingen en daar onder een hulponderwijzer meer. Verder wenschte men niet te gaan. De verdeeling der kosten van hel lager onderwijs werd mede uitvoerig besproken. De meeste leden hadden tegen het stellen van een algemeenen regel omtrent de verdeeling der kosten lusschen rijk en gemeente, hetzij dan bij wijze van hall en half. hetzij op een eenigzins anderen voet groot of zelfs onoverkomelijk bezwaar en men gaf aan een ruim subsidie-stelsel verre de voorkeur boven hetgeen de voorsteller wil. 's GRAVENHAGE. 14 Junij. Door Z. M. is verguuning verleend aan P. van Noord, H. de Hooy, C. van der Meulen, E. Roodenburg, K. Schouten. M. Versteeg en J. Vroom- bout, te Maassluis, tot hel dragen, voor zooveel den eerste betreft van de gouden medaille en wat de anderen betreft van de zilveren medaille, hun door de Brilsche regering toegekend wegens de redding van de opvarenden van de Engelschc stoomboot Forth, in November 1875, en aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat G. M. M. Le Fez. van het koloniaal werf depot, tot het dragen van de Fransche Médaille Militaire. Tot burgemeester der gemeenten Hagestcin en Everdingen is benoemd de heer mr. H. W. Waardenburg, en tot burgemeester der gemeente Philip pine de heer A. Taelman. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Zwolle is benoemd de heer mr. G. H. Van Ketwich Verschuur, advocaat aldaar. De 2' luit. W. M. VVijnaendts, van het 8e reg. infanterie, wordt voor vijf jaren gedetacheerd hij het wapen der infanterie in Nedcrl. Indie. Z. K. H. prins Hendrik zal in het begin der volgende week zijn bui tenverblijf te Soestdijk betrekken. De leden van de tweede kamer vergaderden heden in de sectiën tot het onderzoek van: de voorgestelde wijziging van het tarief van geregts- kosten in strafzaken; de aanvulling der wet op de middelen; de wets- voordragt betreffende de door het departement van marine gedane ver strekkingen voor 1876; het ontwerp nopens de Indische credieten benevens de voorgedragen regeling van het Nederlandsche en Indische muntwezen. Een der in den Hofvijver aangelegde fonteinenwelke bij de jongste viering van 's konings jaarfeest heeft gewerkt en waarvan de leiding niet is weggeruimd, werd heden wederom beproefd met hel oog op den aan staanden verjaardag van H. M. de koningin, voor welke gelegenheid ook het Voorhout fraai wordt versierd. BELGIË De uilslag der verkiezingen, voor zooverre die bekend is, heeft niet aan de hoog gespannen verwachting der liberale partij beantwoord. Te Antwer pen had zij thans zeker op eene meerderheid gerekend, en dit is ook het geval geweest in de stad, maar door de stemming der buitengemeenten heb ben dc clericalen eene meerderheid van 130 stemmen verkregen. Men bere kent thans dat de clericale meerderheid in de kamer van 14 op 12 zal worden gebragt. Het berigt uit Luik omtrent hel vinden van een in stukken gesneden vrouwenlijk wordt tegengesproken. KKGBLAN LONDEN13 Juni. Zondag morgen sloeg eene zeilbootdie met 12 man cn een kind van Eastbourne een pleiziertogje naar het Engelsche kanaal zou doen, door eene \}indvlaag om en bleef slechts 1 man, de eenige die zwemmen kon, behou den. Hij hield het kind op een riem boven water, doch dit stierf spoedig aan wal. Slechts twee der 11 man, die verdronken, waren gehuwd, en de meesten jonge ambachtslieden. Te Dublin hebben eenige Fenians en vrienden van dezen een triomf- togt bij fakkellicht gehouden, ter viering van hel ontkomen van zes ver oordeelde Fenians in Wesl-Australië. Vijfduizend menschen namen aan den optogt deel. Disraëli werd in beeldlenis verbrand. Te Kingston in Canada heeft een hevige brand gewoed, die eene schade van 150,000 dollars heeft aangerigt. FKAVKR IJ K. Na onderzoek is gebleken dat er nog ongeveer 300 reglerlijke ambte naren zijn. die behoord hebben tot de zoogenaamde gemengde commissiën. welke na den coup d'élat werkzaam waren, om republikeinen en andere tegenstanders van het Bonapartisme door ballingschap, deportatie of andere straften onschadelijk te maken. Het ontwerp, dat de lib. Marcott c. s. in gereedheid hebben gebragt. om de medepligtigen aan den coup d'élat alsnog geregtelijk te vervolgenis hoofdzakelijk tegen deze personen gcrigt. Te Bellort is in de plaats van den heer Thiers tot senator gekozen een conservatief, de heer Viellard Migion. Men had dien uitslag verwacht en daarom gaarne gezien dat Thiers zijnen zetel in den senaat had ingenomen. De maarschalk Mac-Mahon zal Donderdag op het terrein der renbaan van Longchamps eene wapenschouwing houden over de troepen van verschil lende wapens, behoorende lot de bezettingen van Parijs, Versailles en om streken. Het Hongaarsche paarddat onlangs bij de wedrennen Ie Derby de zege behaalde, heeft thans ook te Longchamps den prijs ten bedrage van 100,000 fr. gewonnen. Bij die wedrennen is een ernstig ongeluk gebeurd. De policie had niet gezorgd, dat het publiek de baan behoorlijk vrij liet. Toen de paarden eensklaps kwamen aanrennen, was het voor vele toe schouwers te laat. hel gevaar te ontvlugten. Een aantal mannen cn vrou wen werden onder den voet gereden. Acht hunner zijn zwaar gekwetst naar dc ambulance gebragt. ItlllTiCllLAN De opperbevelhebber van het garnizoen te Berlijn heeft, op last der regering, in de kazernes eene lijst doen ophangen van een twaalftal herber gen die gewoonlijk door socialisten worden bezocht en daarom niet meer door militairen bezocht mogen worden. Te Munster is, ter voorkoming van ongeregeldheden, op eene boete van 30 mark of subsidiaire gevangenisstraf verboden op het 30-jarig kroo- ningsfeest van den 4>aus le illumineren. Lit Bern wordt gemeld dat dc jongste regenbuijen, gepaard met bet plotselinge smelten van de sneeuw in het oosten des lands, vooral in Tliur- gau. belangrijke overstroomingen hebben doen ontslaan Op enkele plaatsen hebben de spoorwegen de dienst moeten staken; een aantal bruggen zijn weggeslagen, wegen beschadigd, huizen door den watervloed medegesleepl, Üe schade was zeer aanzienlijk en ook menschen waren omgekomen. Op eene door den gouverneur van Bosnië tot de opstandelingen gerigtc proclamatie, waarin zij op nienw aangemaand worden tol het nederlcggen der wapenen enz., hebben de opstandelingen een antwoord gegeven dat bij duizenden exemplaren onder de bevolking is verspreid. Daarin zeggen zjj o. a.: Doorluchtige heer! Gij hebt gezegd, dat lieden, die het rijk vijandig gezind zijn, ons tot de wapenen geroepen hebben. Dat is niet waar. Onze nood en onze ellende, de wreede en gewetenloozc geldafpersingen, de onreglvaar- digheid der Turksche overheden, de jammerkreten onzer geschoffeerde moe ders, zusters en vrouwen, dat is het wat ons de wapenen in handen ge dwongen heeft. De Turken reiken ons nu slechts hierom de hand des vredes, omdat zij zien, dat het beschaafde Europa hunne willekeur en wreedheid veroordeelt en onze ellende door deelneming en werkelijke hulp tracht le

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2