courant. leidseiie 139. DONDERDAG 15 JUNIJ. UINNENLAMkSCHK BEHKÏTEN. V" Courant verschijnt dagelijks, Zon- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.—franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den (ie meent era ad ƒ3.35, franco p.p. f 3.85. Uet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke ncmmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents. De prijs der Advertent iën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. sras mop mm ia «gatnaig Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 91 94 der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN. 14 Junij. Door de staats-commissie voor het geneeskundig examen is heden tot arts bevorderd de heer J. A. C. Maier, candidaat-arts. Het concert, gisteren avond op Zomerzorg gegeven door de stafmuziek van het 4e reg. infanterie, onder directie van den heer A. Grentzius, werd bijgewoond door een zeer groot aantal toehoorders. De uitvoering verwierf algemeen de goedkeuring van het publiek en zij was die ook waard. Tevens leverde zij het bewijs dat dit muziekcorps door studie en inspanning meer en meer eene hoogere mate van ontwikkeling tracht te bereiken en dat het daarin zeer wel slaagt, üok het zachte zomerweder werkte mede om dit concert zoo aangenaam mogelijk te maken. Uit Warmond meldt men ons dat Vrijdag II. in de Zijl een jongeling, 16 jaren oud, schipper van beroep, over boord is geslagen en verdronken. In het hoofdkiesdistrict Rotterdam is tot lid der provinciale staten van Zttidhollaud gekozen de beer W. van Houten Gz., met 440 van de 861 uit- gcbragte stemmen. Blijkens de bij de regering ontvangen officiële mededcelingen aan gaande den stand der veeziekten in Zwitserland, loopcndc tot 3 Junij jl. was het mond- en klaauwzeer in de tweede helft van Mei op de stallen meer en meer verminderd. Daarentegen was die ziekte, op het oogenblik waarop met bel overbrengen van het vee naar de Alpenweiden begonnen was, reeds op drie weiden uitgebroken. Van longziekte was een nieuw geval in de gemeente Scbachen (Luzern) voorgekomen, en dientengevolge bevel gegeven om al het vee van den besmetten stal af te maken. Bij eene andere kudde in genoemd kanton waar die maatregel voorloopig uitgesteld was, hadden zich in toenemende mate verdachte verschijnselen geopenbaard, ten gevolge waarvan tot bet afmaken der geheele kudde van 18 runderen was overgegaan waarbij ondubbelzinnige teekenen van longziekte gevonden werden. Binnen korten tijd was dit in het kanton Luzern het vijfde ge val. dat ter zake van longziekte (door vee uit andere oorden aangebragt) al het vee van cenen stal opgeoflerd moest worden. liet centraal comité der Ouitsche verplegings-vereeniging het Roode Kruis heeft, met het oog op den oorlog tusschen Nederland en Atchin, aan de Nederl. vereeniging het Roode Kruis 12000 mark gezonden In hel bege leidend schrijven wordt deze toezending een gering blijk van erkentelijkheid genoemd voor de zeer belangrijke materiële en persoonlijke hulp. door Neder land aan de in den Fransch-Dititschen oorlog gekwetste Duitsche militairen geschonken. Maandag II. is van Vlaardingen weder een deel van de haringvloot vertrokken, gisteren door nog eenige schepen gevolgd. Bij gunsligen wind kunnen deze spoedig aan Imnne bestemming zijn en' met de vroeger uitge zeilde visschers een geheet uitmaken, groot genoeg om zooveel haring Ie j vangendat de eerste haringjager voldoende afgeladen kan worden en geëxpedieerd. Vroeger werd medegedeeld een vonnis der arrond.-reglbank te Rotter dam, en van een dit vonnis bevestigend arrest van het voormalig prov. hof van Zuidholland, waarbij is beslist, dat de eigenaar van een huis, die ge durende meer dan dertig jaren vensters in zijn muur had, waardoor hij licht en lucht verkreeg van een open plaats zijns buurmans, het regt bezat dien buurman te beletten die plaats te bebouwen of iets daarop neder te leggen, waardoor hem het noodigc licht wordt ontnomen. Thans heelt de I hooge raad, bij arrest van 7 dezer, het vonnis der regtbank en het arrest van het hof vernietigd, en, zijne vroegere jurisprudentie handhavende, be slist, dat de erfdienstbaarheid, ten laste van een open erf verkregen, door het hebben van vensters gedurende meer dan dertig jaren in den daaraan grenzenden muur, is beperkt tot het dulden dat de buurman daardoor licht en lucht schept, zoolang daartoe de gelegenheid bestaat, maar geen regt geeft om te beletten dit erf te bebouwen of er iets op neder te leggen het welk het scheppen van licht en lucht belemmert. Dit laatste is naar het oordeel van den raad eene erfdienstbaarheid om iets niet te doen, die niet door verjaring kan worden verkregen. De gemeenteraad van Deventer heeft aan den heer dr. Burgersdijk, op zijn verzoek, tegen1 Sept. e. k. eervol ontslag verleend als directenr der hoogere burgerschool voor jongens en als directeur der burgerschool-avond school. Hij blijft echter leeraar aan die scholen, en zijne jaarwedde in die betrekking is op nieuw geregeld. Te Hengelo bevond zicli Zondag 11. aan het station van den staats spoorweg, bij het wisselen der machines, het 2%-jarig zoontje van den machinist Eisen op een der overgangswegen, juist toen eene machine pas seren moest. Het kind werd omver geworpen, doch viel gelukkig zoodanig tusschen de rails, dat de machine met tender er over heen ging, zonder dat het kind eenig letsel bekwam. Te Noordlaren is Vrijdag ji. de stoom-chicorcifabriek van den heer Seubring afgebrand. De brand nam zoo snel toe, dal er aan redding niet te denken viel, zoodat er dan ook eenige honderdduizenden kilo's, zoowel bereide als onbereide cichorei, door de vlammen zijn verteerd. De hitte, die ontwikkeld werd, was zoo groot, dat zelfs eenige stukken ijzer ge smolten waren, waardoor de stoommachine en al de andere gereedschappen geheel zijn vernield. Te Harlingen zijn, in plaats dat de eerste aardappelen naar Engeland worden uitgevoerd, de eerste nieuwe aardappelen van Londen ontvangen en wel van nilstekende hoedanigheid, zoogenaamde muisjes. Naar men uit Leeuwarden meldt, schijnt Jut nog altijd een hoogen dunk te koesteren van zijn positie; hij verkiest geen hand uit te steken tot werken. Door wijlen den heer J. A. V. van Hal, r.-k. priester te Breda, zijn de navolgende legaten gemaakt: aan het instituut St. Antoine 2000; aan de kerk St. Barbara ƒ1000, aan de St. Antonius-kerk ƒ500, eene zekere som aan het Vinceutius-gesticht, de bouwhoeve Quatre-Bras onder Prinsen- bage, met bepaling, dat de koepel met den tuin moet blijven bestaan, om jaarlijks aldaar aan de kinderen van dat gesticht een speeldag te geven; aan den knecht, op genoemde bouwhoeve dienstbaar geweest, 1000, en voorts eenige kleinere legaten. Berigten uit Paramaribo melden dat op 9 Mei het nieuwe zittingjaar der koloniale staten door den gouverneur in persoon is geopend met eene rede, waarvan de aanhef aldus luidt: »llet is weder onder zorgvolle omstandigheden, dat ik voor uwe verga dering optreed. Ook in bet afgeloopen jaar had de kolonie met groote be zwaren te kampen. De bevolking en het getal der arbeiders zijn vermin- derd; in- en uitvoer bedroegen aan hoeveelheid en aan waarde beide, minder dan in het dienstjaar 1874, en bleven zeHs verre beneden het gemiddelde 1 der laatste vijf jaren. Van de producten heelt alleen de cacao eenige ver meerdering aan te wijzen, terwijl daarentegen de suiker belangrijk in op brengst verminderde. Onze ijverigste bemoeijingen waren niet in staat die uitkomsten te verhoeden, en dit vooral ook wegens de steeds dalende prijzen van hel hoofdproduct. Met alle inspanning is intusschen gewerkt om verbetering in den stand van zaken aan te brengen, en hel verheugt mij u te kunnen mededeelen, dat dientengevolge reeds op toegenomen orde en arbeidszin en op belang rijke verbetering van den algemeenen toestand onder de immigranten kan worden gewezen. Dit kan niet nalaten van gunstigen invloed Ie zijn, wan neer nu eerlang het immigratie-fonds zal zijn tot stand gekomen, en de aanvoer van vrije arbeiders zal kunnen hervat worden. Zooveel mogelijk wordt getracht om de creolen-bevolking tot meerdere ontwikkeling en geregelder arbeid, en om de boschneger-stammen tot toena dering te brengen. Vooral ook heelt de aanmoediging der goud industrie mijne bemoeijingen gevorderdwelke op dit punt met het beste succès zijn bekroond. De ontwikkeling dezer industrie aan de Marowyue en de Suri name mag merkwaardig genoemd worden, en is inderdaad een lichtpunt aan den betrokken horizont van Suriname." Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden de aankomst van den president Burgers en zijne plegtigc ontvangst te Pretoria. Aan eeu feest- disch was een 70-tal personen aangezeten j de gouvernemenls-secretaris, de lieer Swart, bragt een heildronk op den teruggekeerden president uil. die daarop eerst in het Hollandsch en toen in het Engelsch antwoordde. Zijne rede betrof vooral twee onderwerpen, die in den laatsten tijd druk be sproken worden, 's lands verdediging en bel onderwijs. Omtrent één dier grieven, die van let onderwijs, verzocht bij zijn hoorders niet te vergeten,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1