LEIDSCBE O li B A N T. 1876. ft'0. 137. DIINGSDAG 13 JUNIJ BININENLANUSCliK BEBIGTEX De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50. met het Verslag der Handelingen van den bemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 s jaartbuiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents. l)e prijs <icr Advcrtcnliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 12 Junij Bij de heden gehouden openbare aanbesteding van het schoonmaken, invoegen en herstellen van eenige gemetselde wallen binnen en buiten de stad, in drie perceelen. zijn aannemers geworden: le perceel 11. J. de Nie voor ƒ1093, 2' perceel J. J. Planjer voor ƒ800 en 3e perceel A. Verhoog voor ƒ780 en van het schoonmaken en invoegen der gemetselde brugwerken enz. binnen de stad en langs de singels, is aannemer geworden J. Verhoog voor ƒ700. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25.—5.10 en ƒ2.50 en de laagste prijzen 25.—, ƒ5.— en ƒ2.50. Op de hondententoonstelling, die eergisteren te 's Hage werd geopend, is voor bulldoggen de derde prijs, bronzen medaille, toegekend aan de in zending van den heer P. Dingjan Pz. alhier. Het stoomschip Prins Hendrik is op 25 Mei te Batavia aangekomen. De Torrington, mede derwaarts cp weg, is op 9 Junij te Port-Saïd aan gekomen. Gedep. stalen der provincie Zuidholland, berigt ontvangen hebbende van den lieer A. J. van der l'oest Clement, te Poorlugaal, houdende verkla ring dat hij wegens voorgenomen vertrek uit de provincie Zuidholland zijn ontslag neemt als lid der staten dier provincie, hebben bepaald: dat de ver kiezing van een lid der staten van de provincie Zuidliolland, in het hoofd- kiesdistrict Bidderkerk, ter vervanging van den heer van der Poest Clement, die in het jaar 1880 als zoodanig moest aftreden, zal plaats hebben Dings- dag 13 Junij 1875; en dat de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, zal plaats hebben Dingsdag 27 Junij daaraanvolgende. 's Rollings commissaris in de provincie Gelderland is gemagligd tot bij eenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op 20 Junij c. k.ten einde over te gaan lot verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaalin de plaats van jhr. 11. A. Coenen. Door den waarncmenden gezaghebber van het eiland St. Martin (Ne- derlandsch gedeelte) is dezer dagen aan het dep. van koloniën overgemaakt eene som van ƒ453.07, welke, door eene commissie uit de ingezetenen, is ingezameld ten behoeve der noodlijdenden door de jongste overstroomingen in Gelderland en Noordbrabant. Door wijlen den heer mr. G. Groen van Prinsterer zijn, hij testamentaire beschikking, aan de kon. bibliotheek te 's ilage vermaakt de originelen der door hem uiigegeven historische brieven (vandaCosia. Wormser. Thorbecke). Na al den wierook, dien men ook hier te lande aan llamcrling wegens zijn vAspasia" heeft toegezwaaid, achten wij het niet zonder belang onze lezers te wijzen op een gemotiveerde, aeer ongunstige beoordeeiing van dit werk. Zij is van bevoegde hand. die van prof. dr. 11. Gort. te Leiden, en komt voor in de drie jongste nommers (21- 23) van het flink geredigeerde vrouwen-weekblad «Ons streven." De schrijver meent met den meesten nadruk te moeten waarschuwen tegen de verderfelijke stellingen in llamer- ling's zoogenaamde schoonheidsleer verkondigd, en uit een historisch oogpunt beschouwd, hecht hij aan diens werk slechts geringe waarde. (N.v.d.D.) Zaturdag 11. is de 30® vergadering der gewestelijke vereeniging^Znid- holland van het Nederl. onderwijzers-genootschap te 's Hage in het gebouw voor kunsten en wetenschappen gehouden, onder voorzitterschap van den heer Pontier. Die gewestelijke vereeniging bestaat uit 25 aldeelingen, die zamen 360 slemhebbende leden tellen. Tot afgevaardigde ter algemeene ver gadering te Enschedé werd benoemd de heer Goedhart, van Dordrecht, tot plaatsvervanger de heer Verboon, van Krimpen a/d IJsscl. Als plaats voor de najaarsvergadering werd Rotterdam aangewezen. Vrijdag 11. liep het van Huil te Nieuwediep binnenkomende stoomschip Eddystone op een binnenzeilenden botter, waardoor dit vaartuig zulk een zwaren schok bekwam, dat het vol water liep en in zinkenden toestand verkeerde. Van de drie opvarenden klampte de knecht zich aan een wrak hout vast, terwijl diens vader en een kleine jongen gelukkig zoolang op hun oliepak in zee dreven, dat een vlet, die achter de Eddystone sleepte, alle drie kon opvisschen en aan wal brengen; de beide laalsten heeft men met veel moeite tot bewustzijn gebragt. De logementhouder T.te Zevenaar, is. als verdacht van vergiftiging zijner vrouw, in hechtenis genomen en naar het huis van arrest le Arnhem overgebragt. - Ter vervulling van de vacature van regter in de arrond.-reglbank te Almelo is de volgende voordragt opgemaakt: de hh. mr. A. lloeth, substituut- grifïïer bij de arrond.-rcgtbank le Deventer, met het lot tegen den heer mr. J. W. van Oosterzee, regter te Appingadam; mr. C. H. Moens, regter te Winschoten; mr. II. E. Kann, substituut-griffier te Almelo. De heer dr. Lieuwe Anncs Ituma, te Makkum en aldaar 2 Meijl. over leden, heeft aan de provincie Friesland gelegateerd een kapitaal van honderd duizend gulden, onder vcrpligting, dat door haar jaarlijks zal worden besteed: a. f 1000 voor het maken en uitgeven van eenzooveel mogelijk, volledig en bcoordeelend verslag of overzigt in de Latijnsche en in de Nederduitsche taal van de boekwerken, tijdschriften, opstellen in tijdschrilten en al wat er verder wordt uitgegeven, in welk land ook, over en betrekkelijk de Grieksche en Romeinsche taal en letterkunde. Ged. staten zullen het maken en uitgeven van dat verslag opdragen aan een letterkundige van erkende bekwaamheden, en zorgen dat een en ander regelmatig geschiede; b. ƒ3000 voor de oprigting. instandhouding, uitbreidingplaatsing en bewaring van eene openbare bibliotheek voor de Grieksche en Romeinsche taal en letter kunde, die gevestigd zal zijn te Leeuwarden en den naam zal dragen van Buma-bibliolheek. Het bestuur en beheer van en de zorg voor een en ander is mede opgedragen aan ged. staten, onder verantwoordelijkheid aandeprov. staten. Voor het geval dat de provincie Friesland deze making niet mogt aannemen, wordt genoemd kapitaal vermaakt aan de gemeente Leeuwarden onder dezelfde verpligtingen en voorwaardenmet dien verstande, dat tezellde einden onderscheidenlijk zullen optreden die gemeente, haar raad en eene commissie van vijf leden uit en door den raad te benoemen. Indien dan de gemeente Leeuwarden, hoe onwaarschijnlijk ook, deze making niet mogt aannemenwordt het kapitaal aan de gemeente Bolsward onder dezelfde voorwaarden en verpligtingen gemaakt. Voorts is door denzelfden erflater nog aan de provincie Friesland gelega teerd een kapitaal van vijftien duizend gulden, onder verpligting en voor waarde van om de twee jaar: a. uit te keeren een som van ƒ500 voor het best en voor het algemeen bevattelijk gekeurde antwoord op eene daartoe uit te schrijven prijsvraag over eenig onderwerp betrekkelijk de landbouw kunde of eenige harer hulpwetenschappen; b. te besteden eene som van 700 voor kosten en schadeloosstelling van de beoordeelaars en de bevorde ringen van eene goedkoope volksuitgave] van het bekroonde stuk. De beoor deelaars worden gekozen door ged. staten. Indien op een uilgeschreven prijsvraag geen of geen der bekrooning waardig gekeurd antwoord mogt zijn ingekomen, zal zij of eene andere daarvoor in de plaats onmiddellijk weder worden uitgeschreven als buitengewoon, behoudens de verpligting tot gewone uitschrijving van eene prijsvraag. De zaak van den heer van Angelbeek is, volgens een berigt in het IFeekbl. v. h. Begt. met de wet van 28 April 1876 niet geëindigd. In een open brief aan den minister van koloniën zegt hij van het hem aangeboden geschenk van ƒ30000 slechts ƒ10500 te zullen aannemen; maar hij kondigt daarentegen aan eene nieuwe vordering tegen den staat van ƒ88677 in eens, op grond zijner, zoo hij tncent, onwettige pensionering, en voorts van 1400 's maands tot zijnen doodals raadsheers-tractement. Onder de vele klagten van den heer van Angelbeek behoort o. a. de inhouding op zijn pensioen wegens proceskosten, omdat hij is veroordeeld in de kosten van een proces, dat niet hij, maar het hoog geregtshof van Ned. Indie en de hooge raad der Nederlanden als procureurs der Indische regering hebben op touw gezet. Uit het verslag van burg. en weth. omtrent den toestand der gemeente over 1875 blijkt dat aan de drie openbare bewaarscholen zjjn verbonden 11 onderwijzeressen en 13 helpsters. Die scholen werden bezocht door 953 leerlingen, 490 jongens en 463 meisjes. Het onderwijzend personeel aan de vijf bijzondere bewaarscholen bestaat uit 8 onderwijzeressen cn 24 helpsters, liet aantal leerlingen bedroeg 1136. 519 jongens cn 617 meisjes. Van de bewaarschool van het dep. Leiden der maatschappij tot Nut van T Algemeen was het aantal leerlingen steeds toenemende, bedragende gemiddeld 180 kin deren. De ruimte in de school was dientengevolge ontoereikeud geworden, waarin werd voorzien. In het verslag van de commissie voor de bewaar-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1