PER TELEGRAAF. dochter naar Parijs zou gaan wonenwaar zij door letterarbeid in haar onderhoud wilde voorzien. Vijf jaren later sprak de regtbank scheiding van tafel en bed tusschen de echtgenooten uit en wees de beide kinderen aan de moeder toe. Woensdag is een goederentrein te Teil, in de Ardèche, ontspoord. Vijf geëmployeerden der spoorwegmaatschappij zijn daarbij omgekomen. De correspondent van le Temps deelt omtrent de paleis-revolutie te Konstantinopel o. a de volgende bijzonderheid mede. Toen Abdul-Aziz in het vaartuig stapte dat hem naar Topcapou zou brengenvervloekte hij zijn neef Murad: //Had ik geweten", riep hij luid uit, //welk een plant die Murad is, ik gou hem met vergif besproeid hebben". Later maakte hij zich boos op zijne twee oudste zoons, die in hetzelfde vaartuig gezeten waren. Yous- sonf Yzeddin, die 20 jaren oud is, voegde hij toe: //Ik heb u tot maar schalk verheventot kommandant benoemd der keizerlijke gardeen gij hebt mij niet weten te verdedigen". Zijn jongeren zoon Djellal Eddin, een jongeling van naauwelijks 15 jarendien hij den titel van admiraal ge schonken hadverweet hij het verval van de vloot. Omroepers liepen door Konstantinopel om aan het volk kennis te geven van de verandering der regering. //Prins Murad," riepen zij, //is tot Sultan van de Osmanlis uitgeroepen. Sultan Abdul-Aziz is van den troon vervallen ver klaard. Moge God den eerste beschermen en den tweede zijne zonden ver geven. Amen!" Naar het Journ. des Déb. meldt zouden de bewerkers van de omwen teling te Konstantinopel reeds oneenig zijn. De voornaamsten hunner zijn alles behalve ingenomen met de denkbeelden van het Jonge Turkije, en hebben de zamenzwering der softa's om geen andere reden ondersteund dan omdat zij gevoelden dat Abdul-Aziz het land ten verderve voerde. Thans zijn zij niet zeer geneigd de omwenteling al hare uitwerking te doen voortbrengen. De invoering van een grondwet, welke de Christenen zou vereenzelvigen met de Mahomedanen, is volgens hen een onmogelijkheid: hoogstens hebben zij er in toegestemd deze ineensmclting te beloven in een keizerlijke halt, welke een doode letter zal blijven, gelijk alle vroegere stukken van dien aard; doch zij zijn niet van zins Midhat-pacha en zijne vrienden, de Jong- Turken, te volgen in de nieuwigheden, welke deze willen invoeren in de wetgeving die de grondslag is van het Turksche rijk, en die van dit rijk een staat zouden maken geschoeid op den leest der meeste Europesche staten. UVITSCHLAA». Het wets-ontwerp betreffende de schadevergoeding aan hen, die door de overstroomingen in het voorjaar geleden hebben, stelt aan den Pruissi- schen landdag voor om daarvoor 5y2 millioen mark beschikbaar te stellen, te vinden uit de gelden, die nog uit de Fransche oorlogs-contributie in de Pruissische schatkist moeten vloeijen. Voorts een half millioen voor het afwenden der gevarendie uit eene verdere afschuiving der rotsen bij Caub voor dit stadje zouden kunnen voortvloeijen. De in beweging geraakte rots- en aardmassa zal afgegraven worden en het water naar eene andere zijde worden afgeleidzoodat het niet langer in de rotsen zal kunnen sijpe len, noch de aarde, waarop deze rusten, doorweeken. De hoofden der Britsche admiraliteit zijn dezer dagen te Kiel gekomen om die oorlogshaven met hare inrigtingeh le bezigtigen. De socialistische partij te Berlijn heeft het plan opgevat, om op 18 Junij, bij gelegenheid, dat het socialistische lid van den rijksdag, de heer Most, op vrije voeten wordt gesteld, een groot feest te zijner eer te geven. Inde eerste plaats zal des morgens een groote volksvergadering worden belegd, waarop alle socialistische leden van rijksdag en landdag het woord zullen voeren, des namiddags wordt een concert gegeven en des avonds een bal. De heer Most heeft 26 maanden in de gevangenis doorgebragt. Volgens de Echternacher Zeil. hebben thans aan de jaarlijksche spring processie le Echlernach deelgenomen: 8 vaandeldragers, 72 geestelijken, 2 kloosterbroeders, 1800 biddenden, 10,600 springers, 1100 zangers en 188 muziekanten: tot deze laatsten behoorde het Remicher muziekcorps met 32, het Echternacher stadscorps met 42 en de muziek der Echternacher Turn- vereeniging met 33 man. Het aantal toeschouwers wordt op 14 a 15,000 geschat. De te Bern vergaderde christelijk-katholieke nationale synode (oud katholieken) heeft den pastoor Herzog uit Bern tot bisschop gekozen. Deze heeft zich de keuze laten welgevallen. Te Genève is dezer dagen de circus van Rancay ingestortwaarbij 10 personen werden verwond. LONDEN, 9 Junij. In het lagerhuis heeft de heer Disraëli, in antwoord op de vraag van Hartington, gezegd, dat hij geen onnoodige achterhoudend heid wenscht in acht te nemen en dat de Engelsche regering er niet tegen heeft stukken mede te deelen; maar er zijn belangen, die hooger staan dan de te billijken nieuwsgierigheid van het parlement en de begeerte van het ministerie, en wanneer deze belangen een vorm aannemen, waarbij het be houd van den vrede gemoeid is, zal het huis wel niet verder aandringen. Hij is eienwel bereid alle mogelijke inlichting te geven. Hij had onlangs de hoop uitgedrukt, dat de memorie niet aan de Porte overhandigd zou worden; hij gelooft thans volkomen gemagtigd te zijn te zeggen, dat de memorie ingetrokken is, daar de overweging er van uitge steld is zonder tijdsbepaling. Zonder twijfel zullen de merkwaardige ge beurtenissen te Konstantinopel grootendeels het terugnemen der memorie verklaren, omdat de Porte stappen doet, waardoor bij voorbaat reeds voor zien is in meer dan één belangrijk punt, in de memorie uitgedrukt. De Porte heeft uit eigen beweging een wapenstilstand aangeboden en dat alleen was een voldoende reden om de aanbieding van zulk een nota een redelij ken lijd uit te stellen. De weigering van Engeland om zijne goedkeuriug te hechten aan dat diplomatieke stuk is door geen enkele mogendheid op minder vriendschappelijke wijze opgenomen, integendeel men had er geen grooten spijt over en de wenseh werd uitgedrukt, dat Engeland de beslis sing op nieuw in overweging zou nemen. Er is, zeide Disraëli verder, meer dan een punt waarin Engeland met de andere groote mogendheden te zamen handelt en hij hoopt, dat de regering met goed gevolg met de vorige mogendheden te zamen is gegaan. In alle gevallen bestaat er bij alle groote mogendheden volkomen overeenstemming dat er op den nieuwen Sultan geene onnoodige pressie moet worden geoefend, maar dat hem tijd gegeven moet worden de nieuwe politiekdie hij meent te moeten volgentot rijp heid te doen komen. Bovendien voegde Engeland zijn vertoogen bij die van Oostenrijk, Rusland en Frankrijk om op Servië indruk te maken en hij hoopt dat de raad tot matiging, aldaar gegeven, niet zonder gunstigen uitslag zal zijn. Een derde punt waarin de groote mogendheden op gelijke wijs, zoo niet gelijktijdig gehandeld hebbenwas het zonder uitstel erkennen van den Sultan; de geloofsbrieven voor Elliot zullen dezen avond nog afgezonden worden. De erkenning van den Sultan was niet beperkt tot de groote mogendheden; hij werd ook erkend door alle godsdienstige secten en alle volksstammen, die aan de Porte onderworpen zijn en dit zal den invloed versterken van hen die bij de opstandelingen aandringen van de gelegen heid gebruik te maken om tot bevrediging van het geheele rijk te geraken. Disraëli zeide nog dat de brief, openbaar gemaakt in Weener dagbladen en met zijne onderteekening in het licht gegeven, waarin over den toestand van Europa en op oneerbiedige wijze over bevriende groote mogendheden gesproken wordt, geheel verzonnen is. PETERSBURG9 Junij. Overeenkomstig de vredelievende bedoelingen der noordelijke mogendheden werd dezerzijds aan de diplomatike agenten in Servië en Montenegro aangezegd bij vernieuwing den invloed van Rusland tegen elke oorlogzuchtige demonstratie aan te wenden. KONSTANTINOPEL, 9 Junij. De Porte heeft aan Servië opheldering ge vraagd over de wapeningen. De vraag is beleefdelijk gesteld en heeft niet den vorm van een ultimatum. LONDEN, 10 Junij. De Times meldt uit Weenen van den 9dtD, dat door de vertoogen der mogendheden te Belgrado het gevaar is weggenomen, het welk van dezen kant dreigde. Engeland heeft aan het indienen van die ver toogen deelgenomen. BERLIJN, 9 Junij. De gisteren vermelde vredelievende vooruitzigten en indrukken zijn versterkt. Het wordt volkomen bevestigd dat keizer Alexander uit Ems nadrukkelijk en naar allen schijn met goed gevolg tot vrede ver maand heeft. Een oorlogsbondgenootschap tusschen Servië en Mcntenegro bestaat volstrekt niet. Dit alles zal, naar men hoopt, van invloed zijn op de opstandelingen, welken Turkije reeds vrijwillig amnestie, wapenstilstand en regtstreeksche onderhandelingen heeft aangeboden. ROME, 8 Junij. Kamer van afgevaardigden. Interpellatie van den heer Massari over de geruchten betreffende buitengewone militaire toerustingen van Italië. De minister-president Depretis antwoordt dat die geruchten on gegrond zijn, en zegt: dat de regering, daargelaten de afzending van een eskader naar de Turksche wateren, welke noodig is geworden door de gebeurtenissen te Salonika, geen maatregelen tot verhooging van de strijd krachten te land en te water genomen heeft. Hij voegt er bij: //Niemand heeft het regt het ministerie te verdenken eene avontuurlijke politiek te volgenevenmin heeft iemand het regt tot eiken prijs een vrede-politiek te verwaehten. De regering zal niet anders handelen dan met het oog op 's lands belangen. Italië heeft behoefte aan vrede, en dus tracht de regering dien te handhaven. AHADEMIE-iriEUWI. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 10den Junij de heer J. H. Jennes, geb. te Enschedé, in de wis- en natuurkunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: De bereidingen en de eigenschappen van het chloor. Ter teregtzitting der arrond.-regtbank te Leiden, dd. 9 Junij 1876, zijn de volgende vonnissen uitgesproken: H J. P., te Heerlen, wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde, tot eene geldboete van ƒ200 of subsidiair 3 weken gevangenisstraf; J. J. v. d. B., te Noordwijkerhout, wegens belee- diging van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tot eene geldboete van 8 of subsidiair 1 dag gevangenisstraf. PKOGKANHA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zonierzorg. Dingsdag 13 Junij, des avonds ten zeven ure, door de Staf-muziek van het 4e Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Gbentzios. le Afd.1. //Souvenir d'André Hofer", Pas redoublé, Grentzius; 2. Ouverture (Op. 24), Felix Mendelssohn Bartholdy; 3. //Knospen und Bliithen" Walzer, Weissenborn; 4. //Grand Air Varié" (pour Concours), Clement; 5. Mosaïque de l'opéra //Mireille" de Gounod, Michel Krein. 2e Afd.: 6. Marsch und Chor aus der Oper //Die Zauberflöte". Mozart; 7. Souvenir sur des motifs de l'ope'ra «Le Domino Noir" d'Auber, Dunkier; 8. Adagio aus der //Sonate pathétique", v. Beethoven; 9. Souvenir de l'opéra »Le Trouvcre" (le exécu- tion), Verdi; 10. //Krönungs-Marsch", Kretshmar. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6