BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ó2 Junij ;)V76/V°. Ó36. BUITENLANIJSCHE BERIGTEN. woorden des ministersom tot eene ontkennende beantwoording van die vraag te komen. Het blijkt ook uit het getal miliciens, die niet of zeer ge brekkig konden lezen of schrijven. De oorzaak van dit verschijnsel wordt vooreerst gezocht in het schoolverzuimdat intusschen het onderwijs zelf niet de beste vruchten opleverdewordt o a. gestaafd door de omstandig heid, dat van de 1642 jongens, die in 1872 geexamineerd werden om op de burgeravondschool te worden toegelaten, er 553, dat is ruim 33 pCt.on geschikt geacht worden om het onderwijs aan eene burgeravondschool te volgen. Een jaar later was het iets, maar niet veel beter: slechts 29 pCt. werd toen afgewezen. Over schending van het neutraal karakter dier school zijn, blijkens het verslag, in den loop van de jaren 1872 en 1873 geene klagten voorgeko men. Mag hieruit worden afgeleid, dat metterdaad in alle scholen het neutraal karakter van het openbaar onderwijs in volkomen overeenstemming was met de bedoeling van den wetgever? Afgaande op de sinds jaren daar omtrent vrij algemeen gekoesterde meening, die nooit ernstig wederlegd werd, zou uwe commissie aarzelen het «argumentum e silentio" als afdoend bewijs aan te nemen. De zoodoende voortdurende onzekerheid kan de vraag doen ontstaan, of het uitblijven van klagten misschien niet zijnen grond vindt in de gebrekkige controle, waarmede onze wetgeving dit hoofdbeginsel der openbare lagere school beveiligd heeft. Bleek dit vermoeden gegrond, dan zou, naar het oordeel uwer commissie, de verbetering dier controle moeten worden ter hand genomen. Een onderzoek desaangaande zou mis schien niet overbodig zijn. Is de openbare school overal metterdaad neu traal in den zin der wel, dan mag geen vermoeden van hel tegendeel blij ven bestaan Is zij het niet, dan behoort zij het te worden. Ontduiking van het wettelijk voorschrift mag niet worden geduld. 's GRAVENHAGE. 10 Junij. Door Z. M. isop hun verzoekeervol ontslag verleend aan den heer mr. J. Ermerins, als griffier bij bet kantongeregt te Doetinchem, en aan den Oost-lndischen ambtenaar J. A. Blom, gewezen commies-visitateur bij de controle en recherche te Batavia, laatstelijk met verlof hier te lande. Aan een gisteren ter eere van prins en prinses von Reuss door Z. K. H. prins Hendrik gegeven diner hebben ook deelgenomen Z. M. de koning, HH. KK. HH. de prinsen Alexander en Frederik. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen op Maandag, 19 Junij, 's avonds ten 8 uur. De raadkamer van het geregtshof te dezer stede heeft de teregtstelling ter openbare audiëntie bevolen van jhr. mr. B.alhier in hechtenis, en J. D. A. Svoortvlugtigter zake van de ontvoering van het minderjarig kind van den laatste, dat, in afwachting eener beslissing op de vordering tot echtscheiding, door den regter lijdelijk aan de moeder was toegewezen. Omtrent de feestviering van het koninklijk instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Nedcrlandsch Indie, alhier gevestigd, verneemt men nader, dat het den 4,D Junij jl. vijf en twintig jaren geleden is dat de eerste vergadering dier instelling gehouden en tot oprigting daarvan besloten werd. Ten gevolge echter van den juist op dien datum invallenden eersten Pinksterdag, is de feestviering uitgesteld tot Maandag den 19eD Junij a. s. Bij eene gedrukte circulaire zijn de leden met onderscheidene gencodigden opgeroepen tot hel bijwonen eener buitengewone algcmeene vergadering, welke op dien dag zal worden gehouden in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, des namiddags ten 1 ure. Naar men verneemt zal er als dan, onder meer, eene feestrede worden uitgesproken en is die taak opge dragen aan den heer dr. Th. Cli. L. Wijnmalen, secretaris van het instituut. Zijn wij wel ingelichtdan zal de feestviering worden opgeluisterd door de hooge tegenwoordigheid van HH. KK. HH. de prinsen Hendrik en Frederik der Nederlanden. Het driedaagsch muziekfeest van de maatschappij tot bevordering der toonkunst werd gisteren avond geopend door de uitvoering van Handels Ileracles. Het eenvoudig en toch zoo verheven karakter van dit werk, de vele schoonheden die er in voorkomen, doen een zeker niet geheel te mis kennen gerektheid gaarne vergeten en stempelen dit oratorium van den grooten Duitschen componist tot een meesterstuk. De dames Fillunger, sopraan, Adèle Asmann en Graf, allen, zoomede de heeren Gunz, tenor, en Henschel, baryton, wedijverden er om door ongekunsteldheid en innigheid van gevoel te schitteren. Koor en orchest werkten niet het minst mede tot een schoon geheel. Mag de maatschappij van toonkunst op deze uitvoering roem dragen, of zij zich beroemen mag op voldoende waardering van de zijde van het publiek, zal later blijken. Gisteren echter was de zaal van kunsten en wetenschappenin aanmerking genomen dat alle leden der maat- schappij voor zich zelf vrijen toegang hadden, niet buitengewoon bezet. Op het terrein van den kon. zoölogischen tuin alhier heeft de Neder- landsche jagtvereeniging Nimrod, gevestigd te Amsterdam, eene hondenten toonstelling georganiseerd, welke heden morgen geopend is. De hondenwet, die alom in den lande reeds zoovele van deze getrouwe dieren terslagtbank voerde, schijnt toch nog weinigen invloed te hebben op de uitroeijing van hun geslachtwant eene menigte en verscheidenheid van bonden zijn daar bijeenverzamelddie de omgeving met een vreesselijk gejank en gekef ver vullen. Men mag veilig aannemen dat hier het puikje van het hondenras bij- eengebragt is. Niet minder dan 50 hondenrassen zijn er vertegenwoordigd, die wegens hunne buitengewone zeldzaamheid bijna aller aandacht trekken. De inzendingen van den prins von Solms en die van Ravy flls, uit Parijs, verdienen in het bijzonder te worden bezigtigd. Volgens den catalogus be draagt het getal inzendingen 350. De prins van Oranje staat aan het hoofd van de naamlijst der inzenders vermeld. Met ingang van den 12«n dezer en voor den duur van het badsaizoen wordt in het stedelijk badhuis te Scheveningen een bijkantoor der posterijen gevestigd en wordt ook het hulpkantoor van den rijkstelegraaf aldaar opengesteld. ENGELANiü. LONDEN 9 Juni. De admiraliteit heeft bepaald, dat aan de werf te Portsmouth eiken dag eenige uren overgewerkt zal worden en daartoe alleen eene som van 6000 beschikbaar gesteld. Ongeveer 80 jaar geleden sloot de Oost-Indische compagnie met den toenmaligen Nizam van Hyderabad een of- en defensief verbond. Ter be scherming van den Nizam, werd bepaald, zou een Engelsche legerafdeeling bij voortduring in de nabijheid van de hoofdstad verblijf houden, terwijl de kosten van onderhoud van die troepen op den Nizam kwamen. In de onder- deelen werd de overeenkomst later veranderd, doch de verpligting tot beta ling bleef bestaan. In 1851 nu bleek, dal de Nizam met zijn betaling ten achter was; de compagnie betaalde het geld, doch kreeg daarvoor de pro vincie Berar in pand. Sedert werden de kosten van de Engelsche troepen door de Engelsche regering uit het saldo van de opbrengst van die provincie bestreden. Daar nu echter het gevaar voor het land van Ben Nizam gewe ken en het hulp-contingent dus overbodig geworden is, wil hij dit verwij derd en zijn provincie terug hebben. De daarover gevoerde onderhandelin gen leidden tot geen gevolg en deswege is sir Salar Jung, de eerste minis ter van den Nizam, zelf hier gekomen. Op 31 Mei is bij Christie Manson alhier in veiling gebragt eene col lectie etsen, van Rembrandt, afkomstig van wijlen sir Abraham Hume. Voor sommige exemplaren zijn bijzonder hooge prijzen besleed. De geheele col lectie bragt 4294 of 51.528 op. Ook is door genoemde firma geveild een kleinemaar uitmuntende verzameling schilderijende zoogenaamde Clewer Manor-eollectie. Zestien doeken hebben opgebragt 34.365 of ƒ413,580. Daartoe behoorde o. a. een landschap van A. Cuypwaarvoor 3150 is be taald; een Wouwerman, een bergpas 1600 een stille zee, van van der Velde 2367 een heuvelachtig landschap, van A. Cuyp 5040 een dorps herberg van A. vau Ostade 3780 f. Drie stukken werden niet geveild, een stil leven, door Weenix een kapitaal stuk. een heilige familie, door Murillo en een schilderij van Ruysdaeldie te zamen op meer dan 50.000 werden ge schat. De senaat der Vereenigde Staten heeft een besluit genomen waarbij magtiging wordt verleend tot het aankuoopen van onderhandelingen over eene munteenheid tusschen de Vereenigde Staten en Groot-Britannië. Het besluit is thans aan het huis van vertegen vvoordigers ter overweging gezonden. VRAI KRIJ K. Betreffende het overbrengen van het stoffelijk overschot van leden der familie Orleans deelt Havas het volgende mede: Lodewijk Philips en zijne gemalin hadden herhaaldelijk den wensch te kennen gegevenom in Frank rijk. te midden hunner familie, in den grafkelder te Dreux, begraven te worden, waartoe zij ook de noodige schikkingen hadden gemaakt. Aan dat verlangen wordt thans gevolg gegeven. Het stoffelijk overschot van den koning en de koningin, de prinses van Orleans, den hertog van Aumale en den prins van Condé werd in den grafkelder van de katholieke kerk te Weybridge neergelegd. Aan den president der republiek is een verzoek ge- rigt om het in Frankrijk ter aarde te bestellen, en deze heeft onmiddellijk het verzoek toegestaan. De prinsen van Orleans hebben aan deze zaak uit sluitend een privaat karakter willen geven. Zij hebben derhalve hunne oudste en trouwste vrienden verzocht, hen bij die plegtigheid niet te verge zellen. Daar de hertogin van Orleans protestantse!) was. zullen er voor baar andere ceremoniën plaats hebben dan voor de overige leden der familie. Tot leden der Fransche akademie, in de plaats van de hh. de Carné en Patin, zijn gekozen de hh. Charles Blanc en Gaston Boissier. -- Volgens het tentoonstellingsplan zullen de gebouwen op het Champ de Mars worden opgerigt. De landbouwproducten en werktuigen zullen op den "quai de Grenelle" worden uitgestald over een oppervlak van 20,000 vierk. meters. De Jena-brug wordt tot 40 meters verbreed met twee overdekte zuilengangen aan weerszijden, die met rijke stoffen gedecoreerd zullen wor den. De beide kaden van de Seine zullen lager worden gemaakt. Aan het station van de Jena-brug zullen hijschtoestellen geplaatst worden, waarmede de reizigers, die aangevoerd worden met de tramways en de Seine-böotjes omhoog geheschen en gebragt zullen worden voor een der ingangen van de tentoonstelling. Midden op het Trocadero zal een uitgestrekte rotonde wor den gebouwd, die 8 a 9000 personen zal kunnen bevatten. Links en regts gaat die rotonde over in twee groole galerijen, die een oppervlakte zullen beslaan van 20000 vierk. meiers. Tuinbonw-producten zullen daar hun plaats vinden in daartoe ingerigte serres. In de nabijheid van rotonde en galerijen zullen terreinen worden aangewezen voor cafés, restaurants en bierhallen. De gebouwen van het Champ de Mars zullen 250.000 vierk. meters bedek kendie van het Trocadero 25000, totaal 275,000 vierk. meters. De uitgaven bedragen 30 millioen francs. f De beroemde romanschrijfster Amantine Lucile Aurore Dudevant, geb. Dupinalgemeen bekend onder den naam van George Sandis in den ouder dom van 72 jaren overleden. Zij heeft gedurende haar leven de Fransche letterkunde met een aantal werken verrijkt. Toen zij 18 jaren oud was, trad zij in hel huwelijk met Dudevant, zoon van een officier uit liet keizer rijk. Twee kinderen, een jongen en een meisje, sproten uit dit huwelijk voort. Doch gelukkig was dit huwelijk niet. In 1831 trof zij eene schik king met haar man, waarbij overeengekomen werd, dat zij alleen met haar

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5