LEIDSCHE ,WrA> «Sf CD! RANT. ST ADS-BER ICHTEN. BINNENLANDSCHE BEIUGTE.N. MAANDAG 12 JUNIJ 136. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden blads. 8990 der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4dtn Mei 1872 (Gemeenteblad n». 11); Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid onderwjjs: der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk straat der 2' klassevoor meisjesin het schoolgebouw aan de Breéstraat en wel op den 6, 8, 9, 12, 13, 15 en 16 Juni aanstaande des voormid dags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren en op den 7, 10, 14 en 17 Juni aanstaande des voormiddags van halfnegen tot negen uren. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Juni 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 10 Junij. De Staatscourant bevat eene opgave .(59<= vervolg) van gewonde en ge sneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magt te Atcliin, sedert 17 April 1876. Als gesneuveld komen op die lijst voor: F. Muller. W. A. Cauwelaers, en als gewond: L. Fabel, Th. Schoonhoed, A. Krakeel, C. Bosch, G. van Zenden. J. A. IloelsJ. A. Holleman. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot 61 volwassen personen en 13 tot 17 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van welen- schappen te Amsterdam zal Maandag aldaar eene gewone vergadering houden. Volgens berigt van den waarnemenden consul-generaal der Nederlanden in China is den l»l,n April een tolkantoor geopend in de haven van Kiung- Chow op het eiland Hainan, zoodat deze haven voor den binnenlandschen handel is opengesteld. Het stoomschip Bolland, van Nieuwe Djep naar Batavia, is op 7 Junjj Gibraltar gepasseerd. Gedurende de Pinksterdagen zijn over den Hollandschen spoorweg ver voerd 77500 reizigers, en over den Oosterspoorweg ruim 21000 reizigers, te zamen 98500. De gezamenlijke opbrengst beliep ongeveer 48000. De Arnh. C. maakt melding van een prachtigen krans uit de fabriek van de heeren van Kempen, bestemd om bevestigd le worden op een der stukken geschut op Atchin veroverd, en door Z. M. den koning aan Bron beek ten geschenke gegeven. Het opschrift luidt: «Geschenk van Z. M. ko ning Willem III. Ter vereering van allendie hun leven voor koning en vaderland veil hadden in onze Oost-Indische bezittingen, en ter herinnering aan den onbezweken, volhardenden moed onzer zoo dappere land- en zee- magt te Atchin, in 1875." Die woorden zijn op eene bronzen plaat aange- bragt en deze is omringd door een fijn bewerktenverguld zilveren lauwer krans, waarin een afbeeldsel van de verschillende militaire en burgerlijke Nederlandsche en Indische onderscheidingsteekenen zijn aangebragt. Tusschen die onderscheidingsteekenen leest men op een zilveren lint de namen der plaatsen, die aan roemrijke krijgsbedrijven in Indid herinneren: Sumatra, BanjermassingLampongs-Timor, Molukken, Celebes, Borneo, Boni, Atchin, Montrado. PamangkatJava-oorlog, Bali-Banka, Palembang. Naar men uit Boskoop meldt begint de groei van de in de kweekerijen aanwezige boomen en planten, tot nog toe door het koude, schrale weer vertraagd, thans veel te verbeteren. De aardbeziën, ofschoon vele der eerste bloemen afgevroren zijn, beloven een ruimen pluk, daar de pollen zeer mild bloeijen. Door wijlen den heer mr. S. E. Nijkerk is aan de algemeene armen van Amsterdam besproken een legaat, groot ƒ50000. De akademiefeesten te Utrecht zullen op Maandag 26 Junij een aanvang nemen met de plegtige inhaling der reünisten, die naar het akademiegebouw zullen worden geleid, alwaar de rector van het studentencorps eene leest- rede zal uitspreken. Des avonds zal er een concert plaats hebben in het Park Tivolt, dat met den tuin van de buiten-societcit lot feestterrein is in- gerigt. Dingsdag 27 Junij wordt de gecostumeerde optogt gehouden. Het muziekcorps der dd. schutterij zal dien dag eene matinee en soiree op het feestterrein geven, alwaar des avonds ten 8 ure de pauze der maskerade gehouden zal worden. De volgende dagen zullen zich het orchest van het Paleis van Volksvlijt uit Amsterdam, de grenadiers en jagers uit 's Hage, het Parkorchest uit Amsterdam, de guides uit Brussel, enz. doen hooren. Op Woensdag, Vrjjdag en Zaturdag zullen er na de concerten bals plaats hebben. Donderdag zal de sludenten-ijsclub volksfeesten op het Vreebrug geven. Des avonds geeft het feest-comité een volksconcert op het water, en na afloop van het concert der grenadiers, groot vuurwerk op Lepelenburg. Door de gemeente Nijmegen is aan de regering verzocht dat de hoo- gere burgerschool aldaar door het rjjk worde overgenomen. Dezer dagen was de houthandelaar Koops uit Assen op weg naar Rolde met twee wagens, die aan elkander waren gekoppeld en met eikenschors waren beladen. Daar bjj den voerman geen plaats meer was, was hij tus schen de beide wagens gaan zitten. Digt bij het tolhek gekomen, wilde hij zien hoever zij daar nog van verwijderd waren, toen hij bij het afstappen struikelde en op den grond viel. De achterste wagen ging over zijn ligchaam, zoodat hij zwaar gekneusd, vooral aan de linkerdij, werd opgenomen. Te Meppel had eergisteren de gewone jaarlijksche groote hooilandsver huring plaats, waarvan voornamelijk «de Oeverlanden" worden aan den man gebragt. Gemiddeld waren de prijzen, die in het vorig jaar reeds hoog waren, nog hooger. De opbrengst was per hectare van 120 tot 200. De twee boerenarbeidersdie onlangs een onderofficier van Breda in eene naburige gemeente erg mishandelden, op vermoeden, dat hij verboden omgang hield met zeker meisje, zijn, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, door de reglbank te Breda veroordeeld: de één tot 14 da gen gevangenisstraf en de ander in eene geldboete van ƒ25, Te Leende nabij Eindhoven zijn dezer dagen zeven boerenwoningen, bewoond door negen gezinnen, een prooi der vlammen geworden. Alleen het vee heeft men kunnen redden. -- De commissie van rapporteurs heeft twee amendementen op de defini tive begrooting van oorlog voorgesteld. Het eerste, strekkende tot vermin dering van art. 9 met 400, betreft de verhoóging van het tractement van den kolonel, toegevoegd aan den inspecteur der cavalerie, op de onregelma tigheid van welke verhooging in het voorloopig verslag is gewezen, en waar tegen men vooral bezwaren had met het oog op de noodzakelijkheid om bij het depart, van oorlog ingeslopen verkeerdheden tegen te gaan. Het tweede betreft de som van 80000, die de commissie wil laten wegvallen, voor het verbeteren der kazerne en het bouwen van woningen voor gehuwden te Breda aangevraagd, wijl er op nieuw op gewezen is, dat het geen aanbeve ling verdient de bestaande kazernen te Breda te verbeteren, en dat veeleer de verplaatsing van de militaire akademie naar Utrecht in aanmerking komt, in welk geval het Bredasclie akademiegebouw tot kazerne in te rigten ware. In het verslag der commissie uit de tweede kamer betrefl'ende de regerings verslagen over den staat der hooge-, middelbare- en lagere scholen wordt omtrent het lager onderwijs gezegd t Terwijl de verslagen aaiitooneudat het aantal scholen, zoowel openbare als (niet gesubsidieerde) bijzonderesteeds vooruitgaatvraagt de commissie: kan ook hetzelfde van hel onderwijs gezegd worden? Zij beroept zich op de Zie verder het Bijvoegsel.) De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3 50, met het Perslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1