BUITENLANDSCHE BER1GTEN. Pinkstermaandag, meldt het BIL, schijnt op een aantal nachtwachts te Amsterdam een slechten invloed te hebben gehad, want Maandagavond bleven er ruim 80 achterwege. In den nacht van Maandag op Dingsdag waren 53 kwartieren geheel onbezet. -- De stad Kampen had gisteren een feestelijk aanzien; van de publieke gebouwen en de meeste woningen woei de nationale driekleur ter viering van hel 25-jarig bestaan van het instructie-bataillon. Ten 10 ure werdén de gasten en oud-officieren in de concertzaal ontvangen en werd hnn de eerewijn aangeboden. Daarna werd in de exercitieloods, onder hel gehoor van geïnviteerden en van liet balaillon. eene feestrede uitgesproken door den kommandant, majoor A. Pompe. Van daar toog men in optogt naai den Zandberg, waar een wapenschouwing over het liataillon plaats bad en door de burgerij een cadeau, bestaande in eene prachtige pendule, het I liataillon ten geschenke werd aangeboden. Vervolgens trok men naar de builen-societeitalwaar een concert plaats had. liet balaillon vereenigde zich aan een feestdiner, terwijl na afloop daarvan door oud-officieren een j diner werd gehoudenhun door het corps officieren aangeboden. Des avonds had er van wege de burgerij een concert plaats. Z. M. de koning heeft bepaald, dat bij gelegenheid van liet feest door de onderofficieren en militairen van minderen rang, behoorende tot of gede- I tacheerd bij hel balaillon. het dubbel bedrag der huil aankomende soldijen, alsmede de soldijverhooging ad 5 ets. voor de onderofficierenzal w orden genoten. De arrond.-regtbank te Deventer heeft den kuiper, die dezer dagen aldaar teregt stond wegens het onbevoegd uitoefenen der genees- en artsenij- bertidkiinsltot eene geldboete van 75 en een van ƒ10 veroordeeld. Hij had sedert jaren aan verschillende lieden tegen rhumatisme potjes met medi cijnen verkocht voor 30 a 40 c.welke mengsels na onderzoek bleken te j bestaan uit gekookte keukenstroop, honig eu terpentijnolie. Te Zevenaar is dezer dagen het lijk opgegraven van de vrouw van den logementhouder T. aldaar. Genoemde vrouw is voor ongeveer twee jaar overleden, waarna T. zeer spoedig hertrouwde. Een hevige twist, die onlangs voorviel tusschen T. en een werkman uit Zevenaar, liep zoo hoog. dat T. voor moordenaar van zijn vrouw werd uitgemaakt. Men spreekt van vergiftiging. Volgens de Pr. D. C. heeft 11. Snijders, beschuldigd van de wed. Ben- j ker te Nieuw-Dordrecht in den nacht van 27 op 28 April 11. te hebben ver moord. volledig zijne schuld bekend. Volgens die bekentenis moet hij de weduwe niet hebben builen geroepen, maar door de deur van het schapen hok zijn binnengedrongen. Bij de deur van het woonvertrek gekomen vond hij deze gesloten. Daarop heeft hij de weduwe, die te bed lag. geroe pen, om de deur Ie openen, maar deze wilde niet opstaan, (lp zijn her haald vragen en op zijn voorgeven wat jenever Ie willen hebhen voor het kind, dat niet wél heette te zijn, heeft zij echter de deur geopend. Naau- welijks was dit geschied, of zij ontving een hevigen vuistslag, die haar op den grond deed storten. De booswicht is toen dadelijk op haar gesprongen en heeft haar zóó toegetakelddat een der halswervels gebroken en een der heupen is ontwricht. Vervolgens heeft hij haar met duim en vinger de keel loegenepen en zoo geworgd. De misdaad had voor hem niet de gewenschle vrucht opgeleverd, want hij vond slechts de som van 19.50. Het zakje, waarin het gestolen geld was geweesthad men op den zolder bjj S. onder boekweitdoppen gevonden en dit bragt hem tot bekentenis. Te Oude-Spiilde is een kind, dat alleen te huis was gelaten en zich naar buiten had begeven op een stuk veendat voor de boekweit werd afge brand. verkoold teruggevonden. Te Ooslerliout heeft een hoogst treurig voorval plaats gehad. Een i brand is uitgebarsten m een huis, dat op een ver afgelegen plaats stond en bewoond werd door een huisgezin, bestaande uit man. vrouw en eene dochter van 17 jaren, benevens eene vrouw, die er in een kamertje in woonde. De laatste is bijna geheel verbrand. De vrouw en de dochter heb ben zoodanige brandwonden bekomen dat zij niettegenstaande spoedig ver leende geneeskundige hulp, spoedig onder lievig lijden zijn bezweken. Te Sprang nam dezer dagen een timmermansknecht een geweer in handen, en, meenende dat het ongeladen was, legde hij dat wapen schert sende aan op eene werkvrouw en een 13-jarig meisje, dat met een kind op den arm stond. Hij trok al en gaf vuur, want het geweer, dat zijn baas dikwijls gebruikte om het gevogelte uit den tuin te verdrijvenwas zwaar met hagel geladen. Een groot gedeelte van hel schot ging der werkvrouw door den linker-bovenarmterwijl het meisje eene wonde aan den hals be kwam. OTschoon men aanvankelijk vrees koesterde voor de vrouw, die hoogst zwanger was, is zij thans, even als het meisje, buiten gevaar. hl eene weide te llerpte in Noordbrabant is Maandag, ten nadeele van den landbouwer van der Held, eene melkkoe ontvreemd, die Dingsdag ochtend op de weekmarkt Ie Gorinchem voor 200 werd verkocht aan een landbouwer te At kei, die daarna de koe met ƒ30 winst aan een slager heeft overgedaan. Den dader heeft men nog niet ontdekt. In de wets-voordragt tot aanvulling der wet op de middelen wordt voor gesteld de post van 5 millioen gulden, die na de afstemming der vesting- begrooting in December II.. door den minister van financien bij de beraad slaging over de middelenwet voor 1876 daaruit voorloopig is weggenomen, met eenigzins gew ijzigde omschrijving weder aan de middelen voor de dienst 1876 toe te voegen, nu op nieuw de definitive vaststelling der bcgrooting van oorlog en het vesting-ontwerp aan de tweede kamer ter goedkeuring zijn voorgelegd. Bij de toelichting van deze wets-voordragt voegt de minis ter van financiën de, mededeeling, dat het batig slot van de dienst 1874 ruim 5.900.000, dat is ruim 300.000 meer bedragen zal dan de som, waarop hij het bij de aanbieding der begrooting voor 1876 meende te kun nen ramen, en dat de dienst 1875 waarschijnlijk, in stede van het toen voorloopig berekende tekort van 3.750.000, een tekort van niet meer dan ƒ850.600 a 900.000 zal achterlaten. In het verslag van burg. en w eth. omtrent den toestand der .gemeente over 1875 wordthoofdstuk kerkelijke zakeno. a. medegedeeld dat lot kerkelijke doeleinden in dat jaar magtiging werd verleend tot aanvaarding van de volgende legaten, als: 1". bij kon. besluit van 2 Jan., aan het parochiaal kerkbestuur van den 11. Petrus, a. voor een legaat groot ƒ300 aan de kerk van dien naam, onder den last van altijddurende kerkelijke diensten, door nu wijlen mej. C. Hemmes, weduwe van den heer J. T. Heyman besproken; b. voor een legaat groot ƒ500 aan de kerk van dien naam, onder den last van kerke lijke diensten gedurende 50 jarenen met bezwaar van levenslang vrucht gebruik ten behoeve vau haren echtgenoot, door nu wijlen mej. M. van Schie, echtgenoole van den heer J. Zandwijk. 2°. bij kon. besluit van 5 Dec.aan bewindvoerders der doopsgezinde ge meente voor een legaat groot 1000 aan de doopsgezinde kerk en gemeente, om te kapitaliseren, besproken door nu wijlen den lieer P. de Haan Jr. Betreffende het onderwijs enz. wordt medegedeeld dat bet getal scholen beliep 22, t. w. 9 openbare scholen en 13 bijzondere scholen. Het getal leerlingen beliep op 15 October: op de openbare scholen 1734 jongens en 1507 meisjes, benevens 552 jongens en 473 meisjes, die kosteloos onderwijs genoten; op de bijzondere scholen waren op dat tijdstip aanwezig 993 jon gens en 1292 meisjes, benevens 487 jongens en 792 meisjes, die kosteloos onderwijs ontvingen. Hel getal onderwijzers bedroeg in het geheelop de openbare scholen 146, op de bijzondere 87. In het verslag van de plaatse lijke schoolcommissie wordt, wat betreft het openbare onderwijs, o. a. ge- zeed: Kunnen wij even als in vorige jaren met dankbaarheid gewagen van de kunde en den ijver waarmede de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijze ressen de aan hunne zorg toevertrouwde belangen behartigden, ook het hulppersoneel der verschillende scholen gaf ons allezins reden lot tevreden heid. De klagten over gebrek aan hulppersoneel zijn echter niet vermin derd; de toenemende schoolbevolking doet dit nog meer dan anders gevoelen. Vooral de herhaaldelijke wisseling van het hulppersoneel heeft op het onder wijs een storenden invloed. Hoewel de tusschenschool onder de leiding van den heer van Dijk uitmunt door degelijk onderwijs en goede orde en tucht en wij over deze inrigling zelve slechts lof te vermelden hebben, is de tijd sedert hare oprigling te kort om den invloeddien zij op de andere scholen uitoefent, te kunnen beoordeelen. Wij vermelden daaromtrent alleen, dat in het algeloopen jaar eene klasse, van de tusschenschool afkomstig, op de school van mej. Winkler is gekomen en dat deze bewijzen le>erde voor het deugdelijke onderwijs door die leerlingen op de tusschenschool genoten. Op de meisjesschool 1' klasse onder de leiding van mej. Jesse is veel verbeterd en het krachtig bestuur van de hoofdonderwijzeres oefent daar een merkba- ren gunstigen invloed uil. Over de doelmatige inrigting dezer school moe ten wij echter vooralsnog ons oordeel opschorten, daar zoowel voorde I hoofdonderwijzeres als voor de schoolcommissie de tijd te kort is geweest om deze zaak grondig te kunnen beoordeelen. De schoolbevolking nam dit jaar zeer toe. Met die aanwassende bevolking zijn de lokalen niet overal in overeenstemming. De hervorming van de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeres sen, welke in 1874 plaats greep, beantwoordt geheel aan de verwachting. Door de onderwijzers en onderwijzeressen, aan die inrigling verbondenwer den met ijver en opgewektheid de lessen gegeven, die over het algemeen door de kweekelingen met lust werden bijgewoond. Het openbaar examen van de kweekschool en de aclen-examens voor het lager onderwijs bewe zen dat het onderwjjs aan de kweekschool reeds rijke vruchten draagt. Bij kon. besluit van 25 Februarij 1875 werd een rijks-subsidie van ƒ2000 verleend. De kosten van het onderwijs bedroegen over 1875 ƒ98806.78, en de school gelden bedroegen ƒ30010.04. 's GRAVENHAGE. 8 Juiiij. Door Z. M. is de zilveren medaille toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart: J. Kruisinga, C. A. Trappen en P. Hoekstra, als erkenning van hunneaan de wetenschap der zeevaartdoor het over leggen van uitmuntende scheepsjournalen, bewezen diensten. Tol burgemeester der gemeente Vledder is benoemd de heer J. A. 6. Wynoldy, en tot burgemeester der gemeente Berkcl en Rodenrijs de heer P. J. van der Burgh Jr. Door Z. M. is, op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van den heer mr. J. de Clercq van Weel, tol regter in de arrond.-regtbank te Rot terdam, en is benoemd tot regter in de arrond.-regtbank te Rotterdam de heer mr. W. J. Karsten, thans regter in de arrond.-regtbank te Brielle; voorts is benoemd tot regter in de arrond.-regtbank te Hoorn de heer mr. J. A. de Bas, thans kantonregter te Lemmer. De 2' luitt. H. O. llolwerda, van het 1', en A. R. B. Opstelten, van hel 8' reg. infanterie, zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. De officier van ge zondheid lc kl. dr. A. W. van Renterghcm vordt geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. KSGELA X tt. LONDEN 7 Juni. Aan de Times wordt uit Berlijn gemeld, dal er verschijnselen zijn die eene wijziging aankondigen in de onderlinge verhouding der mogendheden, welke hierop nederkomt, dat graaf Andrassy er ernstig aan denkt Rtts- land's zijde te verlaten en Engeland's opinie ten aanzien van de Oostersche quacstie te omhelzen. Ook Frankrijk en Italië hebben aan hunne ambassa deurs te Konstanlinopel instructies gezonden, welke zekere neiging verra den om tot de politiek van 1854 terug te keeren. - Het schip Surprise uit Natal, met huiden en wol geladen, werd ia

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2