LËIDSCHE CO DRA AT. 1870. 134. VRIJDAG 9 JUNIJ. STADS-RERICiU'EN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Der slag der Handelingen van den Oemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents. De prijs der fidverteiitfcii is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. g."n«gj BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat, met het oog op de groote drukte des Vrijdags bij en om de Beestenmarkt, besloten is, de Blauwpoortsburg op dien dag niet te openen gedurende vijltien minuten voor het vertrek van eiken trein én zulks van des morgens vóór het vertrek van den eersten trein tot des namiddags drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 8 Juni 1876. E. KIST, Secretaris. HINNENLAJNÜSCHK BEIWÏTEN. LEIDEN. 8 Junij. Door de staats-commissie voor het geneeskundig examen is heden tot arts bevorderd de heer R. G. Veenenbos. med. doctorandus. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. ingekomen eene mededeeling van burgemeester en wethouders van Utrecht, houdende kennisgeving dat die gemeente de exploitatie van het Leidsche jaagpad niet verder wil voortzetten; alvorens echter tot de opzegging der overeenkomst over te gaan, wenschen burg. en vveth. te weten of de gemeenten Leiden en Woerden ook genegen zijn lot de liquidatie der vennootschap over te gaan. De voorzitter deelde mede dat, volgens den rooster, de hh. Bijleveld en van Iterson zullen uitmaken de commissie voor de loling der schutterij, en de hh. Juta en van der Lith de commissie van onderzoek. Aan de orde was het onderzoek van den geloofsbrief van hel nieuw be noemde lid, den heer G. Wilhelmy Damsté, welke in handen werd gesteld eener commissie, beslaande uit de hh. du Rieu, Harlevelt en Suringar. Die commissie adviseerde, bij r. oude van den beer du Rieu, tot toelating van genoemden heer, waartoe bij acclamatie werd besloten. Tot hulponderwijzers of bulponderwijzeressen werden benoemdaan de school n°. 1 voor onvermogenden mej. J. K. Jansen, te Rotterdam; aan de school n°. 1 voor minvermogenden F. J. van Ransoute Sluis; aan de school n". 2 voor minvermogenden 11. G. van der Waals en W. 11 llasselbach, alhier; aan de school n°. 1 voor onvermogenden J A. Buys, te Sluis, en aag de school n°. 2 voor onvermogenden mej. G. M. Beyl, alhier; levens werd goedgekeurd de voorgestelde overplaatsing van den hulponderwijzer J. J. Werst, van de school n". 1 voor onvermogenden naar de tusschenschool. De voordragt tot verkoop van inschrijving op het grootboek (werken bij de voormalige lloogcwoerdspoort) werd goedgekeurd alsmede een slaat van af- en overschrijving en suppletoire staat van begroeiing, dienst 1875, ter regeling van cenige posten, waarvoor de bij de begrooting toegestane gel den niet toereikende zijn geweest. Daarbij werd thans nog gevoegd eene som van ƒ107, zijnde, volgens de heden ingekomen mededeeling van gedep. staten, het bedrag, dat de gemeente moet betalen in het aan mej. llenssen toegekende pensioen. Op het verzoek van J. Fonteintot hel leggen van stoepen voor zijne huizen aan de Marendorpsachlergrachtwerd gunstig beschikt. Het verzoek van 11. Yergunsl, eervol ontslagen agent van policie, om eene toelage uit de gemeentekas, gaf tot discussie aanleiding. Burg. en weth. hadden dagrop gunstig geadviseerd, maar de commissie van financiën concludeerde tot afwijzing. De heer van Iterson, ofschoon geen bezwaar hebbende tegen het verleenen eener toelage, wilde gaarne liet voorstel daar toe afgescheiden hebben van de consideration, die burg. en weth. in hunne voordragt hadden doen gelden, want daardoor werd als hel ware princi pieel beslist dat ieder die in het geval van Vergunst verkeerde, die koude bad gevat of longontsteking had gekregen, regt had op die gunstige bepa ling. Door die consideration liet men zich de handen binden. Hij vroeg ook of het wel zeker was dat de bedoelde agent in en door de dienst ziek was geworden. De voorzitter zeide dat hel denkbeeld van bnrg. en weth. was dat iemand, die bij de uitoefening zijner functie'eene ziekte opdeed, aanspraak had op de toepassing dezer gunstige bepaling, liet feit, waarop Vergunst zich beriep, was geconstateerd, en bijna onmiddellijk gecontro leerd. De heer Hartevelt wees er op dat Vergunst thans aan het werk was op de grofsmederij en aldaar ƒ10 's weeks, meer nog dan als agent van policie, verdiende. De heer Bijleveld vroeg, ol de dienst die Vergunst had moeten verrigten, ten gevolge waarvan hij ziek was geworden, hem door hooger autoriteit was opgelegd, of dat die dienst vrijwillig was geweest en hij daarvoor afzonderlijk was betaald geworden. De voorzitter zeide dat hem die dienst was opgelegd en dat het verstrekken van giften enz. werd tegen gegaan. De heer de Laat de Kanter bestreed het voorstel van den heer van Iterson; de raad kon wel de considerans van de voordragt wijzigenmaar die niet aan burg. en weth. renvoyeren. Hij verdedigde verder de voordragt, en vroeg op well.e wijze leeken dan wel eene zoodanige zaak moeten beoor- deelen, wanneer zij niet mogten afgaan op een attest van een geneesheer. De heer Dercksen stemde met bet laatste in, want burg, en weth. waren vrjj in hunne consideration. Hij wees er echter op dat ook anderen met Vergunst die dienst hadden waargenomen en er geen letsel van hadden ondervonden. De heer van Iterson persisteerde bij zijne zienswijze; uit de pensioens-verordening, bij de voordragt aangehaald, kon niets geput worden ten gunste van den adressant. De man kon ook wel na afloop der dienst, na zich in de wacht verwarmd te hebben, de ongesteldheid hebben opgedaan. Het voorstel van den heer van Iterson, tot hel renvoyeren der voordragt aan burg. en weth., om hunne consideration af te scheiden van het voorstel tot het verleenen eener toelage, vond geen ondersteuning en dientengevolge werd de voor dragt in stemming gebragt. Zij werd verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Ten slotte werd de rekening der dienstd. schutterij over 1875 goedgekeurd. In zijne memorie van antwoord op het kamerverslag voor de defini tive begrooting van oorlog zegt de minister, het punt der eventuele indeeling voor de standplaatsen der legerafdeelingen behandelende, dat, aangezien het noodig voorkomt de depóts en magazijnen achter de liniën te vestigen, Leiden van de weinig daartoe geschikte plaatsen een van de beste is, ver mits, hoewel op vrij grooten afstand, in de omstreken dezer stad gelegen heid voor exercitie is. Het Staatsblad bevat het kon. besluit van 31 Mei jl.betrekkelijk het overmaken van gelden door middel van telegrafische postwissels. Daarbij wordt het volgende bepaald: Tusschen postkantoren in plaatsen, waar te vens rijkstelegraaf kantoren zijn gevestigd, zullen over en weder telegrafi sche postwissels, een bedrag van 2500 niet te boven gaande, kunnen worden verzonden. Voor telegrafische postwissels is door de afzenders ver schuldigd: het gewone regt van 5 cents voor elke som van ƒ12.50 of elk gedeelte van ƒ12.50; de kosten van het telegrafisch berigtovereenkomstig de bepalingen van bet tarief voor den rijkstelegraaf. Het besluit treedt in werking op 16 Junij e. k. Het voornemen beslaat het volgende jaar op het terrein der Olden- broeksche heide meer uitgebreide artillerie-oefeningen ?le houden, terwijl dit jaar twaalf compagniën vesting-artillerie, op hel terrein bij Zeist, in drie seriën zullen kamperen. Aan den kolonel ter beschikking van den inspecteur der genie is eene commissie opgedragen voor het plan lot versterking van de stelling van Amsterdam. Ter bevordering zooveel mogelijk van de belangen der haringvisscherij kan, ingevolge beschikking van den minister van oorlog, ook voor dit jaar aan de miliciens-verlofgangers, die in het geval verkeeren bedoeld bij de zinsnede van art. 129 der miiiliewet, op hunne aanvrage vergunning wor den verleend tot het deelnemen aan die visscherij, en zulks, ongeacht of zij mogten belmoren tol een corps, waarbij zij tot het bijwonen van herha lingsoefeningen zouden moeten opkomen. Volgens het U. D. zal door de regering zwaar vestinggeschut met ammunitie naar Indie worden gezonden; eenige vaste punten in Atchin zul len met vestinggeschut van het zwaarste kaliber bezet worden. De telegrafische gemeenschap tusschen Singapore en Java is hersteld. Men meldt uit Amsterdam aan de 11. C.\ De winkelier in goud- en zilverwerk B.in de Kalverstraat. werd Zalurdag jl. het slagtofler van een even sluwen als gevaarlijken opligter, die eerst vóór een paar maanden uit de strafgevangenis te lloorn ontslagen was, waar hij jaren achtereen ge- tucht had. llij liet zich namelijk onder valsche voorgevens door genoemden winkelier eene kostbare coilectie gouden medaillons, remontoirs, colliers juweelen ringen en gouden horologiekettingen ter hand stellen en maakte zich van die voorw erpen bedriegelijk meester. Heden morgen werd de dader op het Kamperhoofd gearresteerd en na bij de politie een verhoor te hebben ondergaan andermaal naar het cellulaire huis van arrest overgebragt. Het grootste gedeelte van den kostbaren buil werd in beslag genomen.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1