op stal te zijn geweest, hare gewone, goede melkgift. Men vermoedde, en teregt, dat liet dier in het land werd uitgemolken. Zorgvuldig paste men nu op en men had het geluk den dief op heelerdaad te betrappen. Een veulen, dal bij de koe liep te grazen, zoog haar de melk af, hetgeen ge willig werd toegelaten. Nabij Rozemlaal overleed dezer dagen zekere Dymphna Hellcmans, in den ouderdom van ruim 101 jaren. Door middel eener nota van aanvulling der memorie van toelichting bij het wetsontwerp tot regeling van het Nederlandsche muntwezen heeft de regering aan de tweede kamer der slaten-generaal te kennen gegeven, dat zij de hoop. door sommigen gekoesterd, dat denadeelen, die niet slechts voor onsmaar ook voor andere landen uit de groote waardedaling van het zilver voortvloeijenleiden zouden tot pogingen om door internationaal over leg in dril zin van algcmecne aanneming van den dubbelen standaard die nadeelen af te wenden, volkomen ijdel acht, ook wanneer men aanneemt dat zoo iels werkelijk docllreflend en uitvoerlijk zijn zou. Volgens de door haar langs ofïiciclcn weg ingewonnen inlichtingen heeft althans noch Enge land, noch Duitscnlandnoch Frankrijk op dit oogenblik eenig voornemen om tol zoodanig overleg het initiatie! te nemen en is ook geen voorstel daaromtrent door eeltige regering aanhangig gemaakt. In het verslag van burg. en weth. omtrent den toestand der gemeente over 1875. wordt hoofdstuk Vlo (medische policie) gezegd dat het Liernur- slclsel voortdurend onbelemmerd en doeltreffend werkt, zoodat hel de be langstelling trekt van binnen- en buitenlanders, die ook dat jaar bleek door een talrijk bezoek, ten einde de werking te onderzoeken en te beoordeelcn. De geldelijke uitkomsten der exploitatie evenwel zijn tot nogloe niet gunstig omdat de opbrengst der faeeale stoffen iu geen billijke verhouding staat tot de exploitatiekosten, en derhalve ook in geene deele eene billijke rente der kosten van aanleg wordt verkregen. De uitbreiding van het stelsel, zoo aanbevelenswaardig op zich zelf, heeft uit dien hoofde eenig bezwaar. Van eenigc besmettelijke ziekten hebben zich gevallen voorgedaan. Volgens de aangiften ten raadhuize zijn aangetast door typhus ol febris typhoidea 32 personen, waarvan overleden 2; door mazelen 7, waarvan overleden geen; door roodvonk 5, overleden geen; door pokken 1, overleden geen en door diphlheritis 2, die beiden zijn overleden. In het akademisch ziekenhuis werden voor rekening der gemeente behandeld 162 personen, waarvan 90 mannen en 72 vrouwen, waarvoor aan het rijk is betaald ƒ3047. In het voormalig Caecilia-gasthuis zijn eenige localen bestemd voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Voor rekening der gemeente waren in verschillende krankzinnigen-gestichten aanwezig 52 personen, waarvan in den loop des jaars 8 werden ontslagen en 2 overleden. Daarvoor werd in 1875 uitgegeven ƒ12347. Voor de geneeskundige dienst der armen wer den in de stads-apolheek gereed gemaakt 28206 recepten. De inkomsten voortvloeiende uit leverantie aan onderscheidene instellingen van liefdadig heid van wege de gemeente-apotheek, bedroegen 630.13%, terwijl de uit gaven beliepen ƒ4164.12 De Vereeniging tot verbetering der volksge zondheid telt thans 153 contribuerende leden; van dezen zijn 28 werkende leden. De toestand der kas blijft bevredigend. De werkzaamheden zjjn van verschillenden aard. Zooveel mogelijk tracht het bestuur zich op de hoogte te houden van alle quaestiün van actueel belang, die in eenig opzigt met de volksgezondheid in verband staan en tracht het daaromtrent een gunsti- gen invloed uit te oefenen. De belangrijkste der zaken, die dit jaar zijn aandacht hebben gaande gehoudenis de duinwatcr-quaeslie. Het bestuur heeft zich met eenige invloedrijke burgers in deze gemeente in contact ge steld. waarvan het gevolg is geweest, dat er een vereeniging is opgerigt met het doel het lot stand komen van eene duinwaterleiding voor Leiden met alle krachten te bevorderen. In de gemeente-gasfabriek werden 73656 heet. kolen verwerkt, welke gemiddeld 21 45 M3 gas per heet. opleverden en waarvoor 110296 heet. cokes werden verkregen; daarvan werden 60890 heet. publiek verkocht, liet verbruik der particulieren bedroeg 1149723 M3 en der lantaarns 264277 M3, waarmede gemiddeld 600 lantaarns door elkaar genomen 2498 uur per lantaarn werden gevoed, l'er lantaarn kan gerekend worden verbrand te zijn eene hoeveelheid van 434 M3, terwijl wat het particulier verbruik betreft 28 en wat aangaat de straatverlichting 6.482 M3 per inwoner is verbruikt. Het aantal inwoners op één lantaarn bedraagt 67. 's GRAVENHAGE. 7 Junij. Z. M. heeft goedgevonden, ter zake der expeditie ter Noordkust van Ceram, afdeeling Wahaaij 1875, te benoemen tot ridder 4' kl. van de Mili taire Willemsorde: den kapitein der inlanterie van hel Nederl. Indische leger L. F. M. Sctiulze en den 1™ luit. van hetzelfde wapen T. W. H. J. M. Hus- tinx. en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, eervol te doen vermelden van de genoemde krijgsmaglden officier van gezond heid 2' kl. W. F. H. Greup, den 1" luit. der infanterie F. C. Luyke, den adjudant-onderofficier der infanterie, dienstdoend officier F. H. van Aagten en den sergeant majoor der infanterie H. C. T. Dose. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan den Eu- ropcschen kanonnier P. J. A. M. ltiiger en den Europeschen korporaal M. P. F. C. G. kolbebeiden van het Nederl. Indisch leger, wegens de redding van twee militairen die bij de krijgsverriglingen ter noordkust van Ceram, op 15 Julij 1875. in het water vielen, voor ieder toegekei.d de bronzen medaille, j ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, en aan E. Gucrin, kapitein van de Fransche brik St. Joseph, wegens de redding der bemanning'van het op 1 Mei 1876, op de reis van Oporto naar Brcmersbaven, verongelukt Nederl. schootierschip Caroline, toegekend de zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Aan den voor de Uicnst in Indie bestemden soldaat H. von den Driest livan liet koloniaal werfdepot is vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. - Tot controleur der directe belastingen enz. is benoemd: te Oostburg de heer D. G. Crans, thans adjunct-controleur te Nijmegen; tot adjunct-contro leurs zijn benoemd: te Amsterdam de heer J. Hatlink, thans te Dordrecht; te Dordrecht de heer C. L. Blaauboer, thans te Groningen; te Groningen de haer H. Damsté, thans surnumerair; te Nijmegen de heer M. Blenker Herny, thans surnumerair; tot ontvangers der directe belastingen enz.: te Voorburg de heer C. M. Visser, thans controleur te Weesp; te 's Gravenhage le afd. de heer F. A. des Tombe, thans te Haarlem; te Ridderkerk de heer P. C. L. Swaan, thans te Delfzijl; te Vlaardingen de heer R. Feith, thans te Joure; le Axel de heer J. C. Kremer. thans te Monnikendam; te llellevoclsluis jhr. T. E. van Nispen, thans te Neuzen. Aan den ltn luit. A. R. F. Birnie, van het 8e reg. infanterie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend; ook is de luit. ter zee le kl. W. M. Visser, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ont slagen, onder toekenning van den rang van kapitein-luit. ter zee. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der laudmagt is benoemd tot apotheker 2e kl.de apotheker 3* kl. L. C. Reukers. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de commis- siën, belast met het afnemen der examens B en C volgens art. 60—65 der wet van 2 Mei 1863, voor het jaar 1876 zullen zitting houden te Delft; en benoemdtot lid en voorzitter der commissie voor examen B (art. 60) en C. (art. 61—64): F. W. 11. van Opstal), hoofdingenieur van den waterstaat, te 's Hertogenboschtot leden: dr. G. F. W. Baehr, F. J. van den Berg, E. Gugel, hoogleeraren aan de polyt. school te Delft; II. P. Vogel, architect te s Gravenhage; N. H. Henket, E. Steuerwalt, boogleeraren aan de polyt. school te Delft; J. van der Toorn, hoofdingenieur van den waterstaat, te Zwolle; dr. E. F. van Dissel, ingenieur van het hoogheemraadschap van Rijnland, te Leiden; mr. B. H. Pekelharing, hooglecraar aan de polyt. school te Delft; dr. C. A. Schellema, leeraar aan de h. burgerschool te Schiedam; J. W. Slous Sloot, hoofdingenieur, werktuigkundige bij de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen, te Utrecht; dr. L. C. Levoir, leeraar aan de polyt. school te Delft; dr. S. lloogewerfl, leeraar aan de li. burgerschool te Rotterdam; J. A. Snijders C.Jz.leeraar aan de polyt. school le Dellt; dr. H. J. Rink, leeraar aan de li. burgerschool te Delft; P. Tétar van Elven, leeraar aan de polyt. school te Delft; dr. B. J. Tideman. hoofdingenieur, adviseur voor scheepsbouwte Amsterdam. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na verwerping van het amendement van de commissie van rapporteurs, met 41 legen 16 slem- men, artikel 1 van het wets-ontwerp tol wjjziging van het cassatie-proces (strekkende tol afschaffing van procureurs in cassatie en de invoering van eene procedure ter rolle in stede van bij memorie) aangenomen met 40 tegen 17 stemmen. Het geheele ontwerp is aangenomen met 41 tegen 17 stemmen. Vrijdag is aan de orde hel opmaken van dc candidatenlijst voor het lid maatschap van den hoogen raad. De heer mr. W. A. L. Domis, laatstelijk regter in de arrond.-regtbank te Alkmaar, heeft in de beden gehouden zitting van het geregtshof alhier den eed afgelegd als regter in de arrond.-regtbank te Leiden. BUITENLANDSCHE BEKIGTEN. E ti El. .4 X tt. LONDEN. 6 Juni. De Times, sprekende over de houding van Engeland in de Oostersche quacslie, zegt, dal het besluit vast slaat, om Rusland niet slrafleloos het tractaat van 1856 te laten verscheuren. Engelauds belang zal evenwel de beginselen van regtvaardigheid en menschelijkheid niet uit bet oog doen verliezen. Rusland, als de voorvechter der Christeneu, die naar vrijheid en beschaving trachten, zal steeds een geduchte tegenstander zijn vau de magt des verdrukkers. Sommige bladen gissenmaar de Pall Mall Gaz. spreekt ten stelligste het vermoeden uit dat de dood van Abdul-Aziz het gevolg is niet van zelf moord maar van moord met geleider lage gepleegd. Zelfmoord komt onder de Mahomedanen zelden voor, en wat in het bijzonder wijlen den ex-Sultan betreft, deze was te zwak en te laf om tot zulk een uiterste te vervallen. Wanneer een vorst der Osmanlis van den troon werd gcslooten, was men niet tevreden hem tot opsluiting en afzondering te doemen; in zulke geval len deed een zijden koordje uitstekende diensten aan land en volk, aan troonopvolger en ministers. Dezer dagen is door het Central Criminal Court te Londen een medisch student. Vance genaamd, tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeldomdat hij, naar aanleiding van eene advertentie in de Daily Telegraph, tegen eene belooning van 1200 vergif verstrekt had aan iemand, die zich op eene weinig smartelijke en niet te ontdekken wijze van het leven wilde be- i rooven. De briefwisseling kwam door een toeval in handen der policie. t RAKKR IJ H. De gemeenteraad van Belfort heeft besloten aan een der straten dier stad den naam te geven van rue Thiers. De president der republiek heeft I aan dat besluit zijne goedkeuring gegeven. Aan de Parijschc Estafette wordt geschrevendat een aantal uitge weken communisten te Lausanne eene algemeene vergadering hebben ge houden, ten einde van gedachten te wisselen over hetseen hun te doen stond, nu het voorstel lot het verleenen eener amnestie door de Fransche kamer j verworpen was. Na eene zeer luidruchtige discussie werd met algemeene stemmen het volgende aangenomen: «Gratie, aan bepaalde personen toege kend, zal worden van de hand gewezen. Ieder uitgewekene der Commune, i die haar aanneemt, zal als een verrader zijner partjj beschouwd en door de zijnen uilgestootcn worden."

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2