LEIDSCHE eon it A IT. 1S7Ö. 133. \'0 II DONDERDAG 8 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Hon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3 50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De pr[js der Advcrtenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 8788 der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANRSC1IE BI5RK5TE.V. LEIDEN, 7 Junij. In de maand Mei zijn binnen de gemeente Leiden geboren 118 kin deren, als: 63 zoons en 55 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling geboorten. Overleden 95 personen, als: 19 mannen, 16 vrouwen, 26 zoons en 34 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 9. Gehuwd 52 paren. Door de commissie voor het geneeskundig staatsexamen zijn op heden tot arts bevorderd de heeren L. A. A. Sluyterman, G. J. Michelsen en P. van Reygersma. De minister van oorlog heelt ter algemeene kennis gebragt dat tegen 1 September a. s. gelegenheid bestaat tot plaatsing aan de kon. militaire akademie van een lceraar in de wiskunde, op een tractement. aanvankelijk van ƒ1800 's jaars. Belanghebbenden kunnen zich voor nadere inlichtingen omtrent den aard van genoemde betrekking wenden tol den eeneraal-ma joor. gouverneur van voormelde inrigting, aan welken opper-officier tevens de verzoeken om plaatsing, voor 1 Jnlij ek.moeten worden ingezonden. Het Nederl. stoomschip Prinses Amalia is op 4 Junij Ie Malta aan- gekomeu en zou den 6» van daar vertrekken. De Hampton, op weg naar Rotterdam, is op 4 Junij te Suez aangekomen. Wij vernemen, meldt de N. R. C.. dat in de algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij van Geneeskunst, te houden te Haarlem op 20-22 Junij a. s.een voorstel zal worden behandeld, om aan de regering in bedenking te geven de vaccinatie algemeen verpligtend te maken. Als vervolg op een vroeger bcrigt verneemt men dat de 27e Julij e. k. is vastgesteld als de feestdag, waarop door de Nederlandsche loges van vrij metselaren en die in onze overzeesche bezittinsen hulde zal worden gebragt aan Z. K. H. prins Frederik, ter gelegenheid van Z. K. H» 60-jarig nationaal grootmeesterschap, bij welke gelegenheid tevens aan Z. K. 11. een luisterrijk feestmaal te 'sHage zal worden aangeboden. Bljjkens de rekening en verantwoording van het lonils voor onderoffi cieren over 1875. bedroegen de ontvangsten ƒ140,941.91 en de uitgaven 115,309.51% zoodat bij slot van het jaar 1875 meer is ontvangen dan uitgegeven ƒ25.632.39 terwijl een kapitaal van een millioen gulden op het grootboek der 2% pCt. Nat. Werk. Schuld is ingeschreven. Het aantal contribuerende deelgenooten aan het londs op ultimo December 11. bedroeg 2793, op welk tijdstip een aantal van 566 personen in het genot was van lijfrenten en pensioenen. Volgens de A. C. heeft jhr. 11. A. D. Coenen berust in de beslissing van gedep. staten ten aanzien zijuer reclame, wegens het niet-voorkomen van zijn naam op de lijst der hoogstaangeslagenen. Hij heeft geen gebruik gemaakt van de hem bij art. 82 der kieswet toegekende bevoegdheid, ter wijl de daarbij gestelde termijn nu verstreken is. Te Amsterdam werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van afgevaardigden der afdeelingen van de maatschappij van welda digheid, onder voorzitting van mr. J. Bieruma Gosling. Bljjkens het uilge- bragt verslag heeft de afdeeling landbouw niet aan de verwachting beant woord. In 1875 werden verkocht 108 stuks vee. de veestapel bestond op 31 Dec. 11. uit 634 stuks. Voor een waarde van ƒ4055 werd aan hout verkocht en werden 3900 nieuwe boomen geplant. Overal is in de kolonie krachtdadig gewerkt om deze cultuur te bevorderen. De fabriekmatige arbeid was ten deele gunstig, ten deele ongunstig geweest. Aan arbcidsloonen werd ƒ7369 betaald. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1827 zielen. Het onderwijs werd uitgebreid en zeer bevorderd, ook van regeringswege. De maatschappij telt 53 afdeelingen en 112 correspondentschappen. Het aantal leden is verminderend. Te Batavia is eene commissie gevormd ter bevordering van de belangen der maatschappij. De financien wezen een tekort aanmaar de tegenwoordige toestand en de waarschijnlijke toekomst der maatschappij zijn zoodanig dat dit op de schaal der philanthropic niet te zwaar mag wegen. Onderscheiden afdeelingen zijn niet in slaat de kos ten te betalen voor de door haar geplaatsie huisgezinnen. Alles dient te worden aangewend, om te voorkomen dal ten gevolge daarvan die huisge zinnen zullen moeten worden verwijderd. In het verslag wordt leedwezen betuigd over het vertrek van den ijverigen directeur, den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, die tot directeur der rijkslandbouwschool te Wageningen is benoemd en sedert 1859 directeur der maatschappij is, welke hem noodc ziet vertrekken, en zrjn weggaan betreurt als een groot verlies. De commissie voor bedelaars stelde voor in het vervolg de giften en lega ten op de balans te brengen en tot hertaxatie van de onroerende goederen der maatschappij over te gaan. Het eerste gedeelte werd verworpen en het tweede gedeelte aangenomen. Ook werd besloten in 1876 geen nieuwe huisgezinnen naar de koloniën der maatschappij op te zenden, wel zullen die, welke uitvallen, worden vervangen. Tot directeur der maatschappij werd benoemd de heer F. B. Löhnis, op een tractement van ƒ2500, vrije woning enz. Na afloop der vergadering bleven commissarissen en afgevaardigden nog eenige oogenblikken bijeen, en werd met algemeene instemming besloten, dat door deze heeren den heer Jongkindt Coninck een geschenk zal worden vereerd, en de gelegenheid voor belangstellenden uit de afdeelingen zal worden opengesteld, om tot dit geschenk bij te dragen. Eergisteren waren twee jeugdige schippersgezellen, te Nieuwveen woon achtig, in het kanaal de Aar zeilende, toen een hunner zich aan de passe rende stoomboot Aurora meenende vast te klampen, misgreep, overboord sloeg en verdronk. - Te Haarlem is gisteren gehouden de algemeene vergadering van de Algemeene vereeniging voor bloembollencultuur." Daarin is weder besloten tot het houden ecner beurs op den Doelen 's Maandags van iedere week van 17 Jnlij tot 18 October, des namiddags van half drie tot half vijf ure. Voorts werd besloten het adres aan den minister van binnenlandsche zaken van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, betreffende de stichting eener nieuwe waterloozing te Katwijk, te ondersteunen, als zijnde die stichting in hel belang van de bloembollenteelt in die streken. Een der leden vestigde de aandacht op het feit. dat bjj gelegenheid der op het open veld laatstelijk gehouden bloembollenveilingen door het daar aanwezige publiek soms op zeer ruwe wijze werd gehandeld ten opzigte van de geveilde bloembollen, daar men zich niet ontzag door de bedden te loopen en soms de tegen hooge prijzen verkochte hyacinthen en andere bolgewassen te beschadigen. Dit misbruik scheen steeds toe te nemen. Men zal trachten dit misbruik voortaan te keeren. Te Amsterdam is tot lid der prov. staten van Noordholland gekozen dc heer J. C. Zimmerman. Aan den Helder heeft bij het schijfschieten der mariniers een ongeluk plaats gehad. Een marinier, in observatie bij de schijf geplaatst, werd, toen hij zich niet te regter tijd in zijn post had teruggetrokken, door een kogel getrofïen, die hem door het ligchaam drong en een welligt doodelijke wond veroorzaakte. Hij werd naar hel marine-hospitaal vervoerd, waar terstond alle middelen der kunst werden aangewend om hem in het leven te behouden. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn ongeveer 85000 reizigers van het station van het Rijnspoor te Utrecht vervoerd, voor Rijn-, Staats-en Centraalspoorweg. Op den tweeden Pinksterdag is de kapitein de Pauw ten tweeden male met zijnen reuzenballon de Nederlanden in den tuin van Tivoli te Utrecht opgestegen, vergezeld van de drie heeren liefhebbers. De opstijging had plaats te 4% uur en de ballon is te ongeveer 6& uur op de heide bij Barneveld neergekomen. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten tot het aangaan eener geldleening ad ƒ180 000, rentende 5 pCt., ter voorziening in de uitgaven voor buitengewone werkenwelke op dc gemeentebegrooting voor het loo- pende jaar voorkomen. De persoon, die onlangs oorzaak is geweest van het in botsing komen van twee treinen in de nabijheid van Zutphen, ten gevolge waarvan eene locomotief grootendeels vernield werd, is veroordeeld lot eene gevangenis straf van 14 dagen. Te Kampen wordt heden het 25-jarig bestaan van het instructie-bataillon op gepaste wijze gevierd. Als eene bijzonderheid wordt uil Rouvcen aan de N. R. C. het vol gende medegedeeld: Eene goede melkgevende koe had 's avonds, uit het land komende, den nijer geheel ledig. Des morgens gaf zij, na des nachts

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1