BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Na ernstige overweging is de commissie van oordeel dat niet geheel worden ontzenuwd ol weggenomen de klagten van liet Nederlandsclie zendelingge nootschap. Het schrappen toch van den naam zelfs van Jezus, waar die voorkomt in een verband, als door het zendelinggenootschap wordt aange wezen kan naar de meening van de commissie toch raoeijelijk verdedigd worden met een beroep op art. 4 van het kon. besluit van 3 Mei 1871 waarvan de bedoeling is dat het onderwijs op de scholen geene godsdien stige strekking hebbe. Aan de tweede klagt des adressanten meent de com missie is volkomen voldoening gegeven reeds voor de officiële indiening, omdat de commissie vertrouwt dat door de aanschrijving van den minister van koloniën het boek van de scholen verwijderd is geworden en verwijderd gebleven. Blijkens het verslag van den toestand der gemeente over 1875, door burg. en weth. den gemeenteraad aangeboden, bestond de bevolking dezer gemeente op 31 Dec. 1875 uit 19386 mannen en 21338 vrouwen, te zamen 40724 zielen. De verhouding van de sterfte tol hel cijfer der bevolking is in 1875 geweest 1 op 36.88. Naar de godsdienstige gezindien was de bevolking ver deeld als volgt: Ned. hervormden 26474. Waalsch hervormden 808. Evang. I.ulherschen 960, Hersteld Evang. Lulherschen 22, Doopsgezinden 225, Remonstranten 213, Christ, afgescheidenen 1160. R. Catholieken 10291, Oud-Roomschen 51, Ned. Israëliter. 486, tot geene gezindte behoorende 31. Het archief werd met onderscheidene geschenken verrijkt. Er hebben daarin ook, even als vroeger, verschillende onderzoekingen plaats gehad. Naar aanleiding van het vinden door dr. W. Pleyte van eeltige Romeinsche steenen met het merk van het XXXe legioen, op een stuk land buiten de Hoogewoerdspoort en toebehoorende aan den heer Visser, is na onderzoek in het archief gebleken, dat op bedoeld land gestaan heeft het klooster Rodenburg, dat in 1458 op de hofstede Oud-Rodenburg is geslicht. Het blijkt verder uit de giltbrievendie van dit klooster in het archie! aanwezig zijndat het bedoelde land14 morgen grootreeds in 1275 een leen der Hollandsche graven was. Het zal dus niet al te gewaagd zijn om aan te nemen dat op bedoeld land bet Romeinsche kasteel Praetorium Agrippinae gestaan beeft, zoo als het voorkomt op de zoogenaamde kaart van Peutinger. Dat te dier plaatse eene Romeinsche nederzetting bestaan heelt, blijkt niet alleen uit de gevondene steenen, maar ook door het vinden van een koperen munt van Vespasianus. In 1508 zijn aldaar vele Romeinsche oudheden ge vonden, die de regering van Leiden, in genoemd jaar. aan keizer Maxi- miliaan heeft geschonken. De uitkomsten van het een en ander zal door dp. W. Pleyte door den druk bekend gemaakt worden. Gedurende het jaar 1875 is voor onderhoud besteed aan: Straten en plei nen /10688 80. wegen en voetpaden ƒ9372.96, wandelplaatsen en plantsoe nen ƒ984.07, bruggen ƒ30242 26y2. pompen en riolen 10218.19, havens en kaaimuren /6455.72y2, spuit- en bonhuizen ƒ1684.95, scholen /8196.37%, daggelden der werklieden f 13702.26%, raadhuis 2136.34%gasthuizen 1469.56%. Voor rekening der gemeente werd op nieuw bestraat ol herverstraat eene oppervlakte van 27656 centiaren. Betredende den aanvoer van duinwater wordt medegedeeld dat het getal reizen ol aanvoer van schuilen was 172, met een gezamenlijken inhoud van 4790 kubieke meters of 479,000 emmers, waarvan ongeveer 143,000emmers kosteloos zijn verstrekt. 's GRAVENHAGE. 2 Junij. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-reglbank te Sneek de heer ror. \V. Gorter, thans substituut-griffier bij die reglbank; tot kan- tonregter te Sitlard de lieer mr. P. B. 11. M. Swart, thans regter-plaatsver- vanger in de arrond.-regtbank en advocaat te Maastricht; tot procureur bij liet geregtshof en de arrond.-regtbank te 's Hertogenbosch de heer mr. J. ,1. de Wit, advocaat te Maastricht: tot substituut-griffier bij de arrond.-regt bank te 's Hertogenbosch de beer mr. F. Tannay. thans substitunt-griffier bij de arrond.-reglbank te Gorinchem; lot griffier bij hel kantongeregt te 's Hertogenbosch de heer jhT. m'. C. P. J. Bosch van Drakesteinthans griffier bij het kantongeregt te Helmond: tol plaatsvervangend kantonregler te Goes de heer mr. M. J. de Wilt Hamer, procureur bij de arrond.-regt bank aldaar. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indie is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. de heer dr. P. C O. R. Waschke. civiel geneesheer. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een wets ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent het muntwezen in Nederl. fndië (iuvoering van bet goud met geschortste zilveraanmunling). De algemecne beraadslagingen over het ontwerp tot wijziging van het cassatie-proces is geëindigd na discussie, waarin de minister van justitie het hoofdbeginsel van bel ontwerp: afschaffing van den procurant in cassatie en wijziging der procedure in cassatie, had verdedigd. Dingsdag voortzetting. Het boven vermelde wets-onlwerp. houdende nadere bepalingen omtrent het muntwezen in Nederl.-Indië bevat o. a. het volgende: 's Rijks muntspeciën in N.-Indië zijn gouden en zilveren standpenningen, zilveren en koperen pasmunt en gouden negotiepenningen. De gouden standpenningen zijn het tien- en vijfguldenslukzoo als die zijn voorgesteld in bet ontwerp der muntwet voor Nederland. De zilveren standpenningen zijn de gulden, de rpsdaalder en de halve gulden, zoo als zij volgens de wet van 1847 i:i omloop zijn. De bevoegdheid tot aanmun ting van zilveren standpenningen, ook voor rekening van den staat, wordt geschorst. De gouverneur-generaal is bevoegdin overeenstemming met voor schriften, door den koning te geven, zilveren standpenningen, na ontmun ting, te verkoopen. De gouden negotiepenningen zijn de gouden dukaat en de dubbele dukaat. De wet treedt in werking 1 Januari) 1877. De commissie uit het geregtshof alhier heeft, na afgelegd examen, als candidaat-notarissen toegelaten- de hh. mr C. M Schram de Jong. te Slie- drecht; G. J. Ter Laag, le 'silage, en J. .1. Haver Droeze, te Noordwijk. Een werd algewezen. ESOELASin. LONDEN. 1 Juni. Een Eugelschmaudie te Lagos aan de westkust van Afrika gevestigd is, schrijft aan dc Times, dat de meuscheiioflers door sommige negerkonin gen, sinds het tegengaan van den slavenhandel ter Westkust, zeer zijn toe genomen daar de zwarte koningen met hun krijgsgevangenendie zij vroeger als slaven verkochten en uitvoerden, thans niet beter welen le doen dan ze te slaglen ter eere van hunne afgoden. Behalve de koning van Daho mey, maakt vooral de vorst van het staatje Porto Novo (slechts 20 Engel- sclie mijlen van het Brilschc gebied verwijderd) zich aan gruwelijke plegtig- heden schuldigbij welke menschenbloed niet minder ruim vloeit dan rum. De schrijver vraagt of Engeland langer werkeloos wil toezien, terwijl deze dingen schier aan de grenzen van zijne bezittingen plaats vinden. Zoo ja, dan zou men den slavenhandel slechts zijn tegengegaan om een nog grooler kwaad er voor in de plaats te dulden. FRANKKIJH. Dc heer A. Réville, republikeinscli candidaat, is in het kanton Neuville- sous-Dieppe (depart. Beneden-Seine) tot lid van den arrondissementsraad ge kozen. Van de 2394 nitgebragtc stemmen heeft hij er 2J42 op zich vereenigd. Naar men uit Parijs aan de Times meldt heeft de Fransche regering, onmiddellijk na ontvangst van de lijding, dat Murad tot Sultan was uitge roepen, instructiën gezonden aan haar gezant te Konstantinopel, opdat hij al zijn invloed aanwende, om het nieuwe Turksclie kabinet le bewegen, eene vreedzame oplossing der moeijelijkheden mogelijk te maken. Dc Fran sche minister van buitenlandsche zaken heeft er de aandacht van graal Burgoing op gevestigd dat de nieuwe Sultan geheel los is van alle verbind- tenissen. die zijn voorganger konden belemmeren; dal de jongste gebeur tenissen eene natuurlijke aanleiding zijn tot het staken der vijandelijkheden, en hel afkondigen ven een wapenstilstand thans in geenerlei opzigt zou zijn beneden de waardigheid der Turksche regering. Aan de Ind. Beige wordt uit Parijs gemeld dat de munlquaeslie, tus- sclien de voorstanders van den enkelen en die van den dubbelen standaard, weder op den voorgrond wordt gesteld. Te Weenen, le Rome en te Peters- burg even als te Parijs, beginnen de officiële financiers de noodzakelijkheid in te zien om lot een schikking te komen. Reeds zijn daarover eenige nota's gewisseld. Men zal Engeland en Duilschland in deze raadplegen en tegen den winter mag men hoogst waarschijnlijk te Weenen eene conferen tie tot het nemen van een besluit in deze quaeslie verwachten. Twee kassiers van de magazijnen van de Lonvre, Guibert en Laprave, hebben de kas bestolen tot een bedrag van 200 000 fr.waarmede zij liet hazenpad hebben gekozen. De politie beeft hun spoor nog niet gevonden. De millioenen van den hertog van Brunswijk, meldt men uit Genève aan het Journ. des Déb., zijn besteed. Met groote bedachtzaamheid heeft de stad het haar nagelaten vermogen in de eerste plaats besteed om hare schulden te betalen; vervolgens zijn vrij aanzienlijke sommen uitgegeven voor de verbreeding van bestaande en den aanleg van nieuwe straten, het bouwen van scholen, de oprigting van een nieuwen schonwburg, den aan koop van grond voor eene nieuwe begraafplaats, de verplaatsing der slagt- plaats, het bouwen van een stadhuis enz. Voorts is een millioen in kas gehouden, waarvan de renten zullen dienen om de boekerij en andere open bare verzamelingen te verrijken. Eindelijk moet den overledene een gcdenkleeken worden opgerigt, in den trant van dat der Scaligers le Verona. UIIITSCHLAND. Op 11 Junij is het vijf-jarige tijdperk afgeloopen, binnen hetwelk alle officieren, die sedert het eindigen van den jongsten oorlog nog in werkelijke dienst zijn gebleven, hunne aanspraken op pensioen moesten doen gelden. Het aantal personen, tot die categorie behoorende, is bijzonder groot, uit hoofde zich onder hen velen bevinden, die in den Fransch-Duilschen oorlog, hetzij gewond of verminkt waren geworden en aan wie het lijdelijk nog was toegestaan, om actief te bljjken. In sommige en wel in de hoogere rangen is het aantal zoo groot, dat bijna het gansche personeel, tot die rangen behoorende, uit de dienst treedt. In de officiële statistiek der spoorwegongevalleuin Duilschland gedu rende 1875 voorgevallen, worden de volgende ongelukken vermeld. Er kwamen 755 ontsporingen en botsingen van spoortreinen in volle vaart voor; 1376 ontsporingen en botsingen op stations-terreinen. Voorts 1250 ongevallen van verschillenden aard, waardoor verstoring van de dienst te weeg gebragt werd. Daarbij verloren 509 personen het leven, en ontvingen 1545 min ol meer belangrijke verwondingen. Deze cijfers staan tot de ver voerde reizigers in de verhouding van 1 op de 11,402,067 omgekomen, en 1 op de 2,443,300 verwond. De ongevallen staan tot de spoortreinen als 1 op de 5394 passagiers- en op de 2290 goederen-treinen. Deze statistiek om vat alle spoorwegen van het Duitsche rijk, met uitzondering van de i Beijersche. Te Dortmunt is de zoogenaamde Krim-kapel aan de oud-katholieken afgestaan. Volgens de Essener folkszeit. bestaat thans het plan in de onmiddellijke nabijheid dier kapel eene katholieke missie-kerk te bouwen. Te Koningsbergen, alwaar aan de oud-katholieken is vergund, op vaste uren gebruik te maken van het eenige aldaar aanwezige katholieke kerkgebouw en dientengevolge de Roomsch-katholieken het hebben verlaten, heeft zich eene commissie gevormd, die thans eene inzameling van gelden heeft aange kondigd voor den bouw eener Roomsch-kalholieke kerk.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2