LEIDSCIIE COURANT. I S/O. ZATERDAG 3 JUNIJ H°. 130. BINNENLANDSCHE BER!GTEA. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der ourant is />er vierendeel /aars ƒ3.franco p. p. 3 50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, ft on co p.p. f 3.05. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's/aars. huiten de expeditie/tosten. AJzonderlijhe ommees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertentie» is van 1—4 regels j 1.— iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandag avond geene Courant worden uitgegeven. LEIDEN2 Junij. De sindenten-scherpschntters-vcreeniging "Pro Palria" hield gisteren in het duin te Katwijk een schietwedstrijd, waarvan wij in de gelegenheid worden gesteld de volgende uitkomst te melden 100 pas: le prijs, D. J. R. Jordens; 2e prijs, J. A. de Vos van Sieenwijk; 3e prijs, J. C. Teding van Berkhout. 200 pas: le prijs, H. Fuchter; 2e prijs, A. Loudon: 3e prijs. W. W. Wichers Wierdsma 300 pas: 1' prijs, P. C. A. Sichterman; 2prijs, J. F. van der Lek de Glercq: 3' prijs. J. Manger Cats. 400 pas: prijs. J. L. lnsinger; premie. Jac. van Leeuwen. Het derde bulletin van het hooldbestmtr der internationale tentoonstel ling van tuinbouw in 1877 Ie Amsterdam te houden, bevat eenigc berigtcii aangaande den voortgang dezer zaak. liet heeft Z. M. den koning behaagd het beschermheerschap dezer tentoonstelling te aanvaarden en wel op ecne wijze, die getuigt van de warme ingenomenheid van Z. M. met het doel dezer onderneming, liet bestuur der tentoonstelling is thans benoemd. Het ontving volmagt van de commissie tot het besturen van nationale en inter nationale tuinboiiw-tentoonstelllngen in het Paleis voor Volksvlijt en van de algevaardigden der hier te lande gevestigde medewerkende tuinbouw-maat- schappijen en andere verwante vereenigingen en instellingen. Het voornemen bestaat in alle provinciën van Nederland correspondenten tc benoemen aan wie de behartiging der belangen van de tentoonstelling zal worden opge dragen. Ofschoon omtrent den duur der tentoonstelling nog geen bepaalde opgave te doen is, kan men er toch op rekenen, dat zij in April 1877 zal geopend worden. Tegelijk met deze mededeelingen is het programma der tentoonstelling van tuinbouw-voortbrengselcn verzonden. Het behoort als een votirloopig pro gramma te worden aangemerkt, omdat het later zal vervangen worden door een stuk, waarin ook de uitgeloofde prijzen vermeld, en tevens de voor waarden medegedeeld zullen wordenwaarop de inzending en mededinging kan plaats hebben. Dat programma bevat in 9 afdeelingen GG2 nommers. De vroeger te kennen gegeven verwachting, dat de regering door zedelijke cu stoffelijke hulp aan de tentoonstelling een krachtigen steun zou schen ken heeft zich ten volle verwezenlijkt. liet 15' Nederlandse!) taal- en letterkundig congres te Brussel zal ge houden worden op Maandag, Dingsdag en Woensdag, 28. 29 en 30 Augus tus 187G. De plegtige ontvangst der congres-leden zal plaats hebben op Zondag den 27'" dier ma ind. Wegens liet breken van den kabel tusschen Sinsapore en Batavia is op dit oogenblik de telegrafische gemeenschap met Ned. Indië afgebroken. - Voor het examen tot admissie op hel kon. instituut voor de marine te Willemsoord zijn bij het depart, van marine ingekomen 158 adressen, waar van 146 voor de eigenlijke zeedienst en 12 voor de mariniers, liet getal opengestelde plaatsen bedraagt 48 voor de zeediensten 12 voor de maüuiers.' In de door de Amsterdamsche kanaal-maatschappij gehouden zesde veiling van drooggemaakte gronden in het IJ, ter grootte van 487 hectaren zijn al de aangeboden gronden verkocht en al de perceelen gegund. De ge-, heele opbrengst bedraagt 1.275,749, alzoo dooreen ƒ2068 per hectare. De hoogst bestede prijs was ƒ3100. de laagste 2225 per hectare. - De leerlingen van het tweede studiejaar der Franse!),c rijks-landbouw school te Grignon, bij Versailles, brengen, onder geleide van vier docenten een bezoek aan Nederland. Eergisteren kwamen zij le Haarlemten einde dc inrigting der bioembollenkweekerijen le leeren kennen. De heer Krelage, uitgenoodigd de reizigers daartoe in de gelegenheid le stellen, voldeed aan dit verlangen. Na het bezigtigen zijner inrigting deden zij een rijtoer in de omstreken van Haarlem. Des avonds vertrokken zij naar Amsterdam om van daar uitstapjes tc dóen; o. a. zal een bezoek worden gebragt aan de Haarlemmermeer. De heer Amersloordt zal het gezelschap op de Badhoeve ontvangen. Te Amsterdam heelt in den algeloopen nacht een vrij hevige brand gewoed in het achterste gedeelte van perceel 23 op de Looijcrsgracht en bewoond door den metaal-verguldcr van Ilijzen. Naar men oordeelt is de brand in de werkplaats ontstaan, waar zich o. a. vitriool bevond, die niet weinig tot de verwoesting heeft bijgedragen. Uit Monnickendam meldt men aan de H. C. dat eenige dagen geleden aldaar op klaarlichten dag een 2C-tal vaatjes ansjovis, ter gezamenlijke waarde van ƒ400, uit een pakhuis werden ontvreemd, door zekeren Wor, ui eene vooraf gehuurde gondel geladen en naar Amsterdam vervoerd, waar hij den buil spoedig van de hand wist te zetten, zich voor de opbrengst een bijna compleet huisraad aanschafte en vervolgens de noodige aanstalten maakte om zijn reeds voorheen aldaar burgerlijk voltrokken huwelijk ker kelijk le doen inzegenen. De Amsterdamsche policie heeft echter de hand op hem gelegd en hem naar het cellulaire huis van arrest doen overbren gen. Al het huisraad en nog cene aanzienlijke som gelds werden ten zijnen huize in beklag genomen. Te Utrecht had eergisteren in Tivoli de opstijging plaats van den lucht ballon de Nederlandenonder dc leiding van kapitein de Pauw. De vulling begon ten 2& uur en ten 514 uur steeg de ballon statig omhoog en bewoog zich in zuidoostelijke rigling met een sterken noordwestenwind. In het schuitje bevonden zich, behalve kapitein de Pauw, de hh. Bcsier, Calkoen en een liefhebber uit Brussel. De ballon is omstreeks G ure neergedaald te Erichem bij Buren. Dc nederdaling ging met vrij wat moeijelijkheid gepaard. Een der reizi gers deelt daaromtrent aan het D. D. het volgende mede: Men tracht den grond te bereiken. De wind blijft krachtig; zelden is cene ontscheping ge vaarlijker. Het touw van de dreg is verward in de puntende dreg vat niet; het anker wordt uitgeworpen; maar door den hevigen wind worden wjj mcdegesleeptnoch dreg. noch anker vatten. Het is onmogelijk u den helschen vaart te beschrijvendien wjj maken. Viermaal achtereen worden wij met den mand tegen den grond geworpen, telkens weder opgeheven en weder met zulk geweld tegen de aarde geslingerd, dat de mand geheel op zijde ligt; wij haken aan boomen en heggen, worden over een kanaal ge sleurd, over slooteu. komen aan den oever eener rivier; maar er is geen steunpunt te vinden. De boeren uit den omtrek staan vervaard en versuft ons na te oogen. /'Houdt u goed, mijne heeren" roept de heer de Pauw, en ieder klampt zich zoo stevig mogelijk aan de mand vast. De heer de Pauw heeft echter steeds de klep opengehouden, de gas ontvliegt meer en meer, de ballon begint slap te hangen. Eindelijk staat de mand. Door den ballon is iu 45 minuten een afstand afgelegd van 6 a 7 uren. Te Arnhem kwamen eergisteren twee heeren aan, Duitschers. verge zeld van twee knapen, van 15 en 13 jaar, welke door hen te Rotterdam waren opgespoord. Deze jongens waren reeds van Vrjjdag af uit eene kost school te Emmerik verdwenen. Zij waren naar Arnhem en verder naar Rotterdam gereisd, naar men zegt met het doel zich in de zeedienst te begeven. Voor de regtbank te Deventer stond Dingsdag II. een kuiper uit die gemeente teregt, beschuldigd van liet onbevoegd uitoefenen der geneeskunst cn het verkoopen van geneesmiddelen. De man verkocht middelen ter ge nezing van rhumatiek. Het O. M. eischte twee geldboeten, elk van 75. Door de justitie van Almelo is le Enschedé een geëmployeerde van het spoor aangehouden wegens vermoeden van verduistering van gelden cn ver andering in geschrifte; al dc ambtenaren hebben een streng verhoor onder gaan, omdat men meent, dat er meerdere schuldigen zouden zijn. Te Ueumen is door de justitie het lijk opgegraven va» een onlangs aldaar overleden jongmeusch. omtrent wiens dood kwade vermoedens waren gerezen. Naar men verneemt, is bjj de lijkschouwing gebleken, dat die vermoedens ongegrond waren. Het rapport der commissie uil de tweede kamer naar aanleiding van de inlichtingen op bet adres van bet Nederlandsche zendelinggenootschap is in druk rondgedeeld. In dat adres wordt, gelijk bekend is, daarover ge klaagd, dat onder den schijn van neutraliteit op dc scholen voor inlanders in Ned.-lndie met den Islam wordt gekoketteerd, het christendom uilgewor- pen, dat, terwijl in schoolboeken, ter wille van de neutraliteit, de naam van Jezus, ook waar die eenvoudig tot aanbeveling van barmhartigheid ver meld staat, als contrabande wordt geschrapt, voor het gebruik op de school, ja, als prijzen aanbevolen worden geschriften, vol van dwaasheden en gemeenheden tot aanbeveling van Mohammed.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1