EEIDNCHE COURANT. 1876. VRIJDAG 2 JUNIJ W°. 120. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon' en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p, p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den (iemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Det verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. He prijs der Adverleiitiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4licn Mei 1872 (Gemeenteblad n». II); Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten Inschrijven van nieuvre leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid onderwijs: der lc klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boomrnarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- straat der 2' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouio aan de Breéstraat en wel op den 6, 8, 9, 12, 13, 15 en 16 Juni aanstaande des voormid dags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren en op den 7, 10, 14 en 17 Juni aanslaande des voormiddags van halfnegen tot negen uren. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Juni 1876. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEIDEN. 1 Junij. De faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteien aan 's rijks hoogeschool alhier heeft hekend gemaakt, dat het admissie-examen zal wor den afgenomen op Maandag. Dingsdag en Woensdag, 19, 20 en 21 Junij aanst. Belanghebbenden zijn verzocht zich vóór den 10llcn. met naauvvkeu- rige opgaven van voor- en toenamen, aan te melden hij den Pedel P. J. Oostveen. Dezer dagen is in eene vergadering, waartoe de candidalen in de medi cijnen aan de hoogeschool alhier waren opgeroepen, besproken'en besloten tot het oprigten'eener Vereeniging ter ondersteuning van behoeftige kraam vrouwen en van patiënten die. clinisch behandeld, nog builen staat zijn hun werk te verriglen. De statuten dier vereeniging werden vastgesteld en tot bestuursleden gekozen de bh. Bijlsma, praeses, Voogd, ab-actis, Kolfï', quaes tor, Burkens en J. Goddard. Alleen candidalen in de medicijnen kunnen leden der vereeniging zijn tegen eene contributie van J 6; voor de overige studenten en burgers staat het buitengewoon lidmaatschap, legen eene con tributie van minstens f 3, open. Eerstdaags zal door de vereeniging eene circulaire worden verspreid, waarin haar doel wordt uiteengezet en de deel neming wordt verzocht om het le verwezenlijken. Aan die uitnoodiging zullen gewis velen in ons midden met opgewektheid gehoor geven, liet doel toch is aller sympathie waardig. Met volle regt wordt in liet studen ten-weekblad Minerva, bij het vermelden dezer zaak gezegd: «dal eene vereeniging als deze door studenten opgcrigt wordt is zeker kenmerkend voor den geest, die in onze kleine maatschappij heerscht, en een bewijs dat velen onder ons het leven van den student niet willen beperken lot het ver zamelen van kennis en het zoeken van vermaak". «Mogen voegt de be- rigtgever er bij, «de oprigters hun edel streven beloond zien door eene ruime deelname en de vereeniging hier evenzeer goede vruchten dragen als te Groningen, de eenige akademiestad, waar, zoover wij weten, er eene dergelijke bestaat." Gedurende de maand Mei 1876 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 3432porliën warme spijs, 334 porliën vleesch, 113 portiën spek; totaal 3879 >/2 porliën. Gisteren avond is een meisje, genaamd M. V.. oud 14 jaren, werk zaam op de fabriek van de firma Krantz en Z".tusschen de raderen eener machine geraakt, waardoor zij ernstig aan het hoofd werd verwond; zij is naar hel academisch ziekenhuis overgebragt. Del stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Piep, is op 30 Mei van Napels vertrokken. De Madura, mede op weg naar Nieuwe Diep, kwam op 31 Mei te Port-Saïd aan. De verkiezing van een lid voor de prov. staten van Zuidholland, in het kiesdistrict Rotterdam, ter vervanging van den heer Verniers van der LoefI, zal plaats hebben op 13 Junij. In het hoofdkiesdistrict Middelburg is tot lid der provinciale staten van Zeeland verkozen de heer J. P. I. Buteuxmet 415 van de uitgebragte 450 stemmen. De synodale commissie heeft zich in haar jongste zitting, naar in de Kerk. Cour. wordt medegedeeldook bezig gehouden met de nieuwe wet op liet hoogcr onderwijs en de opleiding van predikanten. Besloten is de godgeleerde faculteiten aan onze hoogescholen uit te noodigenhare advie zen te dezer zake tijdig bij de synode in le zenden. Daar door de nieuwe wet op het hooger onderwijs de voorbereidende studiën voor de godgeleerd heid voor een groot gedeelte tot de gymnasiën worden overgebragt en bij gevolg het verblijf van studenten in de godgeleerdheid op de gymnasiën verlengd en op de akademiën verkort zal worden, heeft de commissie in het belang der predikantszonen overwogen, in hoeverre een nieuwe regeling der school- en akademiegeldcn noodig kan zijn. Zij heeft hierop reeds de aandacht ven den betrokken minister gevestigd, opdat deze zaak verder tusschen de regering en de synode een punt van overleg uitmake. Men leest in het Ubl.\ Wij zijn in de gelegenheid gesteld heden een advies van drie bekende advocaten openbaar te maken omtrent Teyler's nalatenschap. In den laatsten tijd is in de bladen herhaaldelijk melding ge maakt van pogingen om de beweerde bloedverwanten van Teyler in het bezit te doen stellen van het groote vermogen door dezen beschermer der wetenschap nagelaten; er werd zelfs vaak bijgevoegddat nagenoeg alle bewijsstukken bijeengebragt waren dat de kansen uitmuntend stonden, en velen zijn welligt daardoor overgehaald zich opofferingen te getroosten, in de hoop om ook een deel van den schat te verkrijgen. Zelfs de tusschen- komst der Duitscbe regering werd ingeroepen, en deze is zoo verstandig geweest om, alvorens zich met deze zaak in te laten, te laten onderzoeken in hoeverre er voor de begeerde regten eenige grond bestond. De hh. m". Jacq. Werlheim, M. J. Pijnappel en J. C. de Vries hebben den consul van het Duitsche rijk, op zijn verzoek, een advies toegezonden, waarvan de slotsom is: «Ons oordeel resumerende, verklaren wij, dat ons geen enkele regtsgrond is bekend gewordenwaarop een regtsvordering tot verkrijging van de nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst of een deel daarvan met eenige verwachting van gunstigen uitslag kan worden gebaseerd. Alle moeite, die daarvoor gedaan wordt, alle gelden, die daarvoor worden be steed, komen ons voor te zijn tijd- en geldverspilling." Te Amsterdam zijn gisteren gehouden de algemeene vergaderingen van de stoomvaart-maatschappij «Nederland" en van de stoomvaart-maatschappij «Java." De vergadering van de eerstgenoemde maatschappij werd bijge woond door Z. IC. II. prins Hendrik. In de vergadering van «Nederland" is met 101 tegen 5 stemmen aangenomen het volgende voorstel der directie: «de algemeene vergadering van aandeelhouders magtigt het bestuur om, met inachtneming van het hoofddoel der vennootschap, zijnde de vracht- en pas sagiersvaart tusschen Nederland en Nederl. Indiè, ook stoomvaart te onder nemen naar en van andere landen." Dit voorstel was een gevolg van de tusschen de maatschappijen «Nederland" en «Java" ontworpen overeenkomst, waarbij de laatste hare stoomschepen aan de Maatschappij «Nederland' verhuurd. In de vergadering van «Java" is de voordragt tot het in huur geven van de stoomschepen der maatschappij aan de stoomvaartmaatschappij «Neder land, aangenomen met 201 tegen 6 stemmen: Den 10llc™ Junij a. s. zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 200 man, benevens 12 onder-officieren om denzelfden dag te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prins van Oranje. Het hevel over dal detachement is opgedragen aan den kapitein der infan terie van het O. 1. leger F. W. P. G. van Werkhoven, die van verlof naar Java terugkeert. De gemeenteraad tc Amsterdam heeft de behandeling van de aanvrage der omnibus-maatschappij tot het aanleggen van paardensporen door het centrum der stad ten einde gebragt. Behalve de vergoeding voor eenige van gemeentewege aan te leggen werken tot een bedrag van 70000 is aan de

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1