LEIRSCIIE COURANT. 1870. M*. 128. DONDERDAG 1 JUNIJ BINNENLANDSCHE berigten. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p, f 3 50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 't jaars, buiten de expeditiekotten, afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 7984 der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 31 Mei. De heer Z. Beyl Bz.kommandant van de militaijj^ strafgevangenis nabij deze stad, zal op morgen gedachtenis-vieren van zijne 40-jarige dienstver vulling bij het gevangeniswezen. De heer i. E. Greeve, alhier, is benoemd tot surnumerair bij het ge vangeniswezen. Met het concertdat gisteren avond op Zomerzorg gegeven werd, onder begunstiging van het eerste zachte zomerweerwerd het achtendertigste jaar ingewijd der muziekuitvoeringen, welke de heer Couvée, telken zomer door dezelfde kapel, gewoon is Leidens ingezetenen aan te bieden. Zooals altijd prijkte de prettig aangelegde tuin weer met een schat van goedgekweekte en kostbare bloemen en werd tevens het concert door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Voor dezen eersten avond scheen bet programma ook met meer dan gewone zorg gekozen: o. a. kwamen daarop voor twee bekende Hommersdooi de ervaren hand van den directeur D.inkler gezet. nl. «Fleur du Tyrol", Impromptu, en eene fantaisie, naar Thooll's opera «Aleid van Holland", stukken die blijkbaar met voorliefde werden uitgevoerd en door de toehoor ders zeer werden toegejuicht. Overigens voldeed geheel het concert in de uiterste male. In hoeverre het programma juist is, dat in n°. 8 eene aria, als in 1685 door J. S. Bach gecomponeerd, aanduidde, beslissen wij niet dan met de bemerking dat Bach in hetzelfde jaar 1685 als zuigeling de wereld intrad. Jl. Maandag traden de Tyrolers wederom op in de Stads-gehoorzaal. De ondernemer, de heer Taverne, had in deze het publiek, dat zeer met dit gezelschap ingenomen bleek, ter wille geweest om het hier nog maals te doen optreden. Eene nette bloemvcrsiering was door de zorg van den ondernemer aangebragt in het lokaal, dat wederom druk bezocht werd. Ook thans voldeed de zang der Tyrolers weer uitermate, al bleek ook dat een hunner in ons laag en vochtig land eene zware verkoudheid had beloopen, die zijne stem nu juist niet winnen deed in zuiverheid. De Staatscourant bevat het verslag omtrent den toestand en de aan winsten van het rijks-musenra van oudheden en bet rijks-elhnographisch museum alhier gedurende het jaar 1875, door den directeur dr. C. Leemans uitgebragt. De beer m'. H. C. Verniers van der Loefl heeft zijn ontslag genomen als lid der stalen van de provincie Zuidholland. Volgens den Haagschen correspondent van de GronCour. zou het ge schil met Venezuela zijn bijgelegd. Onzerzijds zou de eiscli tot heropening van twee havens zijn opgegeven. Aan de drie universiteiten zijn thans 228 studerenden in de theologie. In het jaar 1834 bedroeg dit getal 622. In 1857 telde de theol. faculteit te Leiden 188 studenten, thans is bet getal tot 32 versmolten. Van de 102 sollicitanten voor de betrekking van machinist-leerling 2e kl. bij de marine hebben 2 sollicitanten zich teruggetrokken, terwijl er 7 zijn afgekeurd. Van de overigen hebben er 70 aan bet examen voldaan, van welke vermoedelijk een vijftigtal zal geplaatst worden. De bisschop van Haarlem heeft benoemdtot pastoor te Schipluiden den heer F. A. J. Tachi, tot pastoor te Oud-Beijerland den heer M. II. B. Reuser, tot rector van de H. Sacramentskapel te Rotterdam den heer C. P. Verbraak, tot kapelaan te Noordwijk den heer C. Maat, en tot kapelaan te Naaldwijk den heer A. J. Hendriks, kapelaan te Vlissingen. Te Rotterdam is tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente beroe pen dr. van Goor, pred. te Oud-Beijerland. Zondag 11. had te Amsterdam de eerste jaarlijksche vergadering plaats der toonkunstenaars-vereeniging van Noord- en Zuid-Nederland. Die vereeni ging telt thans 378 leden, 143 gewone en 235 belangstellenden. Eene kunstlievende dame te Amsterdam verklaarde zich bovendien bereid de kos ten te dragen der muzikale opleiding van een knaap, die haar was aanbe volen, mits de vereeniging de zorg voor die opleiding op zich nemen wilde. Door de vergadering werd bepaald, dat de vereeniging voorlaan den titel van Nederlandschc loonkunslenaars-vereeniging dragen en de kon. goedkeu ring op hare statuten vragen zou. Verder werd lot het uitschrijven van de navolgende prijsvragen besloten: 1°. een solo-stuk voor klavier (met of zon der orchestbegeleiding)2". dito voor viool (met piano-of orchestbegeleiding); 3°. dito voor eenig blaasinstrument als boven; 4". een duo voor sopraan en bas (met pianobegeleiding), Nederduitsche tekst. Te Amsterdam is gisteren de gewone jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen. De balans over 1875, aanwijzende een saldo van 578,071.88%, werd goedgekeurd, zoodat 11.25 per aandeel, ol 4% püt.zal worden uit gekeerd. De vergadering verleende magtiging tot het in exploitatie nemen van de lijnen Zwolle—Almelo, Dordrecht-Eist, Nijmegen -Venlo en Stavo ren—Leeuwarden. De burgemeester te Naaldwijk, de heer J. A. van der Goes, herdacht Maandag zijne 25-jarige ambtsvervulling. Hij werd bij die gelegenheid door Z. M. benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Te Amsterdam kwam eergisteren een 6- of 7-jarig meisje, dat door hare moeder was uitgezonden om vuur te halen, op den weg naar huis, in de Elandstraat, in aanraking met de gloejjende kolen en in weinig tijds stoud het kind in brand. Groot misbaar werd gemaakt, maar J. C. van Üoy opende zijn jas, pakte het brandende kind, drukte het tegen zjjn lig- chaamsloot de jas over het kind heen en smoorde zoo de vlam. Het kind is op die wijze er met ligte brandwonden en den schrik afgekomen. Aan het D. D. wordt het volgende gemeld: Zooals men vernam, heb ben ged. staten van Gelderland afwijzend beschikt op het verzoek van jh1". 11. A D. Coenen, te Zutphen, om alsnog geplaatst te worden op de ljjst van hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen in Gelderland. Met zekerheid meenen wij te mogen mededeelen, dat de heer Coenen wel dege lijk op de lijst behoorde voor te komen; dat hij althans meer in de directe belastingen betaalt dan de 144e der lijst. Wat is evenwel geschied? In den opgemaakten staat is zijn naam vergeten; deze staat heeft den gestel den termijn ter visie gelegenmaar de heer Coenen heeft niet gereclameerd. Het is nu de vraag, of werkelijk in de eerst openbaar gemaakte lijst, die toch nog niet gearresteerd is, geene verandering herstel in dit geval mag gemaakt worden, enkel op grond, dat een aangeslagene den tijd, voor reclame vastgesteldheeft laten voorbijgaan. Men meent te wetendat de heer Coenen niet berusten zal in de beslissing van ged. staten. Te Wageningen beeft dezer dagen iemand de geboorte van zijn 22"' kind aangegeven, onder welke driemaal tweelingen. Zijn vrouw is thans 43 jaar oud. Van 1 Januarij tot heden zijn te Zwolle p. m. 35000 stuks vee in de noordelijke provinciën verhandeld en hoofdzakelijk naar het buitenland ge voerd. De waarde van dit vee wordt op p. m. 6 millioen geschat. Nabij 's Hertogenbosch had Maandag 11. een treurig voorval plaats Het 4%-jarig zoontje van den heer v. d. W. werd in een wagentje door den huisknecht, een schier onnoozele, naar de buitenplaats van den groot vader gereden. Door onvoorzigtigheid van den knecht geraakte het wa gentje met het kind in een sloot, waarin het kind verdronk. Op de vraag aan den knecht, of hij niet in staat was geweest denkleine te redden, ant woordde hij zoo droog mogelijk, dat hij zijn Zondagsche broek aan had en bovendien reeds eenige dagen verkouden was. De sloot bevatte slechts 3 a 4 voet water. Men meldt uit Leeuwarden: Een onbekende jongen, naar gissing 12 jarenheeft zich in eene sloot nabij de begraafplaats verdronken. Naar men verneemt, was hij een zwerveling, wiens moeder overleden was en die door zijn vader aan zijn lot werd overgelaten, zoodat verlegenheid en gebrek hem tot zelfmoord schijnen gebragt te hebben. De ongelukkige had zich een steen om den hals gebonden en zoo had hij met het hoofd naar beneden zijn dood in het water gevonden. 's GRAVEN11AGE. 31 Mei. Aan den Oost-Indischen ambtenaar A. \V. van der Tak, laaffsteljjk klerk bij den controleur te Moeara doea (Palembang), thans met verlof hier te landeten einde in Nederl. dienst te kunnen overgaanis eervol ontslag verleend uit 's lands dienst in Nederl. Indië. Door Z. M. zijn benoemd bij het corps ingenieurs, minenrs en sap- peurs: tot inspecteur, de kolonel lloltzschue, thans chef de bureau van het mate rieel der genie bij het depart, van het oorlog; tot kolonel, de luit.-kolonel

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1