HU 1TKNLANÜSCIIE BEWGTKN PER TELEGRAAF. daarbij beklag doende van de onzedelijke praktijken van sommige armbe sturen uit naburige plattelands-gemeenten, door nl. voor behoeftige gezin nen, in die gemeenten lol dusver bedeeld, te Sneek eene woning te huren om, na de hunrsom voor één jaar betaald te hebben, vervolgens die be- hoeCtigen. vaak tegen hunnen eigen wil, der armenvoogdij aldaar als het ware arglistig op den hals te schuiven. Door den voorzitter werd medege deeld, dat het dagelijksch bestuur, naar aanleiding van dat schrijven, zich tot den commissaris des konings in Friesland had gewend. Bedoelde gemeenteraad heeft thans besloten tot de oprigting van een gymnasiumingerigl volgens de eischen der nieuwe wel op het hooger onderwijs, indien door de regering een voldoend subsidie wordt verleend. Te Breda is Maandag nacht brand ontstaan in het sigarenmagazijn van den heer Winkel. Door spoedig aangebragtc hulp is alleen het beneden huis uitgebrand. Drie dames, die boven woonden, zijn ter naauwernood gereddaar de trap reeds aan hel branden was. Naar men uit 'sGrevelduiri-Capelle meldt is M. Molengraaf, die onlangs onder vermoeden van moord, op zijne vrouw gepleegd, gevangen werd ge nomen, weder op vrije voelen gesteld. 's GRAVENHAGE. 30 Mei. Aan den heer S. Piza isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Panama en als zoodanig is benoemd de heer J. 1. Lindotot dusver vice-consul der Nederlanden aldaar. Tol burgemeester der gemeente IJlst is benoemd de heer T. E. van Popta. De luit.-kolonel A. E. J. Charlier, plaatsel. kommandant 3e kl. te Grave, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. De kapitein D. G. W. Sutherland en de le Inilt. bij het corps mariniers .1. B. Verhey en G. C. Mirandolie, uit t). 1. teruggekeerd, zijn ter beschik king gesteld van den kommandant van dat corps. H. M. de koningin heeft heden HD. .zomerpaleis, hel Huis ten Bosch, betrokken. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over bet wetsontwerp tot afschaffing der kerkfabrieken. De hh. Gremers en Verniers van der Loett hebben eenige bezwaren ontwikkeld. De minister van justitie heeft de voordragt uitvoerig verdedigd, als zijnde het decreet strijdig met het staatsregt. De voorgedragen amendementen op het militie-ontwerp, waaronder dat strekkende lot afschaffing der plaatsvervanging met behoud der nummervcr- wisseling, zijn heden, vóór de opening der publieke zitting, bij de afdeelingen der tweede kamer in onderzoek geweest. Aan de leden van den gemeenteraad is gisteren rondgezonden het ont- werp-adres aan Z. M. de koning, bij hetwelk in beroep wordt gekomen van de uitspraak van gedep. staten dezer provincie, waarbij, met vernietiging van het besluit van den raad, beslist is dat de hh. H. M. de Vries en dr. 11. G. Kips niet als leden van den raad dezer stad kunnen worden toegelaten. In het concept wordt als 's raads meening uitgedruktdal in de omstan digheid van het langer openhouden der slembus dan bij de wet was veroor loofd niet is gelegen eene zoodanige overtreding der wet, welke de nietig heid der verkiezing medebrengt, omdat de bepaling van den duur der zit ting van het stembureau tot inlevering van stembriefjes niet is te beschou wen als een onvermijdelijke vorm, waarvan de wettigheid der verkiezing stellig afhangt, maar als een voorschrift van orde, dat wel niet willekeurig mag veronachtzaamd wordenmaar welks verzuimzooals in dit gevalde verkiezing zelve niet ongeldig maakt. En nu wordt vervolgens in het adres gewezen op de bedoeling van den wetgever bij de invoering van het stelsel der regtstreeksche verkiezing, ten betoogc dat, wanneer aan de kiezers van 's Gravenhage den 18c° April meer gelegenheid is gegeven tot uitoefening van het kiesregtdaarmede zeker niet gehandeld is in strijd met den wil des wetgevers, wiens bedoeling, dat een ruim tijdperk aan de kiezers zoude worde verleend, zoo duidelijk blijkt. Aan het slot van het adres wordt gezegd dat de nietigheid eener verkiezing alleen moet en kan steunen op een stellig voorschrift der wet en zoodanig voorschrift nu is daarin niet te vinden. De gemeenteraad heeft lieden met 25 stemmen tot secretaris der ge meente benoemd den heer K. van den Ileuvelhoofdcommies bij de gemeente secretarie, ter vervanging van jhr. mr. W. Six, door Z. M. benoemd tot 11D. commissaris in Zeeland. De raad heeft met 13 tegen 12 stemmen besloten niet in hooger beroep te komen van het besluit van gedeputeerde staten, houdende vernietiging der verkiezing van de hh. de Vries en Kips. Men verneemt dat de directie van het Vlaamsche operagezelschap, gehoor gevende aan het algemeen verlangen, besloten zou hebben Zaturdag a. s. eene laatste voorstelling van «Liederik" te geven. Naar men verder zegt zou deze opvoering vereerd worden met de tegenwoordigheid van Z. M. den koning, die alsdan in de residentie zal zijn teruggekeerd. GSeEhAllf». LONDEN 29 Mei. i HH. KK. Uil. de prins van Wales en de hertogen van Edinburgh en van Connaught zijn benoemd tot adjudanten van H. M. de koningin. Bij het lagerhuis is door vier leden een wets-ontwerp ingediend, waarbij het regt lol uitoefening van de geneeskundige praktijk wordt toegekend aan vrouwen, welke het doctoraat in de geneeskunde hebben verkregen aan de universiteiten van Frankrijk, te Berlijn, Weenen, Leipzig, Bern en Ziirich. Aan den geneeskundigen raad wordt levens de bevoegdheid toegekend om ook aan de gedoctoreerde vrouwen van andere universiteiten hetzelfde regt te verleenen. In eene bijeenkomst van aandeelhouders van de Turksche leening van 1854 is een brief van den heer Gladstone voorgelezen, waarin hij verze kert. dat, als de quaestie in het parlement geopperd wordt, of de regering de aandeelhouders in hunne eischen bij de Porte moet steunenhij zeer ten gunste van zulk eene onderslenning zal spreken. Hij zal er op aandrin gen dat de regering alle middelen, behalve kracht van wapenen, daartoe aanwende. Het Duilsch eskader, uil vier schepen bestaande, is Zaturdag te Ply mouth aangekomen, terwijl denzelfden dag the Sultan, kommandant de hertog van Edinburgh, van Spithead naar de Middellandsche Zee is vertrok ken; dcnzelfden ochtend heeft de Pandora,' kapitein Allan Young, de reis naar de Noordpool ondernomen. fHAIRRIJk. De algemeene commissie, door de aldeelingen der kamer van afgevaar digden benoemd tot onderzoek der staatsbegrooting, heeft een aanvang ge maakt met het onderzoek der uitgavenen op voorstel van haren voorzitter, Gambetla, besloten twee rapporten in te dienen, t. w. een over de begroo ting zooals zij is ontworpen, zonder groote wijzigingen wat hare grondslagen betreft, en een houdende conclusion met betrekking tot de hervormingen, in 's lands financieel stelsel te brengen, en die tot grondslag der begrooting voor 1878 zullen kunnen strekken. De vertegenwoordigers van 44 werklicden-vereenigingen hebben te Pa rijs eene bijeenkomst gehouden waarin besloten werd geenerlei toelage van regeringswege voor het uitzenden van afgevaardigden naar de tentoonstelling te Philadelphia aan te nemen, uithoofde daaraan de voorwaarde verbonden is, dat de regering zelve die afgevaardigden kiezen zal. Volgens den Mon. Univ. hebben de vertegenwoordigers der drie mogend heden te Londen eensluidende instruction ontvangen, waarbij zij gemagtigd worden aan lord Derby zekere wijzigingen in het memorandum voor te stellen, nl. van die punten, welke tot Engelands bezwaren aanleiding ge geven hebben. Mogt hierdoor de gewenschte toenadering van het Britsch kabinet verkregen worden, dan zou men dit voor een deel aan de Fransche diplomatie hebben le danken. t.e Figaro is tot 500 fr. boete veroordeeld wegens het overnemen van twee brieven van Rochefort. i» U I T S C II L. A N I». Door le Mord wordt de tekst medegedeeld van het adres der Bosnische hooiden, welk stuk op de conferentie te Berljjn heeft gediend. Wij hopen, zeggen zij o. a., dat deze hervormingen, die wij nader zullen aanduiden, den grondslag zullen vormen van onze geschreven reglen en ons, beter dan de beloften der Porie, het leven, de eer en onze bezittingen zullen waar borgen. Eerlijk toegepast, zullen deze hervormingen aan Bosnië en aan de llerzegowina een eigen bewind geven, dat de openbare rust en het welzijn der inwoners zal verzekeren en beletten zal, dat nieuwe onlusten uitbreken. Wij zijn dus bereid terug te keeren naar onze haardsteden, maar wij ver oorloven ons te zeggen, dat wij in de nota van graafAndrassy wel hebben gevonden de beginselen, die thans door alle partijen aangenomen zijn, maai niet de middeleu om ze toe te passen. Wenschende zoo spoedig mogelijk het eind onzer worsteling te bereiken, veroorloven wij ons aan de welwil lende aandacht der groote mogendheden de voorwaarden te onderwerpen eener spoedige en zekere bevrediging: "1". dat de Ottomannische Porte hare troepen uit onze gewesten verwrj- dere, met uitzondering van 5000 man, als garnizoen in de steden, waar zij dit noodig achten zal; 2". dat de Porte het materieel gereed make en de middelen bezorge, om de vernielde huizen, scholen en kerken weder op te bouwen; dat zij aan de bevolking ook de middelen verschatte, om rond te komen, totdat zij weder van haren arbeid leven kan, en zij voor driejaren vrijdom van lasten geve; 3". dat de beschikking over dit materieel worde ge geven aan eene commissie, zamengesteld door de groote mogendheden en geheel onafhankelijk van de Turksche regering; 4». dat de christenen het regt hebben wapenen te dragen evenals de muzelmannenopdat zij zich kunnen verdedigen, wanneer zij worden aangevallen en de burgerlijke gelijk heid van alle onderdanen van het Turksche rijk worde bekrachtigd." VERSAILLES, 29 Mei. Heden heeft de heer Naquet in de kamer van afgevaardigden den minister van buitenlaudsche zaken opheldering gevraagd aangaande den aard der werkzaamheden van den commissaris, dien de Fransche regering heeft afgevaardigd bij den onderkoning van Egypte voor de hervorming der Egyptische financiën. De spieker gaf den minister den dringenden raadden zedelijken steun van onze regering niet aan de Egyptische bons te geven en hij verzocht den minister ten slotte te verkla ren, dat de diplomatieke onderhandelingen, die aangeknoopt zijn lot be scherming van de belangen onzer onderdanen, de Fransche schatkist buiten alle verantwoordelijkheid laten. De minister antwoordde, dat er geen officiéél gemagtigde naar Egypte ge zonden is. Hy heeft enkel den Khedive, op diens verlangen, een ambte naar aangewezen, geschikt om met de ambtenaren of gelastigden van andere mogendheden werkzaam te zijn voor de reorganisatie van hel financiewezen in Egypte. De Fransche ambtenaar kan in geen geval het gouvernement daarin betrekken. De minister, verder zinspelende op den algemeenen toe stand, in Egypte zoowel als elders, zeidc dat de regering eene overeen stemming zoekt te bereiken. Wij hopen, voegde hij er bij, dat die over eenstemming, die noodzakelijk is voor den vrede der wereld, allerwege en op elk gebied tot stand zal komen; want hoezeer wij verlangen en hoe zeer wij verzekerd zijn, dat de stormen, die elders mogten uitbarsten, ons niet zouden kunnen bereiken, zoo zult gij toch goedkeuren, dat wij al bet mogelijke doen om ze tegen te gaan. LONDEN, 29 Mei. De Engelsche regering wil blijkbaar zich in staat stel len tegen alles wat zou kunnen gebeuren gewapend in de Middellandsche zee te handelen. De afbouw van schepen die nog niet voltooid zijn, wordt bespoedigd. De vestingen Gibraltar en Malta worden versterkt en deels op een met de eischen van den tijd overeenkomende wjjze uitgerust, Reeds Vrijdag moeten, volgens de Timesde marine-autoriteiten te Ports mouth bekend zijn geworden met het tijdsverloop en het bedrag der kosten, voor de reparatie en indienststelling van de oorlogsschepen Thunderer, In flexible enz. vereischt. De Duilsche pantserfregatten Kaiser, Deutsohland, Kronprinz en Fried-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2