LMDSCHË CO I) B AIV T. WOENSDAG 31 MEI H'°. 127. STADS-BERICHT EN. BI N N ENL ANDSCHE BEIMGTEN. Ve Courant verschijnt dagelijks, /ion- en Feestdagen uitgezonderd, met het F er slag der Handelingen van den (iemeenteraad j 3.35j 'siaart, huilen de expeditiekosten. Afzonderlijke n ommen der (aura He prijs tier Advertentie» is van 1—4 De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld de op den 279teD dezer maand invorderbaar verklaarde kohieren voor het patentrecht van het 4' kwartaal, dienst 1875/6, terwijl ieder ver plicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 30 Mei 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 30 Mei. Dc Leidsche Arbeiders-Verceniging onder de zinspreuk «Eendragt maakt magt" (die, gelijk men weet, haar ontslaan te danken beeft aan het op 3 October 1874 gevierde eeuwfeest) hield Zaturdag avond 11. hare eerste openbare vergadering in het Nutsgebouw; de gewone bijeenkomsten worden wekelijks in een ander lokaal gehouden. Tot bijwoning van die openbare vergadering waren uitgenoodigd hh. donateurs en verder ook de overige bh, fabrikanten; van de laatsten waren echter, tot groot leedwezen der vereeniging. slechts weinigen tegenwoordig. De bijeenkomst kenmerkte zich door eenen aangename», broederlijken geest; eenige voordragten, die gehou den werden, droegen daartoe veel bij en de sprekers vonden in de toejuiching der aanwezigen vrij wat aanmoediging. Na afloop van een en ander rigtte een der genoodigde heeren, dc heer A. H. Eigeman, eene krachtige toe spraak tot de leden, om uitdrukking te geven aan zijne sympathie voor de vereeniging en aan zijne ingenomenheid met haren vooruitgang. Hij wees daarbij zeer gepast op hare zinspreuk die zoowel ten goede aangewend als ten kwade misbruikt kan worden. Van het eerste gaf de vereeniging. tot zijn genoegen, het bewijs, llij vvenschte haar bij het volgen van dal spoor eenen steeds toenemenden bloei toe. Allen die hel doel der vereeniging kennen, zullen gaarne met dien wensch instemm^p. Door eene algemeene aansluiting der fabriekarbeiders zouden deze dat doel in hooge mate bevor deren en ook zeer zeker hun eigen belang behartigen. De minister van buitenlandsche zaken heelt ter kennis van belangheb benden gebragt dat in de maand October e. k. gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van leerling consul Hel juiste tijdstip van dat examen zal minstens ééne maand tevoren in de Staatscourant worden aangekondigd. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Nieuwe Diep. is op 29 Mei van Suez vertrokken. De algemeene vergadering van afgevaardigden van de afdcclingen der Maatschappij van Weldadigheid zal worden gehouden op Dingsdag 6 Junij e. k.in het locaal Eensgezindheid, tc Amsterdam. De schade, door den jongsten watersnood aan de provinciale wegen in Noordhrabanl veroorzaak!is door den hoofdingenieur van den provin cialen waterstand geraamd op 25000. Hel achterlaadgeschut is thans door alle batterijen veld- en rijdende artillerie in ontvangst genomenzoodat de geheele artillerie te velde gewa pend is met de bronzen achterlaadkanonnen van 8 cM. (Zwitsersch model). De formatie bedraagt op dit oogenblik nog slechts 6 stukken der batterij zoodat in het geheel met 108 dergelijke vuurmonden uitgerukt kan worden. Thans wordt echter overgegaan tot de uitbreiding van veldbatterijen tot de formatie van 8 stukken. Naar men uit Haarlem meldt is de Haarlemsche Bach-Vereeniging voor nemens op Maandag 12 Junij e. k. in de Groote-kerk aldaar een concert te geven, o. a. met medewerking van de alt-zangeres Adèle Aszmann, uit Berlijn, en van den violist Skalitzky, uit Amsterdam. Mej. Aszmann zal 0. m. de beroemde aria uit de Matthaus-PasMon met begeleiding van viool en orgel voordragen. Te Amsterdam hield gisteren de Amsterdamsche kanaalmaatschappij hare jaarlijksche algemeene vergadering. Door den voorzitter werd liet ver slag over 1875 uitgebragt, waarin de directie hare teleurstelling uitdrukt over de tot nogtoe niet tot stand gekomen opening van het kanaal; veel is gedaan en verrigl, en onder de omstandigheden en hinderpalen, door dc il De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3 50, raiico p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar, voor 2.50 it zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, regels ƒ1.— iedere regel meer 25 cents. natuur in den weg gelegd, is de toestand bevredigend. Moeijelijkheden rna onoverkomelijken aard zijn niet gerezen. Krachtige maatregelen worden aangewend om de werking der natuur tc bestrijden, om zich aam de ter mijnen van 1 November 1876 en 1 Augustus 1877 te kunnen houden, al bestaat ook de mogelijkheid, dat de natuur ook hier weder de uitvoering van zeewerken kan belemmeren. Uf een conccssionnaris of de staat een zeewerk uitvoert, beiden hebben met de natuur te rekenen. Op eene vraag van een der aandeelhouders werd aan den mededirecteur Rutgers van Rozenburg geantwoord, dat de directie te weten is gekomen, wie de stellers zijn der al te kwader trouw geplaatste advertentie» omtrent de kanaalmaatschappij. Het zijn lieden van goeden huize en waarschijnlijk zal na de aanstaande veiling van gronden eene geregtelijke vervolging tegen hen worden ingesteld. Deze advertentien bevatten totaal valsche opgaven en de laatste advertentie, onderteekend door polderbesturen, gaat niet van die besturen uit. Eenige individuen, leden van deze besturen, hebben niet om polderbelangmaar om geheel andere beweegredenen deze lasterlijke aantijgingen geplaatst en de directie zal ook in deze zien wat haar te doen staat. De hulponderwijzer te Losser vroeg op 24 Julij 1873 zijn ontslag tegen September. De gemeenteraad was van oordeel, dal hij drie maanden voor den vertrektijd zijn ontslag had moeten vragen en weigerde daarom de uit betaling van aan den hulponderwijzer nog komende 66.66. Daar de voor waarde, dat hij drie maanden te voren moest waarschuwen, den hulponder wijzer eerst medegedeeld werd 6 dagen na zijne benoeming, achtte hij zich niet verbonden en dagvaardde de gemeente. Bij zijn laatste beslissing had de hooge raad nog gelast voort te procederen. Inmiddels heelt de gemeente, naar men zegt, ongeveer 1600 proces-kosten betaald, en om een eind aan de zaak te maken werd dezer dagen besloten, zich in het onvermijdelijke te schikken, de 66.66 te betalen, en niet voort te procederen. X.v.d.D Voor het geregtshof te Leeuwarden stonden in de vorige week zes kolonisten uit Veenhuizen teregt wegens rebellie, den 9e° Februarij jl. door meer dan 100 menschen gepleegd. Een hunner, L. M., gehoorzaamde niet aan de bevelen, toen de directeur binnenkwam, maar bleef bij de kagchel zijn pijp rooken met de handen in de zakken en toen de directeur hem ge lastte naar zijn kastje te gaan, zet bij: "dat verdom ik voor jou, ge- meene JezuïtRoomschc paap, omgekeerd kippenhok". De directeur liet daarna L. M. op het bureau ontbieden, maar hij weigerde te komen, 'sMid dags beproefden twee veldwachters vruchteloos, hem te arresteren, want de massa was van 10 of 12 tot over de 100 aangegroeid. De ontboden luite nant posteerde toen soldaten voor dc deur der zaal en sommeerde de aan wezigen zich te verwijderen; vruchteloos echter en onder luid hoerah der bevolking trok hij daarop met zijn manschappen de poort uit om zijn ge heel detachement te halen. Inmiddels hadden vijf veldwachters L. M. ge vonden en was deze uit een zandhok te voorschijn getreden. De massa dringt aan, terwijl L. M. door een veldwachter gegrepen wordt; tegelijk springt een verpleegde naar dien veldwachter, zoodat deze zich omkeert. Middelerwijl rukt zich L. M. los. Een brigadier trekt zijn revolver, een verpleegde vliegt zoo woedend op hem aan, dat een ander veldwachter zijn sabel trekt, waarvoor een kolonist hem een mes op de bórst zet, een ander hem de vuist onder zijn kin houdt. De vijf agenten worden retirerende de zaal uitgedrongen. De luitenant was intusschen teruggekomen met zijn detachement, liet de geweren Iaden, maar durfde niet vuren, omdat de directeur er niet was. ('merrigterzake moest hij weder met zijn manschap pen, onder hoerah der oproerigenterugtrekken. Advocaat-generaal mr. G. A. Visscher ging de feiten na, qualificeerde ze als rebellie en achtte een zware straf noodzakelijk. Maar levens had Z. II. E. G. gaarne gezien, dat hel hoold der inrigting hier als de voornaamste ooggetuige ware opgetreden. Had deze in den aanvang, toen er slechts een twaalftal personen in de zaal waren, met meer kracht gehandeld, dan ware er wolligt veel voorkomen. Dat de aangerukte militairen zonder resultaat terugtrokken, dat hun chef geen gebruik maakte van de vuurwapenen, spreker maakte er hem geen griel van, want hij stond onder den directeur en bad regt om te verwach ten, het honld des geslichls ter plaatse van het oproer te vinden. Hij requireerde legen 2 beschuldigden 3 jaren tuchthuisstraf, legen 2 3 jaren en tegen 2 2 jaren gevangenisstraf. In eene dezer dagen ie Sneek gehouden zitting van den gemeenteraad was ter tafel gebragt een schrijven van het algemeen armbestuur aldaar,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1