BUITEN LAINÜSCliE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. heer H. C. Cruvs, commissaris-president van de Hollandsche ijzeren spoor wegmaatschappij. Tot burgemeester der gemeente Bocholtz is benoemd de heer II. D. J. Iihoon, secretaris aldaar, en tot burgemeester der gemeente Gennep de heer F. K. H. Esscr, ten einde die betrekking gelijktijdig te bckleeden met die van burgemeester der gemeente Ottcrsum. Tot notaris te Puttenarrond. Arnhemis benoemd de heer A. C. l'liester, cand.-notaris en secretaris der gemeente Ermelo. Tot commissaris van politie le'Amersfoort is benoemd de heer A. J. Cost Buddethans in die betrekkings te Bolsward. De generaal-majoor jhr. J. E. van Thye Hannes, inspecteur-generaal der genie is in 65-jarigcn ouderdom alhier overleden. In de kerk der Lulhersche gemeente alhier deed zich gisteren (Hemel vaartsdag) hel geval voor, dat een der predikanten, die aan de beurt was de godsdienstoefening te leidenbedenking maakte op dien feestdag voor de gemeente op le treden, zoodal de kerkeraad verpligt is geweestna zich vruch teloos tot andere predikanten zijner gezindte te hebben gewend, de hulp van een der leeraars van de hervormde gemeente in ie roepen, die zich be reid betoonde aan de uilnoodiging, om voor de Luthersche gemeente de predikbeurt waar te nemen, le voldoen. Woensdag morgen trad eene vrouw in het Achterom alhier eenc her berg binnen en vroeg een borrel; de kasteleinsvrouw verklaarde nimmer vrouwen drank te schenken. Beide vrouwen verwijderden zich nu uit de gelagkamer, doch de drankliefhebster keerde stil terug, nam een flesch met sterken drank van het bullet en zette het op een loopen. Bij het verlaten van de herberg liet zij de deur wat hard digtvallen; de kasteleinsvrouw begaf zich althans, meenende dal er weer bezoekers waren, naar voren en ontdekte toen den diefstal. Spoedig werd de diefegge achterhaald en aan een politie-agent overgegeven. BELGIË. Door de kamer van afgevaardigden is art. 1 van het wets-ontwerp. houdende bekrachtiging der conventic-Terneuzenhetwelk den aankoop dooi den staat van den Luik—Limbnrgschen spoorweg vermeldt, met 58 tegen 42 stemmen verworpen. De minister verklaarde, dat er geen reden be stond de verdere artikelen te behandelen. De kamer is daarop voor ónbepaalden tijd uiteengegaan. De Tndép. Beige meent te welen, dat de minister van financiën, na alloop der kamerzitting, eenc audiëntie bij den koning gehad heeft, en dat de uitslag van hun onderhoud is geweest: handhaving van bet kabinet tot de verkiezingen in Junij a. s. EKGELAHB. LONDEN 25 Mei. De vier ter dood veroordeeldenwegens liet vermoorden van den kapi tein en de beide stuurlieden op de Lennie, hebben Dingsdagochtcnd in de gevangenis van Newgate hunne straf ondergaan. FKANKRMH. In den senaat heeft de heer Paris zijne interpellatie toegelicht, betref fende de uitleggingdoor de minister de Marcère aan art. 8 der constitutie gegeven. Hij erkent dat liet regt van interpretatie der constitutie niet toe komt aan ééne der kamers, maar hij ontkent dat de regering dit hebben zou. De heer Paris vroeg niet, dal de senaat zijne wettelijke bevoegdheden zal te buiten gaan door eene motie, welke eene interpretatie aan de consti tutie zou geven, maar hij wenscht dal de regering haar toepasse naar de strenge letter. De minister Dufaure verdedigde de circulaire van wijlen zijn ambtgenoot Ricard en de woorden, door den minister de Marcère gespro ken. Wij hebben een definitief gouvernement, zeide hij; dit woord is van onberispelijke duidelijkheid. Eenc herziening der constitutie is mogelijk, maar niet noodzakelijk. De interpellatie is overigens nutteloos, daar de meeningwelke de senaat misschien zou kunnen openbarentoch de leden van den senaat en de kamer in 1880 niet kan binden; zij is bovendien ge vaarlijk, omdat zij aanleiding zou kunnen geven lot eene botsing met de kamer. De senaat ging ten slotte over lot de eenvoudige orde van den dag. De Rep. Franc, meent te weten, dat de regering zich bezig houdt met het opmaken van een volledigen staat der personen, die naar den vreemde zijn uitgeweken, ten gevolge der gebeurtenissen van de commune. Tot het bekomen van juiste inlichtingen heeft zij zich gewend tot het Fran- sclie gezantschap te Londen, lot de cantonnale overheden te Genève en tol hel bestuur der openbare veiligheid in België. Uit Brussel is reeds antwoord op de gevraagde inlichtingen ontvangen. De politieke vlugtelingen, welke op dit oogenblik in België vertoeven, zijn ongeveer ten getale van 1200. In eene gehouden bijeenkomst van de voornaamste crediet-inslellingen en bankiers van Parijs is besloten tot het oprigten van een syndicaat in zake de nieuwe Egyptische obligatiën. Er is eene commissie benoemd om de bijzonderheden der operatie te regelen. Bij de begrafenis van Michelet was onder studenten te Parijs het plan gevormd tot het honden van een'internationaal congres van studenten, zoo als vroeger te Luik had plaats gehad. In eene daarover gehouden bijeen komst wilden de voorstellers dat hel congres toegankelijk zou zijn voor de studenten van alle natiën, ook voor die te Berlijn. Zij beweerden dat de wetenschap en de vrije gedachte geen vaderland kennenen derhalve waren zij bereid aan hunne broeders te Berlijn, over den Elzas en Straatsburg heende hand le reiken. Andere studenten konden zich echter hiermede niet vereenigen. Zij verklaarden geene broeders te Berlijn te hebben, en de studenten v; n de Berlijnsche hoogeschool eerst dan op het congres toe te laten, als de Elzas en Lotharingen aan Frankrijk teruggegeven zullen zijn. Het voorstel ten gunste der verbroedering werd echter aangenomen. Een groot aantal studenten heeft nu tegen de bijeenkomst zelve geprotesteerd. Zij geven le kennen dat de voorstellers niet het regt hadden uit naam van de studerende jongelingschap le spreken, en dat bijgevolg het voorstel tot hel houden van een internationaal congres niet geacht kan worden den wil van de meerderheid uit te drukken. li III T 8 C 19 L A A O. De Pruissische minister van eeredienst en onderwijs, de heer Falk, heeft Vrijdag 11. deel genomen aan de viering van het 200 jarig bestaan van het katholiek gymnasium te Glogau, in de provincie Silezië. Onmiddellijk na zijne aankomst werd hem een adres van hulde aangeboden, onderleekend door de gezamenlijke onderwijzers der protestantsche burger- en volksscho len, der katholieke stadsschool, enz. Bij besluit van het Berlijnsche //Stadlgericht", van 16 Mei, wordt de opsporing, aanhouding en opzending van den heer von Arnim, vroeger Duitscli ambassadeur bij het Franschc bewind, jfelast. Ingeval hij wordt opgespoord en aangehouden, moet hij onverwijld worden opgezonden naar de gevangenis te Plützcnsee, bij Berlijn. LONDEN, 25 Mei. Kingsley, de beroemde romanschrijver, is overleden. PARIJS, 25 Mei. De trein, die gisteren in den vroegen ochtend van Pon- tarlie naar Dijon op weg was. is bij Chatelay ontspoord, en bij dit ongeval werden zeven reizigers gewond. PARIJS, 25 Mei. Het Journ. off. meldt de benoeming van 4 prefecten, 41 secretarissen-generaal van departementen, 158 onder-prelecten en 53 leden van prefecluurraden ROME, 25 Mei. De gisteren, in tegenwoordigheid van den Paus, gehou den vergadering, van kardinalen heeft besloten de betrekkingen met Spanje niet te schorsen. EONSTANTINOPEL, 23 Mei. De l'ortc heeft definitief verworpen het plan van den heer Sculoudi, en verklaard dat 's lands tegenwoordige toestand niet toelaat aan een financieel plan te denken. De Porie heeft een aanvang gemankt met het onderzoek van de haar officieus medegedeelde voorstellen der drie Noordsche mogendheden. St. PETERSBURG. 25 Mei. In Bultrarije neemt de opstand merkbaar toe; de oproerlingen verbrandden de dorpen der Christenen, die weigeren zich bij hen aan te sluiten. De Porie zendt troepen naar Bulgarije en de Servische grenzen. Een telegram van generaal Tchernisjeff uit Belgrado meldt dat de toe stand allerhagchclijkst is. De handel vraagt den prins twee maanden uitstel voor de betalingen. WEENEN, 25 Mei. De chef van den generalen staf John is overleden. RAGUSA25 Mei. Uit Slavische bron. De Turken zijn op den marsch van Gacke naar Bilek geslagen; met verlies van 600 dooden en vele gewon den werden zij teruggeworpen. PARIJS. 25 Mei. De pogingen om de adhaesie van Engeland aan het memorandum van Gortschakoff te verkrijgen, thans door middel van wijzi gingen zijn hernieuwd. Engeland heelt op nieuw geweigerd. INGEZOllIDEN. DE CATALOGUS VAN HET STEDELIJK MUSEUM. II. Keeren wij tot den catalogus terug, om met het //voorwoord" te beginnen. //Toen leefden en werkten die reeks van mannen, wier knnstjuweelen nog heden de schoonste sieraden onzer schilderschool mogen heelen." Verder: //Behangsels en plafonds getuigden van den goeden smaak der geringe burgers." Heeft de schrijver wcleens in schilderij een binnenhuis van geringe burgers uit het door hem beschreven tijdvak gezien? Zoo ja, dan tien tegen een dat hij wat spaarzamer met zijne behangsels en plafonds zou hebben omge gaan. »Er was geen stad in Holland of zij kon bogen op hare kunstenaars, hare kabinetten, hare kunstvereenigingen. Dordrecht. Amsterdam, Leiden wedijverden in liefde voor pictura." Aardige overgang van kunstenaars, kabinettenkunstvereenigingen op pictura. Ter loops gezegd het- zou geen kwaad doen den hoogen dunk, dien men soms van kabinetten te Leiden mogt hebben opgevat, wat te temperen. //Eerst in dezen tijd ontwaakte de lust om te verzamelen wat nog hier en daar van oude kunst gevonden werd [d. i. nadat men opgehouden had kabinetten aan te leggen en de kunst in eenen staat van volslagten verval verkeerde] en met de collectie nog ten raadhuize te vereenigen. Te meer werd men in dit vermoeden gesterkt, toen men wel geen doeken of paneelen van Aartje van Leiden"volgen cenige namen van de beroemdste schilders, waaronder die van Rembrandt, zoodat men gesterkt zou worden in het gevoelen dat men te minder reden had in het voornemen gesterkt le zijn geworden. //Een plan werd ontworpen en door de stedelijke regering goedgekeurd, eene commissie uit den Raad en de Burgerij bestaande uit de Heeren [volgen de namen van de heeren der com missie] door den Raad benoemd en het besluit genomen dat een stadsmu seum, niet alleen een musem van kunst, maar ook van oudheden zou wor den Met den besten wil van de wereld is in dezen zin niet veel duide lijkheid te bespeuren. Verder verneemt men dat de schilderijen zeer ver dienstelijk zijn gerestaureerd geworden, ook van die op het raadhuis berustten //en vermits aldaar geen geschikte lokalen waren om die en andere kunst stukken le plaatsen, naar andere uittezien." Eene bekendmaking waarbij men lust krijgt uit te zien naar eenige duidelijkheid wat bedoeld wordt; geschikte lokalen of andere kunststukken. Zoo leest men in dat //voorwoordVan der Velden, voor Van de Velden. Frans van de Mieris,Engelbrecht, penceel en dan weer penseel, Ivleinenberg voor Eleynenbergh. die een Leidsch mae- ccnas moet geweest zijn. naar gemeld wordt; van bovenzalen die ongeschon den //konden blijven en konden in de ramen de geschilderde glazen geplaatst worden"; van Leidsche schilders en beeldhouders. •In de beschrijving van n°. 9: De kruisiging door Cornelis Engelberlsz (hoe moet het zijn Engelbrcchtsz. ol Engelbertsz vindt men het volgende: //Op de rechterdeur van binnen, de slangenbij ling of de opricuting van de koperen slang in de woestijn, waarop, behalve Mozes. een aantal personen zijn voorgesteld"; dus op de koperen slang, ten gevolge waarvan men in de verzoeking komt te gelooven dat die slang een heel dier moet zijn. Ook wordt er vermeld dat vijf geestelijke zusters in biddende houding staan

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2