LEIDSCI1E COURANT. 1870. M'. 124. ZATURDAG 27 MEI. BFNNENLANDSCIIE BEfUGTE.N. 4 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Fer slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35i 'sjaart, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Loura L)e prijs der Advertentiën is van 1—4 LF.IDEN20 Mei cl De minister van oorlog heeft de chefs der corpsen van het leger ge- magtigd aan de miliciens der ligiing van 1873 (plaatsvervangers en nommer- verwisselaars daaronder begrepen) op hun verzoek, toestemming te geven tot het aangaan van een huwelijk zoodra zij na de herhalingsoefeningen van dit jaar in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Aan de milicien-verlofgangers van gemelde ligting, die om de eene of andere reden niet gehouden zijn tot opkomst onder de wapenen voor be doelde oefeningen, kan de vergunning om te huwen, zoo deze verlangd wordt, al dadelijk verleend worden. Er wordt, meldt men ons. gaandeweg water uit den IJssel doorgelaten in den boezem van Rijnland, ten gevolge waarvan die boezem op voldoende hoogte blijft en tegelijk verversching erlangt. In de polders wordt de dui ker opgehaald, ten einde, naar gelang van droogte, de slooten van buiten water te voorzien en alzoo de weilanden te drenken. Blijkens de bij het ministerie van binnenlandsche zakpn ingekomen ambtsberiglcn zijn in het tijdperk van vier weken. 16 April tot 13 Mei 1876, door longziekte aangetast: in Zuidholland 137 runderen, in Noord holland 14, in Utrecht 13, Friesland 24; in het geheel 188 runderen. In hel vorige tijdperk van vier weken waren 195 runderen door die ziekte aangetast. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 24 Mei te Napels aangekomen. De Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, kwam gisteren te Port-Saïd aan. Met het stoomschip Voorwaarts zijn te Nieuwe Diep twee gevangenen aangebragtdie te Napels aan boord zijn gekomen. Het zijn matrozen van het Ned. stoomschip Castor, die zich indertijd van genoemden bodem hebben verwijderd en, na geruimen tijd te hebben rondgezworven, zich ten laatste bij den Nederl. gezant aldaar hebben aangemeld om naar het vaderland terug te worden gevoerdzij zullen worden opgezonden om teregt te staan. Zaturdag 11. heeft, onder begunstiging van schoon weder, door de Ne- derlandsche vischkweekerij de inbrenging in de rivier de IJssel plaats van ruim 500000 jonge zalmpjes. Door wijlen den heer C. J. Wijnaendts. in leven emeritus predikant van Warnsvelden aldaar overleden, zijn, naar men verneemt, vermaakt de volgende legaten, als: aan het Ned. zendelinggenootschap ƒ3000: aan het Ned. bijbelgenootschap ƒ1000; aan de Ned. Gustaaf-Adolf-vereeniging 1000; aan het weduwenfonds der herv. predikanten te Zutphen ƒ1000; aan de diaconie «er herv. gemeente te Warnsveld ƒ1000, en aan de diaconie der herv. gemeente te Wichmond ƒ500. Te Dordrecht is, bij herstemming, tot lid van den gemeenteraad geko zen de heer mr. H. W. Fangman De arrond.-regtbank te Gorinchem heeft den heer Mason te Amster dam, beschuldigd van het stelen van een lampenglas (hardglas) uit de fabriek van den heer Jeekel te Leerdam, van het hem ten laste gelegde vrijgespro ken, als zijnde de arglist niet bewezen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in beginsel gunstig beschikt op de door de omnibus-maatschappij aldaar aangevraagde gunning tot het aan leggen en exploiteren van paardensporen langs eenige der hoofdstraten en grachten in die stad. De vier hoofdlijnen, die in exploitatie zullen worden gebragtzijn vastgesteld. Eergisteren is op den hoek van de Heerengracht en Muiderstraat te Amsterdam een platte bestelgoederenwagen, waarop eenige groote manden, bevattende niet minder dan 22000 eijeren, vertegenwoordigende eene waarde van ruim 400omgeslagendoordien de voerman den draai te kort nam en het achterwiel van den wagen met eene hooge stoep in aanraking kwam. Grooter struil dan van 22000 eijeren had men daar nooit gezien. De laatste trein van Utrecht naar Kampen is Dingsdag avond tusschen Nijkerk en Putten ontspoord. Het onderstel van een goederenwaggongela,- den met kalkis losgeraakt en die waggon een eind over de rails heen gesleept. De daaraan gehechte passagierswaggons le, 2e en 3' kl. zijn door de groote snelheid over den goederenwaggon heengeslagen en kwamen be zijden den weg in een sloot teregt. De waggon lc kl. is geheel verbrijzeld «n de waggon 2e en 3C kl hebben groote schade beloopen. Gelukkig waren De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50, anco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 t zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. ■egels j I.—iedere regel meer 25 cents. er geen personen inanders waren de gevolgen niet te berekenen geweest. De minister van koloniën en zijn echtgcnoote hadden aan het station Nij kerk den thans verbrijzelden waggon verlaten en zijn daardoor voor een groot gevaar bewaard. Van de 5 in één coupé gezeten heeren bekwam de heer Eikema te Zwolle een ligte kwetsuur aan het voorhoold, knie en elleboog, daarbij was zijn kleeding gescheurd; in de daaropvolgende coupé waren gezeten de heer S. van Wijhe en zijn zoon. Eerstgenoemde werd aan den mond gewond, terwijl zijn zoon er met een ligte schram aan de knie afkwam. Een dame, in de andere coupé gezeten, bekwam geen kwetsuren, een jufvrouw in een wagen 3e klasse, te Kampen te huis behoorende, bekwam een erge kneu zing aan den arm. De in den trein aanwezige brigadier der rijksveldwacht uit Harderwijk heeft de namen van alle passagiers en der gewonden opgenomen, ten einde proces-verbaal op te maken. Het ongeluk is waarschijnlijk ontstaan door het te zwaar beladen zjjn ol de weinige soliditeit van den doorgebroken wagen, die, naar men zegt, aan een buitenlandsche maatschappij behoorde. In de Woensdag gehouden vergadering der provinciale staten van Friesland is tot provincialen hoofd-ingenicur voor den waterstaat in Fries land, met 27 van de 46 stemmen, benoemd de heer L. J. Vermaes, thans ingenieur bij den prov. waterstaat van Groningen. Voorts is met 32 stem men tot ingenieur benoemd de heer A. Gorter, te Heusden. Te Maastricht stond Woensdag avond een dienstmeisje in de open straatdeur te praten, terwijl de familie afwezig was; eene windvlaag sloeg de deur digt. Om weder in het huis te kunnen komen, zette zij eene lad der tegen den tuinmuur op; doch toen zij zich op den muur bevond, werd zij door den wind er afgerukt en kwam, met het hoofd naar beneden, op de straatsteenen teregt. Zij is aan de bekomen verwondingen overleden. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop van 25 April hoorde men van de diamantvelden geen nieuws. De tijdingen uit de Transvaal luiden goed ten aanzien der goudvelden; er waren nog al belangrijke vond sten van gedegen goud gedaan, en de kwarts bleek ruim zooveel goud in te houden als wal in Australië en Nieuw Zeeland de moeite waard wordt geacht le bearbeiden. De heer F. C. Tromp, van Amsterdam, had zich naar het Transvaalsche begeven, om zich meer op de hoogte te stellen van de hulpbronnen des lands en vooral ook, om na te gaan wat voor de tabakscultuur aldaar kan worden gedaan. De New-York Tribune zegt omtrent de Ned. afdeeling der Philadelphi- sche tentoonstelling o. a. het volgendeDe Nederlandsche afdeeling is een van de sierlijkste in het gebouw. Zij wordt omringd door bevallige bogen, die roomkleurig geverfd, en behangen zijn met gordijnen van kastanjebruin fluweel. De verschillende takken van nijverheid zijn vollediger vertegen woordigd dan in Weenen. Het departement der openbare werken stelt een prachtige collectie ten toon van kostbare, leerrijke diagrammen, photogra- phieën en modellen. Een gedeelte van de tentoonstelling dat aller aandacht trekt is de verzameling tapijten. Deze voortreffelijke tapijten worden in één stuk geweven en zijn nabootsingen van Smyrna-tapijlenwelke ze niet alleen evenaren, doch overtreffen, want zij zijn zachter, dikker en rijker van kleur. Wc zagen een groote hooveelheid letterlijk op betoove- rende wijze confortable wollen goederen, dekens bijna een inch dik, rose als rozenbladeren en bijna even fijn en zachten katoenen dekens gewat teerd en keurig bewerkt, zoowel als zeer schoone tafelkleeden. Er zijn etalages van linnen-, katoenen- en jutegoederenen van fraaije tafels en kamerschutten van lakwerk, die even eigenaardig zijn als die van Japan. Een groote hoeveelheid chemicaliën merkte men op, en een glazenkast vol schitterende thermometers en hydrometers. Er zijn fraai versierde vloertegels en zeildoek voor vloeren, op voortreff'elijkawijze geschilderd, in nabootsing van hout en marmer. Met de landbouw-kolonies van de maatschappij van wel dadigheid maken wij kennis door een model-boerderij in miniatuur; een zeer beknopt klein ding, doch niet zeer aantrekkelijk voor Amcrikaausche land bouwers. Voortreffelijk in hoedanigheid zijn al de schoolmeubelenen school- behoeften die tentoongesteld wordenopmerking verdienen de lessenaars, landkaarten, en alles. De Nederlandsche kolonies zijn op de meest volko men wijze voorgesteld en hare expositie is een der meestbelangwekkende departementen. 's GRAVENHAGE. 26 Mei. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw den

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1