BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 22 Mei JH76, N{\ óW. BÜITENLANDSCHE BERIGTEN De Arnh. C. meldt dat het gerucht, als zouden in de Putstraat te Arnhem 2 kinderen vergiftigd zijn, onjuist is. Wel schijnt er vermoeden te bestaan dat die kinderen door gebrek aan voedsel en minder goede zor gen overleden waren, waarom de justitie zich de zaak aangetrokken had, doch gelukkig heeft zich dit alleen tot het vermoeden bepaald; althans is uit de lijkschouwing gebleken, dat de kinderen hun natuurlijken dood ge storven zijn. Uit Leeuwarden wordt gemeld: De veroordeelde Jut is Donderdag namiddag met den trein van 2.12 uur alhier uit 'sGravenhage aangekomen en terstond met den gevangenwagen naar het tuchthuis overgebragt. Hij werd geëscorteerd door vijl rijks-veldwachters. Zoowel gedurende de reis als bij de aankomst in het huis, waar hjj nu zijn geheele leven zal moeten doorbrengen, was hij zeer kalm. Eene talrijke volksmenigte was bij de aan komst van den trein aanwezig. Voor het geregtshol te Leeuwarden stond eergisteren teregt E. E., vrouw van J. li. R.te Eelde, ter zake van het afleggen van valsche getui genis. Den 19t0 Januarij stond J. K, teregt voor de arrond.-regtbank te Assenbeschuldigd van in den nacht van 7 op 8 November J. K. R. te heb ben mishandeld, geslagen en verwond. E. E. verklaarde, dat zij toen niet in huis was geweest en de mishandeling niet gezien heeft, terwijl haar man verklaard had, dat zijn vrouw tegen J. K. gezegd had: /'toe maar, voor den duivel". Uit het getuigenverhoor bleek, dat bekl. slecht harmonieerde met haar aan, dat zij den bewusten avond van 7 November J. K. en vrouw, zoomede haar eigen man veel drank had verstrekt en dat zij de hoofdaanleiding geweest is der mishandelingen van haar manzoo zij het al niet zelve heelt gedaan. Zij had J. K. aangezet ol willen noodzaken, haar man te vermoorden. De advocaat-generaal mr. G. A. Visscher requi- reerde daarom een zware straf, 6 jaren tuchthuisstraf. Uit Groningen meldt men dat de Pruissische regering vergunning heeft verleend aan de Pruissische en Nederlandsche grensbewoners, om op hunne in Pruissen gelegen landerijen zooveel runderen uit Nederland in te voeren en te weiden, als met den omvang van hun bedrijf overeenkomt, mits zij niet zijn tevens handelaars in vee. Betrekkelijk den grnwelijken moord op het 15-jarig meisje te Leens, want als zoodanig wordL de zaak algemeen beschouwd, verneemt men dat de vermoedelijke dader onder geneeskundige behandeling is en waarschijnlijk niet aan de gevolgen van zijne poging tot zelfmoord zal bezwijken. De ver moedelijke dader staat bekend als een lastig en gevaarlijk persoon. Door het geregtshof te 's Hertogenbosch is een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak van J. II. Vaassen, landbouwer te Elsloo bij Maas tricht, beschuldigd den rijksveldwachter P. J. Op de Bekedie op surveil lance tegen jagtslrooperij was, te hebben doodgeschoten. De vermoorde policiebeambte, een braaf en oppassend gepensioneerd maréchaussee, gehuwd en jeugdige kinderen nalatendeheelt het volle schot in het hoofd en de hersenen gekregen, waarna hij op de plaats dood bleef. De dader heelt toen, volgens de acte van beschuldiging, het lijk naar een sloot, op ruim 100 pas van de plaats, gesleept en het daarin geworpen, om de sporen, zoo mogelijk, zoek te maken. De beschuldigde behoort tot de gegoedste en fatsoenlijkste ingezetenen zijner gemeente. De arrond.-regtbank te Maastricht heeft regtsingang verleend tegen een leidekker te Rothem, die een knaap in dienst had genomen beneden den bij de wet bepaalden leeftijd. Bij het herstellen van een dak was de jongen daaraf gevallen en door dien val bekwam hij zóó ernstige verwondingen, dat hij aan de gevolgen overleed. Dit gaf aanleiding tol een geregtelijk onderzoek, en zoo kwam aan het licht, dat de knaap door den leidekker in dienst was genomen met overtreding van de wet op den kiuderarbeid. - Daar het niet te voorzien is dat de algemeene wet van 26 Aug. 1822 over de heffing der regten van in-, uit- en doorvoer en van de accijnsen tegen Het einde van het loopende jaar zal kunnen worden vervangen door een volledig zamenslel van nieuwe definitive bepalingen, voor wier vaststel- ling het ook wenschelijk is de beslissing omtrent aanhangige wetsvoorstellen o. a. betreffende verschillende wijzigingen in het tarief van regten af te wachten, heeft de regering het wets-ontwerp ingediend strekkende om de artt. 1 en 2 der wet van 4 April 1870 tot wijziging en aanvulling der wet ten omtrent de heffing en verzekering der in- en uitgaande regten van kracht te doen blijven tot 31 December 1879. Uit de toelichting blijkt i dat behalve de verschillende besluiten, reeds genomen om de formaliteiten bij in-, uit- en doorvoer van goederen te vereenvoudigen, bepalingen om trent de entrepots zijn ontworpen en hare invoering nabij zijn, terwijl ook spoedig kan worden overgegaan tot de herziening der wettelijke voorschrif ten omtrent de nederlagen in magazijnen en het terrein van toezigt. 's GRAVENHAGE, 20 Mei. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer mr. C. A. Nairac, burge meester van Barneveld, benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon. De heer Henri Vieuxtemps heeft op het Loo, uit handen van den koning, het kommandeurskruis dier orde ontvangen. Ook de heer Ch. Rochussen is door Z. M. benoemd tot kommandeur in genoemde orde. Door Z. M. is bepaald dat in dit jaar de bij art. 30 van het reglement van het kon. instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen van het eindexamen aan de adelborsten 2C kl., zal hestaan uit: den heer J. M. Obreenvoorzitter, den kapitein ter zee A. Rietveld, de kapitein-luitt. ter zee H. W. Wallher, J. P. van Rossum en P. J. Rosenwald, als leden; eerstgenoemde president en laaistgemelde lid der commissie tot het examineren van zeeofficieren, enz. - De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. - De commissie van het geregtshof alhier heeft als candidaat-notarissen toegelaten de hh. mr. Smit en Terlaag Czn, uit Leiden. Het stoffelijk omhulsel van den heer Groen van Prinslerer zal, naar men verneemt, aaustaanden Dingsdag, op de particuliere begraafplaats "Ter Navolging", te Scheveningenworden bijgezet. De begrafenis zal des och tends ten 9 ure plaats hebben. Het muziekfeest van de Maatschappij ter bevordering der toonkunst is aangekondigd op Vrijdag 9, Zaturdag 10 en Zondag 11 Juni ek.des avonds ten 7 ure in het gebouw voor kunsten en wetenschappen hier ter slede. EKOELiUfD. LONDEN 19 Mei. De reden van de weigering der regering om zich aan te sluiten bij het memorandum der drie mogendheden in zake Turkije, wil men zoeken in de begeerte der mogendheden om voor hare oorlogschepen de vrije vaart door de Dardanellen en den Bosporus te verkrijgen. Engeland zou daartoe niet willen medewerken, omdat die eisch gegrond is op het denkbeeldig gevaar, waarin de Christenen in Turkije zouden verkeeren. Eene deputatie van reeders en scheepskapiteins heeft zich tot lord Derby gewe;,d, verontwaardiging te kennen gevende over een vonnis, dat in een der politieregtbanken van Londen gedaan is. Kapitein Barnos van het schip Locksley-Hall was tot 21 dagen gevangenisstraf veroordeeldomdat hij een matroos in de ijzers geklonken had. Deze matroos had op zee gewei gerd te werkenden len stuurman geschopt en zich ruw en ongehoorzaam gedragen. De kapitein had hem 49 dagen geboeid gehouden, hem eiken dag voorstellende hem vrij te laten mits hij beloofde zijn werk te doen. Toen de minister van binnenlandsche zaken vernam dat de kapitein daar voor gestraft was, beval hij de onmiddellijke invrijheidstelling van den ka pitein. Thans heeft de minister verklaard, dat de regter even onwettig als onhandig geoordeeld heeft, en dat het ministerie den een of anderen maat regel zal nemen om het gezag van den kapitein op een koopvaardijschip te bevestigen en hem in staat, te stellen matrozen te straffen. De regering heeft aan de weduwe van den letterkundige Shirley Brooks, indertijd redacteur van Punch, ter erkenning van zijn verdienste jegens de Engelsche letterkunde, een jaargeld van 100 toegekend. - De droogte is, volgens berigten uit Jamaika, aldaar zoo groot geweest, dat men 18 shillings 10.80) voor een vaatje water betaalde. FRAWKRIJE In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Donderdag, bij de behandeling van het amnestie-voorstel, heeft de heer Raspail, de vader, door zijne taal, het geduld van den voorzitter, gelijk deze verklaarde, op eene zware proef gesteld. Frankrijks wonden, zeide hij, beginnen, nu het monarchaal beginsel uitsterft, te genezen. Maar om de genezing vol ledig te makenbehoort er eene amnestie verleend te worden. Geen stuks gewijze amnestie, eene algeheele. Eene verbrokkelde amnestie is eene ge weigerde amnestie. Gratie zou ook niet aangenomen worden door de eerlijke liedendie zich als uitgewekenen in het buitenland gevestigd hebben. Gratie bewaart de herinnering aan de misdaad. Amnestie daarentegen wil verge telheid van het misdrijf. Ook mag niet vergeten worden, dat men bij het beteugelen van den opstand met groot geweld is te werk gegaan. De op stand is gesmoord in een zee van bloed. De maatregelendie van Versailles waren uitgegaan, lokten tot weerwraak uit. De voorzitter maande den spreker aan, gematigd te zijn en het vertrappen der wet door misdadigers niet van de tribune te verdedigen. De heer Raspail antwoordde, dat hij altoos een vijand van den burgeroorlog was geweest. Men beweerde dat eene amnestie de maatschappij aan nieuwe gevaren zou blootstellen. Zoo iels was belagchelijk. Men behoefde slechts het gedrag der uitgewekenen in den vreemde na te gaan, om zich te overtuigen dat zij niet zoo gevaar lijk zijn als men voorgeeft. Men moest die lieden, welke door hunnen arbeid het buitenland verrijken ten nadeele van Frankrijk, evenals weleer de door het Edict van Nantes uitgedreven Franschen het buitenland verrijkt hebben, door eene amnestie in de gelegenheid stellen naar hun vaderland terug te keeren. Ten slotte verklaarde hij dat, indien het voorstel verworpen werd, het voortaan om de drie maanden zou ingediend worden. De minister van justitie zeide in zijne bestrijding: Gij zult met mij erkennen, dat er zeer vele ballingen en voortvlugtigen der commune zijn, die aan gene zijde onzer grenzen ons vervloeken, en wanneer zij die vervloekingen tot ons kunnen doen doordringen, hetzij per post, hetzij door middel van de drukpers, la ten zij het niet. Die lieden verleenen ons de amnestie niet, wij zullen ze hun evenmin verleenen. Zooals gemeld werdbesloot de kamer de artike len van het voorstel niet in behandeling te nemen. Donderdag heeft de teraardebestelling van het lijk van Michelet plaats gehad. De slippen van het lijkkleed werden eerst gedragen door vier stu denteneen uit Napels, een uit Rumenie en twee uit Parijs, vervolgens door de hh. Mignet, Laboulaye, Bersot en Ilavet, leden van het instituut. On middellijk na de baar volgde eene lijkkoets, waarin mevr. Michelet en drie andere dames gezeten waren. Dan volgden in den stoet deputatiën uit het Collége de France, het instituut, van de Italiaansche studenten te Bologna, Turin, Rome, Napels en Palermo, van de studenten te Madridvan studenten uit Rumenie, van de kweekelmgen der Normaalschool en van de verschil lende faculteiten te Parijs en andere hoogescholen in Frankrijk; voorts de leden van den gemeenteraad, senatoren en algevaardigden, journalisten. Een detachement cavalerie was aan den ingang van het kerkhof geplaatst. Aan de groeve voerden een aantal sprekers het woord. Het aantal personen, die den stoel uitmaakten, wordt op 40000 geschat. Voor de zuil der Bas-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5