BUITENLANDSCHE BERIGTEN. die motie, waarin uitgedrukt zou worden dat de vergadering op het punt der flnantiele regeling niet medegaat met den heer Mocns. De heer Dercksen verklaarde zich tegen de geheele motie, omdat hij in het voorstel Moens ziet cene voortzetting van de oppositie in de vet van 1857 tegen de bijzondere scholen gerigt. Eene motie van orde van prolessor Rauwenhofl deed de vergadering ver dagen, van wege het vergevorderde uur, tot Zalurdag avond 8 uur. De lsle luitenant A. E. J. Aenuiey. van het 2C bat., 4' reg. infanterie, alhier in garnizoenis daarbij lot adjudant benoemd. Ten postkanlore alhier is weder verkrijgbaar gesteld een staat, hou dende aanwijzing *au den tijd voor de ligting der brievenbus aan het kan toor naar verschillende plaatsen van ons land en de nabij deze gemeente liggende dorpen, gedurende de zomerdienst, benevens opgave van den lijd j van verzending der buitenlandsche correspondentiën en van het vertrek van den land-mail naar Nederl. Lndië. lteeds meermalen hebben wij gewezen op het gemak dat een dergelijke staat aanbiedt, ook omdat daaraan zijn toe gevoegd verschillende inlichtingen betredende de postdienst. Gisteren middag is alhier een persoon uit Arnhem gekomen, ten einde in de fabriek van den heer Gombaull, op de Hoogcwoerd, eeuige machines te stellen. De man ging naar boven om zich te verkleeden, en bijna boven gekomen, viel hij achterover van de trap en kwam met zijn hoofd op de steenen te regt, hetgeen vrij wat bloedverlies ten gevolge had. Hij is naar het akademisch ziekenhuis vervoerd en volgens geneeskundige verklaring heeft hij een hersenschudding gehaden is zijn kaakbeen gebroken. Er bestaat echter nog hoop op zijn behoud. De Duitsche pnstdie tot dusverre ten 2.35 'sav. uit 's Gravcnhage, ten 2.40 'sav. nit Rotterdam en ten 3.5 'sav. uit Amsterdam vertrok, wordt sedert den 15din dezer uit de genoemde sleden rcspectivclijk eerst ten 4 20 's av.4.30 's av. en 4 55 's av verzondenin aansluiting wat Noord-Duitsehland betreft met den nachttrein, welke o. a. ten 7.10 's morg. in Berlijn en ten 7.20 'smorg. in Hamburg aankomt, en wat Ziiid-Duitsch- land aangaat in verbinding met den spoortlrein die o. a. ten 11.30 'sav. in Keulen ten 7.45 'smorg. in Frankfort aan den Main aankomt, enz. In de omgekeerde rigting komt sedert het gemelde tijdstip de ten 9 'smorg. uit Berlijn, ten 11.45 'smorg. uit Hamburg en ten 4 'sav. uit Keulen ver zonden correspondentie denzelfden dag in den laten avond, te Amsterdam 's GravenhageRotterdam enz. aan. om in de eerste bestelling van den vol genden dag begrepen te w«rdeu. Te Amsterdam wordt voorts de correspondentie uit Noord-Duitsehland. die ten 10 'sav. uil Berlijn, ten 9.45 'sav. uit Hamburg, enz. verzonden is. en tot dusver teil 10.45 's morg. aankwam, langs den Ooslcrspoorweg reeds 1en 9.42 's morg. ontvangen. Deze correspondentie komt te Rotterdam aan ten 11.15 'smorg. en ie 's Gravenhage ten 11.25 'smorg. Door de prov. commissie te 's llage werden gisteren geëxamineerd 9 candidate» voor het Fransch; 3 werden afgewezen en 6 toegelaten, t. w. mej. J. C. ilarievell, M. G. Slothouwer. M. G. Steygerwalt, uit Leiden; M. G. Taal. M. J. Taat, uil Katwijk; L. W. F. Weitzel. uit 'silage. Gcan- didalcn werden geëxamineerd voor liet Hoogduitsch, 1 werd afgewezen 5 toegelaten, als: mej. M. Ilulkley, E. H. Bulkley, J. M. Egeling, E. L. Egeling, M. 11. Marda, uit 's llage. De Staatscourant bevat het reglementdoor de Spaansche regering vastgesteld voor de algemeene tentoonstellingen van schoone kunsten, welke op 1 April jaarlijks te Madrid plaats hebben. Tot aanmoediging van de zeedienst is dezer dagen, op voordragt van den minister van marine, door den koning eene belangrijke uitbreiding ge geven aan de rangen, welke in het vaste corps bij de zeemagt kunnen worden opgenomen. Schier alle rangen kunnen nu daartoe belmoren. Vooral voor de mindere rangen zal deze maatregel eene belangrijke lotsverbetering ten gevolge hebben. Naar het Utr. I). verneemt, zal het dividend voor de aandeelhouders in de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over het jaar 1875 4% pCt. of 11.25 per aandeel bedragen. Tc Amsterdam had gisteren de pleglige onthulling plaats van het stand beeld van Thorbecke. Die onthulling w as op 1 uur bepaald. Op hel Reguliers plein had zich eene groote menigte verzameld, om. al was het dan ook buiten het afgeschutte gedeelte waarin het standbeeld geplaatst is, getuige te zijn van de onthulling. Binnen liet afgeschutte gedeelte bevonden zich de genoodigden door de feestcommissie; onder hen ook de oudste dochter en de zoon van wijlen mr. .1. 11. Thorbecke; de tweede dochter was door ongesteldheid verhinderd, liet 'errein aldaar was werkelijk fraai versierd. Regts van het beeld bevond zich eene tribune voor de hoofdcommissie van het Thorbecke-siantibeeld eu den spreker, die de onthulling door eenige woor den zou laten voorafgaan. Tegen 1 uur verschenen Thorbecke's kinderen, de]burgemeester der hoofd stad en leden van de hoofdcommissie. Hun komst werd begroet met fanfares van het muziekcorps van liet 7e reg infanterie. Toen nam de heer mr. W. 11. Dullert. voorzitter der hoofdcommissie voor het standbeeld, het woord. Hij bragt in herinnering de wijze waarop de oprigting van het beeld was tot stand gekomen. Aan Amsterdam bragt hij hulde voor ziju besluit om aan het standbeeld eene plaats te verkenen. Nadat hij voorts de opschriften, op het voetstuk geplaatst, had voorgelezen, gaf hij het teeken tol onthul ling. Het doek viel en voor ieders oog vertoonde zich het beeld, dat goed gelijkend is. Onmiddellijk toen het zigtbaar werd. werd aan het voetstuk iloor de leerlingen van de hoogcre burger- en van de handelsschool een krans neergelegd. De burgemeester aanvaardde, namens de gemeente, het beeld met eene korte toespraak. Hij besloot die met de verklaring, dat het Rcguliersplein thans herdoopt was in Thorbecke-plein. Na het wegvallen van het doek, werd gejuicht en met de hoeden gewuifd. De muziek blies fanfares, en toen alles algcloopen was, hief men het volkslied aan. Tegen half drie trokken de feestgenooten naar het Park, waar de uitvoe ring van de cantate, woorden van Schimmel, muziek van Nicolaï, zou plaats hebben en mr. G. M. van der Linden de feestrede zou houden. De cantate werd uitgevoerd, hoofdzakelijk door de leden van Amslcls Mannenkoor, met begeleiding van het Park-orkest, en gedirigeerd door den componist, den heer Nicolaï. Be feestredenaar schetste in welsprekende taal het leven van Thorbecke en zijne verdiensten als hoogleeraar en staatsman. Hem viel, van de zijde der hoorders, eene algemeene toejuiching te beurt. De feestmaaltijd ving te half zes in het Paleis voor Volksvlijt aan. Een gedeelte van de groote zaal was daarvoor afgeschoten en prachtig versierd. Van 6 tot 8 uren was er volksconcert in het Vondelspark, hetwelk gegeven werd door de kapel van het 7e reg. infanterie, en te 10 uren werd het vuur- werp op den Amstel algestoken. Men meldt uit Vlaardingen van 17 Mei: De nieuwe Schotsche maatjes haring. van voldoende quaiileilkan, volgens berigten uit Schotland, eerst na 8 a 10 dagen verwacht worden. Reeds int wordt hier en daar nieuwe maatjes.-hnrit g aangeboden, die men eventueel voor Schotschcn-of voorvangst- Schoischen zou kunnen houdendoch men zou zich in die waar zeer teleur gesteld vinden, en waartegen dan ook dient gewaarschuwd te worden. Trouwens deze nieuwe haring is niet uit Schotland, maar uit Noorwegen aangebragt en, hoezeer uitwendig zich frisch voordoende, werkelijk van zeer inférieure hoedanigheid en in Noorwegen zelf van onbeduidende waarde. De goed bruikbare echte Schotsche nieuwe maatjes-haring zal door de han delaren alhier worden aangeboden, zoodra men, zonder het publiek te mis leiden. zich van de deugdelijkheid kan verzekerd houden. Men meldt uit Klaaswaal aan de -V. R. C.: Door den burgemeester is in dé kom dezer gemeente bekeurd, wegens langdurige verregaande mishan deling van een hond die voor een hondenkar trok, zekere I. Nattekaas, wonende aan Stougjesdijkgemeente Mijnsheereuland. De bekeurde, een bejaard man. die zich herhaaldelijk, tot groote ergernis van het publiek, aan dergelijke mishandeling schuldig maakt. had. zoo hij meende, als ver schooning. in te brengen: "het is toch mijn hond en ik kan er mee doen wal ik wil." In het Hellegatvoor Ooltgensplaatis eergisteren in brand geraakt de koftjalk rlc Volhardingvan de hh. Penninck lloudewijn Ie Dordrecht, beladen met ongebluschle kalk. komende van Gent. Het schip is geheel verbrand: bij laag water ziet men niets dan een hoop kalk. die waarschijn lijk hij hoog water uiteen zal worden geslagen. Door den gemeenteraad van Amsterdam is besloten aan de Amster- damsehe Omnibus-maatschappij vergunning te verleenen voor verderen aanleg en exploitatie van paarden-spoorwegen door die stad. Bij die gelegenheid deelde de voorzitter mede dal de omnibus-maatschappij, door aankoop eigenares geworden van 2 percelen op het Schapenpleineen daarvan gratis aan de gemeente aanbood en het andere legen den prijs van ƒ25000, en zulks ter verbetering van het verkeer op de Muntsluis; terwijl zij ook bereid was de retributie aan de gemeentekas, zijnde ƒ40 voor elk spoorwegrijtuig jaarlijks, te verhoogen met 25. Te Arnhem zouden, volgens aldaar loopend gerucht, twee kinderen zijn overleden, door vergiftiging. Of er een ongeluk dan wel eene misdaad in het spel is weet men nog niet. De Curagaosche ('our., de beweringen van den president van Venezuela in zijne jongste boodschap besprekende, wederlegt o. a. de medepligtigheid van de overheden aldaar in het vervoer van wapenen naar Venezuela. «Al les wat daaromtrent gezegd wordt draagt het kenmerk van kwade trouw, liet spijt ons zulk een onparlementair woord tegen de regering van Vene zuela te moeten bezigen, maar waarom de waarheid verbloemen? De Ve- nezuelaansche regering matigt zich het regt loc Guragao te bezoedelen en te bezwalken: zouden wij niet het regt hebben met ronde woorden, zonder j omwegen voor ons gevoelen uit te komenzoo dat gevoelen op waarheid steunt" 's GRAVENHAGE. 19 Mei Z. M. de koning heelt de hh. F. Coenen. violist, en E. de Hartog, violoncellist, benoemd tot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. Door Z. M. is de gepensioneerde generaal-majoor titulair van het leger in Nederl. Indië J. C. J. Smits, kommandant van het koloniaal militair in validenhuis op Bronbeek, benoemd tot Hl)s. adjudant in buitengewone dienst. Aan den heer R. R. Bijkens is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als tweeden onderwijzer aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Groningen. Zooals de laatste berigten deden voorzien is de heer mr. Groen van l'rinsterer heden bezweken. Niet lang heelt hij twee zijner boezemvrien den. de heeren Mackay en van Loon, mogen overleven. Met berusting, uiaar met weemoed staarde hij hen na. En thans betreurt Nederland ook hem. die door voor- eu tegenstanders hooggewaardeerd werd om zijne uit stekende gaven, op letter- en staatkundig gebied, als schrijver en redenaar; en zoo hij door den voorstander als een onwaardeerbare gids en steun werd beschouwd, door den tegenstander ook werd geëerd om onkreukbaar heid van karakter en om het vasthoudende aan zjjne beginselen; algemeen lei hij ontzag en eerbied op door zijne groote gaven en de innigheid zijner overtuiging. Hij was den 21st'° Augustus 1801 te Voorburg geboren. Tot predikant bij de Ned. Iierv. gemeente alhier is beroepen d'. Non- hebei te Middelburg. Gisteren namiddag had in een vélocipèdetent op het Buitenhof een treurig ongeluk plaats. Eene vrouw zat met een kind op haar schoot bij een petroleumtoestel; de kleederen van het kind vatten vuur en de moeder liep met let brandende kind naar builen, waardoor de vlammen nog meer aanwakkerden. Men wist haar te brengen in een huis, waar de vlam ge- bluscht werd. Moeder en kind hebben deerlijke wonden bekomen. 85 K E A ft 8». LONDEN 18 Mei. In het lagerhuis zal door het lid Macdonald bet voorstel gedaan worden een crediet te openen ten behoeve van werklieden, die de tentoonstelling te Philadelphia willen bezoeken. Inmiddels heeft reeds een der algevaardigden, de heer YVaterlow, uit eigen middelen twee werklieden in slaat gesteld de reis te maken. Op de drie dagen, volgende op de opening van de tentoonstelling te Philadelphia, is aan toegangsgelden ontvangen eene som van 36605 Op eene bijeenkomst van invloedrijke personen is wederom het voorstel gedaan om de tentoonstelling ook des Zondags open Ie houden over welk vraagstuk nog steeds ernstig van gedachten wordt gewisseld. FKA K Ï4 &«J li.. Bij de voortzetting der beraadslagingen over het amestie-voorstel in de kamer van afgevaardigden van Woensdag, heeft de heer Méline, lid der commissie van rapporteurs, de vorige sprekers beantwoord. De mannen der commune, zeide hij, kunnen de verantwoordelijkheid niet op anderen schuiven en eene amnestie kunnen zij niet inroepen. Maar het zou onbil lijk zijn de duizenden, die zich ongelukkiglijk hebben laten medeslepen, op gelijke lijn te stellen met de leiders van den opstand. De meeste nationale gardes hadden niets dan hunne soldij om van te leven en die soldij namen zij aan van een bestuur, dat in oproer zich opgeworpen had. Dat was hun eenige fout. Die nationale gardes nu hebben aanspraak op gratie. Men heeft gezegd dat de Fransche bank mede-oorzaak was van den opstand, daar zij den oproerlingen geld verschafte. Wie zoo spreekt, ziet voorbij wat er gebeurd is De bank heeft alleen voor geweld gezwicht. Al wat zij kon heeft zij gedaan om de haar toevertrouwde belangen zorgvuldig te behartigen. Er zijn nog anderen, die gratie verdienen, liet zijn dezulken, die men gedwongen heelt tegen het gevestigd gouvernement op te slaan. De

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2