onvoorzigtig of misdadig, dal een kogel door een open venster van een waggon in een voorbijsnellenden trein tegen de overstaande spiegelruit der coupé is gekomen en in die ruit nog een gat beeft gemaakt. In de coupé zaten een drietal reizigers, die dus aan een groot gevaar zijn ontsnapt. Gedurende de maand April is de besmettelijke longziekte onder bet rundvee in de provincie Friesland weder belangrijk verminderd. Het gcheele getal gevallen bedroeg 40. Het totaal sedert Januarij jl. bedraagt 281. 's GRAVENHAGE. 15 Mei. Z. M. de koning-groothertog heeft bevorderd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon den heer 1). J. V. baron van Sytzama, afgetreden bur gemeester van Oantumadecl. Aan den heer G. E. Termaat is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregter te Hoornen als zoodanig is be noemd de heer mr. F. 11. G. van der Hoevenprocureur bij de arrond.- regtbank aldaar. De kolonel der infanterie van het leger in Nederl. Indie K. F. Schultze is benoemd tot gcneraal-majoor bij dat leger. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene dis- cussiën over het ontwerp tot wijziging der militiewet algeloopen. Bij arti kel 1 is met 41 tegen 33 stemmen aangenomen eene motie van den heer van Baar om al de amendementen op de wet te verzenden naar de afdeelin- gen. De beraadslagingen over de militiewet zijn derhalve geschorst. De interpellatie van den heer Fransen van de Putte over de suiker-quaeslie is tegen Maandag aan de orde gesteld. De gemeenteraad heelt heden met 20 tegen 12 stemmen uitgemaakt dat het langer openhouden van de slembus dan het bij de kieswet bepaalde uur geene meligheid der verkiezing ten gevolge heeft, zoodat besloten is de nieuwbenoemde leden de Vries en Kips, wier verkiezing uit dien hoofde bestreden werd, toe te laten. Naar men verneemt zal Z. K. II. de kroonprins van Pruissen in den loop der maand .Innij met zijn gevolg hier ter stede arriveren, ten einde cenigen tijd van den zomer te Scheveninge.-; door te brengen Zooals reeds vroeger gemeld werd zal ook prins Albert van Pruissen, zoon van prinses Marianne der Nederlanden, in het aanstaande saizoen de badplaats bezoeken. De heer Groen van Prinsterer heeft een redelijken nacht gehad, maar de krachten van den zieke nemen zeer af. Door de arrond.-reglbank is dezer dagen de echtscheiding uitgesproken van den lieer S. en mejulvrouw G., met bepaling dat het kind bij de moe der zou verblijven. Ondanks die uitspraak heelt de vader, verleden Zatur- dag zijn kind uit het huis aan de Koninginnegracht weggevoerd. Ten gevolge van die wegvoering moet, naar men verzekert, door den otliciervan justitie een bevel van aanhouding legen den wegvoerder of zijn medepligtige zijn uitgevaardigd. De heer B.te Brussel gevestigd, moet reeds gisterenmet het kind, te Utrecht zijn aangehouden, terwijl de vader wordt opgespoord. Door het vallen van een der paarden, gespannen voor een lourrage- wagenis dit voertuig juist op de brug aan het Zieken achteruit gerold, met hel treurig gevolg dat een van de grenadiers, die den wagen volgden, werd medegesleept en de zware wielen hem over de beenen gingen. Zwaar gekneusd is de soldaat onmiddellijk naar het hospitaal vervoerd. BUlTEINLAlNDSCilE BERiGTEN. ENGELAND. LONDEN 14 Mei. Door het lagerhuis is, in weerwil van de tegenkanting van de zijde der regering eene motie aangenomenwaarbij het wenschelijk is verklaard dat het verkoopen van sterken drank op Zondag in Ierland wordt verboden. De motie was van de Iersche leden uitgegaan. In de volgende week wordt de Indische menagerietrein uit Portsmouth verwacht, welke een exemplaar van bijna alle soorten van Indische wilde dieren enz. bevatten zal, door den prins van Wales medegebragt. De Economist zegt dat de cijfers van Engeland's handel met het bui tenland gedurende de maand April ongunstiger zijn dan die van een enkele maand gedurende de twee laatste jaren van ge- ruktheid. Uit officiële stukken wordt het volgende medegedeeld betrekkelijk de jaarwedden der geestelijkheid hier te lande. In Engeland bedraagt de wedde der 28 bisschoppen van de staatskerk van 4000 lot 5000 allren de volgenden genieten meer: de aartsbisschop van Canterbury 15000 de bis schoppen van Londen en York 10000 de bisschop van Durham 8000 Van de zeven bisschoppen in Schotland worden de jaarwedden niet opgege ven. In Ierland trekt de aartsbisschop van Armagh 9800 die van Dublin 7400 van de tien bisschoppen heelt die van Derry 6100 en de anderen tos-elien 1000 en 5200 'sjaars. De lagere geestelijkheid in Engeland is 13054 personen sterk; 6752 daarvan hebben tusschen 200 en 500 in komen; 1882 gemiddeld 772 en 9 2000 of meer. De wedde van den plaatselijken geestelijke (rector) te Wiesbeach bedraagt zelfs 3080 van die te llalsall 3500 Voor de 622 lagere geestelijken in Ierland en de 196 in Schotland worden geene opgaven gedaan. Te Queenslowu is Zaturdag door de kanoneerboot Goshawk het Engel- sche barkschip Coswall binnengesleept, aan boord waarvan een dergelijk tooncel moet hebben plaats gehad als op de Lennie. De kapitein, de twee stuurlieden en de hofmeester moeten door muiters ouder de bemanning op zee vermoord zijn. Ook hier noemt men Grieksch zeevolk als de schuldigen. Het goedgezinde gedeelte der bemanning moet ten slotte de muiters nog meester zijn geworden. Twee der schuldigen werden door een Engelsch matroos afgemaakt; één ligt er zwaar gewond in boeijen. Berigten uit Athene, door de Times ontvangen, melden dat te Kon- slantinopel eene groote ontsteltenis moet geheerscht hebben wegens de wape ning der volksklasse en de softas, die de Grieken en Armeniërs bëdreigen. De vreemdelingen fii Europeanen verlaten Konstantinopel en de diplomaten houden onafgebrokeu zitting. De aanwezigheid van een Enropeesch eskader en de oprigling eener vrijwillige militaire magt uit Franschen bestaande zijn j de cenige gronden van geruststelling. De opstand in Bnlgarië breidt zich uit en oproerlingen verbranden de Turksche dorpen. De Baskis en Bazouks vuren op de Bulgaren die in spoortreinen zitten. De telegraaf is gestuit en het spoorwegpersoneel is gedemoraliseerd. Men verwacht oproerigheden te iiusichuk en de commissie te Salonika heelt versterkingen aangevraagd, om eene herhaling van uitbarstingen te beletten. FHANKRUK. Havas berigt, dat de president der republiek het besluit heeft gelee- kend, waarbij de heer Mafcère benoemd wordt tot minister van binnenl. 1 zaken. Uit een gevoel van achting jegens den heer Ricard zal de benoe ming vermoedelijk niet dan na de begrafenis van den overleden minister openbaar gemaakt worden. Volgens le Soir heeft de minister van buitenlandsebe zaken aan alle consuls in het buitenland eene instructie gezonden, om de grootste behoed zaamheid in acht te nemen in hunne betrekkingen met de bewoners van het land waar zij zijn gevestigd, en zich nooit te mengen in aangelegen heden, waarbij de Fransche belangen niet betrokken zijn. Bij de commissie voor de begrooting is door de hh. Floquet, Boysset en anderen een voorstel ingediend om den uitgetrokken post voor eeredienst te schrappen. De voorstellers bragten o. a. in het midden dat door bet verlcenen van die gelden aan de overtuiging van vrijdenkers en ongeloovigen werd te kort gedaan. Ook wilden zij op die wijze aan de voortdurend woelende ultramontaansche geestelijkheid een deel harer wapenen uit de hand nemen. Met nadruk kwamen eenige leden hiertegen op. Door zulk een radicalen maatregel zou het leven der republiek worden bedreigd en de scheiding van kerk en staat werd ontijdig geacht. Met bijna algemeene stemmen is het voorstel verworpen. - De begrafenis van den heer Ricard zal plaats hebben op kosten van den staat. De heer Ricard heeft geen vermogen nagelaten. Zijn ainbtge- nooten stellen voor, een jaargeld toe te kennen aan zijn weduwe, die met twee kindereu, waarvan een in zeer jeugdigen leeftijd, overblijft. Prins Napoleon is te Ajaccio tot lid van de kamer van afgevaardigden gekozen. In het park van Vincennes is het lijk gevonden van een meisje van vijf a zes jaren. Men acht het als zeker dat hier een moord is gepleegd. SPANJE. Het artikel der constitutie,, betreflende de godsdienstige verdraagzaam- beid, dal door de cortea Is aangenomen, luidt als volgt: »De roomscli- katholieke godsdienst is'de godsdienst van den slaat en zal uitsluitend door den staal worden ondersteund. De eeredienslenvoor zoover die blijven binnen de perken der Christelijke zedeleer, zijn wettelijk vrij; openbare manifestatiën echter, tenzij van de kerk. zijn verboden." De lmparcial zegt omtrent dit artikel: Wij hebben bij de beraadslaging, welke meer dan 14 dagen duurde, bijkans al de leden der commissie ge hoord en niemand kan zeggen, hoever de vrijheid of de verdraagzaamheid volgens het artikel gaan kan. In de cortes zijn door den heer ltico. secretaris der commissie belast met het onderzoek der openbare schuld, aan het congres ernstige feiten medegedeeld, welke diepen indruk maakten. Ten gevolge van verschillende misbruiken, waarop gewezen werd, zal eene motie worden voorgesteld, strekkende om een parlementair onderzoek in te stellen naar de operatie» der schatkist, gedurende het revolutionnair tijdvak van 1868—1875. DUITSCIILAN D. De Pruissische landdag heeft een aanvang gemaakt met de beraadsla gingen over het ontwerp, waarbij het gebruik der Duitsche taal in de gt heele monarchie verpligt wordt verklaard. Men wil weten dat de Poolscli: leden hun mandaat zi.llen nederleggen, wanneer het ontwerp wordt aan genomen. Hetgeen ten vorigen jare heeft plaats gehad met het vonnis, door Ik; Stadtgericht gewezen tegen den heer von Arnim. dat door de /V. Frm Presse te Weenen werd openbaar gemaakt, toen het te Berlijn werd uil gesprokenheeft zich ook nu herhaald bij de behandeling van het proces tegen von Arnim voor het staatsgereglshof. Het IV. ITiener Abendblat heeft de akte van beschuldiging openbaar gemaakt, alvorens dit stuk It Berlijn was voorgelezen. Naar men verneemt hebben de gezanten van Frankrijk en Italië li Berlijn officieel de volkomen adhaesie van hun gouvernement betuigd Itt opzigte van de ter conferentie genomen besluiten. De Reichsanzeiger meldt uit Salonika dat aldaar den 13deD de ver wachte troepen ter versterking uit Konstantinopel waren aangekomen. Dt! stad is op militaire wijze bezet. De door de Porte benoemde commissi# hebben zich vereenigd met de gemagtigden der Fransche, Duitsche, Engt!- schc en Italiaansche consuls. De 36 in verzekerde bewaring genomen p« sonen zijn op een Turksch fregat gebragt. De lijken van de vermoord: Duitsche en Fransche consuls worden, totdat zij bijgezet zullen zijn, in 4 kerk bij het Duitsche consulaat gebragt. De Weener Pol. Corr. ontvangt van eenen correspondent te Konslan] linopel de volgende lezing van het gebeurde ie Salonika: Het Bulgaarse!: meisje, dat het voorwerp van den strijd was, is minderjarig, en wenschli uit liefde voor een Turk, doch in strijd met het verlangen harer ouders tot den Islam over le gaan. De Turksche bevolking van hare woonplaat stoorde zich echter niet daaraan, zoodat de ouders zich bij den gouverne» te Salonika gingen beklagen, die, zooals gewoonlijk geschiedt, zoo lag; talmde, totdat Christenen en Muzelmannen in een onrustbarende opgewoi den stemming verkeerden. De Mohammedaansche dorpsbewoners maak» zich van het meisje meester en namen het mede naar Salonika ter voltrtl king van het ceremonieel der wisseling van goosdienst. De Christenen krt gen er echter de lucht van en ontroofden hun aan het station hun buil die met het rijtuig van den Amerikaanschen consul, een bloedverwant ra het bewuste meisje, naar diens woning gebragt werd. De Bulgaren dwoi gen den koetsier dit te doen. Den volgenden dag verzamelden zich en vier- a vijfduizend Turken voor het paleis van den gouverneur en eischte de teruggave van het meisje. Dit werd hun beloofdmaar in plaats w terstond militaire maatregelen te nemen om voor de openbare rust te wake» zond de gouverneur personen uit om te onderzoekenwaar het meisje ii bevond, dat naar het heette niet meer bjj den Amerikaanschen consul Een paar uur later verzamelde zich een opgewonden menigte in de eer» moskee der stad, waar zij door eenige ulemas opgeruid en aangespo® werdniet de schande te dulden dat een Mohammedaansch meisje gerool werd en het, desnoods ten koste van een Christenmoord, terug te hale: Toen dit bekend werd, nam de gouverneur eerst militaire maatregelen,» wijl de Duitsche consul Abbott, hel ernstigste van de dreigende houdingW Mohammedanen vreezende, en steunende op den invloed, dien zijne famif sedert 50 jaren reeds te Salonika door bare weldadigheid jegens behoeftig" van elke geloofsbekentenis bezat, met zijn zwager, den Franschen conso Moulin, naar de moskee ging, om de opgewonden gemoederen tot bedaren! brengen. De menigte ging hen echter te lijf en drong hen in de moskei De gouverneur begaf zich terstond met den kadi naar de moskee, maan'' de menigte tot kalmte aan en herhaalde zijne belofte, dat het meisje terüf gegeven zou worden. Plotseling stortten zich een honderdtal der aanw" gen, door de ulemas aangevuurd, op de consuls en bedekten ze letterlijk ondanks den tegenstand van den gouverneur en andere Turken, metra" steken. Toen de misdaad gepleegd was, kwam hel Bulgaarsche mei? in de moskee, waarop de menigte uiteenging.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2