LEIDSCHE €0 ERA AT. 1876. 116. WOENSDAG 17 MEI De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3 50, met hei Per slag der Handelingen van den hemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaart. buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nominees der I otirant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. [>e prijs der Advertentien is van 1—4 regels j iedere regel meer 25 cents. 3TADS-KER ICÏITEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag den 22st"> Mei 1876, des namiddags te twee uren. BINiNENLANDSCHE BER IGTEN. LEIDEN. 15 Mei Zooals uit eene hierachter voorkomende advertentie hlijkt, zal het bekende voorstel Moens a. s. Donderdag ook in de departementsvergadering van 't Nut al hier een onderwerp van bespreking uitmaken. De naam van den referent waar borgt eene degelijke inleiding der zaakdie in den laatsten tijd zoozeer de pers in beweging hield. Wij twijfelen niet of de leden van het departe ment, waarvoor deze bespreking uitsluitend bestemd schijnt, zullen van deze gelegenheid gretig gebruik maken ter gedachtenwisseling over een voorstel, dat, wordt hel eventueel tot wet verheven, van zoo overwegenden invloed zal zijn op de stodelijke en zedelijke belangen der burgerij. De Staatscourant bevat eene opgave (56c vervolg) van Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent tot op den 8!len April 1876 bij het dep. van oor log in Ncderl. Indiö herigt was ingekomen. Die lijst bevat de volgende namen: K. Dippold, L. Nieuwkerk, D. J. Manche, VV. 11. 11. van Luyk, A. Arnz. P. S. van Gorcum, 11. J. Hagendoorn. F. Sleinman, J. 11. K. de Rle- cottrt, A. J. Laffineur, J. F. Ferwerda, G. Meijerink, J. S van Ringen, L. A. van der Jagt. Voor de prov. commis>ie te 's Hage deden gisteren zeven vrouwelijke candidaten examen voor de acte in de Fransche taal; 1 werd afgewezen, 6 zijn toegelaten, als: mejj. S. J. van Gigh, A. J. de Ridder, L. C. Swaab, J. W. van Swieten, R. M. \V. Verhoeven, S. van Waning, allen uit 's Hage. De examens voor de acte als hulponderwijzeres zijn heden voortgezet. De memorie van toelichting tot de muntwet zegt dat hel ontwerp moet worden aangemerkt als een noodzakelijk gevolg van de reeds door den minister afgelegde verklaring dat de wet van 6 Junij 1875 moest wor den beschouwd als een eerste stap naar den enkelen gouden standaard. Later is de aanmunting van goud in Duitschland krachtig voortgezet en is aldaar nog een nadere belangrijke stap gedaan naar de feitelijke invoering van den enkelen gouden standaard, terwijl ook omtrent ons Indisch munt wezen een ontwerp bij den raad van state is, uitgaande van het beginsel: behoud van munteenheid met Nederlanddoor Let goud. Daarom is nu het oogenblik gekomen tot de definitive nieuwe regeling van het muntwezen en is langer uitstel onraadzaam; want al mogen voor het oogenblik nog geene ziekteverschijnselen zich vertoonen. de gesteldheid van ons muntwezen is inwendig niet gezond, zoodat het noodig is de aangevangen munthervorming te voltooijen door de zilveren standpenningen der wet van 1847 voor een deel tot nieuwe zilveren pasmunt te hervormen en het overige geheel te de- monetiserenzoodat, buiten de pasmunt, niets dan gouden munt overblijft. Het verlies op de ontmunting enz., hoewel niet met volkomen juistheid vooraf op te geven, wordt berekend op 6 millioenwaarvan aanvankelijk voor dit jaar een crcdiet van 2 millioen is aangevraagd. In de maanden Junij, Julij, Augustus en September zullen, tot het houden van practische oefeningen, bij afwisseling op de legerplaats bij Zeist kamperen: het bataillon mineurs en sappeurs, eenige compagniën vesting artillerie, waaronder de artillerie-instructie-compagnie, alsmede de onder officieren en korporaals, die bij het wapen der artillerie het wetenschappe lijk onderwijs bijwonen. Rij de kamperende compagniën der drie regimenten vesting-artillerie zullen milicien-verlofgangers van 1873 worden ingedeeld. Het bevel over de artillerie-troepen in de legerplaats wordt opgedragen aan den kolonel Wimmer, kommandant van het 3" reg. vesting-artillerie, terwijl m:t het speciaal bevel over de compagniën artillerie worden belast de majoors Franlzman, van hel 1', van Onscleu, van het 3e, en Collard, van het 2e Sedert de laatste opgave nog ontvangen bij de sub-commissie voor de noodlijdenden door den watersnood: ƒ123.75, opbrengst van het boekje van den Heer J. K. de Regt, uitgegeven bij den Heer C. Kooykcr alhier; 131.03. bedrag der bus geplaatst bij den heer Joh. J. Eggers alhier. Te zamen 254.78. De Penningmeester, P. C. LIGRECHT LEZW1JN. t reg. vesting-artillerie. Met de administrative dienst bij de artillerie-troepen wordt belast de militaire onder-intendant 2e kl. Frantzmann. Rlijkens het verslag van de Nederlandsch-Amerikaansche stoomvaart- maatschapij over 1875 zijn de resultaten der exploitatie in 1875 weder on gunstig geweest. De retourvrachten liepen terug tot ongekend lage prijzen, de uitgaande goederen werden steeds in geringer hoeveelheid aangeboden en het personenvervoer bleef ontbrekendaar de landverhuizing weder eene zeer belangrijke vermindering onderging. Met de schepen der maatschappij werden in 1875 vervoerd 624 kajuit-passagiers en 1815 tusschendeks-passa- giers. Gunstiger was echter in 1875 de toestand geweest wat betreft de exploitatiekosten en de steenkolenprijzen. Het jaar 1875 had zich voorts gekenmerkt door verschillende zeerampen en avarijen, ten gevolge van hevige stormen en ijsschade. Een ongeluk, aan de IP. A. Scholten overkomen, kwam de maatschappij, in weerwil van assurantie, op eene schade van f 125.000 te staan. De exploitatie gaf een verlies van 159,365.13y2, het geen met de voorgestelde afschrijving op het maleriëel van 140,000 of ruim 5 pCt., vermeerdering van het reserve-fonds voor reparatiën en ketel- vernienwing van 60000 op 100,000 en eenige kleine afschrijvingen van oprigtingskosten en op meublement, een totaal verlies geeft van 340,927.46%. De directie zegt dat de horizon van de transatlantische stoomvaart nog immer duister blijft; doch er zijn ook nog lichtpunten, zoodat zij nog altijd opregt overtuigd is dat hel belang der aandeelhouders niet beter kan wor den gediend, dan door vol te houdeu en op den ingeslagen weg voort te gaan. Een voorstel tot wijziging der statuten, t. w. tot vermindering van het oorspronkelijk kapitaal, zal aan de goedkeuring der aandeelhouders on derworpen worden. Naar het IK D. verneemt, heeft de minister van oorlog beslist, dat tot afvoer der faecale stollen uit de verschillende etablissementen, die op Damlust te Utrecht gesticht worden, het Liernurslelsel zal worden toe gepast. Z. IC. II. prins Frederik heeft Zaturdag, toen hij op zijne reis naar Duitschland Zevcnaar aandeed, den stationschef der Ned. Rijnspoorweg maatschappij aldaar, den heer Rrunner, een prachtig gouden horloge, vervat in een keurig doosje, ten geschenke aangeboden. De heer J. F. C. Kronenberg, pred. bij de Waalsche gemeente te Arn hem, heeft tegen 1 Julij a. s. het emeritaat aangevraagd. De machinist aan den sloombeukmolen nabij Gouda is, terwijl hij waarschijnlijk bezig was de machine te smeren, uitgegleden en deerlijk lus- schen het jagtwiel en de stang teregl gekomen. De machine stond plotse ling stil, waarop door den meesterknecht, die zich onmiddellijk naar de machiniekamer begaf, de verminkte machinist werd gevonden. Hoewel dade lijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, is de lijder, een uur later, overleden. Te Amsterdam is gisteren morgen de tentoonstelling van Amsterdam- sche Oudheden in het Oudemannenhuis geopend. In tien zalen zijn debijeen- gebragte voorwerpen tentoongesteld. De catalogus telt ongeveer 200 bladzijden. Te Amsterdam kwam gisteren morgen omstreeks 10 ure de eerste trein aan van den Oosterspoorweg, komende van Znlphen. De met groen en vlaggen gedecoreerde locomotief Zeus bragt een aantal bezoekers uit Zut- phen en tusschengelegen stations alhier aan. Den reizigers was tot Apel doorn met muziek uitgeleide gedaan, terwijl bij het vertrek uit Zutphen door kanongebulder van de ieeslelijke stemming in die gemeente was blijk gegeven. Uit Apeldoorn meldt men dat door Z. M. den koning, als blijk van belangstelling in de welvaart dier gemeente, is besloten, in de jaren 1877 en 1878 eene som van ƒ5000 beschikbaar te stellen, ter oprigting binnen het dorp eener hoogere burgerschool, waar tevens onderwijs in de boom teelt zal worden gegeven. Men meldt uit Garncveld dat ccnc bejaarde vrouw aldaar plotseling is dood gebleven, kort nadat zij het berigt had ontvangen, dal haar zoon, die voornamelijk de kostwinner voor het gezin was, zes maanden celstraf moest ondergaan wegens eene vechtpartij. Aan een paar bekenden las zij den brief voor. welken zij van dien zoon uit de gevangenis le Rotterdam had ontvangen, en daarop gal zij haar voornemen te kennen zelve naar het Loo te gaan en den koning gratie voor haren zoon le vragen. Nog had zij niet uitgesproken, toen zij plotseling ineenzeeg en den laatsten adem uitblies. Zaturdag II. is tusschen Feperga en Steenwijk een schol gelost, zoo

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1