BUITENLANDSCHE BEUIGTEN ie Hemmen, en Ie Oude en Nieuwe Wetering de lieer F. Oberman, can- didaai bij het .prov. kerkbestuur van Gelderland. Mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, is door eene ernstige ziekte aan getast die voor zijn leven doet vreezen. Door wijlen den heer E. P. Meijeraan is een legaat van ƒ1000 bespro ken aan het r. k. oude vrouwen- en mannen-geslicht S'. Jacob le Amsterdam. Men verneemt dat twee wachtmeesters van een der regimenten huzaren, die hun examen voor 2dcn luitenant voldoende hadden afgelegd en wier defini tive benoeming tot dien rang dus al spoedig konde verwacht wordenzich in de verleden week in den schouwburg te Haarlem uitdrukkingen moeten hebben veroorloofd jegens de burgerij van die stad, die, naar men wil, door den burgemeester van die gemeente regtstreeks ter kennisse van den minister van oorlog gebragt zijnde, het onmiddellijk gevolg moeten gehad hebben dat de benoeming tot officieren dezer beide jongelieden twee jaren wordt uitge steld, na welk tijdstip dezen zich op nieuw aan een examen zullen hebben te onderwerpen. Zalurdag had te Amsterdam eene bijeenkomst plaats van houders van 3 pCt. Spaansche binnen- en buitenlandsche schuld, die geleid werd door den voorzitter van de door hel Amsterdamsche Beurscomité benoemde com missie voor de aangelegenheden der Spaansche schuld. De fondsenhouders waren in talrijke mate opgekomen. Het bleek dat zij een kapitaal verte genwoordigden van meer dan 86 millioen gulden, aldus verdeeld: binnen- landschc schuld 23,922,923 en buitenlandsche schuld 02.719,150. In die vergadering werd. na beraadslaging, bij acclamatie aangenomen eene resolutie, strekkende het comité uit te noodigen eene memorie tot het Spaansche gou vernement le rigten, waarbij de door den minister van financiën voorge stelde regeling wordt verworpen; het comité verder te magligen om zich te verslaan met bet buitenland, ten einde eene betere regeling le verwerven, mogende het evenwel geen definitive schuldregeling aangaan zonder de londsenhouders nader te hebben gehoord. Te Amsterdam is Zalurdag nacht een hevige brand uitgebarsten in een perceel, bestemd tot berging van houtwaren, gelegen achter diglbcvolkte percelen in de Palmstraat, bij de Lijnbaansgracht. Het perceel, waarin de brand is ontstaan, is bijna geheel uitgebrand, ook de belendende hebben nogal geleden. Te Nieuwe Diep ontdekte Vrijdag nacht de havenwachter een dikken rook. die uit een aan den steenendam gemeerden Engelschen vischlogger opsteeg. In allerijl roeide bij met een vlet naar het vaartuig en overtuigde zich van het gevaar, waarin het. door de aanwezigheid van een grooten voorraad brandende stoffen, verkeerde. Van de bemanning was niemand aan boord. Weldra was ook de havenmeester aan boord en kwamen er spoedig twee sloepen met brandspuiten der marine op zij van het vaartuig, die spoedig den brand meester waren Te Apeldoorn had Zalurdag de feestelijke inwijding plaats van den Oosterspoorweg en van hel Oranje-Park aldaar. Ten 12 uur is Z. M. de koning in het Park aangekomen en werd daar ontvangen door de feest commissie. met den burgemeester als voorzitter, wiens dochtertje Z. M. een bloemruiker aanbood, waarin de woorden «Oranje-Park' le lezen waren. Te ruim drie uur kwam de trein aan het versierde slation aan, alwaar de Harmonie van de scherpschutters zich deed hooren en kanonschoten werden gelost. De raad van administratie van de Holl. spoorwegmaatschappij werd door den burgemeester welkom geheelen, onder dankbetuiging voor de flinke uitvoering van den spoorweg en aanhoorigheden. Het geheele dorp was in leestgewaad. De bestuurders van de Holl spoorwegmaatschappij en de bur gemeesters van llarneveld en Apeldoorn namen deel aan een diner ten liovc. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn te Vcenendaal twee huizen, een tuinhuis en drie hooischuren in de ascli gelegd. Volgens gerucht zou de brand moedwillig zijn aangestoken door een landlooper. die te vergeefs om nachtverblijf had verzocht. De bedoelde persoon zou zich vrijwillig ter be schikking der justitie gesteld hebben. Tc Zwolle is Zaturdag de in Thorbecke's geboortehuis geplaatste wit marmeren gedenksteen met het opschrift in vergulde letters: «Thorbecke 1798—1872" onthuld. De feestredenaar, mr. van Diggelen, schetste de loop baan van den grooten staatsman en rigtle achtervolgens het woord tot den commissaris des konings in de provincie, tol burgemeester en wethouders van Zwolle en tot Thorbecke's zoon. De burgemeester betuigde de commis sie namens de gemeente dank en aanvaardde het onderhoud van den gedenksteen. Te Westermeer, in Friesland, vond dezer dagen een landbouwer twee zijner paarden in deerniswaardigen toestand in de wei. Men had de wreed heid gehad, van beide schoone dieren een der oogen uit testeken. Algemeen hoopt men, dat de ijverige pogingen der policic oni den onverlaat te ont dekken. die deze daad bedreef, met goeden uilslag mogen worden bekroond. Men meldt uit Zierikzee aan de /V. R. C..- Zaturdag is van hier ver voerd, onder geleide der rijksveldwacht en van twee Russische policiebe- amblcn, de persoon nit Riga, die, onlangs te Brouwershaven per./oso« aan gekomen. aldaar aangehouden werd, als zijnde hij gesignaleerd en zijn aanhouding en uitlevering verzocht, als verdacht van verduistering van gelden tot een bedrag van 120.000 roebels. Bedoelde persoon was leeraar aan de polytechnische school te Riga; daarbij was hij kassier eenei' bank en had als ondernemer een stoomzaagmolen. Zijn achteruitgang in, deze laatste zaak bragt hem op het noodlottig denkbeeld zich op de been te houden met be hulp der hem toevertrouwde gelden. Daar de zaken al meer en meer ach teruitgingen. was teruggave Van het gebruikte en herstel der eens begane fout onmogelijk. Toen moet hij tot het besluit gekomen zijn zich uit de voeten te maken met al bel geld, dat hij nog in handen had. Een brief, dien hij uit Odessa aan een zijner familiebetrekkingen schreef en die in handen der policie viel, hragt deze op zijn spoor. Toen de commissaris, belast met zijn opsporing, te Odessa kwam. was de Jason uitgezeild. Zoo volgde de aanhouding te Brouwershaven. Bij een onderzoek aldaar vond men bij Item 20 a 30000 roebels aan effecten; bij een nadere visitatie in het huis van arrest alhier vond men ook nog een geladen revolver met zes loopen bij hem. 's GHAVENHAGE. 15 Mei. Door Z. M. is aan den heer mr.' L. 11. Ruyssenaers. secretaris van le gatie bij het Ned. gezantschap te St. Petersburg, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 4e kl. der orde van Medjidié, hem door den Sultan van Turkije geschonken. De heer J. J. 11. Quaedvlieg, thans rijks-ontvanger te Groenlo, is als zoodanig benoemd te Tnbbergen c. a. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleencn. De heer Bredius heeft eene reeks van amendementen voorgesteld op het wets-ontwerp tot wijziging der militiewet. De voornaamste zijn: schutter- pligtigheid dadelijk na vrijstelling van de dienst der militie; afschaffing der plaatsvervanging met vrijlating aan lolelingen derzelldc ligting onderling van nummer tc verwisselen; schutterpligtigheid dadelijk na het verstrijken van den diensttijd van den milicien. De beer van Baar heeft voorgesteld den leeftijd van den plaatsvervanger lol 34in plaats van 25 jaren te beperken. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de militiewet voortgezet. Dc heer de Roo van Alderwerell heeft het ontwerp bestreden, als niet bevattende de noodige principiëele herziening der militiewet Schutterij en militie belmoren naar eene grondgedachte le zameu geregeld te worden. De heer Fabius heeft het ontwerp verdedigd. De hh. dc Casembroot en Nierstrasz hebben zich hunne stem voorbehouden. De minister van binnenlandsche zaken heeft het ontwerp verdedigd, [te afschaffing der plaatsvervanging werd door hem niet noodig geoordeeld. Bij den raad van state is het ontwerp eener schutterij-wet ingediend, waarvan een der beginselen is dat de vrijgelaten militiepligtige op 21 jaar bij de schutterij ingelijfd wordt. Morgen voortzetting. Na afgelegd examen voor eene commissie nit het geregtshof alhier is Zaturdag het radicaal van candidaat-notaris verkregen door de heeren K. VV. Maris, uit Rotterdam: J. Heshusius en G. C Terlaak, nit 's IIage. Zooals verwacht werd heeft de raadscommissie, belast met het onder zoeken van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den ge meenteraad, de hh. de Vries en Kops, het feit dat bij eerste stemming de stembus ten 5 ure in plaats van ten 4 ure is gesloten, tot een punt van bespreking gemaakt. Naar het oordeel van de meerderheid der commissie wordt door deze informaliteit de verkiezing niet van onwaarde, al neemt men aan dat hel volstrekt verboden is, de stembus eenigen tijd, een uur b. v.maar dan ook eenige minuten iaoger open te houden dan bij art. 41 der kieswet gevorderd wordt. Voorts tracht de commissie aan te toonen dal door de vergissing geen belangen gekrenkt en gecne regten verkor! zijn. De minderheid der commissie heeft zich met het gevoelen der meer derheid niet kunnen vereenigen en verdedigt de stelling dat afwijking van de wettelijke voorschriften omtrent de verkiezing noodzakelijk de ongeldig heid der stemming te weeg brengt, wanneer slechts de mogelijkheid bestaat dat, bij het naauwkeurig opvolgen der wettelijke bepalingen, een ander resultaat verkregen ware. Dat dit laatste het geval zou zijn geweest wordt ook door de meerderheid erkend. De commissie maakt echter geen bezwaat tegen de toelating van de hh. de Vries en Kips en adviseert den raad daar toe tc besluiten. De toestand van den heer Groen van Prinsterer blijft nog zorgwekkend De lijder heelt den afgeloopon nacht onrustig doorgebragt en is zeer zwak. Na ccue kortstondige ongesteldheid is alhier overleden de lieer C. 1 Schiefbaan, notaris. De overledene vervulde die betrekking gedurende 50 jaren. EKGËLAM». LUNDEN 14 Mei. 11. M. de koningin, vergezeld van 11. M. de keizerin van Duilschlanddt leden van hel koninklijk huis en prinses Charlotte van Pruissen hebben dei prins van Wales met gemalin en kinderen aan den hoofdingang van lid Buckingham-paleis ontvangen. Des avonds bezocht de prins van Wales mtt de prinses de ltaliaansche opera. Ook daar was de ontvangst vol geestdrift] Met het oog op den door de koningin aangenomen nieuwen titel had lid blaadje Fun de koningin afgebeeld, haren zoon tegemoetgaande zittende 0) een olifant, met Disraeli als geleider. Bij ministerieel besluit is, te beginnen met 18 Mei. het lossen vit builenlandsch vee te Üovres, Folkestone en Newhaven verboden. F A X K K IJ Ei. Het Journ. Off. spreekt in een telegram uit Konstantinopcl teil stel ligste het gerucht eener manifestatie tegen, die de rust zou kunnen store of de veiligheid der vreemdelingen bedreigen. Men verwacht nog steeds dat de heer Marcère als minister van bit nenlandsche zaken zal optreden. Men acht dien heer, onder-secrctaris vat staat, op wien gedurende de afwezigheid en dc ongesteldheid des minister het geheele gewigt der zaken heeft gerust, beter dan iemand in staat het werk. door den heer Ricard begonnen, voort te zetten. De gemeenteraad van Parijs heeft het plan der leening van 120 mil hoen aangenomen. - De heer Esquiros, lid van den senaat, is overleden. Als schrijver vat eenige artikelen in de Retus des denx mondes, ook over Nederland, wai hij gunstig bekend. UlllTSCHLAiV». Aan de Iiöln. Zeil. wordt uit Berlijn gemeld: Naar men verneem zal. ingevolge een besluit der conferentie, waarop de adhaesie der ander: kabinetten wordt verwacht, in de eerste plaats Turkije gesommeerd wordtt tot het sluiten van een langdurigen wapenstilstand, om lijd te kunnen wis nen voor ue uitvoering der hervormingen, die thans met allen ernst worde te gemoel gezienalsook voor onderhandelingen met de opstandelingen Tevens moet het gebeurde te Salonika een onderwerp van beraadslagin: hebben uitgemaakt en moet hel voornemen bestaan de maritime sirijf magt. die de mogendheden reeds hebben uitgezonden, ter bescherming df Christenen tc versterken. Het feit dat de resultaten van de plaats hebbend onderhandelingen ook aan de gezanten der andere waarborgende mogenl heden worden medegedeeld wordt beschouwd als een nieuw bewijs van W gewenscht zameugaan met de Europesche kabinetten en eene vredelievend: gezindheid. Tc Keulen is in de fabriek van Fcrd. Mayer een stoomketel gesprongen met het gevolg dat het geheele gebouw vernield is en een aantal huizen it den omtrek zwaar beschadigd zijn. Een stuk van den ketelnaar schattin: ter zwaarte van 30 centners, is op een afstand van 150 voet over een haf en door den muur van een daartegenover gelegen pand heengeslagen. E« ander stuk is op een alstand van 3Ó0 voet op de tweede verdieping van w huis tereglgekomen. Het fabriekgebouw ligt in een puinhoop. Men heef: daaruit 19 werklieden opgedolven, van welke 5 dood en 9 zwaar gekwek waren. Voorts heeft een aantal menschen op straat ligte wonden bekooiei De eerste stoker is dood. De tweede, die zonder letsel er is afgekomen, i> aangehouden. Het is den heer Wildauer niet gelukt, den ontvlugten luipaard levend# vangen. Met het personeel uit Elberfeld bij de graanschuur komende, I* vond men dat de vlugteling nog onder het slroo lag. waarin hij gekropö was. Bij de pogingen om hem in een val te laten loopen, sprong hij otf zijne vervolgers heen, doch werd op hetzelfde oogenhlik doodgeschoten.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2