DINGS DAG 16 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, [ft prijs 'ter ourant is per vierendeel jaars 3.franco p. p, f 3 50, met hei Verslag der Handelingen van den (jetneenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expediiiekosten. A f zond er lijk e nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-HER IC UT EN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 (Staatsbl. n°. 17), een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1842 tot 1850 ingeslotenwelke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 18S1. zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1876 en het tiende, of dat der geborenen in 1841, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben hekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad n 6), zullen worden geopend op Maandag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni met hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke bun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven met bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden: alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 (Staatsblad n". 67), op ben mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel bij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdceling burgerlijke stand), van heden af, van des voor- middags 9 tot 's namiddags 4 uren terwijl zij welke elders geboren zijn, zich dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-akte, door eene verkeerdp opgave van bet geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dut den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnommer hunner woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in bet. eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin zij wonen, bet getal hunner kinderen te doen certiflceerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, teri einde deze inschrijving geregeld afloope, oen iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken wan het Raadhuis, en wel: Op Maandag den 15 Mei 1876, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Dinsdag den 16 Mei 1876, de bewoners van Wijk IV en V Op Woensdag den 17 Mei 1876, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Donderdag den 18 Mei 1876, de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse ■aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebhc de gevolgen, welke uit het achterblijven zonden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden hekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 (Staatsbl. n°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algerneene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien lijd, door het overlijden \an hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu m de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algenieene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden des voormid- dags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijvingen dus uiterlijk tot den 13 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet hij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen loe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. n°. 12), hondende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, of wel beide straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BllANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1876. E. KIST, Secretaris BINNENLANDSCHE BEUiGTEN. LEIDEN. 15 Mei. Er beslaat gelegenheid- lot verzending der correspondentie naar Nc- derl. Indië, door middel van hel stoomschip Torrington, van de «Rotter- damsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 21!ten Mei aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worde» verzonden. De gedrukte stukken en monsters #van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 20t,,R Mei en de brieven den daarop volgenden dag des voormiddags te Rotterdam aangekomen te zijn. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen ƒ25.ƒ5.— en ƒ2.50. Van heden af en voor den duur der zomerdienst zijn de telegraaf kantoren op de stations der Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij open als volgt: Alkmaar, Amsterdam, Delft's GravcnhageHaarlem, de Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam van 7 ure voor- tot 10y2 ure namiddags; Anna-Pauiowna, Baarn, Beverwijk, Castricum, Halfweg. Noordscharwoude, Piet-Gijzenburg. SehagenUitgeest, Veenenburg, Vogelenzang, Voorscho ten en Zaandijk van 8 ure voor- tot 1 ure namiddags en van 3 tot 10 ure namiddags. De Staatscourant bevat het verslag van den minister van binnenland- sclie zaken aan den koning betredende de exploitatie der staatsspoorwegen gedurende 1873. Volgens berigt van Zr. M'. gezant te Madrid is de termijn, binnen welken de afgevaardigden uit de fondsenhouders schriftelijke rapporten, be hoorlijk gelegaliseerd, zullen kunnen indienen, of wel zich in persoon, voorzien van de noodige voimagten, zullen kunnen aanmelden bij de parle mentaire hudgelcommissie te Madrid, verlengd tot den 31sl,,n Mei aanst. - Blijkens de bij de regering ontvangen officiële mededeelingen uit Zwit serland, betreffende den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 1 Mei jl.was hel mond- en klaauwzeer gedurende de tweede helft van April nagenoeg op dezelfde hoogte gebleven. Daarentegen was op twee plaatsen in de kanions Luzern en Zug op nieuw longziekte uitgebarsten. In laatstgenoemd kanton was het niet twijfelachtig dat de ziekte door vee uit Italië overgebragt was. De minister van marine heeft eene commissie benoemd tot het zamen- stellen van een ontwerp met bestek enz., voor het vervaardigen van een voor het mariue-etahlissement te Onrust te bestemmen ijzeren drijvend droog dok, en tot het houden van toezigt op den bouw daarvan hier te lande. Zalnrdag onderwierpen zich voor de provinciale commissie te 's Hage 15 candidate» aan liet examen voor de vrouwelijke handwerken; 4 werden afgewezen en 11 toegelaten, te weten, naar alphabetische volgorde, mejuf- vrouwen: E. Bras, alleen voor smaak; .1. Esveli, voor heiden; M. Hooykaas, alleen voor nut; .1. W. M. Halslijn, id.; J. G. Jansen, id.; J YV. de Keizer, alleen voor smaak. E. A. Limburg, voor heiden; M. G. Roehy. alleen voor nul, J. Wartnenhoven. alleen voor nut. allen wonende te Rotterdam; J. K. Schol, uit Gharlois, alleen voor smaak, en J. YV. Zee. uit Dei'shavcn, voor beiden. Voor de acle als hulponderwijzeres werden 16 candidate» geëxami neerd, waarvan 5 zijn afgewezen en 11 toegelaten, namelijk mejufvrouwen YV. G. C. Doflegnies, YV. II. Goliennan, A. C. de Groot. J. M. L. Koole man BeynenJ. T. Kramers, J. M. van der Linden, II. G. Roskopf, F. L. Schieke, M. C. Th. Slot, I'. J. Turk, A. M. W. Verhoefï, allen uit 's Hage. Volgens het jaarverslag der stoomvaartmaatschappij «Nederland" over 1875 is in dat jaar met 13 uit- en tehuisreizen door de 6 sloomhooten der maatschappij een winst behaald van bijna 820.000 zoodat. na afschrijving van ƒ380,000, voor de schepen en van ƒ30000 averijrekening van het ver brande schip If'illemlII, aan de aandeelhouders 5 pCi. kan worden uitge keerd. Vervoerd werden 3779 passagiers naar Java (legen 1981 in 1874, toen 8 reizen werden gedaan), van Java 2191 passagiers tegen 1208 in 1874. in het geheel vertrokken van Java in 1875 3550 passagiers. •- Tc Oegstgeest is lot predikant beroepen d'. Cliantepie de la Saussaye,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1