BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. doen. Niettegenstaande deze opgaven achtte het openb. min. het bewjjs van schuld aanwezig en wenschelijk dit jeugdig, maar reeds verdorven sujet een zware straf op te leggen. Mr. Gregory requireerde eene veroordeeling tot 4 jaren gevangenisstraf. He verdediger. mr Horch, concludeerde tot vrij spraak van dezen besch.omdat naar zijne meening niet was gebleken dat zijn client en niemand anders den diefstal had gepleegd. Het hof deed heden uitspraak en veroordeelde den jongen tot drie jaren gevangenisstraf. Het openbaar ministerie bij hel gcregtshof te 'sGravenhage heeft, naar men verneemt, cassatie aangeteekend tegen dat gedeelte van het arrest Za- turdag jl. gewezen, waarbij Christina Goedvolk van moord is vrijgesproken. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier is uit het vroeger opgegeven zestal predikanten het volgende drietal gevormd: Rutgers, te Vlissingen; Nonhebei, te Middelburg, en Smeding, te Haarlem. K IV *.i R X IV 32. LUNI1EN. 11 Mei. De prins van Wales is heden namiddag ten 2 nre te Portsmouth aan gekomen. De prinses is nabij het eiland Wight bij hem op het schip Enchantress aan boord gegaan. Er was te Portsmouth eene talrijke me nigte op de been, die hem met geestdrift begroette. Langs den weg van het spoorstation naar het Buckingham-paleis en Marlborough-honse zijn ver sieringen aangebragl. Te' Chatham is weder een nieuw pantserschip, de Téméraire, te water gelaten. FRANHKUK. Bij de hervatting' der werkzaamheden door de kamer van algevaardig den op Woensdag, stond, even voor het openen der zitting, iemand, die zich op een der openbare tribunes bevond, plotseling op en riep: «Uit naam van God en Jeanne d'Arc, leve Napoleon IV! Weg met de Gambellisten en de radicalen!" De man, ceu boekhandelaar te Versailles en een Bonapartis- tisch agent, werd oogenblikkelijk gegrepen en buiten de zaal gebragt. Toen men hem buiten de zaal vroeg, waarom hij de kreten had doen hooren, antwoordde hij: «ik heb mijn pligt gedaan". Volgens Hams zou de man krankzinnig zijn. Naar men verneemt zijn de regering en de hooge raad van onderwijs het eens geworden om in beginsel het verpligt onderwijs aan te nemen. L'llnivers deelt een brief mede van den bisschop van Algiers aan de vaders en moeders van de drie zendelingen Philippe Menoret, Marie-Alfred Paulmier en Pierre Bouchandin de maand Jantiarij 1876 op den weg naar Tombukto, waar zij het gelool gingen prediken, ter dood gebragt. Van de drie zendelingen was de oudste 30, de jongste 26 jaar oud. SPANJE. In de corles heeft de heer Cardinas voorgesteld, de vlottende schuld met 10 pCt. te verminderen en de aandacht des mi:iisters van financiën gevestigd op de daling der Spransche londsen. De heer Salaverria meende dat de daling door beursmanoenvres wordt veroorzaakt. De minister ver klaarde dat geen besluit zal genomen worden zonder de toeslemming der schuldeischers van den staat. Hij zal in het budget alle mogelijke wijzigin gen brengen ten gunste van die schuldeischers. De heer Castelar heeft de godsdienstvrijheid verdedigd. Hij hield vol, dat de tegenstanders dier vrijheid eigenlijk niet anders willen dan vervolging van andersdenkenden; wel willen zij de inquisitie niet herstellen, maartocii van de dissidenten even zoo vele huichelaars maken ol hun alle burgerlijke regttn en waarborgen ontnemen. Hij zegt dal de staat als zoodanig geen godsdienst kan hebben. Godsdienstige onverdraagzaamheid is in Spanje niet groot; hij herinnert dat in de middeleeuwen een groole male van gods dienstige vrijheid bestond, en zwaait lof toe aan de Spaansche Israëlieten, die tot de verbreiding der beschaving hebben medegewerkt. Hij bestreed het stelsel, dat het openbaar onderwijs aan een godsdienst-criterium onder werpt, en verklaart dat hij noch vervolging der katholieken, noch die van andersdenkenden wcnscht. De heer Moreno Niete bestreed de beginselen door den heer Castelar verkondigd: hij beweerde dat de staat wel degelijk eene overtuiging in het godsdienstige moet hebben. ffi U 1 T S C H L A S W. Op verzoek van graaf Amim heeft het geregtshof de behandeling van zijn proces (beschuldiging van landverraad, in de brochure Pro Nihilo) tot den 5d!° October uitgesteld. Thiers en graaf Hompesch zullen als getuigen a décharge worden opgeroepen. De aanvraag om ook prins Bismarck als getuige te dagvaarden en bij het depart, van buitenl. zaken om afschriften van nadere stukken te verzoekenis algewezen. Men wil weten dat ten onreste het plan eener Oostenrijksche bezet ting in de llerzegowina als een onderdeel van het programma der onder handelingen tusschen de drie ministers van Rusland, Duitschland en Oosten rijk is genoemd. Het doel der conferentiën zou hoofdzakelijk zijn het opsporen van waarborgen welke de Porie overeenkomstig hel verlangen van de opstandelingen voor de toepassing der beloofde hervormingen zou kunnen geven. Wel is de quaestie eener lijdelijke bezetting juist niet ge heel buitengesloten, maar in elk geval zou deze voor een lateren lijd blij ven vodrbehouden. Als een bewijs van den treurigen toestand van handel en verkeer te Berlijn wordt gemeld, dat er tegenwoordig zooveel wissels op den verval dag onbetaald blijven en er dientengevolge zooveel protesten moeten worden opgemaakt, dat de notarissen dikwijls vele opdragten tot het passeren van protest-acten moeten afwijzen, op grond dat zij onmogelijk in tijds de stuk ken gereed kunnen hebben. Te Bonn overleed op 8 April de geleerde Chr. Lassen, prof. aan de universiteit aldaar. Hij werd geboren op 22 Oct. 1800 te Bergen in Noor wegen. In 1827 vestigde hij zich te Bonn, welke plaats hij sedert niet meer heeft verlaten, niettegenstaande de schitterende aanbiedingen, hem van vele zijden gedaan. In 1830 werd hij benoemd tol buitengewoon hoogleeraar en in 1840 tot gewoon hoogleeraar aan de hoogeschool. Men eerde hem als den grondlegger der Sanskritsehe studiën. Te Dresden is dezer dagen kinderloos overleden de weduwe van den heer Sanchay, geb. Thekla Schunck. Zij heeft een vermogen nagelaten van 21 millioen thaler en een prachtig kasteel aan den regtergever der Elbe, tusschen Dresden en Lesowitz. Een groot gedeelte van den door haar nage laten schal heeft zij besteed totonderstcuning van instellingen van liefdadigheid. Naar men verzekert, meldt de JVat. Zeit., heeft de onderneming van don Carlos den prins von Löwenstein-Rosenberg, te Klein-Heubachtot de noodzakelijkheid gebragt zijne hofhouding op te breken. De aanzienlijke verliezen, die hij |heeft geleden door het ondersteunen van den aanlegger van den burgeroorlog in Spanje, hebben hem daartoe gebragt. Naar men beweert, heeft hij ruim 9 millioen mark daardoor verloren. Hij begeeft zich naar een zijner goederen in Bohemen. De Weener bankier Aub heeft eene afwijzende beschikking ontvangen op zijn hooger beroep van de verordening der Weener policie om Oostenrijk binnen drie dagen te verlaten. Hij heeft voorloopig eene verlenging van dien termijn tot acht dagen verkregen. OOST-INDIE. BATAVIA. 8 April. Omtrent de onderwerping van den radja van Pedir is door den sta- tions-kommandant ter noordkust van Atchin, den kapitein-luit. ter zeeW. F. Meijer, een uitvoerig rapport uitgebragt. Daaruit blijkt dat bedoelde kom- mandant zich onder behoorlijk geleide den 28S,'D Februarij naar dep. vasten wal begaf, waar radja Pakih hem te gemoel kwam, vergezeld van zijn zoon en van een talrijke sterk gewapende menigte. Ten overstaan van een priester, beëedigde de vorst op den koran de verklaring van onderwerpin», welke ook door hem geteekend en bezegeld werd. Den 29"'D Februari werd. in tegenwoordigheid van den stations-kommandant en den radja, plegtig de Ned. vlag geheschen en gesalueerd. Twee dagen daarna begaf dt radja zich, met sterk gewapend gevolg, op uitnoodiging van den komman- dant aan buord van de Citadel. Na den radja het schip te hebben don bezigtigen, bood de stations-kommandant hem in zijne kajuit den eerewiju aanwelke werd aangenomen. Bij het verlaten van het schip werd hij mei 9 schoten gesalueerd. Volgens later ingewonnen berigten had het den radja grooten tweestrijd gekost, om tot den logt naar het schip te besluiten, Van vele zijden had men getracht hem daarvan terug te houdenen dt vrees uilgesproken, dat hij. eenmaal aan boord zijnde, naar Batavia zou worden overgevoerd. Met het stoomschip Baron Mackay vertrok naar Atchin de dirigerend) oflicier van gezondheid l8le kl.luit.-kolonel J. D. de Leeuw, sedert ander half jaar chef over het groot militair hospitaal te Weltevreden, thans be noemd tot chef over de geneeskundige dienst te Atchin. Aan den Indiër schrijft men uit Paiakombo dat daar ter plaatse lui gerucht loopt als zouden onze troepen, onder den kapitein Barthelemy, nabj Kassikan en Liantang, met een magt van den vorst van Kotta Intan slaajï geweest zijn. Er is daarbij sprake van eenige niet onbelangrijke verliezer aan onze zijde, maar ook van een volkomen zegepraal onzer wapenen. BERLIJN, 11 Mei. De gezamenlijke leden van het corps diplomatique, waaronder ook de nieuwe Turksche gezant, hebben bij graaf Andrassy eet bezoek afgelegd. BERLIJN, 11 Mei. De Reichs-Anzeiger bevestigt hetberigt, dat een com missaris der Porte met den Duilschen consul Gillet en den tolk van lid Fransch gezantschap in de haven van Salonika is aangekomen. Zij zijl] in volle uniformmet teekenen van rouwaan land gegaan. Het ondtti zoekonder leiding van den nieuwen gouverneur en medewerking du- consulaten, is dadelijk aangevangen. Bij de bevolking heerschle groot opgewondenheid. WEENEN, 11 Mei. Volgens berigten uit Salonika zijn tot nog toe l«i opzigte van de moordenaars der consuls geen maatregelen genomendoordie het garnizoen er te zwak is en er onder de Muzelmannen eene hevige ij! tatie heerscht. Men verwacht er versterking van troepen uit Konstantinopd PARIJS, 11 Mei. In de kamer van afgevaardigden vroeg Rouvier, of eeo- vervolging tegen de Figaro zou worden ingesteld, wegens een beleedigei: artikel van dit blad. Dufaure antwoordde, dat de justitie onderzoek doti en wanneer hij inlichtingen ontvangen heeft, dan zal hij de zaak in berai nemen. Tirard vroeg aan Dufaure hoe de Figaro mededeeling heeft gekrt gen van de geregtclijke stukken Hevige uitroepen werden gewisseld tui schen de linker- en reglerzijde. De voorzitter zeide het te betreurendi zulke tooneelen plaats hebbendie de waardigheid der kamer in gent brengen. ZARA, 11 Mei. De senator Pelrovsch uit Montenegro is hier doorgereis op weg naar Berlijn, waar hij, naar men zegt, een memorandum zal it dienen der opstandelingen. LONDEN, 11 Mei. Lagerhuis. Na een levendige beraadslaging werd m 334 tegen 226 stemmen verworpen het voorstel-James, tot het uitbrengc van een votum van wantrouwen in de regering over de bewoordingen, waarii de proclamatie betreffende den titel van «keizerin" is opgesteld. LONDEN, 12 Mei. Nadat den prins van Wales te Portsmouth een vz geestdrift getuigende ontvangst was ten deel gevallen, is hij ten 7 ure: Londen aangekomen. Koningin Victoria verwelkomde hem aan hel stalio: De menigte was ontelbaar. PARIJS, 12 Mei. Ricard, minister van binnenlandsche zaken, is te tui! dernacht plotseling overleden aan de hartziekte, die hem reeds lang ondermijnd) BERLIJN, 12 Mei. De keizer van Rusland heeft gisteren, dadelijku. zijne aankomst. Bismarck en Andrassy ontvangen. Te 3 ure werd bij Bi- marek de eerste conferentie met Andrassy en Gortschakofl gehouden. 5: haren afloop dineerde beiden bij Bismarck. Heden is gala-diner bij den keize Met betrekking tot de conferentie verneemt men dat haar grondslag zal if de nota-Andrassy, waarin de hervormingen voor Turkije zijn uiteengezet. KONSTANTINOPEL. 11 Mei. De grootvizier Hussein Avni-pacha is afgezet Men gelooft dat hij door Midhat-pacha of Mehemed Ruchdi-pacha opgevolf zal worden. Volgens een ander gerucht zou Hussein tot generalissimus wot- den benoemd. BERLIJN, 12 Mei. Volgens alhier ontvangen berigten uit Konstantinoi* heerscht aldaar, ten gevolge der jongste gebeurtenissen, eene groote gisliut BERLIJN, 12 Mei. Het gebeurde te Salonika en de berigten omtrent4 gisting te Konstantinopel zullen bij de drie confererende ministers nil onbesproken blijven. De toestand gebiedt den eisch dal de Christen-onder danen en de vreemden in zekerheid gesteld worden tegen uitbarstingen het fanatismus der Turken.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2