LEIDSCHE COURANT. J 870. 113. ZATURDAG 13 MEI De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3 50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.35. Det verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels t iedere regel meer 25 cents. B1NNENLAM)SCHE BEU!GTEN. LEIDEN. 12 Mei. Maandag neemt op den Hollandsehen spoorweg en ook op andere spoor wegen de zomerdienst een aanvang. In de rigting van Amsterdam en die van Rotterdam vertrekken hier dagelijks 10 treinen. Met een tiein, die ten 9 50 it. van Amsterdam vertrektbestaat nog de gelegenheid om zich ten 10.53 u. van hier naar 's llage te begeven. Ook de nieuwe lijn Amers foort— Zutphen wordt op dien dag geopend. Door de commissiëii die zich in de hoofdstad en later ook hier en elders gevormd hebben, om aan mevr. Kleine-Gartman een nationaal hulde blijk aan te bieden, ter herinnering aan haar 40-jarig jnbilaeum als iooneel- speelsler, is de volgende circulaire rondgezonden: «Onder de weinigen, die de overleveringen en herinneringen van den alouden roem der Nederlandsche tooneelspeelkunst bij ons volk door de daad hebben levendig gehouden, behoort aan mevr. Kleine-Gartman de eerste plaats. Niet alleen dat zij hare beste krachten, hare intellectuele gaven, haar kunstzin en den rijkdom van haar gemoedsleven heelt dienstbaar gemaakt aan de waardige vertolking van hetgeen vroeger en later lijden, op het gebied der dramaturgie, belangrijks en voortreffelijks hebben opgeleverd, maar zij heeft door haar voorbeeld het geloof aan de kunst, die zij beoefent, in ons land bevestigd, en met onmiskenbaar voordeel den moeijelijken strijd tegen verkeerden smaak gestreden. En zonderling genoeg, de klimmende jaren, anders de bitterste vijand van den kunstenaar, waren bij haar slechts de treden van den ladder tot hare hoogere ontwikkeling, want na veertig jaren als tooneelspcelster door leefd te hebben, staat zij daar, krachtiger dan ooit de banier van gelouterde» kunstsmaak omhoog houdende, en het zijn juist de laatste jaren geweest, die het sprekendst getuigen van hare schoonste scheppingen en van de steeds klimmende waardering daarvan door het algemeen. Up den 15Jen Maart II. vierde mevr. Kleine dat veertigjarig jubilaetim. Daarom hebben de ondergeleckenden gemeend hunnen laudgenooten een dienst te bewijzen, met hen op die feestviering opmerkzaam te maken, opdat de dankbare herinnering aan hetgeen zij door hare voordragten ge noten hebben zich pare aan de begeerte, haar op den weg der kunstbeoefe ning in de toekomst te ondersteunen. Openbare zich die belangstelling en waardering dan ook in materielet! vorm, en der kunstenaresse waardig die het betreft niet alleen opdat voor haar, als de dag der welverdiende rust aanbreekt, gezorgd zij maar ook, opdat ten haren opzigte een groot beginsel op nieuw zijne bekrach tiging vinde, dat namelijk een volk eerst waarlijk groot is, als het zijne edelste tolken weet te erkennen en te belooi.en. Dc ondergeteekenden hebben zich voor dat doel tol commission gevormd. Wie in den lande zich bij hen aansluiten en hunne taak steunen wil. zullen zij erkentelijk ontvangen. Wie zijne bijdrage wil inz nden, groot of klein, zal daarvoor dankbare opname vinden. Worde op deze wijze het geschenk eene nationale hulde aan onze eerste Nederlandsche tooneelspeelster gebragt. Een album, de namen vermeldende van hen, die aan het huldeblijk deel nemen zal mev. Kleine worden aangeboden." 's Lands middelen over de vier eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 28,369,013.30, zijnde f 671.620.43 meer dan in hetzelfde tijd vak van 1875. De raming bedroeg ƒ28,603.440.24. Men schrijft ons: De tuinders in het Westland roemen niet meer als voor veertien dagen de gunstige weersgesteldheid en den groei der veldge wassen Want, ofschoon de aspersies verzonden worden, hetgeen ieder jaar met het begin van Mei plaats vindt, groeit er bijna niets ten gevolge van bet koude, met een harden noordoostenwind gepaard gaande, weer. lie- halve menig andere veldvrucht, komen de aspersies dan ook nog maar 'schraal aan, terwijl het gras op de weilanden rood wordt en vermindert. Aan het dezer dagen gehouden officiers-examen hebben voldaan de sergeanten Luber, ÜQzy, Koolemans BeynenKoopmans, van Thiel, Gar- jeanne en Roldanus. Te Amsterdam werd gisteren de 52ste algemeene vergadering gehouden van liet iN'ederl. genootschap lot zedelijke verbetering der gevangenen. Vele afdeclingcn waren vertegenwoordigd. De voorzitter van het hoofdbestuur, mr. Domela Nieuwenhuis, opende haar met een toeepraak, waarin o. a. hulde werd gebragt aan de nagedachtenis en verdiensten van het afgestor- ven medelid dr. C. C. van Hees, en eenige beschouwingen werden gegeven over de voorstellen der staats-commissie tol het ontwerpen van een nieuw strafwetboek betreffende de uitbreiding en toepassing van het stelsel der afzonderlijke opsluiting. Terwijl hij in het algemeen zijne ingenomenheid daarmede te kennen gaf, betreurde hij dat onder de uitzonderingen was op genomen een absoluut verbod van het opleggen eener cellulaire gevangenis straf op personen onder de 16 jaren. Daarna bragt de secretaris, d'. Lau- rillard. verslag uit omtrent de lotgevallen van het genootschap in 1875, en de waarnemende penningmeester mr. 11. N. Teding van Berkhout over den financiëlen toestand. Ofschoon deze over hel algemeen gunstig is, werd de vermindering van leden in onderscheidene afdeelingen zeer betreurd. Na behandeling van eenige zaken, werd bij acclamatie besloten in den geest der rede van den voorzitter het hoofdbestuur te magtigen om le zijner tijd bij de hooge regering aan le dringen om het absoluut verbod van afzonderlijke opsluiting van personen beneden de 16 jaren niet in het nieuwe strafwet boek op te nemen en in elk geval te beperken tot kinderen onder de 14 jaren. De commissaris des konings in de provincie Friesland is gemagtigd tot bijeen reaping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op 23 Mei e. k.ter behandeling van verschillende zaken. In het hoofddisirict Ookkum is lot lid der provinciale stalen van Fries land verkozen de heer Y. Fockema, met 597 van de 796 uilgebragle gel dige stemmen. De conducteurdie dezer dagen op den centraalspoorweg van een trein is gevallen, is in het stads-ziekenlmis te Utrecht, na een vreesselijk lijden, overleden, eene vrouw en twee zeer jeugdige kinderen nalatende. In liet Liesbosch (Noordbrabant), waar zich thans honderden verlus tigen in hel heerlijk gezang der nachtegalenzijn de zoogenaamde vogel melkers druk bezig die dieren op listige wijze te vangen. Men maakt namelijk een gal in den grond en zet daarin een gewoon Noordbrabanlsch bierglas, van boven wijd en van onderen naauw, men vult den grond om het glas goed aan en legt sleehls éénen meelworm in het glas. Nu verwij dert men zich en de nieuwsgierige nachtegaal komt zien. springt in het glas bij den meelworm en kan er niet meer uit. Op deze wijze van vangen is geen verbod; wei met netten. Men meldt uit Oosterhout: De grootste boterhandelaars in ons land ijn de Gebr. Verschuur alhier en de Gcbr. Jurrgens te Oss. Beide firma's bereiden hunne boter met stoom. Behalve de grootc massa's Vt en Vte vaatjes, die in het noorden in commissie voor hen worden opgekocht, is meest alles, wat op de verkoopingen in het zuiden voorkomt, voor hen be stemd. De eerste firma verhandelt p.m. 12000 stuks Vs vaatjes per week, alzoo voor p. m. ƒ400,000. Ue boterfabrieken staan met dezen verbazenden handel in verband en voor de vermengde botersoorten wordt bijv. per week 8000 liter melk, p m. 10000 kilo margarine of gezuiverd rundvet, behalve Amerikaansehe blanke siroop, verwerkt. Behalve naar de Engelsche markt, geschiedt de verzending naar Amerika en lndië. 's GR AVENHAGE 12 Mei. Z. M. heeft den heer H. J. Westenberg, prov. inspecteur der directe belastingen enz. te Leeuwardenbenoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. de koning-groothertog heeft den hoofd-ingenieur dr. B. J. Tide- man benoemd tot officier van de Eikenkroon. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch is benoemd de heer J. 11. A van Ravenhorst, leeraar aan de hoogere burger school le Dordrecht. De Initt. ter zee 1* kl. K. A. Stakman Bosse en 11. A. Schippers, de luitt. ter zee 2' kl. jhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn en J. Wentholt. de officier van gezondheid le kl. B. Léon en de officier van administratie 2' kl. F. A. Frederiks, dienende aan boord van het schroefstoomschip het Loo worden op non-activiteit gesteld. Z. K. H. prins Frcderik vertrekt morgen ochtend ten kwartier Voor acht ure naar Neuwied alwaar hij 14 dagen zal verblijven. Wegens onge steldheid van de prinses zu Wied is de doopplegtigheid van den onlangs geboren prins tol in het begin van Junij uitgesteld. -- In de zitting van de tweede kamer van heden is, na verwerping, met 55 tegen 7 stemmen van het voorstel van den heer de Gasemhroot, om de behandeling van het ontwerp tot wijziging der milUiewet uit te stellen, het debat daarover aangevangen. De hh. van Baar. Lenting, de Biebcrstein, Gratama. Basten. Bredius en Geerlsema hebben hunne bezwaren daartegen uiteengezet. Sommigen achtten verhooging van het militie-contingent nnnoo- dig en daarom le drukkender; de beperking van vrijstellingen werd door anderen afgekeurd. De beperking van den leeftijd der plaatsvervangers tot 25 jaar werd vrij algemeen als groot privilegie afgekeurd. De hh. Stieltjes en van der Schrieck hebben hunne ingenomenheid heiuigd met het hoold- doel van het ontwerp. Maandag voortzetting. Voor het gereglshof alhier stond gisteren leregt ten 16-jarige jongen uit Rotterdam, die reeds verschillende veroordeelingen heeft ondergaan en alzoo herhaaldelijk met de gevangenis kennis maakte. Thans had hij zich te verantwoorden over een feit den 5C" Februarij jl.konen tijd nadat hij uit de gevangenis was ontslagen, voorgevallen, bestaande in het wegnemen van een kopje met ƒ16 uit de lade van een boter- eu kaaswinkel in de Hof straat aldaar. Als men hem hoorde spreken na aflegging der verschillende getuigenverklaringen, was bet ol het onschuldigste wezen der wereld voor den regter stond; met groote gevatheid had hij steeds een antwoord gereed de strekking hebbende dal de getuigen zich in zijn persoon vergisten. Hij was nooit in den bedoelden winkel geweest en zijne arrestatie had het bewijs moeten opleveren dat hij de schuldige was, maar niets van hel ontvreemde was op hem gevonden, terwijl hij geen tytl had gehad zich daarvan te ont-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1