MITTHEILUNGEN PER TELEGRAAF. fi^rgctrlijfcc Stanb. ADVERTENTIE N. ECHTSCHEIDING. lEJÜlllU I.U> ft Dit geneesmiddel is voortrefl'elijher dan alle andere. Verlag von JUSTUS PERTHES in Gotha. Justus Perthes' Gcographischer Anstall über wichtige neue Erforscliungen aul' dem Gesammtgebiete der Geographic Dr. A. PETERMAAfl. V I T S C H JL A X Bij het ontwerp tot verbouwing van het tuighuis te Berlijn tot eene «Ruhmeshalle" zijn de kosten op 6 millioen mark geraamd te vinden uit het deel der Fransche oorlogs-contributie, dat aan Pruissen is toegewezen. Het gebouw zal versierd worden met de beeldtenissen der Pruissische vorsten en veldheerenvoorstellingen der voornaamste veldslagen, tropeeën enz. Voorts zal het een museum der artillerie en der genie omvatten en eene verzameling der Pruissische veldteekeneu en wapenen, in chronologische volgorde ge rangschikt. De gouverneur-generaal van Salonika heeft aan de Porte de volgende mededeelingen gezonden over het gebeurde op den 6dcD dezer. Een jong christen dorpsmeisje, dat het Islamisme had omhelsd, was per spoor te Salonika aangekomen. Eenigc sapties (gendarmes) wachtten haar aan het station af, om haar volgens gewoonte naar de verblijfplaats van den gou verneur-generaal te zendentoen orgeveer 150 personendoor den consul der Vereenigde Stalen bijeengebragt, het jonge meisje aanrandden, haar sluijer en mantel afrukten en haar met geweld naar de woning van een christen overbragten. Dit tooneel wekte de verbittering der muzelmannen die er getuigen van waren. Weldra begaf de bijeengeschoolde menigte zich naar de verblijfplaats van den gouverneur, om de invrijheidstelling van het meisje te vragen; in afwachting van hare terugkomst, schoolde het gepeupel voor eene moskee bijeenen van dit oogenbük af waren alle pogingen der autoriteiten en der notabelen onmagtig om de menigte in bedwang te houden; en het was duidelijk, dat de orde slechts hersteld kon worden door de komst van het meisje of door de verschijning der troepen. Op dit oogen- blik kwam de gouverneur, die vernomen had dat de consuls van Frankrijk en Duitschland zich naar de moskee hadden begeven, aldaar aan, om de consuls uit de moskee te verwijderen en de gemoederen tot bedaren te brengenmaar al zijne pogingen waren vruchteloos. Daar het meisje niet kwam opdagen, begon de menigte, die zich inmiddels wapenen had verschaft en voor den ingang der moskee was zamengeschooldde ijzeren staven van de hekken te verbreken; zij wierp zich ten slotte op de beide consuls, die, niettegenstaande de wanhopende pogingen van den gouverneur, onder de slagen der aanvallers bezweken. De troepen verschenen le laatom de ver tegenwoordigers van Frankrijk en Duitschland le redden, maar zij joegen de menigte uiteenplaatsten schildwachten voor de consulaatsgebouwen en herstelden de rust. Onmiddellijk is tegen de aanleggers van den opstand eene vervolging ingesteld. BRUSSEL9 Mei. De kamer heeft in de wet betreflende den suiker accijns, met 79 stemmen, het nieuwe artikel aangenomen, aldus luidende; Indien hel belang der nijverheid het vordert, zal de regering, tot 15 Nov. 1877, een surtaxe kunnen hefïen op buitenlandsche suikers, en de noodige maatregelen kunnen nemen met het oog op eventuele wijzigingen in andere landen ten opzigte van suiker uil Belgie. De kamer keurde vervolgens het wet-ontwerp der regering betredende de telegraaf binnen Brussel goed. WEENEN9 Mei. Graal Andrassy is heden naar Berlijn vertrokken. RAGUSA, 9 Mei. In strijd met anders luidende berigtenkan verzekerd worden dat aan de alhier vertoevende vlugtelingen uit de Herzegovvina de gelden tot ondersteuning als vroeger worden uitgereikt. LONDEN, 9 Mei. In het lagerhuis verklaarde de heer Lowther, in ant woord op eene vraag van Wait, dat geen nieuwe onlusten op Barbados zijn uitgebroken, maar dat de gouverneur omtrent onlusten berigt zond. welke op Tabago zijn uitgebarsten. De oorzaak daarvan was onbekend, doch de gouverneur had er onmiddellijk het oorlogsschip Argus heengezonden. Lord Carnarvon had nadere inlichtingen per telegraaf gevraagd. PARIJS, 9 Mei. De commissie voor het budget heeft den hertog Decazes gehoord over het amendement-Tirardstrekkende tot opheffing van den ge- zantschapspost bij den Paus. Decazes bestreed het amendement, vooral met het oog op het eventuele conclave tot benoeming van den opvolger des Pausen. Het amendement werd door de commissie met 17 tegen 8 stemmen verworpen, waarop het door Tirard werd ingetrokken. STRAATSBURG, 9 Mei. De Straatsburger Zeil deelt een ontwerp van wet mede, aan de «Landesausschutz" voorgesteld, krachtens welke de keizer landswetten voor Elzas-Lotharingen zou kunnen uitvaardigen, met goedkeu ring van den bo ulsraad, zonder medewerking van den rijksdag, wanneer genoemde »Ausschutz" er in toegestemd zal hebben. BERN, 9 Mei. De regering van Tessino weigert de tenuitvoerlegging van het besluit des grooten raads, betreflende de constitutie-herziening, wijl dit met die constitutie in strijd zou zijn. BELGRADO, 9 Mei. Officieus. De beroemde Russische generaal Czernajef, vroeger geattacheerd geweest bij generaal Kaulman tijdens de Kiwa-expedilie, is hier aangekomen; waarschijnlijk staat zijne komst in verband met de leiding der troepen. Van 4 tot en imet 10 Mei 1876. BEVALLEN: E. C. Overduin, geb. Selier, Z. C. M, de Haas,geb. van den Burgh, D. C. M. Baars, geb. Kling, Z. E. W. van den Berg, geb. Hirsch, Z. E. Velthuyzen, geb. Bavelaar, D. M. E. Robijn, geb. Frankhuizen, Z. S. Nieu- wenburg, geb. Schroef, D. N. M. Koelewijn, geb. Kalkhoven, D. C. Kouw. geb. Heinkes, Z. D. G. C.ouvée, geb. Siokliuyzen, Z. A. Kost. geb. Idema, D. J, Selier, geb. Sirach, Z. - J. F. II. van Rijkom, geb. Mulié, Z. J. M. van Tiel, geb. Reyst, Z. M. Lezwijn, geb. Gerritsen, tweel. Z. D. - - A. van Akkeren, geb. Visser, Z. - C. H. Mazurel, geb. de Jong, D. GEHUWD: G. H. Maat, jm. en S. C. H. van Bree, jd. J. Lui, jm. en J. Does burg Lannooy, jd. W. van der Zeeuw, jm. en H. C. Kuyvenhovcn, jd. J.de Fey, jm. en M. Melet. jd. T. Wegman, jm. en J. de Groot, jd. C. N. van V'enetie. jm. en C. C. Kapaan, jd. A. C. van der Zon, jm. en J. Simons, jd. J. Crama, jm. en C. J. Sloos, jd. -- A. F. Rozier.jm. en A. M. Koehorst, jd. J. T. Boot, jm. en M. van Weizen, jd. - J. W. Groeneveld, jm. en J. E. Wessels, jd. C. J. Bronsgeest, jm. en A. C. Smit, jd. J. J. van der Helm. jm. en C. van Dam, wede. E. van Engelenburg, jm. en J. van Ilest.jd. OVERLEDENG. Freers, 52 j. S. C. van der Hoeven, D., 2 j. J. J. H. Dei- selman, V., 73 j. A. M. Koppeschaar, V., 43 j. M. Marlijn, D., 14 j. E. M. C. Hansen, D.. 8 m. C. Groeneveld, wede. G. Plasmeyer, 74 j. M. P. Slegten- liorst. D., 2 m. T. van der Togt, 73 j. W. van Kaathoven, D., 2 m. I. Broo- mans, 68 j. H. S. W. Beenakker, geb. la Feber, 23 j. P. de Winter, 30 j. C. M. van den Hove, D., 4 w. C. A. Sampimon, geb. van den Ende, 39 j. H. P. van der Blom, D., 20 m. Heden overleed, in den ouderdom van 72 jaren, mijne innig geliefde eenige Zuster ARNOLDINA URSULA SNOUCK VAN LOOSEN. Enkhuizen. 6 Mei 1876. M. M. SNOUCK VAN LOOSEN. Volstrekt eenige kennisgeving. Getroffen door de edele daad van J. C. NIESTEN, bij mij in dienst, die. hoewel ongesteld zijnde, zelfs onder behandeling van den Doctor was. zich evenwel niet spaarde, maar zich op hulpgeroep gekleed te water begaf en een kind van een wissen dood redde, zoo is het mij zeer aangenaam, dat ook door anderen deze menschlievende daad opgemerkt is en gewaardeerd wordt. Een blijk ontving ik daarvanwijl mij door een onbekende voor hem is toegezonden een muntbillet a ƒ10, van welke ontvangst ik den edelen gever, met zijne vriendelijke dankbetuiging, bij deze kennis geef: C. F. TIMMERMAN. In een R. C. huishouden wordt tegen 1» Augustus e. k. gevraagd een brave DIENSTBODE, goed kunnende koken en werken, niet beneden de 20 jaar, legen ƒ70 loon. Adres onder letter M bij den Boekhandelaar J. W. VAN LEEUWEN, Maarsmansteeg alhier. B(j vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Leidenvan 28 Maart 1876, is het huwelijk, tusschen ABRAHAM VAN DER BLIJ, wonende te Leiden en ENGEL1NA VAN KRAAIJENOORDook wel genaamd VAN CRAAIJENOORDTzonder beroep, gewoond hebbende te Velzen, thans wo nende te Amsterdamden 22"en Januari 1851 te Leiden voltrokken, ten verzoeke van de laatste, ontbonden door echtscheiding, ter zake van overspel. De Procureur voor de Eischcres geoccu- Leiden, 8 April 1876. peerd hebbende. [Kosteloos.] Mr. L. D. SURINGAR, Procureur. Mn i i dikwijls gevaarlijk altijd sehadelijk. (TH/ PI)Till I P V P 1 \1TFI met snelverterend copahivazuur (ijzer, mag- Mll\l/lil ILLLiV l/iliM t.L nesia. teer), zonder merkuur, ƒ2 de doos. Versterkend, bloedzuiverend, onfeilbaar tegen alle ziekten van beider kunne, nieuwe of langdurige, ontstekingen der blaas, onwille- keurige waterloozingophouding van het water, verengingen, klieren, rheumatismus. Vergen noch ontbering, noch voedings middel. Het is het gemakkelijkste, het vlugste, het spaarzaamste, het geneest altijd radicaal, zonder dat het noodig zij zjjne toe vlucht te nemen lot middelen, die dikwijls gevaarlijk zijn en de bijna bestendige oorzaak zijn van ongeneesbare ongevallenzonder heelkun dige bewerkingen. Bevinden zich in de voornaamste Apotheken. Leiden, 56 Mare, bij N. K. SWEMER. aus von 1876. Heft IV. INHAL.T: V. L. Cameron's Reise quer durch Afrika. Von E. Behm. Galdhüpig und Sneehülta. Von Hauptmann M. Ruith. Fortschritte in Neu- Sceland. Begleitworte zu Tafel 8. - Vorlaufiger Bericht fiber die im Jahre 1875 ausgefiihrlen Reisen in Kaukasien und dem Armenischen Hochlande von Dr. G. Radde und Dr. G. Sievers. SchwedischeRussische und Deut sche Reisen nach West-Sibirien. Geographische Notizen. Geographische Lileratur.- Harten:Tafel 7. Lieut. Cameron's Reise durch Afrika 1874 1875. Nach der Karle der R. G. S. London. Von A. Pelermann. Talel 8. Neu- Seeland. Von A. Pelermann.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3