BlilTEiNLAlNDSCHE BERIGTEN. zijluien trein gevallenwaardoor van 2ijnen regtervoet een toon is alge reden en hij van den val eene hersenschudding heeft bekomen. Met den volgenden trein is hij in bewusieloozen toestand alhier aangebragt; volgens uitspraak van den chirurgijn zal hij, indien hij in leven blijft, krank zinnig zijn. Onder Rijssen ontstond Zondag 11. brand in de veenderijen; 200,000 turven zijn een prooi der vlammen geworden. De leerling der hoogere burgerschool te Goes, beschuldigd van mis handeling, omdat hij een straatjongen een paar slagen over zeker ligchaams- deel had toegediend, en tegen wien ƒ25 boete geëischt was, is veroordeeld in eene geldboete van ƒ3. Op de veiling der verzameling schilderijen van Oud-Hollandsche mees ters, nagelaten door den heer Neville D. Goldsmid, te 's Gravenhagewelke op Donderdag en Vrijdag 4 en 5 Mei jl. te Parijs in het hotel Drouot plaats heeft gehad, zijn een twaalftal belangrijke stukken voor de Nederlandsche regering aaugckocht geworden. Deze stukken zijn: N°. 4. Bartholemeus van der Ast, "Schelpen op een tafel", op koper geschilderd, voor 41 fr. Corne lius Bega, geboren te Haarlem in 1620, "Herberg", 720 fr. N°. 11. Abra ham van Beijeren, «Visschers", 2000 fr. N°. 30. Gerard Dou, "Stilleven", 3150 fr. N°. 45. Frans Hals (de jonge), "Stilleven", 155 fr. N*. 47. Dirk de Heem, "Doode vogels op een tafel", 130 fr.. N°. 54. Gisberl d Honde- coeter, "Vogels", 405 fr. N°. 68. Nicolaas Maas, "Diana omringd door hare nymphen, waarvan er eene bezig is hare voeten te wasschen", 10000 fr. N". 82. Jan Molenaar, "Herberg met dansende en rookende boeren", 1780fr. N°. 101. Antonie Stevens genaamd Palamedes"Scène in een wachthuis", 510 Ir. N°. 105. Picter Simonsz. Potter, "Landschap, waarin herders met hunne kudden", 150 fr. N°. 116. Karei Slabhaert, «Gezigt in eene ves ting'. 800 fr. 's GRAVENHAGE. 10 Mei. Door Z. M. is benoemd tot 11D». commissaris in Zeeland jh'. -,r. VV. Six. Door Z. M. zijn benoemd tot vertegenwoordigers der Nederlandsche regering op het congres, verbonden aan de tentoonstelling van wetenschap pelijke werktuigen te Londen, dr. P. L. Rijke, staatsraad in buitengewone dienst, hooglceraar te Leiden, en dr. J. Bosscha Jr., hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft. Tot burgemeester der gemeente Lithoijen is benoemd de heer N. Dijk- hofï, ten einde die betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burge meester der gemeente Lith. De heer 11. J. W. Costingontvanger der directe belastingen te Ak- krum. is als zoodanig benoemd te Kollum. Door Z. M. zijn benoemd: tot ingenieur van den waterstaat le kl. de ingenieur 2' kl. J. W. G. Stieneker; tot ingenieur van den waterstaat 2e kl.de ingenieurs 3e kl. J. Mulder en jhr. H. van Capellen, eerstge noemde buiten bezwaar van 'srijks schatkist; tot ingenieur van den water staat 3e kl.de adspirant-ingenienrs jhr. C. J. de Jong van Beek en Donk en 11. P. J. Tutein Nolthenius, en tot adspirant-ingenieur van den waterstaat, de civiel-ingenieurs J. G. Ermerins en D. J. Steyn Parvé. Bjj kon. besluit is benoemd tot commissaris over de straatwegen van Deventer naar Oldenzaal. Zwolle en Voorst, van Holten naar Wierden en van de Gietelsche brouwerij naar de Woeste Hoeve, de heer mr. R. C. Nieuwen- huys. wonende te Deventer. Aan den lieer G. van Polanen Pctel is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden voor de Philippijnsche eilanden. De luit. ter zee 2' kl. C. Hoffman is bevorderd tot luit. ter zee 1' kl. De minister van marine zal Vrijdag aanst. en die van binnenlandschc zaken Zaturdag aanst. geen gehoor vcrleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is art. 1 van het voor stel van den heer Gratama, tol afschaffing der jagtwet, na bestrijding door den minister van justitie en andere sprekers, verworpen met 39 tegen 25 stemmen, waarop het voorstel is ingetrokken. Morgen is het ontwerp be tredende de tandheelkunde aan de orde. Bij de kamer zijn ingekomen wels-ontwerpen tot regeling van het Neder landsche muntwezenen houdende nadere bepalingen omtrent de verwissel baarheid van muntbilletten. De wettigheid van de verkiezing der heeren de Vries en Kips tot leden van den gemeenteraad is aan twijfel onderhevig, ten gevolge van het feit dat bij de primitive stemming, waartoe de kiezers den 18Ilen April waren opgeroepende stembus ten 5 ure is gesloteneen tijdstip in strijd met de bepaling der kieswet, volgens welke de stemming tusschen 1 September en 1 Mei ten 4 ure moet afgeloopen zijn. Nu is de vraag gerezen of deze in formaliteit door de herstemming, die overeenkomstig de eischen der wet ge schiedde. is Ie niet gedaan. De commissie tot onderzoek der geloofsbrieven der nieuw gekozen leden, die na aanneming der benoeming deze stukken hebben ingeleverd, zal die quaestie hebben op te lossen. Met het oog op dit geval liet de burgemeester, die op magtiging van den raad in den regel de leden der commissie aanwijst, hunne benoeming over aan den raad, die bij meerderheid van stemmen als zoodanig verkoos de hh. m,s. de Pinto. Eyssell en Hanlo. benevens den heer mr. van Geuns, als plaatsvervanger. Na een rustigen nacht is de toestand van den beer Groen van Prin- sterer niet verminderd. Wij vernemen, dat Hendrik Jacobus Jut cassatie heeft doen aanteeke- ncn van het arrest, waarbij hij tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld. Tevens vernemen wij, dat zijne huisvrouw, Christina Goedvolkin de regter- lijke uitspraak te haren aanzien zal berusten. D Op de Kalvermarkt, die gedurende deze kermis door een drietal draai molens is ingenomenis gisteren avond van een dier caroussels de spil ge broken. ten gevolge waarvan het gevaarte met zijnen zwaren kinderlast cenigziiis kantelde. Dat dit ongeval bij de menigte schrik verwekte, laat zich begrijpen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Op last der policie is deze molen gesloten en reeds heden door een ander vervangen. EUGELAND. LONDEN 9 Mei. De prins van Wales zal Donderdag in Engeland terngkeeren. Voor eene luisterrijke ontvangst is alles gereed. De prinses van Wales zal zich Woens dag met haar gezin naar Portsmouth begeven met het jagt Alberta en daarin overnachten. De Serapis wordt reeds Donderdag ochtend vroeg op de hoogte van het eiland Wight te gemoet gezien. De toeloop der bevolking te Lissabon, om de Serapis te bezigtigen, was zoo groot, dat de vergunning ingetrokken werd, uit vrees voor ongelukken op de rivier, wijl er geen water-policie bestond. Donderdag jl. ontving het vaartuig net bezoek van tienduizend personen. Te Dublin is eene meeting gehouden, onder leiding van het parlements lid Sullivanom adhaesie te betuigen aan het thans bij het parlement inge diende wets-ontwerp tot sluitingop Zondagvan de tapperijen in Ierland. Ruim 10000 personen waren tot dat doel bijeengekomen. Blijkens een verslag van den inspecteur van voedingsmiddelen te Sal- ford waren van 100 proefjes melkbij verschillende melkverkoopers ge haald. 63 vervalscht, sommige met 28 pCt. water. Berigten uit de Vereenigde Staten melden dat in den spoorwegtunnel, die onder Bergen Hill in Jersey-City wordt geboord, een dynamiet-magazijn in de lucht is gevlogen. Geheel de stad New-York hoorde en voelde den schok; te Jersey-City zijn honderden gebouwen beschadigd; te New-York bepaalde de schade zich tot het breken van glasruiten. Te Chicago heeft een orkaan gewoed, die een schade van 250.000 dollars aanrigtie. Een man werd gedood en 15 gekwetst. Geheele huizen werden stukgeslagen. De houten trottoirs werden vernield. Bijna alle schepen in de haven verloren masten en zeilen. FKAKKRMH. Bij de kamer van afgevaardigden is door 14 leden een wets-ontwerp ingediend tot verlaging van het briefport. In de memorie van toelichting worden de volgende cijfers aangevoerd. Uit de internationale statistiek blijkt dat per hoold der bevolking gemiddeld jaarlijks 25 brieven geschreven worden in Engeland, 18 in Zwitserland, 15 in de Vereenigde Staten, 9 in Duilschland4 in Oostenrijk en Spanje; in Frankrijk en Italië bedraagt dit gemiddeld jaarcijfer 3. De voorstellers schrijven deze lage plaats, door Frankrijk in de vergelijkende statistiek ingenomen, hoofdzakelijk toe aan de wegens den drang der omstandigheden in 1871 geschiede aanzienlijke ver hooging van het briefport, welke niet alleen de ontwikkeling van het post wezen tegengehoudenmaar ook in zooverre verkeerd gewerkt beeft dat zij de voor de schatkist benoodigde vermeerdering van inkomsten niet heeft geleverd. Bij het wets-voorstel wordt het enkelvoudig briefport, met in gang van 1 Januarij 1877, vastgesteld op 10 centimes (voor 15 gr.) voor brieven, en op 5 centimes voor briefkaarten. Het port vermeerdert met 5 centimes voor elke 10 gr. of onderdeelcn daarvan boven het enkelvoudig ge- wigt. Voorts worden de kosten der binnenlandsche telegrammen daarbij verminderd lot 50 centimes voor een telegram van hoogstens 20 woorden, met eene verhooging van 5 centimes voor elke serie van 5 woorden of ge deelte daarvan boven de eerste 20. De commissie voor de begrooting heeft plan de tractementen en emo lumenten der hoofdofficieren van den staf te verminderenook is er spraak van de afschaffing der koffij, die tegenwoordig aan het leger verstrekt wordt. Hierdoor zouden, naar Gambetta, de voorzitter van genoemde commissie, meent, ettelijke millioenen bespaard worden. Bij het bezoek door Mac Mahon aan de stad Orleans gebragt werd hij in de hoofdkerk ontvangen door mgr. Dupanloup, omringd van zijne geeste lijkheid. De bisschop hield tot den maarschalk eene toespraak. "De stad Orleans", sprak hij//viert thans twee feestenhet vreedzame feest van den landbouw en het feest van een strijdhafte vrouw, de redster van onze stad en van Frankrijk. Er is tusschen deze beide feesten, die de godsdienst gaarne zegent, eene treffende harmonie, en beider luister verdiende, mjjn- heer de maarschalkdoor uwe tegenwoordigheid verhoogd te worden. Het feest van Jeanne d'Arc brengt ons in herinnering, hoe God eertijds Frankrijk beschermde, en het leert ons, dat, zoo het goed is dat een volk op zich zelf rekent en moediglijk werkzaam is voor zijne wedergeboorte, het ook den blik naar boven moet wenden, tot Hem, die het lot der natiën in Zjjne hand heelt. En daarom, mijnheer de maarschalk, komt gij in deze kerk. waar Jeanne d'Arc neergeknield lag, de goddelijke hulp afsmecken, die de volken en de hoofden der volken, in de dagen van crisis vooral, niet kun nen ontberen. Dat God uwe gebeden en de onze verhoore! Dat Hij zijne meewarige blikken van vroeger naar ons dierbaar vaderland rigte! Dat Hij aan den stoffelijken voorspoed de Christelijke grootheid pare, en dat Hy u, wiens edel hart hel zoozeer verdient, die hoogere ingevingen doe geworden, welke oorzaak zijn dat er, in de ure des gevaars, een man gevonden wordt van het sterke ras, van hen, door wie, gelijk de Schrift zegt, het God be- haagt zijn volk te redden. De bekende generaal der commune, Cluseret, heeft uil Genève den I volgenden brief aar. den Gaulois gerigt: "In uw nommer van 2 dezer schrijft gijdat ik maarschalk Mac Mahon om gratie verzocht heb. Ik weet niet, hoe men er toe gekomen is mij dien smaad, den grootsten dien ik denkbaar acht, aan le doen. Had men mij gevangen genomen en dan dood geschoten, ik zou de zaak heel natuurlijk gevonden hebben. Ware Mac Mahon of Thiers in mijne banden gevallenzij zouden hetzelfde lot onder- I gaan hebben. Dat is "de bonne guerre"(ecnige woorden die het blad niet heeft durven opnemen.) Men schenkt gratie aan de lieden, die schoe nen maken in de gevangenis of moesten maken, Lieden van mijn soort doodt men; men beschimpt ze niet!"

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2