LEIDSCHE COURANT. V. 110. 1870. WOENSDAG 10 MEI. ST ADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs er Covrant is fier vierendeel jaars 3.franco p. p. 3 50, met hei f'erslag der liandelingen van den Gemeenteraad j 3.35franco p. p. f 3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaart. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke, nomniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertenlifin is van 1—4 regels 1.— iedere regel uieer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n». 95), tot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, die ge vaar. schade of hinder veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is ver leend aan Johannes Matthijs Benjamin Bakker, alhier, tot het oprichten van eene inrichting waarbij stoom wordt gebezigd tot hel drijven van een draaibank iu hel perceel Oude Vest, wijk 6. n». 67. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 Mei 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 9 Mei. Aan den verjaardag van H. K. II. prinses Marianne werd heden op de gebruikelijke wijze gedacht. Bij beschikking van den minisler van financiën is J. Splinter, Maren». 14, aangewezen als depothouder voor den verkoop van postzegels, briefkaarten en andere postformuliercn. Door de prov. commissie te 's llage werden gisteren in de wiskunde afgenomen 8 examens; 3 candidaten werden afgewezen en 5 toegelaten, te weten, de hli. J. J. Hissink, J. V. Wieneke. uit Delfshaven; J. Kelder, P. Poot en P. II. van Roon, uit Rotterdam. Van de 7 candidaten voor de landbouwkundige akte werd 1 afgewezen en zijn 6 toegelaten, de hh. J. Dammers, M. van Dorth, A. Lankester, uit 's Gravesande; W. H. Hasselbach, W. G. van der Waals, uit Leiden; C. van Rooyen, uit Maasdam. Het stoomschip Foorwaartsvan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 8 Mei van Napels vertrokken. - Te Amsterdam is eene vergadering gehouden ter bespreking van het algemeen stemregt. Een 100-tal personen, meestal werklieden, vonden het nuttig en noodig, dat het ingevoerd werd en besloten daartoe hun best te doen. Eene commissie is benoemd, die in eene over veertien dagen te hou den vergadering een concept-adres zal voordragen, een uitvoerig stuk, waarin hel voor en bet tegen overwogen wordt; is dat definitief vastgesteld dan zal geheel Nederland opgeroepen wordenom daaraan zijne adhaesie te hechten. Ook te Arnhem is eene vergadering gehouden ter bespreking van dat vraagstuk, waarin besloten is alle pogingen te ondersteunen, die tot invoe ring van het algemeen stemregt kunnen leiden. Die vergadering ging uit van het Algemeen Nedcrl. Werkliedenverbond. Uit Rotterdam meldt men: Steeds blijven de aanvoeren van schol uit Engeland aanhouden en somtijds in zeer groote partijen. Onder meer was dit in de afgeloopen week het geval, daar zoowel van Grimsby als van Hull ruim 1500 vaten schol werden aangebragl. een gewigt van 125.000 kilogr. uitmakende. De overgrootc massa van deze aanvoeren is bestemd voor de droogerijen te Scheveningenen worden daarvoor, al laat de qualileit soms veel le wenschen, goede prijzen besteed, daar bij gemis aan kloeke soorten van schol, zooals deze steeds zijn, langs onze kusten, de kooplieden wel genoodzaakt zijn zich naar het buitenland te wenden, om hunnen visch- liandel niet tot hel uiterste te moeten inkrimpen. Te Rotterdam wilde gisteren namiddag een persoon uitwijken vooreen sleperswagendie een brug kwam afrijden. Hij kreeg daardoor een stoot van het lamoen tegen de borst en viel op den grond. Niettegenstaande de slcpersknccht alle moeite deed om het paard in te houden, is een der wie len over bet lioold gegaan, zoodat hij onmiddellijk dood was. Als eene bijzonderheid meldt men, dal iemand, die zich dezer dagen te Haarlem van het leven heeft beroofddoor de goede zorgen van zijne vrouw als lid van niet minder dan 10 begrafenisfondsen of levensverzekering maatschappijen was ingeschreven, le zamen voor eene verzekeringssom van ruim ƒ2700. De lieden behoorden tot den kleinen burgerstand, onder welke gewoonlijk geenc of niet veel deelnemers tot zulke booge verzekeringen wor den gevonden. C.) Naar men verneemt heeft wijlen mr. J. Viruly van Vuren en Dalem eene gift van ƒ1000 vermaakt aan de herv. diaconiën dier gemeente; twee derde dier som aan die te Vuren en een derde aan die te Dalem. Men meldt uit Drillen: Als een voorbeeld hoe onvoorzigtig het is, ge laden vuurwapenen te leggen onder hel bereik van ongeoefende handen, diene hel volgende: Een meisje, de kamer van een bij haar ouders inwo nend heer schoonmakende, vond op de kagchel een revolver liggen. Niet wetende dat het geladen was, neemt zij bel wapen al spelende in de hand en legt aan op haar vriendindie in de deur met haar stond te spreken. Het schot ging af, voordat zij het wist, en trof de vriendin in het bovenbeen. De wond is gelukkig niet doodelijk. Tc Velp vierden Zondag 11. de heer J. J. H. Verhulst en zijne eclitge- noote, mevr. Verhulst-Rochussen, hun zilveren echtfeest. Door eene commissie werd bunnamens een aantal voorstanders der kunst uit verschillende -plaatsen des lands, een huldeblijk aangeboden. Te Zwolle hebben gedurende 14 dagen een 12-jarig meisje en een 10-jarige jongen bijna eiken middag een armbus in de r. k. kerk aan de Ossenmarkt aldaar bestolenzonder dal het werd opgemerkt. De gestolen gelden werden des avonds versnoept. Tegen deze jeugdige deugnieten, die zich reeds vroeger moeten hebben schuldig gemaakt aan dieverijenis proces verbaal opgemaakt. Te Deventer speelden Zattirdag avond eenige kinderen in de Voorstad, en trokken daarbij elkander met een trekwagen, toen een van hen, een jongen van bijna 8 jaren, die er op stond, het evenwigt verloor en er ach terwaarts afvielwaarbij hij met het hoold zoodanig op de steenen leregt kwam, dal hij spoedig overleed. De gemeenteraad van Breda heelt eene missive ontvangen van de rege- lings-commissie voor den aldaar gehouden internationalen tooneelwedstrijd, onder inzending der rekening, verzoekende uitbetaling der toegekende 500, zich tevens aanbevelende voor eene ruimere tegemoetkoming, daar het na- deelig slot ƒ1177.50 bedraagt. Een te Breda te huis behoorend onderofficier, voor eenige dagen in een dorp nabij Breda met verlof, is daar door een paar boeren zoodanig mishandeld, dat hij thans ziek in het hospitaal ligt. Zij meenden, dat hij verboden omgang hield met een minderjarig meisje, wat echter gebleken is niet het geval te zijn. 's GIUVENHAGE. 9 Mei. Tol ontvanger der directe belastingen te 's llerlogenbosch is benoemd de lieer J. W. G. A. van Nouhuys, thans te llarlingen, en aan den heer G. N. A. F. Pellzer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rijks ontvanger te Aalten. Aan den heer A. Knottenbelt, te Vlaardingen, is magtiging verleend tot Uit gelijktijdig bekleeden der betrekking van notaris te Vlaardingen, met bet ambt van ontvanger der gemeente Vlaardinger-Ambacht. De apotheker 2Je kl. bij de zeemagt H. J. Helderman wordt geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. - liet schroefstoomschip het Loo wordt met den 15den dezer buiten dienst gesteld en de komuiandanl van dien bodem, de kapitein-luit. ter zee E. L. baron van lleeckeren van Walieneervol van het bevel ontheven en op non-activiteit gesteld. Z. K. 11. prins Hendrik is heden ochtend ten 7 u. 45 m. naar Amster dam vertrokken. De 66* geboortedag van H. K. H. prinses Marianne, tante des konings, werd heden in de hofstad op de gewone wijze herdacht. Ten 12 ure werd voor den generaal-majoor Michelholï, plaatselijk kommaudant, door het gar nizoen parade gemaakt, liet bevel over de troepen werd gevoerd door den kolonel 'van Gbeel Roëll, opgetreden kommaudant van hel nieuw gefor meerde 2e reg. veld-artillerie. -De hooge raad nam heden o. a. in behandeling het cassatieberoep van den landbouwer H. C. Eyking, die door het geregtshof te Amsterdam ver oordeeld is tot 45 dagen celstraf wegens het doen ontslaan van gevaar voor een spoortrein, hetgeen hij bad kunnen en moeten voorzien. De reqnirant passeerde voor eenigen tijd met zijn tilbury, bespannen met een paard, den rijksweg van Amsterdam naar Weesp, op het oogenblik dat aan den Omval nabij Amsterdam de overweg werd gesloten. Hoewel het hek aan den eeneu kant nog open was en de spoor weg wachtster een sein gaf' om niet door le

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1