ZATUKBAG 6 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Couranl is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3 50, met het herslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 s jaars. buiten de expeditiekostenAfzonderlijke nornrners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. BINiNEiNLANDSCHE BEMGTEiV LEIDEN, 5 Mei Bij kon. besluit van 2 Mei 11. is aan den heer J. Seelig, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van administratie over de gevangenissen alhier, en is benoemd tot lid van gemelde commissie van administratie de heer E. van der Velde Erdbrink, oud-kapitein ter zee, wonende alhier. Men verneemt van goederhand, dal Z. M. de koning, overeenkomstig den wensch van den academischen senaat, aan den heer Gevers van Ende geest lloogstdeszelfs verlangen heelt doen blijken, dal hij zijn verzoek om ontslag als curator onzer hoogeschool zou intrekken. Wij hopen, in het belang der academie, dat de heer Gevers aan dien wensch des konings zal gehoor geven. Ten aanzien van den heer Philipse zou hetzelfde verzoek aan Z. M. gerigt zijn, ii.dien niet, behalve nog andere redenen, de sLaat zijner gezondheid hem het voortdurend bekleeden van dien post onmogelijk maakte. Op den 15^° Maart jl. was het 40 jaren geleden dat de zoo teregt ge waardeerde tooneelkunstenaresse mevrouw Kleine - Gartman het tooueel be trad, waarop zij sedert zoo vele overwinningen vierde. Eeue commissie te Amslerdam, gevormd uit mannen van talent en invloed, wenschte haar een nationaal huldeblijk aan te bieden, en assumeerde zich te Leiden de hh. E. Baak, O. C. J. W. graaf van Bylandt, J. M. E. Dercksen, P. L. C. Driessen, P. N. Engelberts, D. E. van Heyst, mr. C. W. Hubrecht, A. L. C. Kleyn, d'. R. Koopmans van Boekeren. B. F. Krantz. jhr. W. G. van de Poll, jhr. VV. J. C. Rammelman Elsevier, d". A. M. L. Riimke, D. A. Schret- len, prof. C. P. Tiele, E. van de Velde en W. P. Wolters. Deze sub-com missie vergaderde Woensdag 3 dezer en benoemde een dagelijksch bestuur, bestaande uit de hh. mr. C. W. Hubrecht, voorzitter; E. Baak, praeses van het studentencorps, ondervoorzitter; D. A. Schretlen, penningmeesteren J. M. E. Dercksen, secretaris, die eerlang pogingen zullen aanwenden om aan het plan der Amsterdamsche commissie uitvoering te geven. De leden der Leidsche Koraal-vereeniging voerden gisteren avond in de Zaal-Noordeinde, onder leiding van den heer K. de Jong. eenige zangstuk ken uit, waaronder de Paasch-caniale, door onzen stadgenooi, den heer Joh. J. Eggers gecomponeerd woorden van onzen zoo gunstig bekenden dichter Holdijk. De cantate ntaakt op den toehoorder den indruk van het verhe vene onderwerp, waaraan deze lofzang gewijd werd. en bevat in de soli en koren treffende en schoone muziek. Vooral een duo voor tenor en barylon en het slotkoor is hoogst muzikaal en geeft omtrent de dichtgave van den componist gunstige gedachte. Nog lal van liedereu en zangen van gods dienstige strekking werden voorgedragen, en teregt met stichting aange hoord, waartoe de verdienstelijke tenor-zanger, die deze vereeniging onder hare leden telt, veel bijbragt. Üs. Brouwer, die deze bijeenkomst met een inleidend woord over den geestdrift opende, sloot haar met een hartelijk woord aan de zangers, hunnen directeur en den componist. In het Jan-Michielshof, aan de Pieterskerkstraat, heeft eene eenvoudige feestviering plaats gehad. Eergisteren was het 25 jaren geleden dat de heer P. I. de Fremery regent van het gesticht werd. Bij die gelegenheid werd hem van wege de ingelanden een geschenk aangeboden. In den avond van gisteren werden deze van zijnentwege in de regentenkamer onthaald. De heer de Fremery was met zijne mederegenten daarbij eenigen tijd aanwezig. In eene genoegelijke stemming bragt men den avond door. Naar wij vernemen, heeft het II. M. de koningin behaagd, het week blad voor dames De Huisvrouwuitgegeven bij de firma Nijgh van Dil- mar te Rotterdam, met hare inteekening te vereeren. Door de prov. commissie te 's Ilage werden gisteren geëxamineerd 7 candidaten voor de wiskunde; 3 werden afgewezen en 4 toegelaten, als: M. Maassen, uit Katwijk; A. P. J. Pruyn, uit Leiden; J. Radersma, van Ter Aar; C. van Swieten, uit Delft. Voor de acte in lloogduitsch werden geëxamineerd 6 candidaten1 werd afgewezen en 5 werden toegelatente weten: M. Ch. H. J. Cramerus, A. S. Schoevers, I. D. Smits, uit 's Ilage; I. Ch. Kesler, uit Delft, LI. Robberse, uit Oiidewater. Van den Nederlandschen gezant te Konstantiuopel is mcdedceiuig ont vangen van een op 13 April, door den Nederl. gedelegeerde bij den oppersten gezondheidsraad aldaaraan hem gerigt rapport betreffende de pest in Mesopolamie. Uit dat stuk blijkt dat volgens de uit Bagdad ontvangen telegrammen van 1 tol 8 April door de gezondheidscommissie aldaar geconstateerd wa ren 256 pestgevallenwaarvan 179 een doodelijken afloop hadden gehad. In den loop van den 9,lr" April waren daarbij gekomen 74 nieuwe ziekte- en 31 sterfgevallenen den 10den 56 ziekte- en 26 sterfgevallen. De toestand werd zorgelijker en men vreesde voor nog erger; in de kazerne van het garnizoen alsmede in de gevangenis waren eenige pestgevallen voorgekomen, en tot overmaat van ongeluk heerschte er oneenigheid tusschen den gouver neur en de gezondheidscommissie, ten gevolge waarvan de voorzorgmaatrc- gelen, welke de omstandigheden dringend vereischten, niet genomen wer den. Te llilleh bleef de ziekte op dezelfde hoogte als in de vorige week toen er 112 gevallen, waarvan 56 met doodelijken afloop, aangegeven wa ren. Te Kerbelah bleef de gezondheidstoestand goed; daarentegen bleef de ziekte te Nedjef-Ali en te llamrah heerschen, zonder echter eene zorgwek kende uitbreiding te erlangen. De opperste gezondheidsraad had het noodig geoordeeld twee geneesheeren af te vaardigen, waarvan de een zich regl- streeks naar Mossul, de ander naar Diarbekir zal begeven, ten einde zoo noodia maatregelen te nemen om de verspreiding der ziekte buiten de grenzen van Mesopolamie tegen te houden. Me Staatscourant bevat het verslag over het jaar 1875, door den raad van toezigt op de spoorwegdiensten aan den minister van binnenland- sche zaken uitgebragt. Door den algemeenen secretaris der maalschappjj tot Nut van 't Alge meen wordt aan belanghebbenden berigt dat geen der antwoorden, inge zonden op de in Auguslns 1874 uitgeschreven prijsvraag over de beste wijze van armverzorging, bij de commissie van beoordcelingde vereischte meer derheid van stemmen lot toekenning der uitgeloofde premie beeft verworven. Zij, die bunne haudschriftep terug verlangen, moeten zich vóór 1° Julij aanst. bij hem aanmelden, met mcdedeeling van de kenspreuk, waaronder het ge- schrift werd ingezonden, voorts met opgave van de eerste en laatste regels van het handschrift, en verder van die bijzonderheden, waaruit voldoende blijkt, dat de aanvrager de regtmatige eigenaar is van het aangevraagde. Blijkens ontvangen mededeeling van de directie der stoomvaart-maat schappij //Nederland", is het stoomschip Lartington te Port Said bevracht om de voor Batavia. Samarang en Soerabaija bestemde lading van het stoom schip Prinses Amalia over te brengen. De lading voor Padang benevens de monsters en pakjes zouden per Drenthe of Prins Hendrik worden ver- i zonden. De Lartington is 1 Mei van Port Said naar Suez vertrokken. Volgens later berigt heeft het stoomschip Prins Hendrik het detachement suppletie-troepenalsmede 65 ton lading van de Prinses Amalia over genomen. Het stoomschip Prins Hendrik heeft in den nacht van 4 Mei de reis naar Batavia voortgezet. Bij de algemeeue vereenigde commissie voor den watersnood te Am sterdam is tot dusver ƒ210,688 59 ontvangen. Volgens het Pad. is de heer dr. A. van der Linde door de Pruissische regering aangesteld lot bestuurder van de landsboekerij te Wiesbaden. Door het prov. kerkbestuur van Drenthe zijn geëxamineerd en toege laten tot de Evangelie-bediening de hh. Veen en Snethlage, van de Utrecht- sche hoogeschool, en door het prov. kerkbestuur van Gelderland de hh. A. J. Ruys et: P. H. Versteeg, mede van die hoogeschool. Te Haarlemmermeer zijn weder twee koeijen wegens longziekte ont eigend en afgemaakt. Sedert December jl. was die ziekte aldaar niet waar genomen. Te Arnhem werd eergisteren nacht inbraak gepleegd in een gemeubi leerde kamer in de Bakkerstraat, bewoond door mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, substituut-griffier bij het geregtshof te Arnhem. De dader wist zich door middel van een ladder en het openschuiven van een raam toegang tot de kamer te verschaffen. Niettegenstaande de afwezigheid van den bewoner, bepaalde de diefstal zich uitsluitend tot het ontvreemden van een schrijfcassette, geen geldswaarde, doch papieren bevattende. Des mor gens vond men nog het raam geopend en de ladder daarvoor staan. Te Wilp is dezer dagen de boerderij, bewoond door J. Stroppel en toebehoorende aan den heer Alberts te Deventer, geheel afgebrand. Daar de

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1