LEIDSCHE €011 RAAT. 1876. VRIJDAG 5 MEI 106. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs ter Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. r'3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expediliekoslen. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 6168 der Handelingen van den Gemeenteraad. B1NNENLANDSCHE BERJGTEN. LEIDEN. 4 Mei. Bjj kon. besluit van 18 April jl., is aan F. Vermeulen, gewezen be waarder 2e kl. in het huis van militaire detentie nabij Leiden, verleend een pensioen ten laste van den staat van ƒ208 's jaars. De minister van marine heeft, ten vervolge op vroegere aankondiging, ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in dit jaar bij het kon. insti tuut voor de marine worden opengesteld: 48 plaatsen voor adelborsten 3ekl. voor de zeedienst; en 6 plaatsen voor adelborsten 3C kl. voor de mariniers. Het admissie-examen zal aanvangen in de maand Junij aansl. Ouders of voogden, die verlangen hunne zonen of pupillen voor adelborst te doen in aanmerking komen, moeten vóór of uiterlijk op den laatsten Mei aanst. aan den minister van marine een óp zegel geschreven verzoekschrift indienen. De minister van koloniën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid, die bij het bataillon mineurs en sapneurs bestaat tot opleiding van jongelingen voor het kader der genietroepen van het Nederl. Indische leger. De voorwaarden worden door de Staatscourant medegedeeld. Blijkens berigt van Zr. M». consul-generaal te Bern heeft de Zwit- sersche bondsraad de vroegere toegestane, maar van 1 September 1875 af ingetrokken vergunning, om koffij en suiker gedurende een termijn van zes taaanden in doorvoer te vervoeren, van 1 Mei 1876 af wederom van kracht verklaard. De altijd gevreesde koude Meidagenschrijft men onszijn weder aan gebroken. liet is een hoogst zeldzaam geval als Mei zonder die dagen te genieten geeft. Alom tallooze bloesems met eenen mooijen zonneschijn, daarentegen een scherpe noordewind met nachtvorst, die doorgaans tot de helft der maand aanhouden en de blijde verwachting van velen verijdelen, dat is de werkehjke toestand. Door de prov. commissie te 's Hage werden gisteren voor de Engelsche taal 5 candidaten geëxamineerd, 2 werden afgewezen en 3 toegelaten, als de hh.W. K van Driel, uit 'sHage; J. J. Hofïmann, uit Gorinchem, en J. H. Nijan te Voorburg. Er waren 8 candidaten voor de acle in de wis kunde, 4 werden afgewezen en 4 toegelaten, als de hh.: S. Glans, W. 11. L. KuykW. F. Pfeiffer en G. Siliakus, allen van 's Gravenhagc. Het stoomschip Madura heeft op 19 April de reis van Padang naar het Nieuwe Diep voortgezet. In het hoofdkiesdistrict Wijchen is tot lid der provinciale staten van Gelderland verkozen de heer A. J. J. A. H. M. Hengst, notaris te Wamel. Aan den heer J. H. Wientjes, r. k. priester en pastoor der Sint Jans- kerk te Schiedam, is, op zijn verzoek, om reden van gezondheid, ontslag verleend uit die betrekking. Hij is benoemd tot rector van het nieuwe pen sionaat te Voorschoten. -- In zake de moeijelijkheden in het beheer der Missouri Kansas Texas- spoorwegmaatscbappijis door de Nederlandsche belanghebbenden eene be langrijke beslissing genomen. Ten gevolge eener reis van den heer II. J. de Marez Oijens, lid van het comité, dat de bescherming der belangen van de houders van fondsen in deze maatschappij had op zich genomennaar Ame rika, is eene regeling tot stand gekomen, die nagenoeg alle partijen bevre digt. Deze regeling werd eenstemmig door de vergadering goedgekeurd. Vertegenwoordigd waren: 1,481.000 doll, obligatien eerste hypotheek640.000 doll, obligatien, Union Pacific Southern Branch en 25,588 doll. Shares en Scrips. {li bi.) De gemeenteraad van Waddinxveen heeft zich tot den minister van binnenl. zaken gewendmet verzoek om de Gouwe onder beheer van den staat te brengen of zoodanige verbeteringen aan de waterkeeringen door onderhoudspligtigen of andere corporatiën te doen aanbrengendat een zoo algemeen en belemmerende ramp als onlangs plaats hadwaarvoor het ge vaar bij het toenemend verkeer van scheepvaart en handel toeneemt, kunne worden voorkomen. In dit adres wordt er mede op gewezen dat de tegen woordige kaden niet bestand zijn tegen de afzuiging door de stoombooten te weeg gebragt. Te Botterdam werden gisteren van de Willemskade vervoerd met een sleperswagen, langs de Boompjes, 13 digt gespijkerde kisten, die gedurende het vervoer begonnen te rooken, zoodanig dat de sleepersknecht, nabij de Draaisteeg gekomen, bet verder vervoer ongeraden achtte, waarom, in over leg met de policiede kisten aan de waterzijde aldaar werden gelost en geopend, waarna de inhoud door een deskundige is onderzocht, die te ken nen gaf dat de flesschen, waarvan er 8 in iedere kist aanwezig waren, wa ren gevuld met Brominium. eene vloeibare stof, nagenoeg gelijk aan vitriool. In een dier kisten waren de 8 flesschen defect geraakthetgeen een hevigen rook en stank verspreidde, zonder dat er echter gevaar voor brand of ont ploffing te duchten was. Van de 12 overgebleven kisten zijn de daarin aan wezige flesschen met gips verzekerd en vervoerd naar het grasperk bij de Westerhaven, terwijl de defecte kist met inhoud, na onschadelijk gemaakt te zijnonder policie-toezigt is begraven. Aan het Kralingsche veer zijn in de voorgaande week ongeveer 30,000 stuks elft ten afslag aangeboden, die van 55 tot 65 c. per stuk vlug van de hand gingen. De insevalien strenge koude der laatste dagen heeft de vangst daarvan sterk doen afnemen. De vangst van zalmin de laatste weken niet ruim, begint weder aan te wakkeren, zoodat 450 stuks werden aangebragt; het voornaamste gedeelte daarvan werd naar het buitenland ver zonden. Te Amsterdam is gisteren Rembrandt's standbeeld van het voetstuk genomen. Door middel van een groole, stevige kraan en een groote hoe veelheid sterk om het beeld bevestigde kettingen, werd de ruim zes duizend kg. wegende massa naar beneden geheschen. Het beeld werd dwars op planken gelegd, die op rollen waren geplaatst, zoodat het vervoer naar het midden der Botermarkt gemakkelijk kan geschieden. Omtrent de spanning onder de arbeiders te Sloten meldt het Hbl.: Naar het schijnt waren de troepen meer noodig voor ongeregeldheden, die zouden hebben kunnen gebeuren, dan die werkelijk gebeurd zgn. De aan leiding tot de spanning, waarin vele inwoners en werkgevers te Sloten ver- keeren, was de volgende: De veenwerkers vroegen een loon van 27 cents in plaats van 26 cents per uur, en wilden het werk staken, zoo hun dit niet gegeven werd. Enkele gehuwde arbeiders weigerden hieraan mede te doen, omdat zij liever voor vrouw en kinderen geld bleven verdienen. Hierop haalden de ongehuwde arbeiders hen over, toch maar in de werk staking deel te nemen, hun voor enkele dagen arbeidsloon gevende om niet te arbeiden. Een der huisvaders, //een Duitschcr naar men zegt," nam dit geld aan, maar hervatte toch het werk. De vertoornde werkstakers wier pen hem hierop in bet water, en de opwinding was zoo groot dat vele werkgevers beangstigd werden, en meenden dat de werklieden, die den arbeid wilden hervatten, door de anderen hierin belemmerd zouden worden. Naar het schijnt heeft dit echter niet plaats gehad, en hebben de Holland- sche werklieden gedeeltelijk reeds het werk herval, terwijl de andere Hol- landsche werklieden dat waarschijnlijk zullen doen. Het is echter nog onzeker, of de vreemde werklieden dit zullen doen. De werkgevers hebben de eischen der werklieden gedeeltelijk ingewilligd en het baggerwerk met 3 a 4 stuivers per roede verhoogd. Voor de arrond.-regtbank tè Deventer stond Dingsdag 11. te regt d.e landbouwer E. P.. oud 32 jaren, wonende onder Dalfsen, beschuldigd van zich arglistig te hebben toegeëigend eene portefeuille, waarin zich een bank- billet van 25 en twee muntbilletten van ƒ10 bevonden, welke portefeuille hij op den openbaren weg gevonden had. Ter teregtzitting bleek dat beklaagde, toen hij zich op de weekmarkt te Ommen bevond, daar een portefeuille heeft gevonden, hetgeen door eenige andere marktbezoekers was opgemerkt. De eigenaar deed van de zaak aangifte bij den majoor der rijksveldwacht, die zich met nog een ryksveldwachter naar de woning van den beklaagde begaf en hem vroeg of hij niet eene portefeuille had gevon den, waarop deze ontkennend antwoordde. De majoor ried hem aan de waarheid te zeggen: hij hield echter vol de portefeuille niet gevonden te hebben. De majoor vermaande hem andermaal de waarheid te zeggen, hein de portefeuille te overhandigenterwijl hij hem daarenboven nog eene be- looniug beloofde voor zijn vondst. Hij bleef echter stteds ontkennen. Hierna zeide de majoor hem, dat, zoo hij er ook eenig geld uitgenomen had. zulks voor hem geene zwarigheid zou opleveren, wijl hij kans zag de zaak voor hem in der minne uit den weg te ruimen. Nadat hij nog was blijven ontkennen, maakte de majoor hem opmerkzaam op het gevaar, dat er voor hem hieruit kon ontstaan en vertrok hij met den anderen veldwachter.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1