LEIDSCHE OER ANT. 1870. N°. 104. WOENSDAG 3 MEI De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs 'ter C'ouranl is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. f 3.HT>. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2 50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nornviers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentifiri is van 14 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. STADS -BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van den 29st<n Juni 1851 (Staatsblad n». 85), de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeenteraad openvallende plaats ten gevolge van bel genomen ontslag door den heer J. SEELIG, die in 1877 moest altreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 23sl,n Mei aanstaande, en dat, zoo eene herstemming mocht noodig zijn, deze zal geschieden op Dinsdag den 6',e™ Juni daaraanvolgende. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 April 1876. E. KIST, Secretaris. BINNEN LANDSCtlE BERIGTEN. LEIDEN, 2 Mei. Bij besluit van den commissaris des konings in Zuidholland, van 21 April jl.is geregeld het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze provincie. Te Leiden zal dat onderzoek plaats hebben op Don derdag 1 Junij, voor de ligtingen van 1872 en 1873 des morgens ten 9y2 ure, voor de ligtingen van 1874 en 1875 'snamiddags ten 1 uur; voor de overige gemeenten van het kanton op Vrijdag 2 Junij, des morgens ten 10 ure. Bij eene heden aan het ministerie van marine te 's tlage gehouden aanbesteding van verschillende benoodigdheden is de levering van eene partij vlagdoek aangenomen door de hh. van Hartrop en Zoon voor, ƒ503.43. Zooals wij gisteren mededeelden, mogt heden het dienstdoend perso neel der firma E. J. Brill zich andermaal verheugen in het jubelfeest van een der gezellen en wel van den meesterknecht J. II. van Leeuwen, die het veertigjarig jubileum vierde zijner werkzaamheden aldaar. Was hij daal den 2de" Mei 1836 als de //minste der broeders" opgetreden, sedert een tiental jaren staat hij als //de eerste" van de zet- en drukkerij. Hartelijk was de deelneming zoowel van de zijde zijner geachte patroons als van die zijner medegezellen. Df eersten zoowel als de laatsten braglen hem hunne heilgroelcn en leverden daarbij de stoflelijke bewijzen van hoog achting in ecnige prachtige en nuttige eadeaux. Zijne geSerde patroons zijn zoo welwillend geweest hem voor heden avond een der localeu van de inris- ting af te staanten einde èn jubilaris èu medegezellen een genoegenlijken avond aldaar kunnen doorbrengen. Volgens het Vad. heeft de senaat der Leidschc hoogeschool tot de regering het verzoek gerigt om het ontslag, door den heer Gevers van Endegeest als curator der universiteit gevraagdniet te verlecnen. Dat dit verzoek niet eveneens is gedaan ten opzigte van den heer Philipse. vindt zijn oorsprong in de omstandigheid, dat deze alleen uithoofde van zijn ge zondheidstoestand van dezen werkkring wenscht ontheven te worden. In het Politieblad leest men: De burgemeester van Lisse heeft den 21'" April 11. in die gemeente gevonden een onbekend manspersoon, die, ziek zijnde, naar het academisch ziekenhuis te Leiden is gebragt, alwaar hjj geheel bewusteloos is opgenomen, terwijl bleek dat die man sprakeloos was. Dienzelfden nacht kwam hij te overlijden, zonder dat men van hem eenige aanwijziging kon bekomen van zijne woonplaats. Zijn signalement is: 34 a 35 jaren oud, lang 1.76 meter, aangezigt lang, voorhoofd plat, neus en mond gewoon, kin rond, haar blond, droeg een knevel en moustache, kleeding: zwart zijden pet, grijze freiekker, ligte broek, laarzen, zwarte kousen, blaauw boezeroen, hebbende hij bij zich een zwart lederen taschje, waarin eenige lucifers. Inlichtingen worden ingewacht bij den eersten com missaris van policie te Leiden. Gedurende het jaar 1875 zijn uit Nederland als landverhuizers over zee vertrokken 201 hoofden van gezinnen en op zich zelf staande personen, 92 vrouwen, 291 kinderen en 1 dienstbode, totaal 585 personen. Van de meesten, 129, was verbetering der middelen van bestaan de reden van vertrek. De 30' vergadering der gewestelijke vereeuiging Zuidholland van het N. 0. G. zal gehouden worden op Zaturdag 10 Junij, in hel gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's Gravenliage. Behalve de gewone huishoude lijke werkzaamhedenwaaronder een herziening van het gewestelijk regle ment, zullen twee vraagpunten behandeld worden, en wel a. De heden- daagsche beoefening der wetenschappelijke paedagogiek in Nederland, in te leiden door den heer J. A. van Dijk, en b. De waarde en de inrigting van het teeken-onderwijs op de lagere school, in te leiden door den lieer J. Schmal. Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 1 Mei van Suez vertrokken. Den 13den Mei aanst. zal te Nieuwe Diep overgaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Koning der Nederlanden een de tachement, sterk 158 militairen, waaronder 8 onderofficieren, onder bevel van den naar Java terugkeerenden luit.-kolonel H. G. Bouwmeester. Te Amsterdam is gisteren gehouden de vergadering van aandeelhou ders der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, om eene beslis sing te nemen over een voorstel van het bestuur ter bekrachtiging van een tusschen den directeur-generaal en den Belgischen staat gesloten overeen komst lot afstand aan laatstgemelden van de lijn Hasselt—Luik. Meer dan 20000 aandeelcn waren vertegenwoordigd, terwijl ruim 12000 het als mini mum vereischte aantal uitmaakten. Na eenige discussie verklaarden zich bij stemming slechts 2 aandeelhouders, uitbrengende 9 stemmen, tegen de overeenkomst, zoodat zij werd goedgekeurd. Z. M. de koning, langs den Oosterspoorweg gisteren morgen van Amsterdam naar het Loo vertrokken, heeft den overtogt in 1% uur gedaan. Z. K. 11. prins Hendrik bragt voor zijn vertrek een bezoek aan het graf van de Ruyler in de Nieuwe kerk. Z. M. de koning en de prinsen Hendrik en Alexander hebben belangrijke giften geschonken voor de bus, waarvan de inhoud bestemd is, om aan goed oppassende jongens van het opleiding schip Admiraal van fV'assenaer eenige uitspanning te bezorgen. Men meldt uit Sliedrecht aan de N. R. C.: In de vorige week ont stond hier omstreeks middernacht een begin van brand, die zonder tijdige ontdekking ernstige gevolgen had kunnen hebben. Door een toeval werd hij echter bespeurd, en gebluscht. Blijkbaar was hier moedwil in het spel geweest, zoodat de justitie zich de zaak ernstig aantrok. Tegen zekeren Moor zijn zulke bezwaren gerezen, dat hij zwaar geboeid naar Gorinchem gevoerd is. De aangehoudene was sedert eenige maanden nachtwachter, en als zoodanig in dienst, toen in zijn wijk op den bewusten nacht de brand ontstond. Door de veenwerkers in den Akerpolder, onder Sloten, die den arbeid hebben gestaakt, zijn onacregeldheden ontstaan. Op verzoek van de burge- 1 meester van Sloten vertrokken van Amsterdam 4 huzaren en. op zijn verzoek om versterking, later 25 huzaren, onder bevel van luit. Gelderman. De herv. diaconie te Oost-Zaandam is erlgenaam geworden van een kapitaal groot 3000. bij testament van wijlen mej. J. van Bergen, wed. G. Stoffels. De overledene was in hare jeugd opgevoed in het weeshuis van genoemde diaconie. Zaturdag was te Urk zekere T. v. d. B. bezig met op vogels te schie ten. Een jongeling joeg opzettelijk of toevallig een vogel weg, waarop eerstgenoemde hem achtervolgde en de volle laag hem in het regteroog schoot. Onmiddellijk werd heelkundige hulp ingeroepen, doch men vreest het ergste. j Gisteren is de trein van 4.30 van Zutphen naar Arnhem bij de brug over den Ussel op een verkeerd spoor geraakt, ten gevolge waarvan hjj tegen een andere locomotiei liep. Geen andere ongelukken zijn hierbij voor gevallendan dat enkele passagiers ligt gekwetst en de locomotief en ten der van den trein zwaar beschadigd zijn. Machinist en stoker zijn er goed afgekomen. Te Ommcrschans is even als op 1 April jl. ook met ingang van 1 Mei op last van den minister van justitie aan p. m. 50 verpleegden ontslag verleend. Naar men met zekerheid zegt, bevinden zich reeds weder ver schillende personen, die op 1 April jl. werden ontslagen, in arrest om na expiratie hunner straf wegens bedelarij in de gestichten weder te keeren. Te Ommen is eene jagtparlij gehouden op een wild zwijn, hetwelk zich eenigen tijd in die streken vertoond had. De heer J. Buddinghgriffier bij het kantongeregt aldaar, heeft het dier gedood, hetwelk op eene ladder in triomf door Ommen werd gedragen. Bij het afbranden eener keet van een der arbeiders, werkzaam aan den Ketel, in Overijssel, heeft een 2-jarig kind zulke hevige brandwonden bekomen, dal het aan de gevolgen is overleden. Uit Groningen wordt gemeld dat het kind (een wees)hetwelk door

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1