COURANT. Ltusdi: H°. 101. ZATÜRDAG 29 APRIL. 1S7Ü. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN; De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f2 50 's jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 28 April. Wij vernemen dat door een belangstellend vriend aan de kweekschool voor zeevaart alhier is aangeboden een borstbeeld van M. A. de Ruyter, en dat, daar het morgen 200 jaren geleden zal zijn dat die groote zeeheld voor zijn vaderland het leven liet, de commissie van oppertoezigt en beheer voor nemens is dien historischen gedenkdag te vieren door het onthullen en plaatsen in de school der inrigting van dat borstbeeld, waarbij de jongens zullen gewezen worden op de waarde van dien dag, onder opwekking om na hunne overplaatsing naar Amsterdam buide te gaan brengen aan de nage dachtenis van den grooten admiraal, in den vorm van een eerbiedig bezoek van de plaats waar zijn stofielijk overschot rust. Morgen zullen aan de kweekschool de vlaggen halfstok waaijen. Gisteren middag werd in het hotel Levedag door een aantal officieren van bet garnizoen den onlangs tol kapitein der inf. benoemden lslc» luit.- adjndant C. Herber een diner aangeboden, tot afscheid van den door allen zoo hooggeschatten makker bij zijn vertrek naar een ander regiment, in garnizoen te Hoorn. Men meldt ons uit 'sllage: De minister van financien heelt de tabaks belasting en de intrekking van den vleeschaccijns teruggenomen, de verhoo ging van het gedistilleerd gehandhaafd en een stap verder gedaan op den. weg tot vermindering en afschaffing der tariefregten. Men schrijft ons het volgende: Eene laat begonnen, doch tot dusver voorspoedige lente heeft dei: landbouwer en tuinman stof tot tevredenheid gegeven. Het vee kan zich verzadigen aan het gras, dat het weiland overal in ruime mate voortbrengt, de opbrengst van melk is best, van tijd lot tijd valt er een vruchtbare regen en nergens is 'eenige overlast van water meer; integendeel de boezem is voor April al zeer laag. De steenvruchten bloeijcn goed, de peren beginnen en de appelen volgen spoedig met hun bloesems te openen; ook de aardbeziënplanien zien er best uit en zullen weêr heel wat vruchten te plukken geven. De aardappelen komen hier en daar al mooi boven den grond en de moeskruiden beginnen van lieverlede aan te komen. De kasten in de kweekerijen zijn reeds goed voorzien met eene fraaije verzameling bloeijende planten en in de tuinen begint vertier te ontstaan. Blijkens berisl van de Britsche postadministratie zullen de naar het vaste land van Europa bestemde brieven en verdere stukken uit Liverpool, Manchester enz., welke lot dus verre niet tijdig genoeg in Londen werden aangebragt om begrepen te worden in de brievenmalen die ten 8.15 av. van daar worden verzonden, te rekenen van den lsl,,n Mei e. k. in dier voege in hunne overkomst worden bespoedigd, dat zij bij verzending door middel van eenen ten 1.45 's middags uit Liverpool en ten 2 's middags uit Manchester vertrekkenden trein, Londen vroeg genoeg zullen bereiken om met den avondtrein naar Dover en verder per stoomboot over Ostende te worden doorgezonden. De bedoelde brieven zullen dientengevolge hier te lande voor het vervolg met de eerste in plaats van met de tweede Engelsche post ontvangen woraen, als: te Rotterdam ten 11.25 'sm., te Amsterdam ten 1.10 av.en in andere plaatsen naar evenredigheid daarvan. Door de prov. commissie te 's Hage zijn gisteren van de 19 geëxami- neerden voor de acte van hulponderwijzer 6 afgewezen en 13 toegelaten zijnde de hh. J. A. Boon, uit Gorinchem; A. van der Dussen, uit Hillegers- berg; S. Elzas, uit Gorinchem; W. H. Ilasselbach, uit Leiden; II. G. 't Hooft, uit Gorinchem: J. Th. Jansen, uit Rotterdam; M. Ouwehand, uit Katwijk aan Zee; R. W. Theesing, uit Rotterdam; L. L. van Thiel, uit Leerdam; A. Treurniet, H. Verwaal, A. van Vliet, uit Rotterdam; II. G. van der Waals, uit Leiden. Het stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 27 April van Napels vertrokken. Aangaande den toestand van dr. Kuyper deelt de Stand, mede dat sedert dc vorige mededeeling zijn ligchamelijke ziektetoestand merkelijk ver beterd is. Wel hebben de koortsen niet geheel opgehouden, maar in hevig heid zijn zij zeer afgenomen. Daar het zenuwgestel nog zeer verzwakt blijftis onthouding van allen intellectuelen arbeid nog steeds gebiedend noodzakelijk. De bloemenveilingen in den omtrek van Haarlem zijn in vollen gang. Hooge prijzen worden er besteed. Alleen in Overveen is in de laatste dagen voor ongeveer ƒ70000 aan bollen geveild. Z. M. de koning heeft gisteren te Amsterdam audiëntie verleend aan civile autoriteiten. Des namiddags werd een maaltijd gebonden van 27 cou verts. Daaraan namen o. a. deel de commissarissen des konings in de ver schillende provinciënalsmede de burgemeester der hoofdstad. Te Utrecht had eergisteren de jaarlijksche vergadering plaats van de Ned. herv. predikanten-vereeniging. Daarin werd o. a. besloten van de ver- eeniging een adres te doen uitgaan tegen de door de synode voorloopig aan genomen wijzigingen in art. 38 en 39 van het reglement op het godsdienst onderwijs. Verder werden daarin onderscheidene onderwerpen behandeld. Dingsdag II. had aldaar in de Domkerk, bij het jaarfeest van de Utrccht- sche zendingsvereeniging, de inzegening plaats van de zendelingen K. Wig- gelendam, S. Huisingh en W. L. Jens, bestemd voor den zendingsarbeid op Bali. Almaheira en N. Guinea. Gisteren werd aldaar ook de jaarlijksche algemeene vergadering van de confessionele vereeniging gehouden. Uit Ingen meldt men dat eergisteren boven dat dorp een onweder is losgebarsten. Een werkman, die bezig was met het herstellen der kade nabij het veer, werd door den bliksem doodelijk getroffen. De man laat vijf kinderen in hulpbehoevenden toestand achter. Op den eersten Paaschdag zijn 732 centiaren dennenbosch, toebehoo- rende aan de dames Middendorp, gemeente Steenwijkerwold, afgebrand. De rijksveldwachter A. Scheidemans is, na ijverige nasporing, tot de ontdek king gekomen, dat het bosch met lucifers aangestoken is door een jongen van circa 11 jaar, uit het Ivallenkotervelddie. in gezelschap van nog een jongen van circa 9 jaar, bezig was met nestjes zoeken. Deze kleine brand stichter staat reeds lang bij de politie ongunstig bekend en is reeds meer malen door het kantongeregt gestraft. Te Gapelle, in Noordbrabant, is het lijk gevonden van eene vrouw. Bij onderzoek bleek, dat de hals was doorgesneden. Men denkt aan eene misdaad, gepleegd door haar eigen man, daar dit paar bekend stond als niet best te harmoniëren. De justitie uit 's Bosch heeft een onderzoek in gesteld. De verdachte is in verzekerde bewaring. Te Vlisstngen zal de 200-jarige gedenkdag van het overlijden van Michiel Adrz. de Ruyter den 29,ttn dezer, plegtig worden herdacht. Tal van corporatiën en de beide muziekgezelschappen aldaar zullen zich vereeni gen in de groote zaal van den heer Kuipers, waar door dr. Snellen een redevoering zal worden uitgesproken. Van daar zal men zich in optogt be geven naar het standbeeld van den luit.-admiraal-generaal van Holland en West-Friesland, om dezen hulde té brengen. 's GRAVENHAGE. 28 April. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de hh. mr. 0. F. van Leeuwen, officier van justitie bij de arrond.- reglbank te Alkmaar, en H. Slant, notaris te Wijdewormer. Tot regter in de arrond.-regtbank te Groningen is benoemd de heer m'. G. F. G. de Menlhon Bake, thans regter in de arrond.-regtbank te Almelo. Tot notaris te Schoonhoven is benoemd de heer D. Teijink, cand.- notaris aldaar, in de plaats van den heer H. P. Voorduin, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. Door den minister van koloniën zijn de hh. C. Ellerman, arts, en C. L. Heyse, genees-, heel- en verloskundige, heiden te Amsterdam, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, om te wor den bestemd tot vervulling van eene der beschikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige aldaar. Tot consul der Nederlanden te Pernau is benoemd de heer A. Rodde aldaar. Proces JntGoedvolk. Bij het getuigenverhoorin de zitting van het hof op gisterenverklaarde o. a. mevr. Schluter, wed. de Bock, te 'sGravenhage woonachtig, dat zij op 11 Dec. mevr. v. d. K. voor het laatst had gezien en toen heeft deze haar verteld dat er aan het slot van de deur was gemorreld. Zij heelt toen nog aangeraden het slot te laten vermakenmaar daarvan wilde mevr. v. d. K. niets weten. Zij heeft van hare vriendin eene menigte bijouteriën en preeiosa gezien, maar durft niet zeggen of zij de foudraaltjes, er bij be- hoorende, herkent. Zij heeft een zilver knipje en remontoir-horologie en

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1