LEIEhSClIE OII BI A N T. 98. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertenliiin is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. WOENSDAG 26 APRIL STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van den 29,tfn Juni 1851 (Staatsblad n". 85), de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeenteraad openvallende plaats ten gevolge van bet genomen ontslag door den beer J. SEELIG, die in 1877 moest altreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 23»teD Mei aanstaande, en dat, zoo eene herstemming mocht noodig zijn, deze zal geschieden op Dinsdag den 6"en Juni daaraanvolgende. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 April 1876. E. KIST, Secretaris. BINNEN LAN DSCHE BEU 1G TEN LEIDEN, 25 April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ne- derlandsch Indiëdoor middel van het stoomschip Friesland, van de «Rot- terdamsche Lloyd", waarvan hel vertrek uit Vlissingen op den 29slen April aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. De brieven, de gedrukte stukken en monsters van koopwaren, bestemd om met deze gelegenheid te worden verzonden, behooren uiterlijk den 29*t,',1 April 's morgeus per eersten trein te Vlissingen aangekomen te zijn. Gisteren avond omstreeks 9% ure geraakte aan de Kaiserstraat een paard op hol met een lemoen achter zich, dat van de vigilante, waarvoor het gespannen was, was afgebroken; het rende voort tot nabij het station van den lloll. spoorweg, alwaar het werd gevat. Ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. lieden morgen ten lly2 ure is zekere K. op den Singel tusschen de |j Koe- en Wittepoorten door een toeval gelroflen. Hij werd onder toezigt der policie per brancard naar het akademisch ziekenhuis vervoerd. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Gisteren zijn alhier 45 schuilen met een mooije vangst aangeweest. Zij besomden ƒ120 a ƒ300 in 6 a 8 dagen reis. Hoewel de meeste tarbot en tong wegens windstille niet levend was, waren de vischprijzen nog zeer hoog. Besteed werd voor levende j tarbot 5 a f 6 per stuk, levende grootc tong ƒ0 25 a '030 per stuk, kleine tong 0.06 a ƒ0.10 per stuk, levende bunschol ƒ0.50 a /0.70 per stuk, bnitelek droogschol ƒ5.75 a 6.50 per mand, binlek levende schol ƒ4 a 5 per mand, levende braad ƒ3.50 a 4 per mand, levende scharren ƒ4 a 5 per mand. zeesterren 8 a ƒ10 per kar. Garnalen werden veel gevangen ter verzending naar Engeland. D\ J. A. de Vlieger, pred. te Katwijk aan Zee, heeft toezegging van be- roep ontvangen naar de herv. gemeente te Loosduinen. Door de prov. commissie te 's Hage werden gisteren geëxamineerd 5 can- didaten voor de Engelsche taal; 3 werden toegelaten, t. w. de bh. J. H. Eybergen en P. L. Roth, heiden uit 'silage; P. van Slooten, uit Rotterdam. Naar aanleiding van de vele en daaronder, naar het schijnt, enkele gegronde bezwaren ingebragt tegen het voorschrift van den minister van binnenlandsche zaken, tot het in den stal houden van wegens longziekte verdacht vee, schijnt die maatregel langer dan tot 1 Mei a. s. niet te kun nen worden volgehouden. Namens den minister van binnenlandsche zaken heeft de commissaris des konings in deze provincie mitsdien de gemeente besturen gemagtigd, met ingang van 1 Mei a. s. aan de veehouders, die ver- dacht vee naar hunne weiden wenschen te vervoeren, de daarvoor vereisehte vergunning te verleenen, onder zoodanige voorwaarden als door den districts- 1 veearts noodig zullen worden geacht. De minister van marine heeftten vervolge op eene vroegere bekend making, ter kennis van belanghebbenden gebragt, dal bij 's konings besluit van 19 dezer eene wijziging is gebragt in den gcstelden leeftijd voor art sen, die mogten wenschen, onder genot van eene premie van 6000, voor J den tijd van vier jaren als officier van gezondheid 2° ld. bij de marine in j dienst te treden. De leeftijd, vroeger vastgesteld op 30 jaren, wordt met 10 j jaren vermeerderden alzoo gebragt op een maximum van 40 jaren. De minister van koloniën heeft het eerevoorzitterschap aanvaard van de hoofdcommissie voor een te Gouda op te rigten monument voor de Ge- j broeders Houtman. Bij de algemeene commissie voor den watersnood te Amsterdam is lot hiertoe ingekomen ƒ206,325.49. Naar men verneemt blijft de heropening van de stoomvaartdienst. Vlis singen-Queeusborough bepaald op 15 Mei e. k. Naar men uit Amsterdam meldt heeft het //Algemeen Beurscomité voor publieke fondsen" aldaar, onmiddellijk na het bekend worden van de voor stellen door den Spaanschcn minister van financiën aan de Cortes gedaan betrekkelijk de schuldregeling (zie Spanje)zich per telegram gewend tot Zr. M\ minister-resident te Madrid, met dringend verzoek namens het comité te protesteren tegen de ontworpen maatregelen, zoo nadeelig voor de fondsenhouders, welke niet eens zijn gehoord over de te nemen maatre gelen waarbij hunne belangen in zoo groote mate betrokken zijn. De hoogste prijs, die waarschijnlijk ooit voor bouwgrond te Amsterdam is betaaldwerd gisteren morgen besteed voor de bouwgronden in de voor malige Stilsteeg (Paleisstraat). De opbrengst was ruim ƒ23000, zijnde on geveer ƒ200 per vierkante meter. Men meldt uit Purmerend: Onlangs bezocht de directeur van het Haagsch museum, de beer D. van der Keilen Jr., deze gemeente, welk be zoek waarschijnlijk leiden zal tot den aankoop van eenige oudheden, o. a. van een vijftig geschilderde glazen van hooge kunstwaarde en van een ge schilderd behangseldat door overplakking meer dan anderhalve eeuw voor het oog verborgen is geweest. Te Utrecht is Zondag 11. de heer A. R. Ruitenschild als predikant bij de Ned. herv gemeente bevestigd door zijnen vader, d». G. Ruitenschild, pred. te 'silage, met eene rede over 2 Tim. IV: 6—9. Des avonds hield de bevestigde zijne intreerede, naar aanleiding van Hand. IV; 11 en 12. Vrijdag II. is baron v. 11. v. B. met zijne beide dochtertjes en koetsier aan een groot gevaar ontsnapt. Na eenige oogenblikken met het rijtuig te hebben moeten stilstaan op den weg van Utrecht naar Maarssen voor een aldaar passerenden veelrcin uil Kampen, gaf de wachter, die inmiddels den sluitboom opende, een wenk, dat er kon worden doorgereden. Bijkans op de rails gekomenkwam een locomotief met wagens terug en zoude allen verbrijzeld hebben, indien de koetsier met buitengewone behendigheid en tegenwoordigheid van geest niet met een ruk het paard op zijde getrokken had, waardoor wel is waar het tuig op vele plaatsen brak en het paard eene wond bekwam, doch de in het rijtuig zittenden voor een groot gevaar behoed werden. Tegen den wachter is eene klagt ingediend. Uit Apeldoorn meldt men dat, bij gelegenheid van de opening der Oos- terspoorweglijn Amersfoort— Zutphen op 15 Mei, Z. M. de koning het plan heeft opgevat de directie, alsmede dc burgemeesters van Apeldoorn en Bar- neveld, dien dag ten paleize het Loo te dineren te vragen. De opening der lijn zal te Apeldoorn feestelijk plaats hebben. Door vrijwillige bijdragen is reeds de som van ƒ1000 bijeen. Uit Herwijnen wordt gemeld dat door den burgemeester aldaar en een deskundige de schade is opgenomen, die de jongste overstrooming aan lan derijen. buizen, huisraad enz. heeft toegebragt. Het aantal geheel vernielde huizen bedraagt 24, behalve die, welke in meerdere of mindere mate zijn beschadigd. Het voornemen beslaat, voor de vernielde woningen nieuwe te bcuwen en deze niet meer builen- maar binnendijks te plaatsen. Te Harderwijk zijn op vrije voelen gesteld al de militairen, die zich in arrest bevonden als verdacht van deelneming aan de ongeregeldheden, op 10 Maart jl. gepleegd, bij welke rustverstoring een grijsaard het leven er bij in schoot, en een ander burger deerlijk werd mishandeld. Noch de auditeur-militair, evenmin als de officier van justitie te Arnhem hebben vol doende bewijzen kunnen bijeenbrengen om den waren dader te ontdekken. De preventive gevangenen, thans ontslagen, zullen met het eerste transport (29 dezer) naar Indië vertrekken. Ten behoeve van den mishandelden bur ger, die nog niet in staat is te werken, is in de kazerne van hel kolo niaal werfdepot een collecte gehouden. liet gerucht betreffende een moord tusschen Epe en Gronauwaarvan in de Tw. Cour. melding werd gemaakt, heeft, naar de Ensch. Cour. meldt, zijn ontstaan te danken aan een hevige kloppartij op Paaschmaaudag te Epe, waarbij een der vechtenden zware, zoo men wil, doodelijke won den moet bekomen hebben. De stoombootwelke Zatnrdag avond van Lemmer naar Amsterdam vertrok, is bij Urk aan den grond geraakt, gelukkig bij kalm weer. Ecu deel der passagiers is op een visehschuit overgegaan en op Kampereiland

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1