LKIDNCII COURANT. is; 95. ZATURRAG 22 APRIL BINNENLANPSCHK BEiUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50 met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents. He prijs der AdvcrtcniiSn is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIOEN21 April Uit een officislen staat der bevolking in de provincie Zuidholland, cp 31 December 1875, blijkt dat zij beliep 748,162 zielen, waarvan 360,699 van het mannelijk en 387,563 van bet vrouweljjk geslacht. Onder dat getal waren begrepen: van de landmagt 4395; zeemagt. met inbegrip van het corps mariniers, 899; krankzinnigen, in gestichten verpleegd wordende, 399 mannen en 452 vrouwen; en 828 gevangenenen van het mannelijk en 70 van het vrouwelijk geslacht. Onder de 828 behooren 407 militaire ge vangenen. 'sGravenhage telde 100,254 (45667 m., 54587 v.); Rotterdam 132.055 (61332 m., 70722 v.); Leiden 40724 (19386 m., 21338 v.); Delft 23806 (11551 m., 12253 v.); Dordrecht 26157 (12032 m., 13125 v.); Schie dam 21532 (10258 m., 11274 v.) inwoners. Alle verlofgangers der nationale militie te land. die voor 1 April van het jaar der inspectie in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, moeten aan het te houden onderzoek deelnemenom het even of zij in den loop dezes jaars onder de wapenen moeten komen. Alleen zijn daarvan uitge zonderd zij die in Junij in werkelijke dienst moeten opkomen. In den laatsten tijd is herhaaldelijk de longziekte ontstaan bij rundvee, dat aangekocht is op eene der markten in dit gewest. Het is daarom noodtg, dat in de gemeenten, waar veemarkten worden gehouden, met de meeste zorg worde gewaakt tegen het ter markt brengen van ander dan volkomen gezond vee. en bij den minsten twijfel aangaande het bestaan eener besmettelijke ziekte bij een stuk vee, dit in beslag worde genomen en door den districts-veearts onderzocht. Up verlangen van den minister van binnenl. zaken is hierop de bijzondere aandacht van de gemeentebestu ren gevestigd. Rij hel te 's flage gehouden examen voor de acte van hoofdonderwij zer trok één van de 15 candidaten zich terug10 werden afgewezen en vier toegelaten, te weten de heeren: J. H. Blocquière, P. Guitlart en J. 51. Ka- genaar uit Rotterdam; J. de Bruin uit Noordwijk-Binnen. Voor de 7 candi daten voor het Fransch slaagde alleen de heer G. van Rijn, uil s Hage. Betreffende het stoomschip Prinses Amaliadat wegens avarij aan de machine naar Suez is moeten terugkeeren, verneemt men dat een onder zoek heelt plaats gehad om te beoordeelen ol zij te Suez dan wel elders moet gerepareerd worden, en dat de passagiers de reis met andere gelegen heden voortzetten. Het detachement schepelingen van de marine zal met het oorlogsstoomschip Prins Hendrik de reis voortzetten. Te Gouda had Dingsdag en Woensdag de 14e jaarlijksche vergadering plaats van de Vereeniging van gymnastiek-onderwijzers in Nederland Bij deze gelegenheid is door den heer H. J. Steenbergen eene openbare les ge geven in de zaal Kunstmin, ter bijwoning waarvan een aantal personen waren uitgenoodigd. Na afloop dezer les werd een voordragl gehouden door den heer J. S. G. Disse, van Leiden, met de strekking het doel der vereeni ging beter te doen kennen. De volgende vergadering zal te Utrecht worden gehouden. Te Amsterdam is gisteren morgen op den hoek van de Batavierstraat en Ooslerschekade een zuigeling van twee maanden gevonden. De vrouw, bij wie dit kind door de ongehuwde moeder was besteed, wilde zich op die wijze van de aangegane verpligting afmaken. De policie heeft zich de zaak aangetrokken. Uil Purmercnd meldt men aan de N. R. C.: Den behoeftige alhier werd Woensdag avond een blijde dag bereid door eeneenvoudig dag- looner, die met zijn zuur verdiende spaarpenningen de bakkerswinkels ledig kocht en met kwistige hand het brood verdeelde onder de groote menigte, die hem op zijn fourageerlogt als op de hielen volgde. Eenige weduwen, die hij iu hare schamele woning opzocht, bedeelde hij in geld. De man handelt uit een, bij hem natuurlijk zeer sterk ontwikkeld, godsdienstig ge voel. Reeds vóór jaren deed hij de gelofte, schier alles wat hij verdiende (de man is zeer werkzaam) te besteden tot liefdadige doeleinden. Hij legt zich dan ook de grootste ontberingen op. Des Zondags bezoekt hij de kerken van alle gezindten, en des middags wandelt hij naar het drie uur van hier gelegen Amsterdam om de avond godsdienstoefeningen aldaar bij te wonen, 's Nachts keert hij, ook te voet, weder terug, om 's Maandags met lust en ijver zijne dagelijksche werkzaamheden bij dezen of genen land bouwer te hervatten. -- Voor de door het gemeentebestuur van Wageningen uitgeschreven geld- leening, ten bedrage van 34000, zijn zes inschrijvingsbilletlen ingekomen tol een gezamentlijk bedrag ven 160,000. De Prov. Noordbr. C meldt: Bij den heer burgemeester is een legio aanvragen ingekomen om vergoeding van de door den watersnood geleden schade. Vele opgaven grenzen aan het ongerijmde, verder zijn er verschei dene onder van aanvragers, die niet schijnen begrepen te hebben, dat het liefdadige Nederland gegeven heeft voor noodlijdenden, voor behoeftigen, voor mingegoedendie de geleden schade niet kunnen te bovenkomenmaar niet voor fabrikanten, werkbazen, groote winkeliers, eigenaars van bebouwd en onbebouwd eigendom zoo hier ter stede als in de omstrekenkortom niet voor lieden, van wie men zeker weet, dat zij de geleden schade zon der moeite uit eigen middelen kunnen bestrijden. Dezen moesten zich scha men om gebruik te maken van de publieke milddadigheid ten nadeele van hen, die veel meer door de ramp leden en volstrekt geen middelen hebben om de schade te herstellen. Daarenboven bemoeijelijken zulke en andere ongerijmde aanvragcu zeer het werk der watersnood-commissie, die toch reeds genoeg te doen zal vinden om aan al de werkelijke behoeften te voldoen. Naar men uit 51iddelburg meldt wordt aan den zoo plotseling overleden commissaris des konings in Zeeland, mr. R. W. graaf van Lynden, veel ver loren daar hij door zijne onvermoeide werkzaamheid in het belang der provincie, door zijne groote welwillendheid en humaniteit, zijne hulpvaar digheid en bezadigdheid zich aller harten had gewonnen. Gedurende een belangrijk tijdvak heeft hij aan het hoofd van Zeeland geslaan, een tijdvak, waarin de groote Zeeuwsche werken zijn tot stand gekomen. Wel kan men zeggen, dat graaf van Lynden zooveel hij vermogt den bloei en de wel vaart en tevens de intellectuele ontwikkeling van Zeeland heeft bevorderd. Had hij vóór gijne komst aldaar reeds koning en vaderland in menig ander opzigt gediend, Zeeland is wel het meest aan hem verschuldigd. Te Vlissingen worden toebereidselen gemaakt tot het houden van een muziekfeest op 6 Junij a. s.waartoe een aantal muziekgezelschappen uit Nederland en Belgie zijn uitgenoodigd. Het muziekgezelschap //Ons Genoe gen" alhier, van wien het initiatief tot dit feest uitgaat, heeft de zooge naamde derde Pinksterdag opzettelijk voor dit leest gekozen om de gewone kermisgaugers naar Souburg daarvan terug te houden. De Souburgsche ker mis toch wint het van ouds van de meeste Zeeuwsche dorpskermissen in dronken tooneelen en walgelijke losbandigheid. Dezer dagen heeft te Maastricht, voor de derde maal in een kort tijds verloop, weder in een huisgezin van 5 personen eenc vergiftiging door het gebruiken van pannekoeken plaats gehad. Dingsdag II. had te Eysden, in Limburg, een treurig ongeval plaats. Aan een jongeling, werkzaam in de zinkwitfabriek aldaar, werd de arm uit het ligchaam gewrongen, door een riem, dien hij op een katrol wilde bevestigen. Zijn toestand is hopeloos. Naar aanleiding eener missive van burg. en weth. van Leiden aan hunne ambtgenoolen te Utrecht, waarbij, in zake hel jaagpad tusschen Leiden Woerden Utrecht inlichting werd verzocht over de vraag: //in hoeverre er, volgens de zienswijze der gemeente Utrecht, thans termen zijn om de noodige maatregelen te nemen ten einde, overeenkomstig de vroegere plannen, tot eene ontbinding der tusschen de drie gemeentebesturen bestaande overeen komst te geraken, nu blijkens eene missive van den minister van binnen- landsche zaken het verzoek om het jaagpad in onderhoud en beheer bij het rijk over te nemen, is afgewezen, werd door den gemeenteraad van Utrecht deze missive in handen gesteld eener commissie, die haar rapport op 24 Fe bruary II. heeft ingediend. De commissie houdt zichnu het rijk ongezind is het jaagpad in beheer en onderhoud over te nemen, niet bezig met de wederlegging der gronden die daartoe hebben geleid; echter één punt mag zij niet onbesproken laten, t. w. de fabuleuse winsten die, naar men zegt, zouden getrokken zijn uit de opbrengsten van het jaagpad, welke winsten van 1664 lot 1853 /100,000 zouden bedragen hebben. Aangenomen, zegt de commissie, dat genoemd cijfer juist is, waarvoor zij niet wil instaan, zoo moet daarvan worden afgetrokken het verlies sedert dien tijd op het jaagpad geleden, in de laatst verloopen negen jaren te zamen ƒ54277.73 Ook moeten daarvan worden afgetrokken de renten der kapitalen daarin voor den aanleg gestoken. Vol gens de nog voorhanden bescheiden kan men de kosten van aanleg op minstens 300.000 stellen. Berekend tegen 5 pCt., zou dus de rente van hel kapitaal van aanleg op minstens 115000 per jaar komen, welke som jaarlijks van het batig slot, voor zooverre dat aanwezig was, moest worden

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1