Kl tThlNLAMkSCHE BEKIGTEIN. weder hooien dat de schietbaan niet meer deugde. Dat gevoelen werd door onderscheidene leden gedeeld. De heer van llerson meende in vroegere mis sives van ministers van oorlog grond te vinden om aan te nemen dat de militairen nooit meer van de baan zouden gebruik maken, bijaldien de baan niet werd verlegd. Men moest beginnen met haar gereed te maken voor de schutterij en als zij klaar was kon men verder zien. De heer van der Litli betoogde dat wanneer er behoefte was aan eene schiet baan, de quaestie van 80. die vroeger door het rijk jaarlijks wordt betaald, van ondergeschikt belang was. Ook de beer Goudsmit was van meening dat men meester van de positie moest blijven. De baan moest op nieuw ingerigt worden en dan kou men afwachten wat de militaire auto riteit zou doen. De lieer Scheltema was van meening dal de schietbaan, wanneer zij in orde was, ook weder ten gebruike van liet garnizoen moest gesteld worden. Tegenover de adviezen door den heer van llerson aange haald stonden over vroegere meer gunstige adviezen. De baan was gelegd onder opzigt van de militaire autoriteit; de rigling deed niets af. bijaldien maar werd geschoten door eenigzins geoelenden en onder goed toezigt. Ten slotte werd de voordragt mei algeineene stemmen aangenomen, in dien zin dat de schietbaan op nieuw zal ingerigt worden en dit niet afhankelijk te stellen van de militaire autoriteit, zooals in het rapport der commissie van finan ciën was voorgemeld. De voordragt tol wijziging van de verordeningen regelende de heffing en invordering der belasting voor plaatsen op de onderscheidene markten en van een liggeld van vaartuigen, gal op enkele punten aanleiding tot discussie. Vooreerst kwam ter sprake het denkbeeld van de commissie van financiën, om te onderzoeken iu hoeverre afschaffing van markt-en liggelden raadzaam zou kunnen zijn in het belang van den bloei der markt. De heer Krantz zag gaarne dat een zoodanig onderzoek plaats bad voor de vaststelling dezer verorde ning, maar de heer Hartevelt zeide dat dit uiet was de meening der commissie, die alleen te gelegener lijd daaromtrent opgave verlangde. Voorts werd er door den heer Bijleveld op gewezen dat, daar volgens de verordening op de marktgel- den ee belasting zou geheven worden in evenredigheid van de ingenomen ruimte, moeijelijk daarin onder n". 7 konden opgenomen worden de orgel draaiers of kunstenaars die op straat hun beroep uitoefenen en geen ruimte innemen. Dit denkbeeld vond ondersteuning en de heer Goudsmit stelde voor n». 7 te lezen: orgeldraaijers en kunsten-verlooners, voor zoo verre zij door hun toestel ecnige ruimte innemen. Dit voorstel werd met 14 tegen 8 stemmen verworpen en n». 7zooals het was voor gesteld. met 10 tegen G stemmen aangenomen. Bij de verordening op bet liggeld van vaartuigen drong de heer Krantz aan op het instellen van een controle op de ontvangst iu het algemeen, liever zag hij geen markt- geld geheven, dan een belasting zonder controle. Ook de lib. Goudsmit en Gock deelden dit bezwaar. De beer de Feemery sielde liet moeijelijke van de zaak in hel licht en bij het invoeren van meerdere formaliteiten zou men de markten nicer benadeelen dan aanmoedigen. De verschillende ver ordeningen weiden ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. De voordragt van commissarissen der gasfabriektot aanvulling van het bedrijl kapitaal, werdop voorstel van den heer Scheltema, aangehouden tot bij de behandeling der rekening van 1878. Hij had bezwaren van adminis- trativen aard. die hij in eene memorie wilde ontwikkelen. Dehh. de Fremery en van Wensen namen daarmede genoegen, bijaldien de gasfabriek maar niet vcrpligl werd de winst aan de gemeente uit te keererir Bij het verzoek van J. J. Ilasselbach en H. M D. van Gelder, ter be koming van bouwterrein bij de voormalige lloogewocrdspoortwerd door den heer Gock gesproken over de boete, 10 's weeks, die de verzoekers bij niel-nakoming hunner verpliglingen verbeuren. Hij wilde die hooger stel lenmaar de leden der commissie van fabricage waren daartegen. De heer Cock stelde ten slotte voor de zaak te renvoyeren aan de commissie, maar dit voorstel werd met 16 tegen 6 stemmen verworpen. Het voorstel om de boete te bepalen op 50 's weeks werd door hem ingetrokken. De voordragt werd ten slotte met 17 tegen 5 stemmen aangenomen. De voordragt tot vernieuwing van de brug over de singelgracht bij de Morschpoort en die tot ouderhandsche verhuring van het huisje buiten de voormalige YVittepoort, werden aangenomen. Op het verzoek van J. A. Kramer, stads-werkmanbetrekkelijk het bedrag van het hem toekomend pensioen, werd afwijzend beschikt, en een staat van af-en overschrijving op de begrooting der schutterij, dienst 1875, werd goedgekenrd. Voor eenige maanden waren de ingezetenen van Leiden er getuigen van dat een barer zonen, de heer II. Coronel, die in Indie door zijne dap perheid zich had onderscheiden, op eene groote parade het ridderkruis ont ving. Gisteren avond deed de geachte burgemeester, mede curator der hoogeschool. hem het berigt toekomen, dat liet collegie van curatoren hem benoemd had tot custos van het penningkabinet. Eere dat collegie, hetwelk verdienste, aan vaderland en koning bewezen, weet te beloonen. De commissaris des konings heeft bij besluit van 12 dezer bepaald dat de aflevering van de bij de nationale militie voor de ligting van dit jaar in te lijven manschappen zal geschieden: 'sGravenhageMaandag 1 Mei: Delft. Dingsdag 2 Mei; Rotterdam. Vrijdag 5 Mei; Schiedam, Woensdag 3 Mei; Leiden. Vrijdag 12 Mei; Dordrecht, Maandag 8 Mei. Het berigt. zegt het D. v. 's Gr., als zou de afdeeling eeredienst aan het depart, van financiën zijn opgeheven en onder het algemeen secretariaat gebragt, is onjuist. Wel is inr. W. A. baron van Verschuer. die tot heden aan het hoofd van de afdeeling eeredienst stondin zijn rang van referen daris overgegaan bij de aideeling in- en uitgaande regten en accijnsenin plaats van den heer mr. W A. P. Verkerk Pislorius. die hij buitenlandsche zaken werd aangesteld, doch in zijne plaats is tot chef der afdeeling eere dienst benoemd F. graaf van Randwijck, referendaris bij hel secretariaat, met bepaling dat hij ook laatstgenoemde betrekking zal blijven waarnemen. De afdeeling. eeredienst blijft dus is haar geheel. Lit Middelburg uieldt men het overlijden, op gisterenvan den com missaris des konings in die provincie. Des morgens was hij nog in eene zitting tegenwoordig geweest. liet N. r. meldtdal president Burgers den 19'" Maart te Kaap stad in goeden welstand is aangekomen. Van Port Elizabeth reisde de pre sident met eigen paarden naar Pretoria, waar hij vóór zijn verjaardag 15 April) hoopte te zijn. Mcj. A. van Bommel van Vloten, ie Arnhem, beeft bedankt voor de op haar uitgebragte keuze van leerares-directrice der kweekschool voor onderwijzeressen ie Groningen. Te llardinxveld werden van 11 tot 16 dezer aan de markt gebragt 6000 stuks elften; de prijs per stuk was 0.75 lot 1.26. Te Helder werden iu het jaar 1875 ter afslag aangeboden: 37773 kabeljaanwen5576 lengen. 355 ijlboden. 372 tarbotten, 355,065 schelvis- schen, 28760 roggen. 39585 longen, 186 wigtjes groote en 4494 idem kleine school, welke de som van j 203.145.25 opbragten. Zondag en Maandag werden op het strand te Wijk aan Zee een drie tal buitengewoon grootte levende zeepalingen gevangen, die waarschijnlijk door de buitengewoon lage eb op het drooge geraakt waren. Het grootste dezer dieren had een lengte van ruim 2 meter bij een omtrek, op zijn dikst, van een halven meter. Zijn gewigt bedroeg ruim 17 KG. en een als platte schijf gesneden moot reikte aan alle kanten tot op den rand van een tafelbord van gewone grootte. Gebruikers roemden het. smakelijke van de monsterachtige visschen. -- Daar het fort bij Eist, tijdens de jongste overstroominggoede diensten heeft gedaan, heeft het bestuur dier gemeente den minister van financiën verzocht het lort niet te doen afbreken, maar het als vlngtheuvel te behouden. Uit Assen meldt men het volgende staaltje van verregaande oneer lijkheid van eene dienstbode, welke 6 jaren in een goede dienst woonde. Gedurende 1873 en 1874 haalde zij voor ƒ550 brood op rekening bij den bakker zonder bijna iets te betalenniettegenstaande zij daartoe dagelijks de noodige gelden ontving. De rekeningen werden door haar achtergehou den, zoodat de familie waar zij woonde niets merkte. Drank, loterijspel en pronkzucht waren de oorzaken van dit vergrijp. Eerst toen zij uit de dienst vertrokken was vernam de bestolene het geval, daar de dienstbode vroegere briefjes, waarin de bakker om betaling maande, achtergehouden hail. De zaak is in handen der justitie. Te Breda zijn drie kinderen, die door de moeder alleen waren gelaten en wier kleederen door het spelen met lucifers in brand waren geraakt, aan de gevolgen overleden. Nabij Breda is eergisteren een spoorwegwachlster, die niet tjjdig ge noeg op bare plaats was en na het sluiten van het hek nog juist aan de overzijde meende te kunnen komendoor den aankomenden spoortrein over reden en gedood. 's GRAVENHAGE. 20 April. De luit.-koloncl.' C. 1. van Orsoy Veeren, van het 3e reg. vesting artillerie te Willemstad, wordt met 1°. Mei a. s. bij het 2e reg. veld-artil- lerie te Leiden overgeplaatst De kapitein L. R. baron Tacts van Ameron- gen is van het le reg. vesting-artillerie te Delft bij het lc reg. veld-artil- lerie overgeplaatst. De luit. ter zee le kl. A. P. (looghwinkeldienende als 1'officier aan boord van het ramschip Guinea, wordt op non-activiteit gesteld en vervan gen door den luit. ter zee lc kl. A. van Hengel; de luit. ter zee 2" kl. A. Seret en de officier van gezondheid l" kl. G. H. Schroder, uit O. I. terug gekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door den Nederlandschcn consul te Christiania is lot vice-consul te Hammerfcst aangesteld de heer G. Robertson aldaar. In de zitting van de eerste kamer van lieden is de heer van Eysinga als lid toegelaten. De ahleelinsren hebben gekozen tot rapporteurs over de wet lot regelimj ven liet hooger onderwijs dé bh. Smit, van Akerlaken. Cremcrs en van Voortbtiysen. Tegen Zalurdag zijn eenige naturalisatie-ont werpen aan de orde gesteld. ENGELAID. LONDEN. 19 April. Op den tweeden Paaschdag hadden de jaarlijksche groote wapenschou wingen en spiegelgevechten der vrijwilligers plaats te Dover en te Tring in Hertfordshire. Te Tring waren zevenduizend vrijwilligers onder de wa penen. die onder prins Eduard van Saxen-Weimar een spiegelgevecht hielden op de heuvels. Een even groot aantal kwam uit alle oorden van het land bijeen te Dover. Op Paaschmaandag is ook eene demonstratie gehouden door de voor standers van den valschen Ticliborne. In Hvdepark werd halt gehouden en onderscheiden besluiten werden daar genomen. Zoo achtte de vergadering het wenschelijk, dat de "Claimant" zou worden in vrijheid gesteld en dal het ontwerp betredende den koninklijken titel zou worden ingetrokken. Aan dr. Kenealy werd een votum van dank gebragt. Ten gevolge van zware verwondingen, bij de onlusten te Limmerick ontvangen, worden aldaar 9 personen in liet hospitaal verpleegd. De drie leiders van de nationalisten of fenians zijn in hechtenis genomen; een van hen waren zes tanden uil den mond geslagen; twee andere personen zijn zeer gevaarlijk gewond. De Maharajah van Puttiala. van wiens schitterende juweelen de berigt- gevers uit Rritsch-lndie bij het beschrijven der receptiën van den prins van Wales herhaaldelijk hebben gewaagd, is plotseling overleden. Hij was een van Engelands verstandigste en getrouwsle vassalen. In berigten uit New-York wordt gemeld dal het stoomschip Dictator op den Mississippi tegen eene spoorwegbrug is aangevaren en gezonken, waarbij negen personen om het leven kwamen. FRAKKUUK. De Rép. frang. bevat een artikel over den flnanciëlen toestandj van Frankrijk, dat zeer de aandacht heelt getrokken, omdat Gambetta, wiens orgaan het blad is, voorzitter is van de parlementaire commissie, belast met het uitbrengen van rapport over de begrooting. In dat artikel wordt de noodzakelijkheid van diep ingrijpende veranderingen zoowel in hel belas tingstelsel als in liet administratief bestuur aangetoond. Onder anderen wordt gezegd, dat met het systeem van verbruiksbelastingen, die vooral drukkend zijn voor den geringen man, moet gebroken worden en dat de tijd voor eene inkomstenbelasting gekomen is. Ook wordt eene herziening van het kadaster, waarvan eene meerdere bate van 70 millioen kan ver wacht worden, aanbevolen. De heer de Chazelles. gewezen prefect van Gonial en dezer dagen overgeplaatst tiaar de Opper-I'yreneënverklaart in eenen brief aan den minister Ricard, die overplaatsing aan te merken als een ontslag, hetwelk hij in elk geval verklaart te nemen. Steeds toch heeft hij met alle magt niet slechts de radicalen wederslaan. die hij als de gevaarlijkste vijanden des lands beschouwt, maar ook de mannen, die. welligt minder schuldig, maar even gevaarlijk, door met de radicalen in schikkingen te treden, voor deze den weg bereiden tol het gezag. Daar hij zijne beginselen ook in het nieuwe hem aangewezen departement zou handhaven, geeft de heer de Cha zelles er de voorkeur aan af te treden, in de hoop, dat er welligt een tijd zal komen, wanneer de maarschalk de Mac-Mahon. wiens vurig aanhanger hij blijft, zich nogmaals keeren zal tegen den noodlottigen stroom, welke zoovele regeringen ten verderve heeft gesleept. De heer Rouher, door de nietigverklaring van zijne benoeming te Ajac- cio ontheven van de moeijelijke keuze lusscheu die plaats en Riom, heeft thans voor dit laatste arrondissement geopteerd.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2