LEIDSCIIE COURANT. WOENSDAG 19 APRIL. M°. 02. STADS-BER ICHTEN. HINt\Ki\LANI )SCHE BKKNiTEiY De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50 met het Ferslag der Uandelingen van den tiemeenternad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverlenliëu is van 14 regels f iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 20>lfD April 1876, des namiddags te twee uren. 1». Benoeming van een onderwijzer 2de klasse aan de school n°. 1 voor onvermogenden. (48) 2". Idem als voren, aan de school n°. 1 voor minvermosenden. (49). 3°. Verzoek van S. Muller Hzn. om restitutie van betaalde plaatselijke di recte belasting, dienst 1875. ^47 en 59) 4*. Voordracht betrekkelijk de Schietbaan. (50 en 61) 5". Idem tot wijziging van de verordeningen regelende de heffing en in vordering der belasting voor plaatsen op de onderscheidene markten en van een liggeld van vaartuigen. (41 en 51). 6". Idem van Commissarissen der Gasfabriek, tot aanvulling van het bedrijf- kapitaal. (52, 57 en 60) 7°. Verzoek van J. J. llasselbach en II. M. D. Van Gelder, ter bekoming van bouwterrein bij de voormalige lloogcwoerdspoorl. (53, 56 en 62) 8". Voordracht tot vernieuwing van de brug over de Singelgracht bij de Morschpoort. (54, 58 en 63). 9». Verzoek van J A. Kramer, stadswerkman, betrekkelijk het bedrag van het hem na bekomen eervol ontslag toekomend pensioen. (64) 10'. Voordracht tot onderhandsche verhuring van het huisje buiten de voor malige YVitiepoort. (65 en 66) 11». Staat van af- en overschrijving op de begrooling der Schutterij, dienst 1875. (67) LEIDEN. 18 April. Bij de godsdienstoefening in de Evang. Luthersche kerk op tweeden Paaschdag, die geleid werd door d'. Böhringer, pred. te Amsterdam, werd door de koraal-vereeniging alhier eene cantate uitgevoerd, woorden van den heer VV. J. Hofdijk, muziek van onzen stadgenoot den heer Joh. J. Eggers. Eene talrijke schaar was bij die gelegenheid in het kerkgebouw vereeniad. De welsprekende taal van redenaar en componist en de in menig opzigt verdienstelijke uitvoering der cantate maakten hij velen indruk en strekten ongetwjjleld tot het opwekken of verlevendigen van de weldadige gevoelens, waartoe het godsdienstige leest van den dag zoozeer aanleiding gaf. lieden morgen omstreeks 8% uur is een jongen, zekere S. B., oud 14 jaar, aan de Heerengracht bij de katoenlahiiek van een aldaar liggend vlot in hel water gevallendoch spoedig door een aldaar voorbijgaauden agent van policie gered en naar de ouderlijke woning aan de Cilerstegraclu gebragt. lieden namiddag omstreeks 4 ure is aan de Oude Ileereugracht een knaapje van ongeveer 9 jaren spelende in het water geraakt. De vader van het kind. van het gebeurde ondeirigt, begaf zich te water en mogt er in slagen het aan wal te brengen. Het gaf nog leekenen van leven. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25.— ƒ5.10 en ƒ2.50 en de laagste prijzen 25.— ƒ5.— en ƒ2.50. Naar men verneemt zijn door den minister van justitie benoemd tot directeur van het huis van arrest te Eindhoven de heer T. Reehorst, thans cipier in het huis van arrest te Leiden, in diens plaats A. van Romunde, commies bij de huishoudelijke dienst in het huis van militaire detentie bij Leiden, en tot cipier van het huis van arrest te Brielle de heer A. van Noort, vroeger commies bij de boekhouding in het huis van militaire deten tie bij Leiden, thans op wachtgeld. Men meldt ons uit Stolwijk: De toestand der wei- en hooilanden is in onzen polder zeer bevredigend. Het overtollige water is weggevoerd. Hier en daar ziet men reeds vee in het land, terwijl de akkers druk bewerkt worden. In onzen naburigen polder van Berg-Ambacht is men niet zoo ge lukkig. Daar genoemde polder geen stoomgemaal bezit, zal de veldarbeid j nog eenigen tijd moeten uitgesteld worden. Blijkens berigt van Zr. Ms. consul-generaal te Melbourne is den 20(c Februarij jl. de onderzeesche telegraafdraad gelegd tusschen Nieuw-Zeeland en Nieuw-Zuid-Wallis, zoodat thans ook Nieuw-Zeeland met de overige j Australische koloniën zoowel als met Europa in telegrafische verbinding staat. De kosten van eene depêche van tien woorden van de Australische koloniën naar Nieuw-Zeeland zijn op 6.30 vastgesteld, terwijl het adres van den ontvanger en de handteekening van den afzender als een gedeelte der depêche beschouwd en gerekend wordt. Ten einde meer eenheid te brengen onder de verschillende muziekcorp sen der acht regimenten infanterie, zal den 20e° dezer, onder de leiding van den kapitein F. Dunkierdirecteur der stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers, eene bijeenkomst van de kapelmeesters dier corpsen plaats hebbenwaaraan ook zal deelnemen de kapelmeester van het marine- tnuziekeorps. Men mag verwachten dat deze poging de gewensche uitkom sten zal hebben. Door het hoofdbestuur van het anti-dienstvervangingsbond is een adres aan den koning ingediend, waaraan <:e besturen der afdeelingcn verzocht worden hun adhaesie bij afzonderlijke adressen te kennen te geven. In dat adres wordt, nu eene wijziging van de wet op de nationale militie bij de volksvertegenwoordiging aanhangig is gemaakt, er op gewezen, dat elke organisatie van ons leger een gebrekkige blijft, zoolang niet tot afschaffing van de dienstvervanging wordt overgegaan. Door J. Groenewegen en 267 anderen, zoo leden van de afdeeling Zoetermeer, Zegwaart met omstreken der Holl. maatschappij van landbouw, als verdere veehouders in die streek woonachtig, is aan den minister van binnenl. zaken een adres gcrigt, waarin zij te kennen geven: dat zij met de meeste belangstelling hebben kennis genomen van het adres, door het hoofdbestuur der Holl. maatschappij van landbouw tot den minister gerigt, naar aanleidin? van de onlangs genomen beschikking, waardoor de veehou ders verpligt worden hunne verdachte runderen in den aanstaanden zomer op den stal te doen verblijven; maar dat zij echter in deze genomen maat regelen zoozeer ingrijpen in het bedrijf en het belang van den landbouwer, dat daardoor een onhoudbare, ja oumogeljjke toestand wordt geboren, die eene onberekenbare schade moet veroorzaken, tegen welke schade op verre na niet kan opwegen de bepaalde vergoeding van 20 en 10 cent per dag voor ieder rund. De B. C. meldt het volgende: Voor de bloembollen-cultuur was het voorjaar niet ongunstig, daar de strenge nachtvorsten gedurende den vroegen bloeitijd achterwege bleven en daardoor dus niet, zooals dikwerf het geval is, de uitkomst van het gewas der vroegste hyacinthen-verscheidenheden benadeeld werd. De hyacinthen-kraam had niet veel te lijden door ziekte. Het tulpengewas was goed. Crocussen, die binnen de gemeente wegens de stijgende huurwaarde der bloembollen-gronden al minder en minder geteeld worden, gaven een middelmatig gewas; toch was er voldoende voorraad. De narcissen leverden eene eer ruime dan ontoereikende opbrengst. De prijzen van partijen hyacinthen. geschikt voor de voortteling, waren hoog. Die van drooge hyacinthen-bollen kwamen tamelijk overeen met die van vorige jaren. De zoogenaamde rommel (op kleur zonder naam) liep 10 pCt. hooger dan in het vorige jaar. De verzendingen naar het buitenland waren zeer belangrijk. Door den grooten overvloed der tulpen waren de prijzen laag; enkele soorten behielden hare vroegere hooge prijzen. Hel leliengewas stond goed en men bespeurde eenige daling in de prijzen. Anemonen, ranonkels en verdere bijgewassen slaagden goed. Daar men zich meer en meer toelegt op het kweeken daarvan in ruimer kring, zijn de meeste dezer artikelen legen zeer lage prijzen te bekomen. In het laatst van de vorige maand zijn respectivelijk Ie Rotterdam en 's Gravcnhage in beslag genomen een rijksdaalder met de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 1870, beide welke muntstukken valsch zijn verklaard. Bjj de algemeene commissie voor den watersnood te Amsterdam is lot dusverre ingekomen 179,066.30% Door wijlen den heer D. F. W. Otterbein is aan de Ned, herv, diaconie te Driebergen ƒ1000 gelegateerd. Dezer dagen werd zekere A. R., dienaar van policie, door de arrondis- sements-regtbank te Amsterdam, tot een cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren veroordeeldter zake van diefstalgepleegd terwijl hij op zekeren avond dienst deedgeposteerd op den hoek van de Utrechtsche straat en het Frederiksplein. Hij was namelijk met een zwervend, reeds eenigermate be schonken heer in een tapperij gegaan om eenige borrels te gebruiken en had hem daarna, volgens diens verklaring, op eens overvallen en beroofd van een portemonnaie met ongeveer zeven gulden. De bestolene had zich onmiddeilijk daarna naar het policie-bureau begeven, waar, niettegenstaande het onwaarschijnlijke van het gevaldoor dun inspecteur vau dienst proces-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1