PER TELEGRAAF. ruimd is. De menschen Jtebben op roekelooze wijze deelgenomen in deze of gene leening en het eene geldbelegging genoemd, ofschoon deze niels anders was dan eene verkrijging van geïd onder valsche voorwendselen (opliglerij ware het kortste), en nu moeten zij er onder lijden. Het gevolg is een langgerekte paniek, die, ware hel niet wegens de hulp door liet vaste land verleend reeds vroeger luiellender en verwoestender zou geweest zijn. De correspondent van de Times te Penang schrijft het volgende: Reeds is het ongelukkige nieuws hekend in Nederland, waar van den troon tot de hut een kreet van smart zal opgaan over den vroegtijdigen dood van gene raal Pel, wiens doortastende geestkracht en erkende bekwaamheid in de Indische wijze van oorlogvoeren hem een eerste weliigt ongeëvenaarde plaats hadden doen innemen in de Nederlandsche dienst. Het leger in Atcliin heeft in hem een dapperen aanvoerder verloren, even bekwaam in het veld als bemind in het kamp. liet is te hopen dat zijn opvolger, die hier gisteren doorreisde, dezelfde besliste staatkunde zal volgen als hij deed. De bei'igt- gever voegt er bij, dat door het bezetten van Qnalla Gighen ongeveer de geheele XXVI Moekim in de magt onzer troepen zijn en dat Pedir, na Gi ghen de magligste staat op de noordkust, zich heeft onderworpen en de Nederl. vlag heeft geheschen. De gezondheidstoestand is, volgens zijne be- figten verbeterd maar men vreesde voor verdere verwoestingen door koort sen of dysenterie, tenzij maatregelen worden genomen om de kampen naar hooger gelegen plaatsen over te brengen. De kolonisten lijden veel van de ziekten en men beweert zelfs, dal zij allen zullen bezwijken, omdat de drooglegging van den bodem gebrekkig is en alle afval in de rivier wordt geworpen, waardoor de stank ondragelijk is. FRAKKKMK. Het Journ. off. maakt eene reeks besluiten bekend, houdende veran deringen in het personeel der prefecten, onder-prefecten, enz. In het geheel loopen de veranderingen over 47 prefectures en de maatregelen des minis ters bepalen zich meestal tot verplaatsingen. Een prefect is ontslagen en 8 zijn op wachtgeld gesteld. Onder hen telt men den heer de Fourras, pre fect van Savoije. Nieuw benoemd zijn 9 onder-prefecten en 7 prefectorale secretarissen. De minister van binnenl. zaken heeft op nieuw aan dc commissie voor het voorstel tot wijziging der wet betreffende de benoeming der maires de verzekering gegeven, dat het onlwerp-gemeentewet onmiddellijk na de Paasch-vacantie door hem zal worden ingediend. Hij heeft er in toege stemd. dat het artikel betreflende de benoeming der maires uit die wet zal kunnen geligt worden, om afzonderlijk als eene spoedvereischende zaak in be handeling te worden genomen. In het geheel zijn tegen 200 van de 533 verkiezingen van afgevaardig den protesten ingediend, voornamelijk op grond van administrative of clericale pressie. Ten slotte werden 15 verkiezingen nietig verklaard, die van de hh. Aymé de Chevrelière, de Cardeneau en de la Rochejaqueleinnaar aan leiding van administrative pressie en verkiezings-manoeuvers; die van de hh. Malatre. Chesnelong, de Boigne en Yeillet, wegens onvoldoend aantal slem- men of lusschcnkomst van de geestelijkheid; die van den hertog de Feltre wegens omkooping. en eindelijk die van de hh. Haenljens, Gavini, Miramon, Fargucs, Pcyrusse, Cuneo d'Ornano Faire en Rouher wegens kies-manoeuvres vau allerlei aard. De( maarschalk Mac-Mahon heeft aan verschillende burgers van Mar seille, die wegens deelgenootschap aan de Commune veroordeeld waren, kwijtschelding van straf verleend. De aartsbisschop van Bourgcs neemt weinig notitie van de les, die de kamer van afgevaardigden aan de geestelijkheid heeft gegeven. In het dep. Cher moet Zondag eene verkiezing plaats hebben, en nu heeft de aartsbis schop, mgr. Latour d'Auvergne, een broeder van prins Lalour, die eenigen tijd minister van builenl. zaken onder het keizerrijk was, een herderlijken brief aan de pastoors in zijn diocees gezonden, waarin hij hun aanbeveelt, den Bonapartistisch-clericalen candidaat, graaf de Saint-Sauveur. te steunen. Volgens berigt uit Cairo zijn dc gedelegeerden van hef comité te Alex andre ten gehoore ontvangen bij den minister van financiën. Deze heeft verklaard, dat de Egyptische regering tracht de aanhangige financiële quaestiën ten spoedigste op te lossen. De consuls ondersteunen de eischen hunner landgenoolen. ÜVITICHLAS». De keizer is geheel hersteld, en naar alle waarschijnlijkheid zal hij koningin Victoria eerstdaags te Koburg ontmoeten. Aanstaanden Dingsdag verlaat de keizer Berlijn; lot de eerste dagen van Mei zal hij te Wiesbaden blijven. Keizer Alexander wordt den 9 Mei te Berlijn verwacht, alwaar hij acht dagen zal doorbrengen alvorens zich naar Eins te begeven. Later zul len de twee monarchen "te Ems weder te zanten zijn. De burgemeester van Keulen heeft van een Duilscher in Frankrijk eene aanwijzing ontvangen op een bankiershuis te Keulen, ter ontvangst eener som van 20000 mark, om te worden gevoegd bij het aan de stad gelega teerde bedrag van wijlen den lieer Andreae, bestemd voor de oprigling van een gedenkteeken ter eere van prins Bismarck. De gever wenscht voorloo- pig onbekend te blijven. De veldmaarschalk von Wrangel heeft dezer dagen zijnen 93"" verjaar dag gevierd. Hij geniet nog eene goede gezondheid. De bisschop van Limburg is bedreigd met eene boete van 12000 mark, voor het geval dal hij niet voor 4 Mei overeenkomstig de wettelijke bepa lingen heeft voorzien in de benoeming van pastoors bij verscheidene parochiën. Uit Breslau meldt men dat door den rijks-commissaris von Stuckmann vergezeld van den regerings-secrelaris Fuchs. al de gebouwen en de inven taris van de bisschoppelijke theologische kweekschool zijn in beslag genomen. Dezer dagen heeft de rtglbank te Coblentz "een verantwoordelijk redac teur," weduwe Kirfelveroordeeld lot zes maanden gevangenisstraf. Deze dame staat aan het hoofd, als verantwoordelijk persoon, van liet Akrweiler f olks-Ulalt. een clericaal-gezind blad. Zij is veroordeeld wegens beleediging des keizers. O O S T - IIV I» 112, BATAVIA. 11 Maart. De Soerab. Coiir. bevat het volgende uittreksel uit een brief, gedag- 1 eekend Kolta-Radjah12 Febr.Ongeveer acht dagen geleden is een Euro- peesch fuselier, gaande van Boekit-Seboeng in de VI M. naar Poekang- Badak in de VI M. vermist geworden en eergistcr door spionnen terug gevonden, maar dood. Dus is hij vermoord geworden in de kloof van Brad. Een man was hem slechts tot dekking meegegeven, die halverwege reeds teruggekeerd schijnt te zijn. Een groote onvoorzigtigheid, die den betrok ken luitenant zeer kwalijk genomen is. Toekoe Lampassey, die voorloopig tot hoofd aangesteld is in de IV Moekims, die vroeger reeds aan hem toe behoorde. is ter verantwoording opgeroepen. Kan de schuldige, een of meerdere, niet uitgeleverd worden, dan vervalt hel opperhoofd in een boete van 500 dollars, naar ik meen gehoord te hebben. Een tweede voorwaarde, waarop de onderwerping der bevolking is aangenomen, bestaat in de ver- pligling tot uitlevering der vuurwapens. Ofschoon nog niet in onze handen gesteld", zijn ze toch reeds gedeponeerd bij een of meerdere hoofden. Een opperhoofd uit de XXII Moekims heeft, zijn dank betuigende over het ver slaan zijner landgenoolen en de regering en den generaal gelukwenschende met de behaalde overwinningen, zijn onderwerping aangeboden, wanneer hem een geschenk van een paar duizend gezonden werd. Ik geloof dat er geen notitie van zijn dubbelzinnig schrijven is genomen. Van verschillende zijden is het denkbeeld geopperd, het Atchin-monu- uient in den vorm van een tempel op een terp. te midden van het Ko ningsplein. te plaatsen en een standbeeld van generaal Pel op dien tempel te doen verrijzen. Met 10 Maart is als verantwoordelijk redacteur van het A. D. v. N. I. opgetreden dr. J. l'Ange iluëi, terwijl de heer C. Rusken Huët met de Prins van Oranje tijdelijk naar Europa is vertrokken. De lieer Busken Huët blijft echter voortdurend als medearbeider werkzaam. Door den gouverneur-generaal van N'ed.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den commies 2e kl. bij de post- en telegr.-dienst II. Olland. Ontslagen: eervol, de opzigter 2e kl. bij de culturen in het gouv. Sumatra's Westkust M. A. Lijflmann. Benoemd: tot hoofdonderw. aan de openb. le lagere school te Soerakartade hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Poerworedjo J. J. Fonteyn; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Poerwo redjo. de hoofdonderw. aan de openb. le lagere school te Soerakarta A. F. Hillebrand; tot hoofdonderw. aan de openb lagere school te Ngawi, de ambtenaar op non-activiteit II. P. Julsing: lol commies, de le commies bij het depart, der openb. werken H. van Weerden; tot hulponderw. aan de openb. lagere school te Poerwakarta, J. B. Kampschuur, ambtenaar op non- activiteit" tot leD klerk op het resid.-bureau te Muntok, L. de Vreede, thans klerk. Aangesteld: bij de dienst der staatsspoorwegen op Java, als adjunct- ingenieur, 11. de Vidal de St. Germain; als hooldopziglers, W. L. Dijkman, H.°L. C. H. Sarolca, J. B. Hubenet en F. G. Colenbrander. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den lcn luit. der infant. H. W. Vroesom de Haan. Bevorderd: tot paar denarts 2C kl.. de paardenarts 3e kl. 11. Mars. Departement van marine. Benoemd: lot gezagh. 3e kl.de lc stuurman J. de Ridder; tot 1'" stuurman, de 2e stuurman L. J. C. Cocheret de la Morinière; tot 2'" stuurman, de eervol ontslagen 2e stuurman C. van Dort; tot 3tn stuurman, C. Engels. WEENEN, 14 April. De Pol. Corr. meldt bijzonderheden omtrent de demonstratiën, die voor het Oostenrijksche consulaalgebouw den 9"" dezer te Belgrado hebben plaats gehad en reeds een paar weken waren voorbe reid. Een bediende in het consulaat werd door een steenworp ligt ge kwetst; ook tegen hel gebouw werden steenen geworpen Vorst Wrede drong onmiddellijk bij de Servische regering op openlijke voldoening voor deze beleedigi; gen aan, beslaande in: verontschuldigingen, waarborgen tegen de hernieuwing der beleedigingen en best ratling van de daders en van die agenten van policie, welke hun pligt verzuimd hadden Hij ver klaarde tezelfdertijd dat. zoo de gevraagde voldoening niet onmiddellijk ge geven werd, de vlag van het Oostenrijksche consulaat gestreken worden zou, en hij. vorst Wrede, Belgrado ziu verlaten. De Servische regering heeft zich gehaast de gevraagde voldoening ten volle te geven; de geheele openlijke verklaring zal eerstdaags in het officiële Servische blad verschijnen. BUCHAREST, 14 April. George Vernescu van de nalionaal-liberale partij is met de zamenstelling van een ministerie belast. LONDEN, 14 April. Het aangekondigde internationale congers van man nen der wetenschap, dat ter gelegenheid van de tentoonstelling van weten schappelijke toestellen in South-Mensington zal bijeenkomen, wordt geopend 16 Mei en gesloten 1 Junij. BUDAPEST!!, 14 April. Over de onthullingen in het Mém. diplom, schrijft de Corr. Uongroise: «Het doel Ruslands vredespolitiek en Andrassys be doelingen tegenover elkander in verdenking te brengenis niet bereikt geworden; de toenadering van Oostenrijk bij Rusland was een gevolg van de tusschenkomst van Bismarck; de houding van Andrassy met betrekking tot de handelingen van Bismarck kan het driekeizersverbond niet doen wankelen." BKURSPR1JS VAM SCIIULDBRIRVKN. Amsterdam 13 April. Nederl., W. Schuld 2% pCt Dito3 i Dito4 Spanje, Ob. 1867/1872 3 Dito dito 1872 3 Dito Binnenl., a 6250 3 Portugal, 1853/1869 3 - RusL.,Wo/>e!T98/i8iö 5 ÜitoC.Adm. Hamburg 5 Dito Inscbr. 5* s. 1854 5 Dito 6P serie 1855 5 OitoObl.a/1000,1864 5 Dito 1866 5 Dito 2' leening, 1860 4% Dito 1. 1867/1869 4 Aand. Z.R. 1001. 1864 5 Dito dito 1868 OosTExn.,0. pap. Mei-Nov. 5 pCt Dito Febr.-Augustus 5 DitoObl.in Z.Jan.-Julij 5 Dito April-October 5 Dito Aand.5 pCt.,500, I860 Dito 100, 1864 lTAL.,Bew. Ins. (onb.) 5 Griekenl., Obl. 1825 5 Turkye,0. Alg. S. 1865 5 Egypte,Obl.100^,1868 7 N.-Amerika, Obl. 1871 5 Dito dito 1881 6 Dito dito 1885 6 Mexico, Oblig. 1851 3 dito dito 1864 3 pCt 62% 73% 98% J6% 16% '57f6 60 I5i6 101% 78% 77 91% 100% 101 90% 813/8 319 54% 5 5 ais 57 57 3/4. 560 131 13 101% 103 3/4 99% 6% 3% 1 Grenada, Gestemp. Werk. Dito Uitgestelde Venezuela Oblig. 3 pCt Dito dito1 j Ecuador, Oblig. 1855 1 Brazilië, Oblig. 1865 5 Ned.Handehn.oprescontre 5 Oblig. lvanaalmaats. 4 Aand. Maatsch. Expl. Staats-Sp, Aand. Centr. Spoorweg Oblig. dito dito 3 pCt Dito dito Gest. 3 Obl.Ned.-Ind.Sp. 1869 4% Gr. Russ. Spoorwegm. 5 Russische dito Jelez 5 Dito Poti-Tiflis,/1000 5 Dito Jelez-Orel, 1868 5 Dito Kursk-Charkow 5 DiloChark-Azow,100£5 DitoMosk.-Smol.yi0005 Aand. Oostenr.Nat.Bk.,3 lllin. Centr.-Sp. m. Cert. v. Aand. Chica Rock Isl. Cert. v. Aand. Dito N.-West Union 7 pCt C.v.Aand.Pilfsb.F.W. 7 Aand. Erie-Spoorweg Oblig. G. W. Ohio 7 pCt St. Paul Pac. 2e Sect. 7 Dito dito 1869 7 Obl. Central Pacific 6 Dito Union Hoofdlijn 6 Dito Denver Pacific 7 10114 91% 91 1(0 256% 230 99 98 3/4 9854 93 864 83% 14% 23 13% 88% Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C, DRABBE,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6